• Dzień z kryminałem
     • Dzień z kryminałem

     • W ramach realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w XLV Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie czytelnicze z cyklu „Nauczyciele czytają uczniom”.

      Wydarzenie to wpisało się również w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, które jest obchodzone co roku 23 kwietnia.

      Dzisiejsza akcja czytelnicza była poświęcona powieści kryminalnej.

      W klimaty tego gatunku wprowadził słuchaczy występ uczennic z klasy 1A: Weroniki Chlipały, Julii Hałubickiej i Gabrieli Rembiasz, które odegrały scenkę z powieści Arthura Conan Doyla. Występ bardzo się spodobał i został nagrodzony gromkimi brawami.

      Młodzież miała okazję wysłuchać wybranych fragmentów prozy autorstwa m.in.: Agathy Christie, Raymonda Chandlera, Jo Alexa czy Małgorzaty Rogali odczytanych kolejno przez profesor Magdalenę Sakowicz, profesor Elżbietę Kunowską, panią pedagog Monikę Maślaną i profesor Wiolettę Golus.

    • Makulatura na misje
     • Makulatura na misje

     • 26 kwietnia 2018 roku po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji MAKULATURA NA MISJE.  Ważny jest każdy kilogram przekazanej makulatury, bo wartość 1 kg makulatury to aż 75 litrów wody dla Afryki!
      Nie wyrzucajcie makulatury!

      Za kilka miesięcy  powtórzymy akcję. Tym, którzy dołączyli tym razem, bardzo dziękujemy, a przede wszystkim p.J. Baran, bo bez jej pomocy nie dowieźlibyśmy makulatury na miejsce zbiórki.

    • Dzień Otwarty dla Gimnazjalistów
     • Dzień Otwarty dla Gimnazjalistów

     • 25 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Miał on na celu prezentację bogatego dorobku szkoły, jak również przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom. W programie dnia swoją ofertę zaprezentowali nauczyciele i uczniowie. W tym dniu naszą szkołę odwiedzili liczni przyszli absolwenci z placówek gimnazjalnych. Dzięki współpracy wielu nauczycieli i uczniów nasza placówka rzetelnie zaprezentowała swoje atuty. Dzień Otwarty Szkoły był okazją do spotkania się z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów, do pokazania gościom panującego w szkole klimatu życzliwości, otwartości i akceptacji na indywidualność drugiego człowieka. Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym, a zatem do zobaczenia we wrześniu.

    • Finał konkursu "1 z 10"
     • Finał konkursu "1 z 10"

     • 24 kwietnia odbył się finał Dzielnicowego Konkursu „1 z 10”, którego głównym celem jest doskonalenie u uczniów logicznego myślenia, odnalezienie motywacji do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz zmobilizowanie do samodzielnej i systematycznej pracy.

       

      W kategorii szkoły podstawowe (klasa 6):

      I miejsce - Hanna Affek ze Szkoły Podstawowej nr 222 im. Jana Brzechwy

      II miejsce - Hanna Kowalska ze Szkoły Podstawowej nr 222 im. Jana Brzechwy

      III miejsce - Mateusz Gnat ze Szkoły Podstawowej nr 222 im. Jana Brzechwy

       

      W kategorii szkoła podstawowa (klasa 7):

      I miejsce - Aleks Wróblewski ze Szkoły Podstawowej nr 388 im. Jana Pawła II

      II miejsce - Wiktor Onyszczuk ze Szkoły Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej

      III miejsce - Krzysztof Komorowski ze Szkoły Podstawowej nr 388 im. Jana Pawła II

       

      Finalistom i Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy dużej wiedzy i ogromnego poczucia humoru!

       

    • 75. rocznica Powstania w Getcie
     • 75. rocznica Powstania w Getcie

     • Jak co roku, 19 kwietnia - w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie - skłanialiśmy warszawiaków do refleksji, do pomyślenia o tym, jak bardzo byli zdesperowani w 1943 roku mieszkańcy getta, skoro zdecydowali się na tak nierówną walkę z niemieckim najeźdźcą. 30 wolontariuszy naszej szkoły rozdawało na okolicznych ulicach żonkile i ulotki o powstaniu, bo pamięć o tych ludziach nie może zaginąć!

    • Piknik Naukowy
     • Piknik Naukowy

     • 17 kwietnia 2018 r. w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta odbył się Piknik Naukowy stanowiący jeden z etapów realizacji projektu „SCIENCE – Wolski Odkrywca”.

      W harmonogramie Pikniku obok warsztatów w mobilnym Planetarium oraz kosmicznych warsztatów („Mapka nieba” oraz „Układ Słoneczny”) przewidziano praktyczne zajęcia biochemiczne. Uczestnicy Pikniku Naukowego mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi lekarze. Poznając tajniki chirurgii zakładali szwy umożliwiające gojenie się ran, jako hepatolodzy przyglądali się budowie i funkcjonowaniu wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych , natomiast jako ortopedzi zakładali gips na złamaną kończynę.  

      Całość Pikniku uwieńczyły pokazy efektownych doświadczeń chemicznych.

    • Wizyta w ZOO
     • Wizyta w ZOO

     • Towarzystwu Przyjaciół Warszawy zawdzięczamy wizytę w Willi Pod Zwariowaną Gwiazdą 17 kwietnia 2018.  Jest to modernistyczna willa  (nie została zniszczona podczas działań wojennych) w ogrodzie zoologicznym, w której w czasie okupacji dyrektor ZOO Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną - ryzykując życiem swoim i swoich dzieci - ukrywali osoby potrzebujące pomocy, głównie zbiegłych z getta Żydów. W 1965 roku oboje małżonkowie otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a wiele lat później willa ta stała się  oryginalną scenerią wydarzeń ukazanych w filmie "Azyl".​

    • „King’s Speech-Student’s Speech”
     • „King’s Speech-Student’s Speech”

     • 13 kwietnia 2018 r., w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta, odbył się Dzielnicowy Konkurs „King’s Speech-Student’s Speech” na najlepiej wygłoszone sławne przemówienie w języku angielskim. Uczniowie już po raz trzeci występowali w ciekawych strojach i wygłaszali przemówienia sławnych ludzi. Wśród nich znalazły się postaci z antyku, takie jak Cyceron czy Arystoteles oraz z czasów bardziej współczesnych np. J.F. Kennedy czy Martin Luther King.

      I miejsce zajął Konrad Klemczyński z XLV Liceum im. Romualda Traugutta, który jako generał Lawrence Joshua Chamberlain wygłosił przemówienie pt. „The Speech that Changed the Course of the US Civil War”.

      II miejsce zajął Mateusz Wietrak z Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka, który występował jako Napoleon Bonaparte.

      III miejsce zajął Daniel Kwiatkowski z XLV Liceum im. Romualda Traugutta, który wcielił się w postać Williama Faulknera.

      Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

       

    • Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT
     • Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT

     • Nasz szkolny Teatr "Fraglesy" wystąpił w sobotę 14 kwietnia w Przeglądzie Teatrów Amatorskich SPOT w Domu Kultury Zacisze.

      Scenariusz przedstawienia pt."Absolwenci", w reżyserii Pani Anny Dorosz z obsadą naszych wspaniałych szkolnych aktorów - uczniów klasy 1b, powstał na podstawie fragmentów scenariusza filmowego Jerzego Stefana Stawińskiego pt. "Jutro idziemy do kina", fragmentów reportażu Jerzego A. Wlazło o Henryku Troszczyńskim "Chłopak z Katynia" i fragmentów powieści "Czas honoru. Pożegnanie z Warszawą"

      Scenografia: Anna Dorosz

      Muzyka: Tennesee, Time H. Zimmer, 'Może kiedyś innym razem Eugeniusz Bodo, Polonez Ogińskiego Pożegnanie ojczyzny, Cheek to cheek Fred Astaire, Polskie drogi A. Kurylewicz

      Byliście rewelacyjni!

       

    • Varsavianistyczne spacery
     • Varsavianistyczne spacery

     • Jadąc do Wilanowa, nie sposób zatrzymać się na chwilę w jednym z najbardziej smutnych miejsc w Warszawie-  Mauzoleum Walki i Męczeństwa – muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25. Jest to jedno  z najlepiej zachowanych miejsc hitlerowskiej kaźni Polaków w Warszawie. W celu psychicznego złamania więźniów i skłonienia ich do zeznań torturowano, katowano. Wyszliśmy z pytaniem: DLACZEGO  człowiek człowiekowi tak czyni?   

      Po wyjściu zwróciliśmy naszą uwagę na jedyny pomnik Romana Dmowskiego w Warszawie, a także na okazały gmach  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów , który powstał  w 1900 roku z przeznaczeniem dla rosyjskiego korpusu kadetów. Po przebudowie w 1926 stał się siedzibą Szkoły Podchorążych Piechoty. Po zakończeniu II wojny światowej w gmachu mieściła się tu Rada Państwa oraz Urząd Rady Ministrów.

      Następnie cofnęliśmy się historycznie do końca XVII wieku  i zwiedzaliśmy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.  Rezydencja wilanowska zachowała ślady dawnych mieszkańców, ich zainteresowań i obyczajów, a także kolekcję dzieł sztuki, które tu gromadzili. Na koniec zwiedzaliśmy piękny kościół św. Anny nieopodal Pałacu.​

       

    • Konkurs "1 z 10" - eliminacje
     • Konkurs "1 z 10" - eliminacje

     • 10 kwietnia 2018 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do konkursu "1 z 10".

      Głównym celem konkursu jest to, aby uczniowie i uczennice znaleźli motywację do nauki przedmiotów takich jak matematyka, fizyka, chemia, biologia i geografia, zmobilizowali się do samodzielnej i systematycznej pracy, doskonalili logiczne myślenie, podnieśli samoocenę, a także zostali nagrodzeni za zaangażowanie.

      Zabawy było dużo, a finał przed nami!

       

    • Projekt biologiczno-geograficzny: Życie zwierząt egzotycznych
     • Projekt biologiczno-geograficzny: Życie zwierząt egzotycznych

     • W ramach projektu biologiczno - geograficznego: "Życie zwierząt egzotycznych" grupa uczniów z klasy Ia i Ib udała się do Papugarni Carmen. Pierwszoklasiści mieli niezwykłą okazję zobaczyć ponad 120 papug róznych gatunków z najdalszych zakątków świata. Największą atrakcją okazała się możliwość nakarmienia ich, a nawet dotknięcia. Ptaki same szukały kontaktu z ludźmi, co przełożyło się na mnóstwo niesamowitych zdjęć. Opiekun papugarni wyczerpująco odpowiadał na liczne pytania uczniów.

    • Spektakl "Ludzie i Anioły"
     • Spektakl "Ludzie i Anioły"

     • 6 kwietnia uczniowie klasy 1c, 2b i 2c  wybrali się do Teatru Współczesnego na spektakl "Ludzie i Anioły". Uczniowie byli pod dużym wrażeniem sztuki, która obfitowała w wątki komiczne, ale także nie była pozbawiona poważnych refleksji dotyczących ludzkiego życia.

    • Laboratorium Wiary
     • Laboratorium Wiary

     • 7 kwietnia 2018 zostaliśmy zaproszeni na spektakl "Faust. Więcej światła".  Teatr ITP przedstawiający tę sztukę powstał w Lublinie na wiosnę 2001 roku z inicjatywy ks. Mariusza Lacha i wyłonił się spośród studentów polonistyki KUL.  Od kilku lat gościnnie wystawia w teatrze ROMA sztuki dla warszawskiej młodzieży. Sztuka, na której mogliśmy być  jest oparta na motywach dzieła J. W. Goethego "Faust". Jest to historia ambitnego reżysera, który pragnąc być ciągle na szczycie sławy gotowy jest poświęcić wiele. Reżyserując widowisko będące barokową interpretacją "Fausta" Goethego nie zauważa, że sam zaczyna kroczyć jego śladami. Wyzwoliła go z tego toksycznego układu szczera miłość.

    • Wycieczka śladami Jana Pawła II w Warszawie
     • Wycieczka śladami Jana Pawła II w Warszawie

     • 13. rocznicę śmierci papieża Polaka uczciliśmy szukając śladów Jana Pawła II w Warszawie. Rozpoczęliśmy od kościoła Krzyża św. na Krakowskim Przedmieściu, gdzie od roku 2014 jest kaplica ku czci naszego Wielkiego Rodaka, a później poprzez Plac Piłsudskiego, kościół św. Anny etc. dotarliśmy do katedry. Remont ul. Miodowej nie pozwolił nam w 100% zrealizować założeń wycieczki, ale i tak była to niezwykła wyprawa. Po drodze zwracaliśmy też uwagę na inne ważne obiekty znane np. z lekcji WOK.

    • Konkurs recytatorski w językach obcych
     • Konkurs recytatorski w językach obcych

     • W dniu dzisiejszym odbyła się VII edycja Romantic Poetry Festival "And Poetry is born", którą przygotowało LXIII Liceum Ogólnokształcące im. Lajosa Kossutha. W konkursie poetyckim wzięły udział również nasze uczennice:

      1. Gabriela Rembiasz (IA) - Johann Wolfgang von Goethe "An die Entfernte"

      2. Anna Ptaszyńska (IB) - William Shakespeare "Sonnet 116"

      3. Ominai Khikmatullo (IB) - Алексей Апухтин „Люблю, люблю тебя безумно”.

      Dziewczęta były bardzo dzielne – wytrzymały długi okres oczekiwania na występ, przezwyciężyły tremę i zaprezentowały nie tylko teksty w językach obcych, ale oddały również drzemiące w poezji miłosnej emocje. Można było usłyszeć tu poezję o tematyce miłosnej w języku angielskim, hiszpańskim, rosyjskim, francuskim i niemieckim. Gabriela Rembiasz została doceniona przez komisję III miejscem. Warto dodać, iż konkurowała z kilkudziesięcioma, fantastycznie przygotowanymi licealistami. Serdecznie gratulujemy!!!

    • Miejsca pamięci narodowej
     • Miejsca pamięci narodowej

     • W akcji pod Arsenałem 26 marca 1943 uwolniono 21 więźniów, wśród nich „Rudego”. Spotkaliśmy się w 75. rocznice tego wydarzenia najpierw w Katedrze Polowej na Mszy św., a później w niezwykłej uroczystości przy ARSENALE. Natomiast w piątek 6 kwietnia 2018 zwiedzaliśmy  PAWIAK, uczciliśmy ślady powstania na Hali Mirowskiej (Niemcy mszcząc się na okolicznych mieszkańcach 6 i 7 sierpnia 1944 ​​zapędzili pod Halę Mirowską 510 osób i rozstrzelali. W murze nadal widać ślady tamtych kul), a także Muzeum Powstania Warszawskiego

    • Spotkanie z burmistrzem
     • Spotkanie z burmistrzem

     • W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie Pana Krzysztofa Strzałkowskiego, Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły.

      Reprezentanci klas 1- 2 zaproszeni zostali by poznać główne założenia dotyczące współpracy młodzieży, w ramach wolontariatu, z Miastem Stołecznym Warszawa oraz podległymi mu jednostkami organizacyjnymi.

      Kolejnym punktem spotkania była rozmowa uczestników spotkania z burmistrzem o sprawach związanych ze społecznością szkolną. Każdy z uczniów miał możliwość wymienienia najważniejszych w jego opinii zadań do wykonania oraz własne propozycje zmian jakie powinny nastąpić.

      Spotkanie przebiegało z bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.

    • Zwyciestwo w grze miejskiej
     • Zwyciestwo w grze miejskiej

     • Dnia 27 marca br. w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2 w Warszawie odbyła się gala kończąca grę miejską "100 lecie odzyskania niepodległości - Władysław Grabski". Z dumą możemy powiedzieć, iż reprezentacja naszego liceum zdobyła pierwsze miejsce. Gratulacje dla naszych dziewczyn: Juli Bielskiej, Weroniki Chlipały, Aleksandry Frankowskiej i Patrycji Kołodziejczyk, które zdeklasowały rywali

    • Spotkanie wielkanocne
     • Spotkanie wielkanocne

     • W środę 23 marca klasa IB przygotowała spotkanie wielkanocne, którego celem było nie tylko konsumpcja łakoci, ale również prezentacja tradycji, zwyczajów i potraw charakterystycznych dla Świąt Wielkiej Nocy. Maja Prokopowicz, Ola Wojtczak, Mikołaj Wiśniewski, Ania Ptaszyńska oraz Julia Ruclak przygotowali prelekcje na temat postu, świątecznych ozdób, Niedzieli Palmowej czy triduum paschalnego. Uczniowie wykazali w swych wystąpieniach, iż tradycja przeplata się często ze współczesnością. Dzięki zaproszonym gościom wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja na temat kultywowania poszczególnych zwyczajów i obrzędów.