Wtorek 17.10.2017

liczba odwiedzin: 273452
 • 13.10.2017

  Dzisiaj, jak co roku o tej porze, obchodizliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości Pani Agata Pallasch, dyrektor szkoły, skierowała do nauczycieli słowa Williama Arthura Ward'a 

  "Przeciętny nauczyciel mówi

  Dobry wyjaśnia

  Znakomity nauczyciel daje przykład

  Ale ten wielki inspiruje”

  i podziękowała wszystkim nauczycielom za przybliżanie wychowankom naszej szkoły świata wartości i bohaterstwa podczas codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej.

  W dalszej kolejności, uczniowie naszej szkoły, przyznali Oskary nauczycielom, stanowiące swoistego rodzaju podziękowanie dla ciała pedagogicznego za ich codzienną niestrudzoną pracę. 

  Pan Grzegorz Dudek otrzymał Oskara w kategorii "Luzak Roku", Pan Marcin Gudziak otrzymał Oskara w kategorii "Pomocna dłoń", Pan Tomas Antonio Mayor otrzymał Oskara w kategorii "Świeżak Roku", Pan Michał Osypowicz oraz Pani Izabela Pucko otrzymali Oskara w kategorii "Najbardziej zabiegany nauczyciel", Pani Jadwiga Baran otrzymała Oskara w kategorii "Żartowniś Roku", Pani Agnieszka Michalska otrzymała Oskara w kategorii "Żłoty Wykładowca", Pani Agata Pallasch otrzymała Oskara w kategorii "Najbardziej opanowany nauczyciel", Pani Joanna Pliszka otrzymała Oskara w kategorii "Bratnia Dusza" natomiast Pani Magdalena Sakowicz otrzymała Oskara w kategorii "Twarda Sztuka".

  Wszystkim gratulujemy!                    

 • 12 października 2017r. pod Krzyżem Traugutta odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych.

  Miejsce ślubowania jest wpisane na stałe w historię naszej szkoły - 12 października 1958 r. szkole nadano imię Romualda Traugutta, bohatera powstania styczniowego, to tutaj z inicjatywy pani dyrektor Agaty Pallasch, przeżywaliśmy uroczystość 60-lecia istnienia szkoły, a także została dopisana kolejna karta historii naszego Liceum – pasowanie uczniów klasy 1a, klasy policyjnej o profilu kryminologia i kryminalistyka.

  Uroczystość ślubowania uświetniło przyznanie przez Dyrektora XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta złotego znaczka dla zasłużonych dla szkoły, wyróżniono:

  1. Panią Grażynę Orzechowską –Mikulską – Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy
  2. Pana pułkownika Wiesława Chrzanowskiego

  za wspieranie działań wpływających na pozytywny wizerunek szkoły w środowisku lokalnym.

  1. Panią Danutę Tukalską – od wielu lat prowadzącą w naszej szkole lekcje patriotyczne
  2. Pana Dariusza Wizora – wieloletniego nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie
  3. Panią Krystynę  Olejnik – kierownik  ds. administracyjnych
  4. Panią Elżbietę Kunowską – wieloletniego nauczyciela z pasją
  5. Panią Zofię Górską – doskonałego pracownika obsługi

  za wieloletnią pracę na rzecz szkoły i realizację działań dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczych oraz wieloletnie bezinteresowne działania o charakterze stałej, opartej na przyjacielskich relacjach współpracy.

  Na podstawie Regulaminu przyznawania jednorazowych stypendiów naukowych przez fundację wspierania edukacji im. Romualda Traugutta:

  1. Stypendium naukowe za najwyższą średnią ocen w roku szkolnym 2016/2017 otrzymał – Daniel Kwiatkowski,
  2. Stypendium naukowe za najwyższe wyniki na egzaminie maturalnym w roku szkolnym 2016/2017 otrzymała - Oliwia Burzyńska,
  3. Stypendium za wysokie osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2016/2107 otrzymała – Adrianna Niewiadomska.

   

 • 11.10.2017 reprezentacja naszej szkoły w składzie; Wiktoria Stańczak, Wiktoria Rusin, Aleksandra Marska i Jakub Marcinkowski (klasa 1C) wzięła udział w grze miejskiej "Bieg do Niepodległości". W strugach deszczy pod opieką nauczyciela Michał Osypowicza rozwiązywał zagadki historyczne i próbowała dotrzeć w miejsca związane z historią działań na rzecz odzyskania niepodległości w XIX wieku. Dziś z dumą możemy poinformować, że drużyna z naszej szkoły zajęła I miejsce. Gratulujemy i dziękujemy za udział i zaangażowanie.

 • 11.10.2017

  W dniu dzisiejszym ciekawość świata zaprowadziła uczniów XLV LO aż do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku  - to właśnie tu znajduje się reaktor jądrowy Maria. Wystarczy wyjechać z Warszawy trasą na Lublin i odbić w prawo, by znaleźć się w miejscu, gdzie na co dzień z jąder uranu uzyskuje się cały łańcuch produktów rozszczepienia.

  Położony w środku lasu Instytut jest zespołem budynków ukrytych za sosnami, przypominającymi bazę wojskową. Zajmuje on aż 40 hektarów. By przekroczyć jego granicę, musieliśmy się wylegitymować, odebrać przepustki, przejść skrupulatną kontrolę. Wszechobecne bariery, wartownicy, bramki antyterrorystyczne, kolejne strefy kontroli wejścia sprawiły, że szybko poczuliśmy się jak na co dzień pracujący tu naukowcy. Było to niezapomniane przeżycie!

 • Spektakl "Król Edyp"

  09 października uczniowie klasy IB i IA wybrali się do Teatru Studio Buffo na inscenizację tragedii Sofoklesa pt. „Król Edyp”. Spektakl przygotowali aktorzy Teatru STU i Teatru Ludowego z Krakowa. Artyści zaproponowali widzom ciekawą i nieco ożywioną interpretację utworu, a co za tym idzie również uwspółcześnioną wersję przekładu. Ponadto młodzież mogła zaobserwować cechy charakterystyczne dla szkoły krakowskiej, czyli przede wszystkim umiar, naturalność i prostotę w stylu gry aktorskiej.

   

 • Wyniki głosowania na przewodniczącego samorządu szkolnego.

  9 października br. odbyło się głosowanie na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu brało udział 136 uczniów naszej szkoły.

  Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Kacper Chyła, klasa 2c

  Zastępcą przewodniczącego został Dominik Motel.

   

 • 08.10.2017

  Zupełna nowość dla naszego szkolnego koła wolontariatu i absolutna nowość w skali światowych wydarzeń- wybory Miss Świata na Wózku.

  Do Warszawy zjechały się najpiękniejsze kobiety poruszające się  za pomocą wózka inwalidzkiego z całego świata, po to, by powalczyć o tytuł Miss Świata na Wózku. W Europie jest tylko kilka krajów, w których dotąd odbywały się konkursy piękności dla kobiet poruszających się na wózku inwalidzkim. W związku z tym Fundacja Jedyna Taka postanowiła zachęcić i nauczyć inne kraje, jak zorganizować takie wybory u siebie, po to, by za rok i oni mogli wystawić swoje przedstawicielki w konkursie Miss Świata na Wózku w myśl zasady piękno bez barier. Przy pomocy ogromnej rzeszy wolontariuszy (i czwórki z naszej szkoły) 7 października 2017 w hali widowiskowo- sportowej ARENA URSYNÓW położonej na warszawskim Ursynowie 24 kandydatki walczyły o tytuł Miss Świata na Wózku. Zwyciężyła dziewczyna z Białorusi, a dziewczyny z Polski i Republiki Południowej Afryki zostały dwiema vice miss. 
  Nasza grupa uwijała się mocno przy jurorach. Pracy było dużo, ale warto było ;-)
   
   
 • 07.10.2017 r. w samo południe szkolni miłośnicy sztuki spotkali się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć i przemyśleć 4 wystawy. Największe wrażenie zrobiły na nas prace młodych polskich artystów Spojrzenia 2017 (E. Axelard, P. Branas, A. Kus, H. Martin, Ł. Surowiec) i retrospektywa austriackiej malarki M. Lessing , podejmującej temat przemijania człowieka.

 • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. W ten sposób złożył hołd mieszkańcom stolicy – tym, którzy wspierając walczących powstańców złożyli ofiarę życia oraz tym, którzy po kapitulacji Powstania Warszawskiego, wypędzeni zostali z miasta i przeszli gehennę obozów koncentracyjnych, niewolniczej pracy i tułaczki.

  Nikt nie wybiera czasów, w których żyje – powiedziała podczas uroczystości Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy – tak jak nie wybierali czasu cywilni mieszkańcy stolicy w sierpniu 1944. Na początku, gdy były zwycięstwa, cieszyli się, że wybuchło powstanie, potem ginęli jak powstańcy, do końca im pomagając. Tutaj na tym cmentarzu leżą razem - mieszkańcy i powstańcy, i jest ich tyle jakby współcześnie zginął cały Mokotów.

   - Żołnierz, gdy ma broń może decydować o swoim losie – podkreśliła Wanda Traczyk –Stawska, przewodnicząca Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy – Cywile mogą tylko się chować, tak jak wtedy podczas powstania z dziećmi, ze starcami chowali się po piwnicach, czekając na to co dzieje się na górze. Ich postawa była heroiczna i dlatego myślę, że Warszawa i jej mieszkańcy powinni otrzymać drugi krzyż Virtutti Militari, po tym za obronę w 1939r., drugi powinien być za powstania warszawskie.

  Również naszej szkoły nie mogło zabraknąć na cmentarzu Powstańców Warszawy. Uczciliśmy pamięć pomordowanych, z których tak wielu spoczywa nadal bezimiennie. Daliśmy wyraz naszego przywiązania do idei wolności i poszanowania ludzkiej godności, które są dla nas wartością najwyższą.

 • 01 października młodzież naszego liceum wraz z profesorami zainicjowała pierwszy w tym roku szkolnym cykl Spotkań z teatrem. Spotkanie, w Teatrze Polskim odbyło się pod hasłem SALON POEZJI (100): Jestem, bo jesteś. Poezja ks. Jana Twardowskiego

 • 01 października uczniowie naszej szkoły (którzy chcieli lepiej poznać swojego psa i nie tylko) gościli na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW na wykładach nt. pozytywnego szkolenia psów oraz teorii dominacji w szkoleniu.

  Uzyskali odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: Czy szkolenie pozytywne to szkolenie bez kar? Czy psy są przekupywane w czasie szkolenia? Czy psy agresywne mogą być szkolone pozytywnie?

  Czy psy faktycznie chcą przejąć nad nami kontrolę? Czy agresja i dominacja to to samo?

 • 30 września uczniowie naszego liceum w ramach Festiwalu Nauki 2017 uczestniczyli w wykładach w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Usłyszeli o najnowszych osiągnięciach naukowych badających przyczyny starzenia skóry człowieka, o dostępnych metodach zapobiegania starzeniu; o najnowszych badaniach, które wskazują, że choroba Parkinsona może zaczynać się w jelitach, a zaburzenia prawidłowej mikroflory jelitowej mogą wywoływać objawy tej choroby; o dopingu farmakologicznym w sporcie; o alternatywnych hipotezach tłumaczących przyczyny rozwoju otyłości oraz o nowych strategiach walki z otyłością.

 • 29 września uczniowie naszej szkoły w ramach koła biologicznego odwiedzili Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego.

  Zobaczyli tam zjawisko fluorescencji, jak działają neurony, ułożyli model mózgu i poznali funkcje jego struktur oraz życie mrówek.

  Na koniec czekała na nich gra śledcza - odnalezienie „zaginionego szczura”. Uczyli i bawili się świetnie!

 • 30.09.2017 grupa uczniów z klasy IA - o profilu kryminalistycznym, wzięła udział w Festiwalu Nauki na Wydziale Prawa i Administracji UW. Profesor Tadeusz Tomaszewski, kierownik Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przygotował wykład pt.: "Czym różni się grafologia od kryminalistycznych badań pisma ręcznego?". Celem wykładu było przedstawienie pól badawczych kryminalistycznych badań pisma ręcznego i grafologii w ścisłym znaczeniu.

  Kryminalistyczna ekspertyza pisma ręcznego jest jednym z rodzajów badań prowadzonych dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Nasi uczniowie mogli zaobserwować, jak ustala się osobę, która napisała lub podpisała kwestionowany dokument, a nadto poznali sposób, w jaki ujawnia się fałszerstwa takich dokumentów i metody stosowanych dla ich podrobienia lub przerobienia.

 • Jak co roku, jeszcze przed ślubowaniem,  wszystkie klasy pierwsze przemierzyły warszawskie ścieżki związane z Patronem naszej szkoły. W dodatku w tym roku aura obdarzyła nas wyjątkowym słoneczkiem podczas spacerów. Romuald Traugutt mieszkał w Warszawie od 10 października1863 do momentu śmierci w dniu 5 sierpnia 1864, a wcześniej bywał tu wiele razy. Każda klasa  przy okazji tego spaceru z Patronem zgłębiała wiedzę o nim, a kl.IA dodatkowo uczciła pamięć jego córek przy grobie na Powązkach.

 • Czy można działać w wolontariacie jednocześnie zdobywając odznakę Młodego Przyjaciela Warszawy? Jak najbardziej! 

  27 września 5 wspanialych wolontariuszek udało się na szkolenie Uniwersytetu Dzieci, na którym dzieci w wieku 6-13 lat uczestniczą w studiach, poznając wiele dziedzin nauki w aktywny i badawczy sposób. Zajęcia odbywają się na terenie różnych warszawskich uczelni wyższych oraz innych organizacji wiedzy. Bez regularnej pomocy wolontariuszy nie udałoby się zorganizować zajęć akademickich na tak dużą skalę. Życzymy więc naszym dzielnym wolontariuszkom powodzenia w roku akademickim 2017/2018. Idąc na szkolenie mijaliśmy więzienie na Rakowieckiej. Wolontariuszki zdobyły przy okazji krótką wiedzę z historii tego miejsca, gdzie dziś jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
 • 26 września został ustanowiony przez Radę Europy Europejskim Dniem Języków. Wydarzenie wzbudza corocznie zainteresowanie milionów ludzi. W ramach obchodów podkreśla się zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowane jest uczenie się  języków.

  Aby uatrakcyjnić ten dzień, również profesorowie XLV LO przygotowali bogaty program zajęć w postaci ciekawych i nietypowych lekcji języka obcego. Młodzież Traugutta wzięła udział w quizach oraz zagadkach językowych, oglądała współczesne filmy krótkometrażowe i teledyski gwiazd, słuchała i zgadywała tytuły piosenek – a to wszystko w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim i łacinie.

  Celem takich lekcji było ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania  języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami, promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno  w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery  zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

 • Wybory za nami!

  25.09.2017

  W dniu dzisiejszym Samorząd Szkolny przeprowadził wybory, w wyniku których

  Rzecznikiem Praw Ucznia został profesor Arkadiusz Olszyna

  Opiekunem Samorządu Szkolnego profesor Marcin Gudziak.

                             

 • W dniach 22-24 września 2017, po raz kolejny, nasi wolontariusze wykazali się niezwykłą odpowiedzialnością i empatią włączając się  w akcję organizowaną przez Banki Żywności. Misją programu Podziel się Posiłkiem jest zmniejszenie poziomu niedożywienia wśród dzieci. Dzięki takim działaniom jak Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem do tej pory udało się przekazać ponad 16 milionów posiłków najmłodszym Polakom. 
  Koordynatorem akcji w naszej szkole był Stanisław Śniegocki z IIA. Dziękujemy!
   
 • Na krótkim odcinku ulicy Puławskiej można doświadczyć wielu wrażeń. Czy wiecie, że tam, gdzie teraz jest kościół św. Michała Archanioła był zupełnie inny kościół przed wojną ? W dodatku inaczej się nazywał:  Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.  Odbudowana  w 1947 roku nowa, większa świątynia otrzymała identyczne wezwanie z wezwaniem parafii – św. Michała Archanioła. Natomiast przy Królikarni (Puławska 113b) był piękny kościółek  Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

  Nie tylko został zmieciony z powierzchni ziemi  16 września 1944r. ale pod jego gruzami  bohatersko polegli powstańcy, chorzy i 5 Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.

  A słyszeliście kiedyś o willi pod Skarabeuszami? Byliście we wnętrzach Królikarni? Zachęcam do następnej wycieczki  po ciekawych miejscach Warszawy.

strona:

Kontakt

 • XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta
  ul. Miła 26
  01 - 047 Warszawa
 • (+48) 22 838 35 32
  (+48) 22 838 98 96

Kontakt

    fax. (+48) 22 838 35 32

e-mail: lo45@traugutt.edu.pl

 

Mapa