Poniedziałek 19.02.2018

liczba odwiedzin: 378636
 • 09.02.2018

  W kalendarzu imprez szkolnych nie może zabraknąć uroczystości poświęconej patronowi danej placówki.

  Romuald Traugutt, którego imię nosi XLV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, zasłynął jako generał powstania styczniowego i stał się symbolem walki o niepodległość. Przez historyków, ludzi pióra oraz badaczy jest przedstawiany jako osoba niezłomna, dokonująca nadludzkich wysiłków i niezwykle religijna.

  Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły zainaugurowało uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej historię szkoły. Świadkami  tego wydarzenia byli: Dyrekcja, Nauczyciele, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy - Pani Grażyna Orzechowska – Mikulska, Kustosz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Pan Jarosław Jaskólski i Adiunkt Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – Pan Michał Cieślak - przedstawiciele Pana Tadeusza Skoczka, Dyrektora Muzeum Niepodległości oraz delegacje uczniów z każdej klasy.

  Pani Dyrektor Agata Pallasch w swoim przemówieniu odniosła się do przypadającego w tym roku jubileuszu 60-lecia nadania Liceum imienia Romualda Traugutta. Sięgając do historii i okoliczności nadania imienia Szkole, przywołała takie cechy naszego Patrona jak: prawość charakteru, oddanie sprawie narodowo-społecznej, odwagę, hart ducha i męstwo. Wartości i normy, które wiążą się z osobą Patrona wpływają na działania wychowawcze podejmowane w szkole.

  Następnie odbyła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie klas: 3C, 1B, 1C i 2B pod opieką Pani Joanny Pliszki, Pani Agnieszki Michalskiej, Pani Anny Dorosz i Pana Marcina Gudziaka.

  Uroczyste przedstawienie znakomicie oddało realia roku 1863. Uczniowie w przejmujący sposób przywołali utwory literackie odnoszące się do okresu powstania styczniowego. Zadbali o odpowiednią scenografię, kostiumy (użyczone przez Grupę Historyczną Niepodległość 1863), rekwizyty oraz oprawę muzyczną, co przybliżyło słuchaczom ten jakże ciężki okres w historii Polski. Prezentując osobę Romualda Traugutta, uczniowie podkreślili jego rozwagę oraz to, że do końca pozostał wierny swoim ideałom.

  Po uroczystej akademii odbyła się godzinna prelekcja Pani Elżbiety Kunowskiej dotycząca najważniejszych postaci powstania styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem Romualda Traugutta i ostatniego dowódcy powstania księdza Stanisława Brzóski. W swym wystąpieniu Profesor przywołania miejsca związane z poszczególnymi osobami, niektóre legendy i anegdoty oraz zaprezentowała reprodukcje dzieł malarskich, które odnoszą się do okresu powstania styczniowego m. in. Artura Grottger, Adama Chmielowskiego, Aleksandra Sochaczewskiego.

  Jak co roku młodzież naszego Liceum złożyła wiązankę kwiatów  pod Bramą Straceń – tym razem zaszczyt przypadł klasie 1 C wraz z wychowawczynią Panią Agnieszką Kościelniak – Kopeć.

  Obchody dzisiejszego dnia z pewnością zachowają się na długo w pamięci wszystkich uczestników, spełniając jednocześnie funkcję kształcącą, jak i wychowawczą.

 • W tym roku szkolnym współpraca z Uniwersytetem Dziecięcym, który prowadzi zajęcia akademickie przez naukowców, specjalistów z różnych dziedzin, artystów i przedsiębiorców dla dzieci w wieku 6-14 lat, naprawdę jest owocna. Przyczyniła się do tego nasza rekordzistka w różnych działaniach wolontariackich - Weronika Chlipała z IA, która nie tylko systematycznie wspiera edukację dzieci na UW, ale znajduje jeszcze czas na wiele innych działań nie zapominając o nauce. GRATULUJEMY!

 • 04.02.2018

  01 lutego uczniowie klasy 1a, o profilu kryminologia, brali udział w warsztatach organizowanych przez BIO Centrum Edukacji Naukowej, pt. "Na tropach białek". Podczas warsztatów laboratoryjnych młodzież pracowała z białkami, dowiedziała się czym zajmuje się proteomika i jak wykorzystuje się wiedzę o białkach w biotechnologii. 

  Uczestnicy zajęć, mając do dyspozycji dobrze wyposażoną salę laboratoryjną, pod okiem prowadzących, wyizolowali białka z różnych tkanek i preparatów, takich jak: mięśnie ryb, liście sałaty, mleko krowie i sojowe, białko i żółtko jajka kurzego, bakterie E. coli "produkujące". Następnie po oznaczeniu ilości białek w badanych próbkach metodą kolorymetryczną Bradford (bardzo ładne kolorowe próbki :), przeprowadzili rozdział białek pod względem wielkości na specjalnym żelu. Po upływie czterech godzin mogli podziwiać wyniki swojej pracy i identyfikować na żelu poszczególne białka z badanych preparatów.

  Zajęciom praktycznym towarzyszyły ciekawe wykłady o stosowanych technikach, o biotechnologii i proteomice.

 • W dn. 02.02. uczniowie klasy IB odwiedzili Muzeum Narodowe. Spotkanie w galerii było okazją do rozmowy o trwającej blisko 1000 lat epoce średniowiecza. Młodzież obejrzała m.in. nastawy ołtarzowe, rzeźby polichromowane, malarskie cykle narracyjne, przykłady rzemiosła artystycznego. Wspólnie z panią przewodnik zastanawiali się nad źródłami literackimi tych dzieł i nad postrzeganiem świata przez ludzi średniowiecza. Uczniowie omówili cechy stylów romańskiego i gotyckiego, dowiedzieli się m.in., czym jest pentaptyk, apokryf, hagiografia, bestiariusz. Zdobyta wiedza na pewno znajdzie zastosowanie podczas analizy średniowiecznych tekstów literackich na lekcjach języka polskiego oraz (już za niecałe trzy lata) podczas pisemnej i ustnej części egzaminu maturalnego z tegoż języka. Po zakończonej lekcji muzealnej uczniowie przeprowadzili wywiad z panią przewodnik, który to będziecie opublikowany w kwietniowym wydaniu „Monitora Traugutta”. Mimo to głód wiedzy nie został zaspokojony, ponieważ udali się również na zwiedzanie działu „Kultura dworska” w Galerii Sztuki Dawnej, gdzie przyglądali się strojom, meblom, naczyniom i innym przedmiotom użytkowym, typowym dla dworu magnackiego i siedziby szlacheckiej, dworu monarszego oraz wielkoksiążęcego. Tu największy zachwyt wzbudziła „Bitwa pod Orszą 8 września 154” – dzieło malarza z kręgu Lucasa Cranacha Starszego, Hansa Krella. Była to niezapomniana wycieczka!

 • UWAGA MATURA 2018

  Przypominamy, że do 07 lutego 2018 r. składamy, w sekretariacie szkoły, deklarację maturalną potwierdzającą chęć przystąpienia do egzaminu w maju 2018.

  WSKAZÓWKI DODATKOWE:
  1. Formularze deklaracji w pliku PDF można pobrać ze strony
  https://www.vulcan.edu.pl/strona/deklaracje-411
  2. Wypełnione formularze można zapisać za pomocą programu Acrobat Reader XI (wersja 11). Podczas wypełniania formularza deklaracji w pliku PDF nie jest stosowana żadna kontrola poprawności danych.
  3. Wypełnione i wydrukowane formularze należy dostarczyć do szkoły macierzystej maturzysty.

 • 22.01.2018

  Jak co roku w rocznicę wybuchu powstania styczniowego na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu odbyła się uroczystość złożenia wieńców w Galerii Rządu Narodowego i pomnikiem Romualda Traugutta.

  Zdjęcia są autorstwa Muzeum X Pawilon Cytadeli Warszawskiej.

 • Jak co roku wielki zryw. Już od samego rana, w niedziele14 stycznia, wolontariusze wyszli na ulice Warszawy. Najwięcej, bo aż 6 grup, naszych wolontariuszy zgłosiło się do sztabu na Targówku, w którym uzbierali 437, 55 zł (cały sztab zebrał 393 000 zł, co daje imponujący wynik), ale jeszcze niektórzy kwestowali w swoich sztabach, w swoich miejscowościach.

  Dziękujemy Wam wszystkim!

  JESTEŚCIE WIELCY!

   

 • W sobotę, 13 stycznia, odbyła się studniówka XLV Liecum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie. Impreza miała miejsce w Hotelu Polonia Palace. Zabawa zaczęła się od przemówienia Pani Dyrektor Agaty Pallasch, która życzyła wszystkim maturzystom powodzenia na egzaminach. Zgodnie z tradycją, studniówkę rozpoczęto tradycyjnym polonezem, przyszli maturzyści na balu bawili się wspaniale. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy na fotorelację w naszej galerii szkolnej.

 • Historia naszego kraju jest nieodłącznie związana z narodem Żydowskim. Legenda żydowska głosi, że gdy uchodźcy dotarli do ziem polskich, nazwę kraju odczytali jako Po lin (hebr. פה לין), biorąc to za dobry omen. Istnieje nawet wersja legendy, według której z nieba został zesłany znak – kartka z napisem Po lin. W wyniku tego Żydzi osiedlali się masowo na gościnnej polskiej ziemi. 11 stycznia 2018 roku  14-osobowa grupa udała się na zwiedzanie wystawy stałej, podczas której zgłębialiśmy tę wspólną polsko- żydowską historię, była to podróż przez blisko tysiąc lat historii – od średniowiecza do współczesności.

 • 11.01.2018

  Z nowym rokiem wolontariat poderwał się do działania. 12 osób po raz kolejny pojechało do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego aby pomóc przy wysyłce biuletynów. Praca wymaga dużego skupienia i wcale nie należy do łatwych, ale... dla naszych wolontariuszy nie ma nic trudnego. Księża dostarczają  nam w nagrodę słodkości oraz upominki  wykonane przez dzieci prosto z krajów misyjnych.

 • Przy przepięknej słonecznej pogodzie, 3 stycznia, grupa osób z IA i z IIB wybrała się na długo planowaną wycieczkę Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów. Wszak jesteśmy szkołą położoną na terenie Getta, a to nas zobowiązuje do oddania hołdu tym, którzy tu ginęli. Trakt tworzy integralną całość wraz z wcześniej wzniesionymi: pomnikiem Bohaterów Getta i Kopcem Anielewicza. Składa się na niego ciąg 22 kamiennych form pamiątkowych (17 bloków, 1 obelisk, 1 płyta, 2 tablice i 1 pomnik) usytuowanych wzdłuż ulic Zamenhofa, Dubois i Stawki. To była niezwykła lekcja historii.

 • 22 grudnia weszliśmy w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia dzięki wystawionym Jasełkom szkolnym. Uczniowie wysłuchali kolęd oraz przyjęli świąteczne życzenia od Pani dyrektor Agaty Pallasch.

  W przedstawieniu wystąpiły: Chlipała Weronika, Kucharska Klaudia, Dmoch Natalia, Korecka Klara, Skwarek Julia, Agata Osiecka i Stańczak Wiktoria.

  Scenografię przygotowała klasa 3B.

  Nad dźwiękiem czuwał Poniatowski Karol, zdjęcia robiła Hałubicka Julia. 

 • Wyniki konkursu dla nauczycieli!

  Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że decyzją Jury konkursu „Temat: Europa” na scenariusz lekcji europejskiej, Pani Anna Dorosz, nauczyciel języka polskiego i niemieckiego, znalazła się w gronie Laureatów konkursu!

  Gratulujemy! Tym bardziej, że stworzenie scenariusza lekcji, poruszającego zagadnienia związane z Unią Europejską, który w ciekawy, angażujący sposób pozwoliłby przekazać informacje na temat Unii młodzieży było na pewno wyzwaniem.

  W ocenie Jury praca konkursowa Pani Anny Dorosz brała pod uwagę, między innymi, kreatywność podejścia do przedstawienia tematyki wybranego obszaru, innowacyjność wykorzystanych metod pracy z młodzieżą, wartość i poprawność merytoryczną oraz wykonalność scenariusza.

  Nagrodą w konkursie jest opublikowanie wybranych przez Jury prac, aby mogły służyć jako inspiracja dla innych nauczycieli i pedagogów, oraz udział w trzydniowym wyjeździe studyjnym do Brukseli.

  Jesteśmy z Pani Profesor bardzo dumni i BARDZO dziękujemy za zaangażowanie!

  Więcej informacji pod adresem: http://www.lekcjaeuropejska.pl/kontakt

 • Muzeum Ziemi

  W poniedziałek, 18 grudnia, uczniowie, którzy zgłębiają geografię na poziomie rozszerzonym, odwiedzili Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Na lekcji muzealnej mieli przyjemność wysłuchać wykładu na temat skał, minerałów oraz skamieniałości. Po części teoretycznej mogli z bliska przyjrzeć się amonitom, trylobitom, belemitom oraz zwiedzić oba budynki muzeum.

 • 15.12.2017

  W dniu dzisiejszym uczniowie klas biologiczno-chemicznych naszej szkoły brali udział w Roadshow, programie ADAMED SmartUP.

  Celem inicjatywy jest zachęcenie młodzieży do ich studiowania oraz do spróbowania swoich sił w 4. edycji programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP, który umożliwia najlepszym uczestnikom m.in. na wyjazd na innowacyjny obóz naukowy, kontakt z ekspertami oraz naukowcami z Polski i z zagranicy, współpracę z uczelniami i ośrodkami badawczymi, a także wsparcie w aplikowaniu na studia wyższe.

  Szczegółowy plan wydarzenia (45 minut):
  1. Prezentacja programu ADAMED SmartUP i możliwość zapisów – www.adamedsmartup.pl
  2. Prezentacja koła naukowego i wydziału uczelni
  Opis: Na przygotowanych przez studentów żelach agarozowych uczniowie umieszczają roztwory barwników za pomocą pipet automatycznych, a następnie przeprowadzają proces elektroforezy w celu zidentyfikowania barwników zawartych w wybranym napoju.

  Dodatkowo, w ramach poszerzenia zajęć o kolejne 45 minut, uczniowie klasy 2b oraz 1a, brali udział w profesjonalnym kursie udzielania pierwszej pomocy, który zakończył się certyfikatem.

 • 14 grudnia wzięliśmy udział w podsumowaniu VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych 2017. Dzięki Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, klasa IB po raz kolejny mogła skorzystać z sali kinowej i obejrzeć jeden, zamykający cykl spotkań, film festiwalowy.

  "Monte Cassino. Długa droga do domu" to film nagrodzony Srebrną Szablą VIII MFFHiW w kategorii film wojskowy. Dzieło przypomina wydarzenia z maja 1944 roku, gdy alianci, nie mogąc przebić się do Rzymu, zgodzili się na ruszenie do szturmu na centralny punkt fortyfikacji "Linii Gustawa" żołnierzy II Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Andersa. W tym korpusie służyło ponad 10 tysięcy Białorusinów, z których około 1000 po powrocie do ojczyzny zostało aresztowanych i zesłanych na Syberię.

  Spotkaniu towarzyszyło również uroczyste wręczenie dyplomów i podziękowań wszystkim tym, którzy zaangażowali się w pracę nad festiwalem. Gospodarzami spotkania byli p. Aneta Smardzewska – rzecznik prasowy MFFHiW oraz Andrzej Brzoza – Dyrektor Programowy MFFHiW.

   

 • 13 grudnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli legendarne przedstawienie pt. "Metro", które dwadzieścia sześć lat cieszy się niesłabnąca popularnością wśród widzów. Polska premiera musicalu miała miejsce w styczniu 1991 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Wcześniej musical można było zobaczyć też m. in. na Broadway'u w Teatrze Minskoff, w Operetce Moskiewskiej w Sankt Petersburgu i we Francji w Roubaix i w Orléans. Spektakl nieustanie przyciąga rzesze nowych widzów, a wszystko za sprawą ponadczasowej tematyki, którą są miłość, rozczarowanie, spełnianie marzeń i realizacja pasji.

  To historia grupy młodych ludzi. Każdy z nich ma inną przeszłość, lecz łączy ich jedno - zamiłowanie do teatru. Czekają ich nowe wyzwanie i życiowe wybory pomiędzy marzeniami i miłością a karierą i pieniędzmi.

  Jak potoczą się losy głównych bohaterów widowiska? Przekonajcie się sami, oglądając musical, do którego muzykę skomponował Janusz Stokłosa. Podobno musical nawiązuje do prawdziwej historii reżysera, scenarzysty i choreografa w jednej osobie - Janusza Józefowicza. Wystawiano go również na Broadwayu - kolebce światowego musicalu. Dowodem na ponadczasowość tematyki przedstawienia jest cytat umieszczony na stronie teatru Buffo:

  "Świat się zmienia,
  Padają mury, otwierają się granice
  Teatr też się zmienia
  Niezmienne pozostają tylko marzenia...
  ... marzenia młodych ludzi, nasze marzenia."

 • Spotkania z panią Danutą Tukalską – emerytowaną nauczycielką ,makramistką, pisarką, członkinią Związku Sybiraków – są już w naszej szkole tradycją.  08. 12. 2017 r. nasi pierwszoklasiści mogli wysłuchać wspomnień pani Tukalskiej,  dotyczących trudnych lat spędzonych na Syberii. Zgromadzeni w zaciszu szkolnej biblioteki nie mogliśmy zaprzestać słuchania uniwersalnych refleksji, przywoływanych przez panią Tukalską. Dotyczyły one szlachetności człowieka, odpowiedzialności, idei wspólnotowości, solidarności. Dzisiejsze spotkanie przekonuje, że porozumienie międzypokoleniowe jest możliwe, że młodsi mogą i chcą się dużo nauczyć od starszych….

 • Dzień Wolontariatu

  Po tylu udanych akcjach, czas trochę odpocząć. Na 8 grudnia przełożyliśmy sobie świętowanie Dnia Wolontariusza, ale...nie składamy broni. Nawet świętując uzgadnialiśmy następne prace, wszak  "Mierz siły na zamiary, nie zamiar podług sił" jak powiedział Adam Mickiewicz

 • Dzięki uprzejmości pani kustosz, współprowadzącej lekcję Widoki na Wyzwolenie mieliśmy szansę zobaczyć wystawę pt. „Biedermeier” już okrzykniętą hitem sezonu. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z możliwości poznania stylu artystycznego, zjawiska, przejawiającego się we wszystkich dziedzinach życia, wspominającego „mieszczańską epokę kulturalną”.

  Biedermeier narodził się w krajach niemieckich po kongresie wiedeńskim (1815) i trwał do Wiosny Ludów (1848); wywarł znaczący wpływ na całą Europę. Wystawa, na której pokazujemy ponad 400 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, obejmuje zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego,  Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny.

  Jako sztuka zamożnego mieszczaństwa biedermeier zaspokajał potrzebę komfortu, co znalazło wyraz w funkcjonalnych i szlachetnych w swojej prostocie meblach oraz wzornictwie wnętrz mieszkalnych. Rozwojowi kultury życia codziennego towarzyszył wzrost zapotrzebowania na przedmioty rzemiosła artystycznego (szkło, srebro, porcelanę i biżuterię), opartego na nowoczesnych formach. Nic dziwnego, że sztuka biedermeieru spotkała się również z zainteresowaniem ziemiaństwa.

strona:

Kontakt

 • XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta
  ul. Miła 26
  01 - 047 Warszawa
 • (+48) 22 838 35 32
  (+48) 22 838 98 96

Kontakt

    fax. (+48) 22 838 35 32

e-mail: lo45@traugutt.edu.pl

 

Mapa