• XXI Bal Integracyjny "w rytmie Bollywood"
     • XXI Bal Integracyjny "w rytmie Bollywood"

     • Za nami XXI Bal Integracyjny "w rytmie Bollywood". Bal już od 21 lat przynosi radość osobom z niepełnosprawnością, pozwala zapomnieć o trudach codzienności, o dolegliwościach i chorobach. Wydarzeniu towarzyszy zawsze niezwykle artystyczna (w tym roku wyjątkowo kolorowa) oprawa. Odbywa się w Arenie Ursynów – hali widowiskowo-sportowej położonej na warszawskim Ursynowie, a więc w miejscu, gdzie wcześniej odbywają się bale mistrzów sportu. Razem z naszymi podopiecznymi bawiliśmy się wspaniale, choć była to jednocześnie ciężka praca.  Pozostały wspomnienia i zapewnienia podopiecznym, ze nie zapomnimy o nich.

    • Ostatnie pożegnanie
     • Ostatnie pożegnanie

     • W piątek, 25 lutego, pożegnaliśmy wieloletniego nauczyciela naszej szkoły - Panią Janinę Gorzkowską.

      Miała zaledwie 85 lat i tysiące pamiętajęcych o NIEJ wychowanków!

      Dziękujemy za to, że mogliśmy się od Pani uczyć nie tylko regułek ale również tego, jak być człowiekiem... WIELKIM CZŁOWIEKIEM

    • Lekcja w Ministerstwie Zdrowia
     • Lekcja w Ministerstwie Zdrowia

     • 22 lutego 2019 r. uczniowie klasy 2a brali udział w lekcjach edukacyjnych, których tematem przewodnim były zawody medyczne – kształcenie i ścieżki rozwoju zawodowego oraz Ministerstwo Zdrowia jako potencjalny pracodawca.

      Zgodnie z programem wizyty młodzież wzięła udział w wykładzie pt. „Zawody w służbie zdrowia” poprowadzonym przez Radcę Ministra oraz zwiedziła Pałac Paca, siedzibę Ministerstwa

    • Śladami "Pana Tadeusza" - lekcja muzealna
     • Śladami "Pana Tadeusza" - lekcja muzealna

     • W dn. 22.02. klasa IIB ponownie udała się do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Tym razem po to, by pogłębić swoją wiedzę na temat treści omawianej na lekcjach języka polskiego lektury.Czytanie lektur z gwiazdką jest istotne dla każdego ucznia szkoły średniej, który marzy o satysfakcjonującym wyniku egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Popularną "gwiazdką" oznaczane są książki wybierane przez nauczycieli do omawiania w pierwszej kolejności. Jedną z nich jest "Pan Tadeusz", dzieło naszego narodowego wieszcza, Adama Mickiewicza.Kustosz muzeum odwołał się do wiedzy uczniów na temat życia i twórczości poety, cytował fragmenty listów do przyjaciół literatów oraz przedstawił wydarzenia historyczne, które miały wpływ na kształt wybitnego dzieła. Uczniowie mieli okazję do sprawdzenia w praktyce swojej wiedzy - w poszczególnych salach wystawowych musieli zidentyfikować przedmioty związane z "Panem Tadeuszem". Odnaleźli m.in. Order Legii Honorowej, portret Kościuszki, tabakierkę, samowar czy porcelanę saską. Była to wyjątkowa lekcja literatury!

    • "Biolog na miejscu zbrodni"
     • "Biolog na miejscu zbrodni"

     • "Biolog na miejscu zbrodni" to warsztaty laboratoryjne zorganizowane 19 lutego 2019 r. dla uczniów klasy 2a w Centrum Nauki Kopernik, biorącej udział w projekcie "SCIENCE - Wolski Odkrywca".

      Uczestnicy zajęć wcielili się w detektywów, których zadaniem było rozwikłanie zagadki kryminalnej. Podczas zajęć przeprowadzali badania śladów biologicznych, zabezpieczonych na hipotetycznym miejscu zbrodni. Badali nie tyko ślady krwi (DNA, grupa krwi) ale również odciski palców. Poznali także tajniki pracy entomologów sądowych, którzy poszukują informacji o miejscu i czasie morderstwa, badając znalezione przy zwłokach owady.

    • Wystawa Body Worlds
     • Wystawa Body Worlds

     • 18 lutego 2019 r. uczniowie klas kryminologii i kryminalistyki odwiedzili wystawę BODY WORLDS w PKiN w Warszawie, która jest pierwszą publiczną ekspozycją dotyczącą anatomii człowieka, stworzoną przez autora metody plastynacji dr Guntera von Hagensa.

      Młodzież zobaczyła etapy cyklu życia człowieka oraz poznała zmiany zachodzące w ludzkim ciele – od życia płodowego, aż po okres starości. Autentyczne ludzkie ciała i ciekawe instalacje multimedialne, pozwoliły odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Uczniowie dowiedzieli się, że wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, a jest ich ponad 160 są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji. Młodzież podziwiała wewnętrzne piękno ludzkiego ciała, gdyż wystawa ukazuje jak finezyjne jest nasze ciało, jak jest czułe, ale też kruche.

       

    • "Poszukiwacze skarbów" - podsumowanie
     • "Poszukiwacze skarbów" - podsumowanie

     • Dzielnicowym konkursem wiedzy o Janie Pawle II "Liczę na was" 13 lutego 2019 zakończyliśmy projekt "Poszukiwacze skarbu Jana Pawła II". Blisko 40 dzieci z okolicznych szkół podstawowych, które przeszły do II - wieńczącego konkurs- etapu, najpierw pisały test, a później zostały zaproszone na salę gimnastyczną. Tam czekało wszystkich sporo niespodzianek. Przyjechała na zaproszenie organizatorów konkursu aż z Częstochowy "Grupa pod wiszącym kotem", czyli  koło teatralne VII LO im Mikołaja Kopernika i obejrzeliśmy wspaniałą sztukę Jana Pawła II w ich wykonaniu. Później było rozdanie nagród i sporo wzruszeń.

    • Noc biologów
     • Noc biologów

     • Dnia 11 stycznia 2019 r. odbyła się  ósma edycja Nocy Biologów na Wydziale Biologii oraz w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Na biologów czekały niesamowite atrakcje. Odbyły się warsztaty i wykłady o szerokiej tematyce prowadzone przez wybitnych naukowców. Ponadto można było wziąć udział w grach interaktywnych, talk show oraz nocy żywych trupów. Nie zabrakło stoisk o charakterze przyrodniczym, które nadawały klimat temu miejscu. Noc Biologów przyciągnęła tłumy zainteresowanych. Do ich grona m.in. należały uczennice z naszego liceum. Wzięły one m. in. udział w warsztatach o prostych barwieniach roślin. 

      W pierwszej części zajęć licealistki zabarwiły merystemy wierzchołkowe korzeni cebuli acetoorceiną z kwasem solnym i oglądały je pod mikroskopem elektronowym. Należało znaleźć dzielące się komórki w preparacie.

      W drugiej części zajęć zabarwiły komórki drewna safraniną i analizowały je pod tym samym mikroskopem. W dalszej części zajęć nastąpiło zwiedzanie laboratoriów. Uczennice weszły do tzw. zakrystii, gdzie prowadzone są hodowle euglen i dowiedziały się o ich funkcjonowaniu oraz przeprowadzanych na nich badaniach. Przez szybę oglądały wnętrze Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek oraz słuchały krótkiego wykładu na temat zasad pracy w nim. 

      Innym ciekawym warsztatem okazały się być zajęcia dotyczące genomów. Uczennice dowiedziały się w jaki sposób na podstawie sekwencji białek naukowcy są w stanie stwierdzić, które gatunki grzybów wytwarzają substancje zdolne do zahamowania wzrostu bakterii. Zajęcia składały się z krótkiej prelekcji oraz zadania, które polegało na określeniu sekwencji białek i połączeniu ich z antybiotykiem wytwarzanym przez daną pleśń. 

      Na Nocy Biologów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wykłady i warsztaty obejmowały tematykę z każdej dziedziny. Zajęcia przeprowadzane były przez kompetentnych profesorów i naukowców zajmujących się na co dzień poruszaną tematyką. Każdy mógł wziąć udział w konkursach z nagrodami, obejrzeć fascynujące filmy naukowe oraz zapoznać się z przyrodniczymi wystawami.