• Roadshow 4. edycji programu ADAMED SmartUP
     • Roadshow 4. edycji programu ADAMED SmartUP

     • W dniu dzisiejszym uczniowie klas biologiczno-chemicznych naszej szkoły brali udział w Roadshow, programie ADAMED SmartUP.

      Celem inicjatywy jest zachęcenie młodzieży do ich studiowania oraz do spróbowania swoich sił w 4. edycji programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP, który umożliwia najlepszym uczestnikom m.in. na wyjazd na innowacyjny obóz naukowy, kontakt z ekspertami oraz naukowcami z Polski i z zagranicy, współpracę z uczelniami i ośrodkami badawczymi, a także wsparcie w aplikowaniu na studia wyższe.

      Szczegółowy plan wydarzenia (45 minut):
      1. Prezentacja programu ADAMED SmartUP i możliwość zapisów – www.adamedsmartup.pl
      2. Prezentacja koła naukowego i wydziału uczelni
      Opis: Na przygotowanych przez studentów żelach agarozowych uczniowie umieszczają roztwory barwników za pomocą pipet automatycznych, a następnie przeprowadzają proces elektroforezy w celu zidentyfikowania barwników zawartych w wybranym napoju.

      Dodatkowo, w ramach poszerzenia zajęć o kolejne 45 minut, uczniowie klasy 2b oraz 1a, brali udział w profesjonalnym kursie udzielania pierwszej pomocy, który zakończył się certyfikatem.

    • "Monte Cassino. Długa droga do domu"
     • "Monte Cassino. Długa droga do domu"

     • 14 grudnia wzięliśmy udział w podsumowaniu VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych 2017. Dzięki Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, klasa IB po raz kolejny mogła skorzystać z sali kinowej i obejrzeć jeden, zamykający cykl spotkań, film festiwalowy.

      "Monte Cassino. Długa droga do domu" to film nagrodzony Srebrną Szablą VIII MFFHiW w kategorii film wojskowy. Dzieło przypomina wydarzenia z maja 1944 roku, gdy alianci, nie mogąc przebić się do Rzymu, zgodzili się na ruszenie do szturmu na centralny punkt fortyfikacji "Linii Gustawa" żołnierzy II Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Andersa. W tym korpusie służyło ponad 10 tysięcy Białorusinów, z których około 1000 po powrocie do ojczyzny zostało aresztowanych i zesłanych na Syberię.

      Spotkaniu towarzyszyło również uroczyste wręczenie dyplomów i podziękowań wszystkim tym, którzy zaangażowali się w pracę nad festiwalem. Gospodarzami spotkania byli p. Aneta Smardzewska – rzecznik prasowy MFFHiW oraz Andrzej Brzoza – Dyrektor Programowy MFFHiW.

       

    • Musical "Metro" w Teatrze Buffo
     • Musical "Metro" w Teatrze Buffo

     • 13 grudnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli legendarne przedstawienie pt. "Metro", które dwadzieścia sześć lat cieszy się niesłabnąca popularnością wśród widzów. Polska premiera musicalu miała miejsce w styczniu 1991 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Wcześniej musical można było zobaczyć też m. in. na Broadway'u w Teatrze Minskoff, w Operetce Moskiewskiej w Sankt Petersburgu i we Francji w Roubaix i w Orléans. Spektakl nieustanie przyciąga rzesze nowych widzów, a wszystko za sprawą ponadczasowej tematyki, którą są miłość, rozczarowanie, spełnianie marzeń i realizacja pasji.

      To historia grupy młodych ludzi. Każdy z nich ma inną przeszłość, lecz łączy ich jedno - zamiłowanie do teatru. Czekają ich nowe wyzwanie i życiowe wybory pomiędzy marzeniami i miłością a karierą i pieniędzmi.

      Jak potoczą się losy głównych bohaterów widowiska? Przekonajcie się sami, oglądając musical, do którego muzykę skomponował Janusz Stokłosa. Podobno musical nawiązuje do prawdziwej historii reżysera, scenarzysty i choreografa w jednej osobie - Janusza Józefowicza. Wystawiano go również na Broadwayu - kolebce światowego musicalu. Dowodem na ponadczasowość tematyki przedstawienia jest cytat umieszczony na stronie teatru Buffo:

      "Świat się zmienia,
      Padają mury, otwierają się granice
      Teatr też się zmienia
      Niezmienne pozostają tylko marzenia...
      ... marzenia młodych ludzi, nasze marzenia."

    • Spotkania ze świadkiem historii
     • Spotkania ze świadkiem historii

     • Spotkania z panią Danutą Tukalską – emerytowaną nauczycielką ,makramistką, pisarką, członkinią Związku Sybiraków – są już w naszej szkole tradycją.  08. 12. 2017 r. nasi pierwszoklasiści mogli wysłuchać wspomnień pani Tukalskiej,  dotyczących trudnych lat spędzonych na Syberii. Zgromadzeni w zaciszu szkolnej biblioteki nie mogliśmy zaprzestać słuchania uniwersalnych refleksji, przywoływanych przez panią Tukalską. Dotyczyły one szlachetności człowieka, odpowiedzialności, idei wspólnotowości, solidarności. Dzisiejsze spotkanie przekonuje, że porozumienie międzypokoleniowe jest możliwe, że młodsi mogą i chcą się dużo nauczyć od starszych….

    • Dzień Wolontariatu
     • Dzień Wolontariatu

     • Po tylu udanych akcjach, czas trochę odpocząć. Na 8 grudnia przełożyliśmy sobie świętowanie Dnia Wolontariusza, ale...nie składamy broni. Nawet świętując uzgadnialiśmy następne prace, wszak  "Mierz siły na zamiary, nie zamiar podług sił" jak powiedział Adam Mickiewicz

    • Wystawa czasowa „Biedermeier” w Muzeum Narodowym
     • Wystawa czasowa „Biedermeier” w Muzeum Narodowym

     • Dzięki uprzejmości pani kustosz, współprowadzącej lekcję Widoki na Wyzwolenie mieliśmy szansę zobaczyć wystawę pt. „Biedermeier” już okrzykniętą hitem sezonu. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z możliwości poznania stylu artystycznego, zjawiska, przejawiającego się we wszystkich dziedzinach życia, wspominającego „mieszczańską epokę kulturalną”.

      Biedermeier narodził się w krajach niemieckich po kongresie wiedeńskim (1815) i trwał do Wiosny Ludów (1848); wywarł znaczący wpływ na całą Europę. Wystawa, na której pokazujemy ponad 400 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, obejmuje zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego,  Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny.

      Jako sztuka zamożnego mieszczaństwa biedermeier zaspokajał potrzebę komfortu, co znalazło wyraz w funkcjonalnych i szlachetnych w swojej prostocie meblach oraz wzornictwie wnętrz mieszkalnych. Rozwojowi kultury życia codziennego towarzyszył wzrost zapotrzebowania na przedmioty rzemiosła artystycznego (szkło, srebro, porcelanę i biżuterię), opartego na nowoczesnych formach. Nic dziwnego, że sztuka biedermeieru spotkała się również z zainteresowaniem ziemiaństwa.

    • Lekcja w Muzeum Narodowym
     • Lekcja w Muzeum Narodowym

     • 07.12.2017 r. klasy maturalne 3 a i 3 c uczestniczyły w bardzo ciekawej lekcji pt. WIDOKI NA WYZWOLENIE – NA STYKU SZTUKI i IDEI. Zajęcia wpisują się w kalendarz 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI, którą będziemy obchodzili w przyszłym roku. Prezentowane na lekcji zróżnicowane teksty kultury, takie jak wybrane obrazy i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego,  malarstwo Jana Matejki ze „Stańczykiem” na czele,  Jacka Malczewskiego czy Bronisława Linkego podkreślają rolę sztuki w walce o wolną ojczyznę. Na dzisiejszych zajęciach mogliśmy zobaczyć realizację myśli, iż „ Sztuka jest obecnie dla nas pewnego rodzaju orężem w ręku: oddzielać sztuki od miłości ojczyzny nie wolno!”

    • Świateczny kiermasz na rzecz bezdomnych zwierząt
     • Świateczny kiermasz na rzecz bezdomnych zwierząt

     • Tak udanej akcji jeszcze w naszej szkole nie było. Przy współpracy wolontariatu i szkolnego koła PCK 5 grudnia 2017 od samego rana do późnych godzin wieczornych (mobilizując również rodziców)  prowadziliśmy kiermasz na rzecz bezdomnych zwierząt. Wcześniej zbieraliśmy koce, karmę. Okazało się, że w naszej szkole jest wielu chętnych do pomocy zwierzętom.  Jedni upiekli ciasta i robili świąteczne kartki, inni kupując dawali datki. W sumie uzbieraliśmy dla schroniska w Józefowie k/Legionowa 374zł. A wszystko to zawiozła w naszym imieniu p. Rajtar, mama Agatki z IA. Wielkie brawa dla wszystkich. Jesteście wspaniali!

    • Spotkanie z ciekawą osobą
     • Spotkanie z ciekawą osobą

     • Elżbieta Ficowska urodziła się w 1942 r. w getcie warszawskim. Jej przybrana matka, Stanisława Busold, współpracowała z Ireną Sendlerową w niesieniu pomocy żydowskim dzieciom. Ficowska jako paromiesięczne niemowlę została przemycona z getta (wraz ze srebrną łyżeczką, na której widnieje jej imię). Przeżyła. Dziś zajmuje się edukowaniem młodzieży na temat historii Holokaustu. Właśnie na takim ciekawym spotkaniu z p. Elżbietą Ficowską (żoną poety Jerzego Ficowskiego), a także na filmie "Srebrna łyżeczka" byliśmy 15-osobową grupą w Muzeum POLIN w dniu 4 grudnia 2017.

    • Instytut Historyczny
     • Instytut Historyczny

     • W budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego ul. Tłomackie 3/5 w czasie wojny mieściły się biura socjalne getta warszawskiego. Tutaj pracował Emanuel Ringelblum-  historyk i działacz społeczny. Powołał on grupę współpracowników dokumentujących życie i  śmierć getta Warszawy.

      Te oryginalne dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy i niepublikowane wcześniej nagrania filmowe zobaczyliśmy 1 grudnia 2017 na wystawie pt. "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu". Wszystkim polecamy.​
    • Łazienki
     • Łazienki

     • Nie wszyscy wiedzą, że za 0 zł można zawsze w listopadzie w kilku miastach, a w tym w Warszawie,  zwiedzać najwspanialsze polskie zabytki. W ostatnim dniu pięknej listopadowej pogody kilka osób z grupy varsavianistycznej zdążyło nacieszyć się Królewskimi Łazienkami, w których atrakcji nie brakuje ani dla znawców sztuki, ani dla wielbicieli przyrody: wiele odmian drzew i krzewów, a także pawie, wiewiórki , kaczki mandarynki, gołębie i inne zwierzęta. Były to też ostatnie dni wystawy "W żywiole sztuki" Jana Bogumiła Plerscha. Wychodząc z Łazienek pokłoniliśmy się Marszałkowi Piłsudskiemu, a wcześniej zwróciliśmy uwagę na fakt, że jesteśmy w miejscu rozpoczęcia Powstania Listopadowego w przeddzień tego wydarzenia. Tych, którzy są zawiedzeni, że już minął listopad, zachęcamy do Łazienek w wieczory zimowe, bo Łazienki wkrótce rozświetlone zostaną iluminacją świąteczną.​

    • Grudniowy Monitor Traugutta
     • Grudniowy Monitor Traugutta

     • Drodzy czytelnicy!

      Oddajemy w Wasze ręce grudniowe wydanie „Monitora Traugutta”. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie wydawanym przez społeczność szkolną czasopismem. Każdy przejaw sympatii sprawia nam ogromną radość i upewnia, że ze względu na Was musimy być jeszcze lepsi. Z okazji zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam spokoju ducha, wytrwałości w powziętych postanowieniach oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2018!
      Zespół redakcyjny „Monitora Traugutta”

    • Wycieczka do Pragi
     • Wycieczka do Pragi

     • W dniach 26 listopada – 01 grudnia 2017 roku odbyła się kolejna edycja obozu Euroweek-Szkoła Liderów, w której, z ogromnym entuzjazmem nasi uczniowie wzięli udział po raz kolejny.

      Dodatkową atrakcją wyjazdu była jednodniowa wycieczka do Pragi. Przewodnik zabrał młodzież na spacer przez Hradczany, zwiedzając Katedrę św. Wita, przechodząc mostem Karola i placem Wacława. Uczniowie byli również w Muzeum Miniatur oraz WAX Museum – Muzeum Figur Woskowych. Dowiedzieli się wielu ciekawostek o Pradze i jej historii, a przechodząc wąskimi uliczkami miasta mogli podziwiać całą panoramę Pragi. Szczególnie piękna Praga była wieczorem – pełna świateł i ozdób oraz jarmarków świątecznych. Początkowo pogoda nie rozpieszczała, a mimo to uczniowie chcieli dogłębnie poznać malownicze miasto położone na dziewięciu wzgórzach. Praga to cudowne, magiczne miasto i taka zostanie nam w pamięci.

       

    • EuroWeek
     • EuroWeek

     • W dniach 26 listopada – 01 grudnia 2017 roku odbyła się kolejna edycja obozu Euroweek-Szkoła Liderów, w której, z ogromnym entuzjazmem nasi uczniowie wzięli udział po raz kolejny.

      Szeroki program zajęć obejmował udział naszych uczniów w licznych prezentacjach krajów nie tylko Unii Europejskiej ale również całego świata np.: Meksyk, Turcja, Wietnam, Azerbejdżan, Indonezja. Uczniowie poznali różnorodność kulturową i geograficzną w/w państw – tradycje, religie i zwyczaje z różnych stron świata. Dzięki temu uczyli się tolerancji i szacunku, a jednocześnie podnosili swoje umiejętności językowe. Poprzez różnorodne gry i zabawy językowe uczyli się integracji, pracy w grupie, rozwijali kreatywność i komunikatywność.

      Do aktywnej i twórczej pracy rozgrzewali zmotywowani, młodzi i entuzjastyczni wolontariusze, którzy zarażali radością i chęcią do poznawania kultur innych państw a tym samym do nauki języka angielskiego. Każdy dzień rozpoczynał się energizerem – ciekawym zadaniem integracyjnym lub salsą!

      Podczas pobytu na obozie językowym uczniowie naszej szkoły otrzymali „Mission impossible”, czyli misję niemożliwą do wykonania. Należało np. nagrać film, zaprojektować pokaz mody, wymyślić maskotkę Euroweek, zaśpiewać piosenkę w języku angielskim czy wcielić się w wolontariuszy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w obozie językowym EuroWeek. Były łzy i pamiątkowe zdjęcia. Euroweek to naprawdę wspaniała przygoda!

      Dodatkową atrakcją wyjazdu była jednodniowa wycieczka do Pragi. Ale o tym za chwilę ...

    • Ciekawe cmentarze
     • Ciekawe cmentarze

     • Są w Polsce, a także w Warszawie  i w dodatku na naszej WOLI takie niezwykłe miejsca spoczynku zmarłych jak  zabytkowy Muzułmański Cmentarz Kaukaski  znajdujący się przy ul. Młynarskiej 60 założony w 1830 i czynny do roku 1867. Zaraz obok,  przy ul. Tatarskiej 8  znajduje się Muzułmański Cmentarz Tatarski – zabytkowy mizar. gdzie zostało pochowanych wielu zasłużonych polskich muzułmanów, a wśród nich Mounir Bouamrane, który razem z Waldemarem Milewiczem zginął na posterunku pracy w 2004r. na wojnie w Iraku. Spoczywa tu też książę Azerbejdżanu i  rodzina pewnej pani z Kruszynian, której obiecaliśmy odwiedzić jej groby. Przy pięknej pogodzie jesiennej poznawaliśmy przy okazji historię i całkowicie odmienną kulturę polskich muzułmanów.

    • Licealna Akademia Dyplomacji - III etap konkursu
     • Licealna Akademia Dyplomacji - III etap konkursu

     • W ramach dzielnicowego konkursu Licealna Akademia Dyplomacji uczniowe wolskich liceów ogólnokształcących brali udział w wykładach na temat „Savoir-vivre” oraz Społeczeństwo obywatelskie i opinia publiczna". Po wykładzie odbył się ostatni test wiedzy z materiału objętego podstawą programową szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej w wiedzy o społeczeństwie z uwzględnieniem wykładów, wybranej publikacji elektronicznej oraz prelekcji.

       

       

    • Zajęcia „Widoki na WYZWOLENIE” w Muzeum Narodowym
     • Zajęcia „Widoki na WYZWOLENIE” w Muzeum Narodowym

     • 24 listopada 2017r. uczniowie klas 2c i 3b mieli okazję uczestniczyć programie, który rozpoczyna setną rocznicę odzyskania niepodległości. Zajęcia „Widoki na WYZWOLENIE” poruszały tematy z historii, literatury i malarstwa okresu Młodej Polski. Uwagę uczniów zwróciła bogata forma zajęć,  która łączyła część wykładową, pracę w grupach, a także elementy dramy aktorskiej.  

    • Rozstrzygnięcie konkursu "Ciekawie zjawiska przyrodnicze"
     • Rozstrzygnięcie konkursu "Ciekawie zjawiska przyrodnicze"

     • 20 listopada odbyło się uroczyste wręczenie nagród podsumowujących konkurs plastyczno-fotograficzny "Ciekawie zjawiska przyrodnicze".

      Celem konkursu było uwrażliwienie na piękno przyrody oraz dostrzeganie niezwykłych detali przyrody, rozwijanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności obserwacji przyrody, jej dokumentowania, interpretacji oraz opisu, kształtowanie świadomości ekologicznej uczestników,propagowanie interdyscyplinarnej wiedzy matematyczno-przyrodniczej oraz rozwój kreatywności i innowacyjności uczniów/uczennic w podejściu do nauk matematyczno-przyrodniczych.

      Przedmiotem konkursu była praca plastyczna nawiązująca do tematu konkursu – adresowana dla uczniów klas 1-3 oraz autorska fotografia nawiązująca do tematu konkursu – adresowana dla uczniów klas 6-7

      Konkurs ten wpisany jest w założenia projektu edukacyjnego "SCIENCE - Wolski Odkrywca".

    • Nagroda Prezesa Rady Ministrów
     • Nagroda Prezesa Rady Ministrów

     • 20 listopada Mazowiecki Kurator Oświaty wręczył Stypendia Prezesa Rady Ministrów tym uczniom, którzy w ubiegłym roku szkolnym otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub tym, którzy wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, osiągając w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy co najmniej dobre.

      Wśród 266 najzdolniejszym znalazł się nasz uczeń - Daniel Kwiatkowski.

      Akty przyznania stypendiów w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczył Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

      − Przyjmijcie moje najszczersze gratulacje i życzenia dalszych sukcesów. Jestem przekonana, że otrzymanie tak prestiżowego stypendium będzie dla Was zachętą do dalszej pracy – powiedziała Kurator Aurelia Michałowska do nagrodzonych uczniów.

    • BioCentrum - Superstruktury komórkowe
     • BioCentrum - Superstruktury komórkowe

     • Superstruktury to warsztaty laboratoryjne dla uczniów poziomu ponadgimnazjalnego. 15 listopada uczniowie klasy Ia w sposób praktyczny i w oparciu o metodę naukową odkrywali pozornie nieoczywiste związki pomiędzy biologią komórki, biomechaniką i termodynamiką. Od strony praktycznej zajęcia oparte były o ciąg eksperymentów obejmujący: mikroskopowe analizy porównawcze, reakcje degradacji enzymatycznej oraz testy zniszczeniowe materiałów.  

      Wszystkie omawiane aspekty technologii bionicznych prezentowane były w kontekście funkcjonalnych odpowiedników biologicznych w przyrodzie. Uczniowie byli stymulowani do czerpania inspiracji w świecie ożywionym i w ten sposób do znajdowania innowacyjnych pomysłów oraz nieszablonowych zastosowań aplikacyjnych.