• Centrum Międzykulturowe.

• W dniu 14.12.2018 r. uczniowie klasy 1c odwiedzili Centrum Wielokulturowe, gdzie wzięli udział w warsztatch na temat budowania tolerancji i redukcji uprzedzeń. Centrum działa od lat w sferze wielokulturowości, równości i przeciwdziałania dyskryminacji wobec wszystkich grup społecznych uwzględniając problematykę migracyjną i uchodźczą. To miejsce spotkań dla przedstawicieli różnych narodowości, gdzie można uczyć się języka polskiego, poznać różne zwyczaje i tradycje związane z miejscem pochodzenia. W atmosferze sprzyjającej swobodnej wypowiedzi, uczniowie mieli okazję przyjrzeć się własnej tożsamości, różnorodnym stereotypom i uprzedzeniom. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i możliwość udziału w zajęciach.

• Zbiórka dla schroniska!

• 15 grudnia 2018 r. byliśmy z wizytą w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Józefowie. Przekazaliśmy na rzecz podopiecznych karmę, koce, zabawki, smycze, które zbieraliśmy podczas jednomiesięcznej akcji szkolnej Zbiórka dla schroniska! oraz kwotę 541 zł uzyskaną podczas kiermaszu świątecznego w naszej szkole.

• Fajnie być wolontariuszem

• Po różnych wspaniałych działaniach (np. rozdawanie obiadów bezdomnym w  domu Sióstr Misjonarki Miłości ul. Poborzańska 33)  przyszedł czas na moment wypoczynku w Dniu Wolontariatu. Zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Gminy na uroczystość, podczas której najlepsi wolontariusze (z naszej szkoły Wiktoria Pazińska z IIIB) otrzymali podziękowania od Burmistrza Dzielnicy WOLA. Pan Marcin Hakiel - instruktor tańca i wolontariusz opowiadał o sobie i  uczył nas tańczyć. Na koniec były kaloryczne pączki...

• "Feldmarszałek Paskiewicz. Historia kariery idealnej" - spotkanie czytelnicze w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

• 14 grudnia w ramach cyklu spotkań z książką, w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej miała miejsce promocja książki "Feldmarszałek Paskiewicz. Historia kariery idealnej" Dimitrija Mitiurina. Spotkanie poprowadził pan Jan Engelgard, który przybliżył przybyłym gościom postać namiestnika Królestwa Polskiego, księcia erywańskiego i warszawskiego. Iwan Fiodorowicz Paskiewicz, jakkolwiek kontrowersyjny i przez wielu postrzegany negatywnie, stawiany jest przez historyków wśród największych, parających się rzemiosłem wojennym. Adiunkt Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, pan Michał Cieślak szczegółowo nakreślił przebieg kariery wojskowej feldmarszałka. Następstwem obu paneli była dyskusja, w której wzięli udział uniwersyteccy pracownicy naukowi, specjaliści ds. wojskowości rosyjskiej.

• Projekt "Poszukiwacze skarbów"

• Przez ostatnie 2 miesiące czwórka "Poszukiwaczy skarbu Jana Pawła II" żyła bardzo intensywnie. Kraków, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Warszawa- to miejsca, w których nauczyciele i uczniowie 11 szkół z całej Polski szukali istotnych dla człowieka i jego wolności wartości. W ostatni weekend otrzymaliśmy dyplomy, choć nadal - teraz już w naszej szkole- będziemy kontynuować ten wspaniały projekt. Zachęcamy wszystkich do oglądania na holu naszych zdjęć.

• Kiermasz Świąteczny

• Kiermasze świąteczne organizowane wspólnie przez wolontariat i szkolne koło PCK,  stają się już w naszej szkole tradycją. Po raz kolejny dochód z tej zbiórki  przeznaczony został na wsparcie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Józefowie. Wcześniej zbieraliśmy koce i karmę dla tamtejszych kotów i piesków. Odzew był niesamowity, również ze strony rodziców, którzy przyszli wieczorem 11 grudnia na zebranie. Wszystkim w imieniu tych zwierzątek serdecznie dziękujemy. Zebraliśmy 541 złotych. Jesteście wspaniali!!!

• VI edycja Tygodnia Konstytucyjnego

• Tydzień Konstytucyjny to VI edycja ogólnopolska, a dla naszej szkoły już 4 edycja, którą patronatem objął dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji. Organizatorom zależy na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. Chcą promować świadome obywatelstwo, zachęcać młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi i zwracać ich uwagę na kluczową rolę sądów powszechnych w stosowaniu prawa w Polsce, przy uwzględnieniu nadrzędnej roli Konstytucji.

W tym roku szkolnym nasza szkoła gościła w swoich progach Pana Jakuba Szczepkowskiego, adwokata kancelarii Jakub Szczepkowski Kancelaria Adwokacka.

• Warsztaty w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

• 29 listopada, uczniowie klasy 1a, w ramach projektu "SCIENCE - Wolski Odkrywca" brali udział w warsztatach pt. "Specyficzne właściwości wody" zorganizowanych przy wpsółpracy z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Celem zajęć było przedstawienie właściwości fizycznych (barwa, gęstość, temperatura wrzenia) i chemicznych wody (reakcja z metalami aktywnymi). Omówione zostały stany skupienia wody i przemiany fazowe. Młodzież doświadczalnie porównywali gęstości wody względem innych substancji, przybliżona im zostało pojęcie twardości wody (całkowita, węglanowa, niewęglanowa) oraz nauczyli się , jak ją usuwać doswiadczalnie.

• Niewidzialna Wystawa

• Dnia 26 listopada 2018 r. (poniedziałek) uczniowie klasy 3b wraz z wychowawcą udali się na "Niewidzialną Wystawę". Była to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której wypróbowali, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu.

Pod opieką niewidomych i niedowidzących przewodników odwiedzili specjalne wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Dowiedzieli się, jak poruszać się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w restauracji czy zakupy w warzywniaku, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach i nie tylko…

Była to niezapomniana lekcja.