• Nie tylko orężem
     • Nie tylko orężem

     • W dn. 23 października miało miejsce spotkanie pt. "Nie tylko orężem", poświęcone bł. Honoratowi Koźmińskiemu."Ojciec Honorat widział rozbiory jako pokutę i ocet. (...) Czuł, że nie można oderwać Polaków od cnót narodu. (...) Podkreślanie tych wartości, umacnianie tożsamości narodowej, podtrzymywanie 'ducha narodu' stało się Jego pracą u podstaw" - powiedział o błogosławionym brat Grzegorz, jeden z prelegentów spotkania.Wydarzenie miało charakter szczególny, bowiem mija właśnie 30 lat od beatyfikacji spowiednika powstańców styczniowych.Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przygotowało nie tylko uroczyste prelekcje, ale udostępniło zwiedzającym wystawę czasową. Następnie, pan Michał Cieślak, adiunkt Muzeum X Pawilonu zaprosił przybyłych gości do obejrzenia celi ojca Honorata i przybliżył szczegóły jego pobytu w celi więziennej Cytadeli Warszawskiej.Uroczystość została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

    • Informacja - propaganda - fake news - warsztaty edukacyjne w Muzeum POLIN
     • Informacja - propaganda - fake news - warsztaty edukacyjne w Muzeum POLIN

     • 17 października uczniowie klasy IIB wzięli udział w warsztatach edukacyjnych Muzeum POLIN, których celem było uświadomienie i zrozumienie różnicy pomiędzy informacją, propagandą i fake news. Młodzież poznała cele i sposoby powstawania tych rodzajów przekazów społecznych, przeanalizowała w grupach konkretne przypadki sytuacji manipulacyjnych oraz zastosowała zdobytą wiedzę w interpretacji Wydarzeń Marcowych, będących ważnym punktem wystawy stałej muzeum. 

    • Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 16 października 2018 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy 1a, pod opieką Pani Jadwigi Baran przygotowali uroczystą akademię.

      Dzień Edukacji Narodowej to czas, w którym uczniowie mogą podziekować swoim nauczycielom za zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość i cierpliwość. Za to, że są twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw.

    • Ślubowanie uczniów klas pierwszych
     • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

     • 12 października 2018 r. pod Krzyżem Traugutta odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych.

      Miejsce ślubowania jest wpisane na stałe w historię naszej szkoły – 12 października  1958 r. szkole nadano imię Romualda Traugutta, bohatera powstania styczniowego, to tutaj także z inicjatywy pani dyrektor Agaty Pallasch, przeżywaliśmy uroczystość 60-lecia istnienia szkoły.

      Uroczystość ślubowania uświetniło przyznanie przez Dyrektora XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta złotego znaczka dla zasłużonych dla szkoły,  wyróżniono:

      1. Pana Michała Cieślaka – przedstawiciela  Muzeum  X  Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

      2. Muzeum Niepodległości w Warszawie

      3. Panią Stanisławę Lewandowską – doskonałego pracownika obsługi

      za wieloletnią pracę na rzecz szkoły  i wspieranie działań wpływających na pozytywny wizerunek szkoły w środowisku lokalnym

    • Cytadela warszawska i Pawiak - wycieczka
     • Cytadela warszawska i Pawiak - wycieczka

     • Poznawanie historii nie koniecznie musi równać się nudnym wykładom, czasami wystarczy aby to sami zainteresowani wzięli sprawy w swoje ręce. W ostatni piątek uczniowie klas drugich odwiedzili Cytadelę warszawską i dawne więzienie Pawiak. Wcielili się w rolę przewodników i przedstawili historię tak ważnych warszawskich miejsc związanych z największymi postaciami oraz wydarzeniami z historii naszego kraju.

    • Pytam o Polskę – lekcja muzealna w Galerii Sztuki
     • Pytam o Polskę – lekcja muzealna w Galerii Sztuki

     • Uczniowie klas maturalnych, biorący udział w warsztatach w Muzeum Narodowym, mieli możliwość stawiania pytań: czy ojczyzna, niepodległość, Polska to trudne tematy dla sztuki? Czy artysta może spowodować przebudzenie i zmianę zachowań społeczeństwa? Jaka idea Polski jest nam bliższa: samotna, bezkompromisowa, walcząca o ideały jednostka czy jako dojrzała, ostrożna wspólnota, umiejąca iść na kompromisy, aby osiągnąć porozumienie? Te pytania mają zawsze aktualny charakter, z pewnością jednak nabierają głębszego znaczenia i są częściej stawiane w roku świętowanie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

      Uczniowie, poszukując na nie odpowiedzi, mieli możliwość zapoznania się z dziełami sztuki następujących twórców: Włodzimierza Pawlaka, Rafała Malczewskiego, Łukasza Karolkiewicza, Ewy Partum, Andrzeja Wróblewskiego, Jerzego Zielińskiego, Stanisława Szukalskiego oraz Xawerego Dunikowskiego.

      Zostały przywołane utwory znane z literatury m.in.: Eviva l`arte Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Credo Antoniego Słonimskiego, Życie Juliana Tuwima, Ocalony Tadeusza Różewicza, Pan tu nie stał Stanisława Barańczaka czy Tadeusza Różewicza Nasza mała stabilizacja. Wymienione teksty kultury powstałe na przestrzeni dziesięcioleci stały się ważnym przykładem tego, jak sztuka i twórcy reagują na zmieniającą się rzeczywistość historyczną i polityczną oraz są pomocne w definiowaniu takich pojęć jak tożsamość narodowa, postawa patriotyczna czy tradycja.

    • Wyniki wyborów szkolnych
     • Wyniki wyborów szkolnych

     • W dniach 2-4 października br. odbyło się głosowanie na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, przedstawiciela uczniów XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta do Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wola m. st. Warszawy oraz na opiekuna Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia.

      Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Maja Folleher, klasa 2b

      Zastępcą przewodniczącego została Aleksandra Olszewska, klasa 2c

      Przedstawicielem uczniów XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta do Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wola m. st. Warszawy został Kacper Chyła, klasa 3c

      Opiekunem Samorządu Uczniowskiego został Pan Marcin Gudziak

      Rzecznikiem Praw Ucznia został Pan Arkadiusz Olszyna

       

    • Muzeum Pawiak - "Trzeba TRWAĆ!"
     • Muzeum Pawiak - "Trzeba TRWAĆ!"

     • Muzeum Więzienia Pawiak – muzeum znajdujące się przy ul. Dzielnej 24/26 w Warszawie, oddział Muzeum Niepodległości zaprosiło współpracujące z nim szkoły na uroczystości związane z "Dniami Pamięci Pawiaka".  4 października 2018 klasa IC wzięła udział  Programie historyczno - artystycznym: „Trzeba TRWAĆ!” Außerordentliche Befriedungsaktion – Akcja AB Pawiak 1939-1941 w reżyserii Marii Reif. Następnie wysłuchaliśmy wykładu  dra Piotra Stanka (Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu)   Niewola Powstańców Warszawskich 1944-1945, a na koniec było pouczające spotkanie z byłym więźniem Pawiaka. Oczywiście, mogliśmy też zwiedzić ekspozycje.

    • Dzień Pamięci o Cywlinej Ludności Powstańczej Warszawy
     • Dzień Pamięci o Cywlinej Ludności Powstańczej Warszawy

     • 02. 10. to szczególny dzień dla mieszkańców Warszawy. Powstańcy, przedstawiciele władz gminy Wola oraz uczniowie i profesorowie warszawskich szkół przybyli pod Pomnik Polegli Niepokonani na Cmentarz Powstańców Warszawy, by upamiętnić Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Prof. Maciej Żukowski wyjaśnił znaczenie nazwy Pomnika Polegli Niepokonani. Podkreślił ofiarność ludności Warszawy, poświęcenie jednostki w dążeniu do wolności ogółu. Pani Wanda Traczyk-Stawska zaapelowała o pamięć o poległych podczas powstania warszawskiego, zaznaczając przy tym, jak ważne było dla powstańców odzyskanie godności osobistej. "Pokój jest najważniejszą sprawą (...) Szukajcie przyjaciół wokół siebie i całej Europy (...) Jeśli będzie wybierać mądrze, Polska będzie bezpieczna" - powiedziała Pani Wanda.

       

    • Debata wyborcza
     • Debata wyborcza

     • 26 września miała miejsce pierwsza w historii naszej szkoły debata wyborcza. Szansę na zaprezentowanie swoich programów, pomysłów do pracy w nowym roku szkolnym mieli m.in. Julia Ruclak, Kacper Chyła, Krzysztof Gardocki, Aleksandra Olszewska i Maja Folleher. Zarówno kandydaci na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, jak i radnego Młodzieżowej Rady Dzielnicy wzięli udział w następującym modelu debaty:

      1. Autoprezentacja, 3 minuty

      2. Pytania od specjalisty - dra Prylińskiego, 3 minuty

      3. Pytanie do wybranego kontrkandydata, 3 minuty

      4. Pytania od publiczności do wybranych kandydatów.

      Kandydaci przedstawili argumenty i wiele przykładów, wskazujących na to, że to właśnie im warto powierzyć swój głos i zaufanie w zbliżających się wielkimi krokami wyborach. Świetnie zaprezentowali swoje pomysły, a niektóre z ich odpowiedzi wywołały wiele emocji.

    • Koło psychologiczne na Festiwalu Nauki.
     • Koło psychologiczne na Festiwalu Nauki.

     • W dniu 22 września  (sobota) zainteresowani uczniowie byli na APS. W ramach Festiwalu Nauki braliśmy udział w warsztatach dotyczących radzenia sobie ze stresem. Doktorantka wyższej uczelni  zaproponowała nam przydatne w codziennym życiu ćwiczenia, które pomogą nam obniżyć poziom napięcia związanego z doświadczanym stresem a tym samym lepiej się uczyć.

      W dniu 30 września (niedziela) byliśmy na Wydziale Psychologii UW. Tym razem był to warsztat na temat pt. „Zrobię to, ale najpierw umyję okna i obejrzę dwa sezony niszowego serialu…” , czyli odkładania tego co mamy zrobić na później. Zjawisko to nosi nazwę PROKRASTYNACJA,wzrasta i przenika wiele płaszczyzn codziennego funkcjonowania. Otrzymaliśmy testy do badania swojego poziomu prokrastynacji. To było bardzo ciekawe doświadczenie, możliwość brania udziału w warsztatach na wyższej uczelni, porozmawiania z wykładowcami, uczestniczenia w warsztatach.

      Uczestnicy koła z klasy 1A, 1B, 2C.

       

       

       

    • Filozofia w akcji - zakończenie projektu
     • Filozofia w akcji - zakończenie projektu

     • „Filozofia w akcji” to projekt, w którym udział w zeszłym roku szkolnym rozpoczęła obecna klasa IIB. W dniu dzisiejszym dr Trepczyński, koordynator projektu, uroczyście zakończył współpracę z klasą i rozdał pamiątkowe certyfikaty.

      Projekt realizowany przez Uniwersytet Warszawski był wyjątkowy, ponieważ zakładał wyjście filozofów z Instytutu Filozofii i przyjście do szkoły, żeby pokazać uczniom piękno tej dyscypliny i jej najciekawsze zagadnienia. Przy okazji zajęć uczniowie rozwijali umiejętności krytycznego i samodzielnego myślenia. Uczyli się zasad rozumowania, teorii dotyczących manipulacji oraz erystyki, sposobów znajdowania odpowiedzi na stawiane problemy. W trakcie zajęć prowadzony był również pomiar kompetencji filozoficznych uczniów: Wyniki testów w pierwszych grupach objętych projektami pokazują, że uczniowie ci nie wahają się formułować oryginalnych rozwiązań dotyczących nietypowych sytuacji. Wskazywałoby to wstępnie na rozwinięte kompetencje w zakresie twórczego myślenia i heurystyki – powiedział dr Trepczyński. Najważniejsze jest jednak to, że uczniowie klasy IIB zdobytą wiedzę wykorzystać będą mogli w sytuacjach z życia codziennego, np. do analizy materiałów medialnych, w sporach indywidualnych lub grupowych, udziału w publicznej debacie, obrony w przypadku manipulacji lub oszustwa.  

    • Spotkania z teatrem - "Promieniowanie"
     • Spotkania z teatrem - "Promieniowanie"

     • 25 września uczniowie i profesorowie XLV LO wybrali się, po raz kolejny, do jednego z najlepszych teatrów stolicy - Teatru Kwadrat. "Promieniowanie" Jarosława Sokoła i Ewy Wencel to opowieść o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, kobiety – naukowca, prekursorki radiochemii, badaczki teorii promieniotwórczości, odkrywczyni nowych pierwiastków – radu i polonu, uhonorowanej dwukrotnie Nagrodą Nobla z dwóch dziedzin – fizyki i chemii. Spektakl, przyjęty entuzjastycznie przez widownię, okazał się przede wszystkim opowieścią o kobiecie silnej, z determinacją realizującej wyznaczone sobie cele, pochłoniętej pasją pracy naukowej. Ewa Wencel - aktorka niezwykła, starała się ukazać dwoistość charakteru kreowanej przez siebie postaci: z jednej strony niezależność kobiety walczącej o swe prawa w zdominowanym przez mężczyzn świecie, a z drugiej pragnącą miłości i bliskości. Była to zatem uczta duchowa nie tylko dla umysłów ścisłych!

    • 100 działań na 100-lecie Niepodległości
     • 100 działań na 100-lecie Niepodległości

     • W ramach 100 działań  na 100- lecie  Niepodległości 24 września o godz. 14.00 obejrzeliśmy w gmachu naszej szkoły film "Rozmowy kontrolowane"- reż. Sylwestra Chęcińskiego z 1991, pierwszą polską komedię poświęconą dramatycznemu wydarzeniu jakim był stan wojenny. Ryszard Ochódzki wyjeżdża do Suwałk, by przeniknąć do tamtejszych struktur Solidarności. Oglądanie filmu było poprzedzone krótkim wykładem p.Osypowicza, a piękny plakat przygotowała p. Warchoł w ramach zajęć bibliotecznych. Dalsze nasze działania już wkrótce.

    • POLIN - "Obcy w domu. Wokół Marca'68"
     • POLIN - "Obcy w domu. Wokół Marca'68"

     • Współpraca z Muzeum Historii Żydów Polskich układa się pomyślnie. 12 września 2018  grupa 25 chętnych uczniów udała się na zwiedzanie kończącej się już wystawy w muzeum "Obcy w domu. Wokół Marca'68".  Zwiedzanie było połączone z bardzo ciekawymi warsztatami, które skłoniły nas do refleksji czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka. 

    • Spotkania z cyklu "AKCJA WIĘŹ"
     • Spotkania z cyklu "AKCJA WIĘŹ"

     • W ramach cyklu "NIEPODLEGŁA" zostaliśmy zaproszeni do Muzeum Więzienia PAWIAK na spotkanie ze świadkiem historii. W pierwszej kolejności wykład historii Pawiaka wygłosił, kustosz muzeum i absolwent naszej szkoły, pan Robert Hasselbusch  (on tez oprowadził nas po muzeum). Następnie o swojej historii wojennej opowiedział nam pan Stanisław Zalewski, były więzień Pawiaka, KL Auschwitz-Birkenau i KL Mauthausen-Gusen. Dla klasy IB, obecnej na tym spotkaniu, była to wspaniała lekcja historii.

    • Sprzątanie Świata
     • Sprzątanie Świata

     • W sobotę, 22 września, uczniowie klasy 1A wraz z p. Magdaleną Sakowicz i p. Jadwigą Baran wzięli udział w akcji sprzątanie świata. Miejscem zbierania śmieci były okoliczne skwery i parki. W sumie zostało zebranych 30 worków śmieci różnego typu. W dużej mierze były to opakowania plastikowe i szklane. Zbiórka była też okazją do rozmowy na temat segregacji i recyclingu odpadów.

    • Szlakiem Traugutta
     • Szlakiem Traugutta

     • Każdego roku, na przełomie września i października, uczniowie klas pierwszych przemierzają warszawskie ścieżki związane z Patronem naszej szkoły. Ich podróż rozpoczyna się na ul. Smolnej 3, a kończy w Forcie Legionów.  Romuald Traugutt mieszkał w Warszawie od 10 października1863 do momentu śmierci w dniu 5 sierpnia 1864, a wcześniej bywał tu wiele razy. Każda klasa  przy okazji tego spaceru z Patronem zgłębiała wiedzę o nim.

    • Belweder
     • Belweder

     • Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę w ostatni piątek uczniowie klas drugich podczas wyjścia do Belwederu i Łazienek Królewskich mieli okazję poznać nieznane fakty dotyczące postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

    • Narodowe Czytanie 2018
     • Narodowe Czytanie 2018

     • 08. września, w Sali Audiowizualnej im. Karola Beyera Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej miało miejsce spotkanie, podczas którego młodzi aktorzy z XLV LO zaprezentowali inscenizację fragmentów tegorocznej lektury, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

      Uczniowie naszego liceum wzięli również udział w czytaniu fragmentów powieści. Spotkanie poprowadził p. Michał Cieślak, kustosz muzeum.