• Muzeum nad Wisłą
     • Muzeum nad Wisłą

     • 26 maja uczniowie klasy 2c odwiedzili Muzeum nad Wisła, gdzie zwiedzili wystawę „Czym jest Oświecenie?” Jest ona pomyślana jest jako dialog między Wiekiem Świateł, a współczesnością, między rysunkami i rycinami ze zbioru króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a ich interpretacjami wykonanymi przez współczesnych artystów. 

    • Nastolatek w Samorządzie
     • Nastolatek w Samorządzie

     • Klasy I uczestniczyły w warsztatach „Nastolatek w samorządzie” organizowanych przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Program „Młoda Warszawa” zakłada podniesienie jakości życia młodzieży w mieście oraz rozwój partycypacji i aktywności młodych warszawiaków. Prowadzone przez animatorów warsztaty samorządowe mają na celu zachęcenie młodzieży do działania w środowisku lokalnym, przybliżenie im zagadnień związanych z samorządnością oraz ideą społeczeństwa obywatelskiego. Całodniowe zajęcia koncentrowały się na trzech wymiarach młodzieżowej aktywności społecznej: w szkole, w dzielnicy, w mieście. Podczas warsztatu poruszano zagadnienia takie jak m.in.: samorząd uczniowski, prawa i obowiązki ucznia, młodzieżowe rady dzielnic, działanie na rzecz najbliższej okolicy, realizacja projektów młodzieżowych, wolontariat, obywatelskie możliwości wpływu na otoczenie, samorząd terytorialny (w tym Budżet Partycypacyjny, konsultacje społeczne, Inicjatywa Lokalna). Uzupełnieniem przeprowadzanych zajęć była gra planszowa „AkTYwuj Warszawę”. W trakcie rozgrywki uczniowie mogli zaznajomić się z możliwościami aktywnego włączania się w życie stolicy. W opinii uczniów warsztaty są niezwykle atrakcyjną formą przekazania ważnych treści i kształtowania postaw obywatelskich.

    • Rok Ireny Sendlerowej
     • Rok Ireny Sendlerowej

     • Rok 2018 ogłoszony został przez Sejm RP „Rokiem Ireny Sendlerowej", a polsko- amerykański film  „W IMIĘ ICH MATEK. HISTORIA IRENY SENDLEROWEJ", na który 10 maja udała się grupa varsavianistyczna z naszej szkoły, kapitalnie przekazał wojenną historię jej  i grupy młodych Polek, które ryzykowały życie, aby ratować od zagłady żydowskie dzieci z warszawskiego getta.  "Uczono mnie, że jak ktoś tonie, trzeba mu podać rękę" mówiła p. Irena, gdy zaczęto ją pytać: DLACZEGO?   Irena Sendlerowa za ratowanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej otrzymała w 1965 roku tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a w roku 2007 była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.  Pokaz tego filmu i historyczna dyskusja po nim była dla nas lekcją historii Holokaustu w pigułce.

    • Specyficzne właściwości wody
     • Specyficzne właściwości wody

     • W dniu 15 kwietnia 2018r. klasa 1a uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych w Muzeum im. Marii Skłodowskiej-Curie w ramach projektu ,,Chemia w małej skali w dużym mieście’’. Uczniowie  zajmowali się badaniem właściwości wody, wykonywali doświadczenia i poszerzali swoją wiedzę na temat procesów jej dotyczących. Licealiści wykrywali wodę w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego, w tym przypadku ryżu. Badali rozpuszczalność różnych substancji w wodzie oraz z bliska przyjrzeli się działaniu detergentów na napięcie powierzchniowe.