• Jasełka szkolne
     • Jasełka szkolne

     • Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy narodzin Chrystusa.
      22 grudnia, w ostatnim dniu zajęć przed przerwą świąteczną, w klasach odbyły się uroczyste wigilie z wychowawcami. W atmosferze pełnej miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń, a na klasowych ławkach nie zabrakło wigilijnych potraw i dekoracji. Następnie blask światełek i gwiazdy betlejemskiej oraz piękny śpiew kolęd wprowadził społeczność szkolną i zaproszonych gości w magiczny nastrój świąt.

      Uczniowie klasy IIA pod kierunkiem pana Grzegorza Dudka oraz ks. Adama Gorlewskiego przygotowali jasełka przypominające wydarzenia związane z narodzinami Chrystusa, abyśmy po raz kolejny przeżyli tajemnicę Bożego Narodzenia.
      Tegoroczne jasełka były radosne, młodzi aktorzy wprowadzili uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Mądre słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na Święta Bożego Narodzenia.

    • Kiermasz świąteczny
     • Kiermasz świąteczny

     • Dnia 20 grudnia 2016 r. (wtorek) w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny organizowany przez Szkolne Koło PCK oraz Wolontariat.

      Dużo osób włączyło się w przygotowanie ozdób świątecznych, stroików, kartek świątecznych, pierników, ciast na sprzedaż. Wspólnie z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami zebraliśmy 210 zł.

      Dochód ze sprzedaży zostanie w całości przeznaczony dla chorej córki absolwentki naszej szkoły: Maja jest córeczką naszej absolwentki Ani Dowejko, ma niecałe półtora roku. Ta malutka i cudowna dziewczynka jest chora na nowotwór. Jednak polskim lekarzom od ponad miesiąca nie udało się zdiagnozować, co dokładnie siedzi w jej główce. Wynika to z bardzo trudnego umiejscowienia nowotworu. Dziewczynka już straciła słuch w prawym uchu. Nadzieja jest w wyjeździe do niemieckiego szpitala.

      /https://www.facebook.com/ArmiaMajeczki/?fref=ts

      Pomóc Mai można dokonując wpłaty na konto:

      Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
      Bank Zachodni WBK
      Numer konta: 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
      Tytuł przelewu: „676 pomoc dla Mai Kuklińskiej”

    • Jesienny liść - konkurs fotograficzny
     • Jesienny liść - konkurs fotograficzny

     • Od dwóch dni już zima, czas więc podsumować jesienny konkurs fotograficzny. Konkurs wygrała Marlena Baraban z klasy 3C, drugie miejsce zajęła Ewelina Dąbrowska z klasy 2B. Zwycięskie prace zamieszczamy w galerii szkolnej, oraz zostaną wywieszone na korytarzu. Rozdanie nagród wkrótce. 

    • PoczytajMY!
     • PoczytajMY!

     • W grudniu w ramach akcji PoczytajMY! gościliśmy na zajęciach z bajkoterapii w Szkole Podstawowej nr 222 im. J. Brzechwy. Uczennice z Koła Bibliotecznego: Julia Gepner, Angelika Bizoń, Wiktoria Pazińska, Aleksandra Prusakiewicz i Zuzanna Dworakowska wybrały do prezentacji utwór E.T.A. Hoffmanna pod tytułem: "Dziadek do orzechów", który swoim tematem wprowadza w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.
      Dzieci z zainteresowaniem śledziły historię dwójki bohaterów Freda i Klary, odpowiadały na przygotowane przez wolontariuszki pytania do tekstu, rozwiązały rebus nawiązujący do tytułu książki, wyszukiwały różnice między zaprezentowanym fragmentem baletu Piotra Czajkowskiego a tekstem Hoffmanna i wypełniały karty pracy, gdzie ozdabiały choinkę zgodnie z  opisem w odczytanym tekście.
      Na zakończone dzieci chętnie podchodziły do uczennic z Koła Bibliotecznego i dzieliły się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami z "Dziadka do orzechów" - obejrzane bajki, w których występował czy balet.
    • Warsztaty kaligrafii copperplate
     • Warsztaty kaligrafii copperplate

     • W sobotę 18 grudnia Sandra Chylińska oraz Natalia Gadomska brały udział w 8-godzinnym seminarium kaligraficznym z kursywy angielskiej, czyli Copperplate Script, na poziomie podstawowym. Warsztaty były skierowane dla miłośników pięknego pisania, którzy nie mieli do tej pory styczności z przyborami do kaligrafii, a także dla wszystkich literników i innych zawodów, które w centrum zainteresowania stawiają literę. W przypadku naszych uczennic, stanowiły nagrodę za prowadzenie kroniki szkolnej.

      Warsztaty trwały od 10:00 do 19:00 i obejmowały takie zagadnienia jak kaligrafowanie ołówkiem, planowanie tekstu ołówkiem, korzystanie z 5 rodzajów stalówek do kaligrafii, próby na różnych papierach, technika kaligrafowania pędzlem. Podczas warsztatów studiowano wzory kursywy angielskiej wg XVIII-wiecznych angielskich mistrzów, w tym głównie G. Bickhama, Italian Copperplate Script, Spencerian Script, polskie znaki diakrytyczne.

    • Warsztaty z powieściopisarzem
     • Warsztaty z powieściopisarzem

     • 15 grudnia odbyły się kolejne warsztaty pisarskie z Jackiem Getnerem, pisarzem i scenarzystą filmowym oraz telewizyjnym. Pan Jacek podzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami w pisaniu scenariusza do serialu "Klan". Na podstawie przygotowanego treatmentu młodzież rozpisała scenę dialogową z wykorzystaniem techniki pingpongowej. Wszyscy szybko poczuli klimat, który wytwarza się między twórcą a tworzywem podczas aktu tworzenia. Uczestnicy warsztatów zrozumieli, że komponowanie fabuły filmu lub serialu jest ściśle związane z wizualizacją - myśleniem ujęciami, mimiką postaci, dźwiękami i muzyką, a profesjonalny scenarzysta nieustannie szlifuje swoje umiejętności.

    • 100-lecie Woli
     • 100-lecie Woli

     • Dla mieszkańców Woli rok 2016 jest rokiem szczególnym. 100 lat temu Wola została włączona w obszar administracyjny Warszawy. Przez cały rok wolskie szkoły i przedszkola organizowały konkursy, spotkania i koncerty, aby uczcić to ważne wydarzenie i ukazać bogaty oraz różnorodny dorobek naszej Dzielnicy. 

      8 grudnia 2016 roku w Hali Sportowej „Koło” odbyła się gala podsumowująca oświatowe działania związane z obchodami jubileuszu 100 - lecia stołeczności Woli. Jej organizatorem byli Rada i Zarząd Dzielnicy Wola. W uroczystości wzięli udział: Pan Michał Szczerba Poseł na Sejm RP, Pani Małgorzata Żuber - Zielicz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny Rady m.st. Warszawy, Radni Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Pan Krzysztof Strzałkowski Burmistrz Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Pani Grażyna Orzechowska - Mikulska Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Pan Adam Hać Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, dyrektorzy wolskich przedszkoli i szkół oraz ponad 1000 uczniów.

      Galę prowadzili uczniowie naszej szkoły - Wiktoria Kozieja i Mateusz Gzyra.

      Na scenie, w wykonaniu młodych wolskich artystów, rozbrzmiewały słowa i melodie związane z historią i teraźniejszością naszej Dzielnicy. Gala 100 - lecia stołeczności Woli stała się też okazją do wręczenia nagród 37 uczniom, którzy wyróżniają się bezinteresowną działalnością na rzecz innych i środowiska lokalnego. Wśród tych uczniów znalazła się i nasza ucznnica - Dominika Nylec.

      Obchody jubileuszowe uświetnił koncert piosenkarki – Natalii Szroeder.

      Miła atmosfera udzielała się wszystkim.

      Raz jeszcze wolska społeczność oświatowa udowodniła, że o jej wyjątkowości i sile świadczą ludzie, ich zaangażowanie, postawa i pozytywna energia.100 lat !

    • Konkurs na kartkę
     • Konkurs na kartkę

     • Przez ostatnie trzy tygodnie nasi uczniowie mogli wziąć udział w szkolnym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę bożonarodzeniową w języku niemieckim. Laureatem został Ernest Korus z klasy IIID. Bardzo dziękujemy pozostałym uczestnikom:
      Ciebielski Bartosz, IIIC; Justyna Borowska, IIIB; Katarzyna Przygoda, IIID; Julia Biwojno, IIIB; Sylwia Markowiak, IIC; Klaudia Bednarek, IIID. Bardzo dziękujemy za udział w przedsięwzięciu i zachęcamy do dalszej aktywności.
    • Festiwal Filmów Historycznych
     • Festiwal Filmów Historycznych

     • 07.12.2016 r. klasa II c wzięła udział w pokazie filmowym, zorganizowanym przez Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej wraz z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Historycznych i Wojskowych. W ramach edukacji historycznej obejrzeliśmy film pt. „Krzyż i Korona” w reż. Zdzisława Cozaca. Po zakończonej projekcji mieliśmy możliwość spotkania z reżyserem. Jednogłośnie możemy stwierdzić, że obejrzany film zrobił na nas duże wrażenie.

    • Świąteczna zbiórka z PCK
     • Świąteczna zbiórka z PCK

     • Dnia 04.12.2016 r. (niedziela) w godz.12.00 - 14.00 w Tesco przy ulicy Górczewskiej w Warszawie uczniowie Szkolnego Koła PCK z XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta (przy współpracy z Rejonowym Oddziałem PCK w Warszawie) zbierali pieniądze do puszek na świąteczne paczki dla dzieci z ubogich rodzin, pokazując resuscytację i opowiadając o pierwszej pomocy.

    • Finał Debat Oxfordzkich
     • Finał Debat Oxfordzkich

     • W dniu dzisiejszym w Wolskim Centrum Kultury przy ul. Obozowej 85 miała miejsce gala podsumowująca projekt „Licealna Akademia Wiedzy i Pierwszej Pomocy”.

      W finałowej debacie nt. „XXI wiek to czas pokolenia młodzieży kanapowej” o tytuł Licealnego Mistrza Debat Oksfordzkich walczyły: III LO im. gen. J. Sowińskiego z XXIV LO im. C. K. Norwida. Stosunkiem głosów 65:58 tytuł oraz puchar zdobyło III Liceum Ogólnokształcace im. gen. Józefa Sowińskiego.

      Zwycięzcom, finalistom oraz dwóm pozostałym szkołom biorącym udział w projekcie - XII LO im. Henryka Sienkiewicza i XLV Liceum im. Romualda Traugutta.

      Gratulujemy!

    • Spotkania z teatrem
     • Spotkania z teatrem

     • "Spotkania z teatrem" to cykl wydarzeń organizowanych przez Panią Joannę Pliszkę oraz Panią Annę Dorosz, nauczycielki języka polskiego naszej szkoły, dla Szkolnych Miłośników Teatru.

      30.11.2016 r. Szkolni Miłośnicy Teatru obejrzeli „Szkołę żon” Moliera – jedną z najlepszych komedii klasycyzmu francuskiego. Spektakl Jacquesa Lassalle’a z Andrzejem Sewerynem, Anną Cieślak, Olgierdem Łukaszewiczem jest współczesnym odczytaniem utworu, gdzie – jak twierdzi reżyser – z wielką satysfakcją przekłada niuanse francuskiej literatury na polską wrażliwość.

    • Andrzejki 2016
     • Andrzejki 2016

     • Nawiązując do wielowiekowej tradycji, pierwsze Andrzejki w naszym kraju to 1557 rok, nasz samorząd jak co roku 30 listopada, zorganizował wieczór wróżb świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.
      Mamy nadzieję, że udało Wam się wywróżyć to co czeka Was w nadchodzący rok. Jak pokazuje statystyka dużą popularnością wróżby cieszyły się wśród uczniów klas trzecich, ciekawe co chcieli Oni sprawdzić?

    • Wycieczka do oczyszczalni ścieków "Czajka"
     • Wycieczka do oczyszczalni ścieków "Czajka"

     • W dniu 30.11.2016 Klasa 2B pod opieką A.Olszyny i M.Osypowicza w ramach przedmiotu Edukacja Ekologiczna mieli przyjemność zwiedzić oczyszczalnię ścieków "Czajka", znajdującą się na odległej Białołęce. Mimo trudnych warunków pogodowych uczniowie prześledzili proces oczyszczania ścieków od źródła po odprowadzenie czystej wody do Wisły. 

    • Warsztaty AIESEC
     • Warsztaty AIESEC

     • W dniach 12.09-16.09 odbyły się w naszej szkole XLV  Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta warsztaty organizowane przez międzynarodową organizację AIESEC (Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych). Zajęcia prowadzone były przez następujących prowadzących: Abhishek Pandey z Indii, Diego Ceballos Plata z Kolumbii oraz Perizat Kubanychbekova z Kirgistanu. Udział w nich wzięli chętni uczniowie klas II i III liceum. Miały one charakter warsztatów w ramach których poruszane były tematy związane z kulturą krajów z których pochodzili prowadzący. Miały one charakter aktywizujący; uczniowie oprócz wysłuchania prezentacji mieli również różne zadania do wykonania. Prelekcje odbywały się w języku angielskim co stwarzało naszym uczniom możliwość użycia swoich umiejętności komunikacyjnych.

    • Pamięć o zmarłych
     • Pamięć o zmarłych

     • Listopad to czas pamięci o naszych zmarłych. Klasa IB przede wszystkim odwiedziła grób Alojzy Traugutówny, ale po drodze dowiedziała się  m.in.kim był ks. Jan Siemiec, co pozostawił w Warszawie Stanisław Kierbedź, dlaczego całej rodziny biskupa Hosera nie ma na Cmentarzu Powązkowskim, co zrobiła Irena Sendlerowa i dlaczego tak żal wybitnego varsavianisty Krzysztofa Jaszczyńskiego.  Podczas 2 godzinnnego spaceru po ewangelickich cmentarzach klasa IIC z kolei dowiedziała się kto był najbogatszym Polakiem w XIXw., kim byli Wedlowie,  skąd wzięły się Ogrody Ulrychów,  kim była Anna German i Gabriela Kownacka i przede wszystkim jakim niezwykłym nauczycielem naszego liceum był p. Janusz Sukiennicki. Wolontariusze natomiast udając się do Sióstr Misjonarek Miłości odwiedzili grób naszej byłej nauczycielki historii p. Doroty Budek na Bródnie.