• Uroczyste zakończenie roku szkolnego
     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

     • W dniu 19 czerwca miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Wysłuchaliśmy przemówienia okolicznościowego Dyrektora XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta, Pani Agaty Pallasch oraz Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, Maksymiliana Kaletki. Następnie zostały wręczone nagrody i dyplomy za bardzo dobre wyniki w nauce, bardzo dobre i wzorowe zachowanie, konkursy przedmiotowe i inne aktywności na rzecz szkoły. Uroczystość dopełnił występ artystyczny, przygotowany przez grupę teatralną „Fraglesy”. Młodzi artyści zinterpretowali akt V „Snu nocy letniej” Szekspira. Uroczystość przygotowała klasa Ic i IIB.

    • Spotkanie z niezwykłym człowiekiem
     • Spotkanie z niezwykłym człowiekiem

     • 4 czerwca 2019, dzięki współpracy naszej szkoły z Forum Dialogu, gościliśmy p. Georga Elbauma, jego żonę i przyjaciół mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Pan Elbaum opowiedział nam swoją ciekawą historię życia. Wciąż sobie i ludziom, których spotyka  zadaje pytanie: „W jaki sposób posuwamy się naprzód z przeszłości, przysięgając, że nigdy nie zapomnimy?”  Pełna optymizmu postawa życiowa człowieka obarczonego tak trudnym dzieciństwem stała się  dla nas niezwykłą lekcją, że nie wolno nigdy  zwątpić.

    • Zajęcia strzeleckie na EDB
     • Zajęcia strzeleckie na EDB

     • 31.05.2019 r. uczniowie  klas Ia oraz Ic w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa uczestniczyli w zajęciach strzeleckich.

      Strzelectwo sportowe rozwija u młodych ludzi wiele pożądanych cech charakteru tj.cierpliwość, współzawodnictwo sportowe, zdyscyplinowanie, opanowanie,ale chyba najważniejsze  pozwala się od stresować i dobrze się bawić.

      I tak było tym razem:)

    • Finalistka konkursu matematycznego NovaMath 2019
     • Finalistka konkursu matematycznego NovaMath 2019

     • Patrycja Szrajber, uczennica klasy 1a, zajęła I miejsce w konkursie Matematyczny “NovaMath 2019”

      To innowacyjny konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowany przez Nova Education & Consulting. Składa się on z dwóch etapów: pierwszy, międzyszkolny, odbywa się za pośrednictwem platformy online przygotowanej specjalnie do tego celu. 

      Konkurs został opracowany w zgodzie z polskim programem nauczania i w oparciu o wiodące standardy międzynarodowe. To daje zarówno uczniom, jak i ich rodzicom i nauczycielom obiektywny ogląd na to, jak wiedza ich dzieci i uczniów plasuje się w ogólnokrajowej skali.

      W dniu 14.05.2019r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do ogólnopolskiego konkursu matematycznego organizowanego przez firmę NovaMath. W wydarzeniu wzięło udział 7 osób - 5 z klasy 1A i 2 z klasy 3c (absolwenci). Zadaniem uczniów było rozwiązanie 15 zadań i przesłanie odpowiedzi droga elektroniczną w czasie 45min. Do finału zakwalifikowało się troje uczniów: Patrycja Sz., Flip F. oraz Dominik B.. Finał odbył się w dniu 06.06.2019r. w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Podczas finału nasza uczennica zdobyła pierwsze miejsce, a uczeń klasy trzeciej  - trzecie. Filip uplasował się na miejscu czwartym. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

    • Literacka Mapa Warszawy
     • Literacka Mapa Warszawy

     • LITERACKA MAPA WARSZAWY

      pod hasłem „Czytanie na trawie”

      „Słowa, słowa, słowa…” – odpowiedział Hamlet na pytanie: „Co czytasz?”

       

               Spotkanie w Ogrodzie Krasińskich upłynęło na rozmowach o powieściach, poezji, ale także filmie, jako przekładzie intermedialnym. Dyskurs na temat tekstów kultury stał się pretekstem do stworzenia interpretacji wierszy w postaci prac plastycznych. Młodzież miała okazję wykazać się ogromnym talentem oratorskim, a także malarskim. W ciągu kilku chwil powstały piękne, wzruszające, symboliczne, a także inspirujące do szerszej dyskusji rysunki. Natomiast efektem pierwszego etapu „Czytania na trawie” było opracowanie listy lektur na podstawie punków przyznawanych podczas prezentacji ulubionych książek. Powieści wydają się tematycznie całkowicie względem siebie różne, jednak łączy je problematyka, dotykająca delikatnej sfery relacji międzyludzkich. Oto wyniki naszej pracy:

      1. Jennifer Niven – „Wszystkie jasne miejsca”
      2. Aldona Gilbert – „Ocal mnie od złego”
      3. Nicola Yoon – „Ponad wszystko”
      4. Christina F. – „My dzieci z Dworca ZOO”
      5. Aleksander Kamiński – „Kamienie na szaniec”
      6. Autor nieznany – „Milczące pauzy”
      7. Dawid Lagercrantz - „Ja Ibra”
      8. Carles Puyol - „Kapitan o sercu w kolorze blaugrana”

           Prowadzący spotkanie nauczyciele: pani Agnieszka Kunda oraz pan Hubert Szymański dziękują uczniom klas II c oraz I c za twórcze, kreatywne i refleksyjne spotkanie w kręgu sztuki, wyrażając jednocześnie nadzieję, że „Czytanie na trawie” stanie się tradycją XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta.

    • Jak nie czytam, jak czytam
     • Jak nie czytam, jak czytam

     • 7 czerwca o godzinie 10:00 uczniowie naszego liceum wzięli udział w IV edycji akcji promującej czytelnictwo „Jak nie czytam, jak czytam”. Tym razem chętni uczniowie zgromadzili się na boisku szkolnym, by przy sprzyjających okolicznościach aury, na świeżym powietrzu, oddać się lekturze ulubionych książek, wśród których dominowały powieści sciecne fiction.

    • Obóz ekologiczny - Załęcze Wielkie
     • Obóz ekologiczny - Załęcze Wielkie

     • W dniach 03 - 06 czerwca uczniowie klasy biologiczno-chemicznej, w ramach projektu dzielnicowego "SCIENCE - Wolski Odkrywca" byli uczestnikami obozu ekologicznego w Załęczu Wielkim.

      To niesamowite przedsięwzięcie umożliwiło naszym wychowankom zdobywanie wiedzy i umiejętności poza szkołą. Nasze ulubione monenty to łowienie zwierzątek określających czystość Warty, szukanie skamielin w kamieniołomach, identyfikowanie porostów i wyprawa rowerowa z najbardziej wytrwałymi.

      Rewelacja!