• Krwiodawstwo propozycją ważnej postawy życiowej

• 23.03.2020
        • 10 marca uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu z p. Janem Faberskim - Prelegentem Stowarzyszenia HDK RP, który promował ideę honorowego dawstwa krwi w ramach prelekcji i prezentacji tematu: „Krwiodawstwo propozycją ważnej postawy życiowej”.

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej jest koordynatorem programu edukacyjnego „PODARUJ KROPLĘ NADZIEI”.

• ZAMYKAMY Boisko szkolne

• 23.03.2020
        • Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że boisko szkolne przy XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romuala Traugutta jest zamknięte do odwołania.

• Apel Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
      • Poezja Wisławy Szymborskiej w światowym przekładzie

• 18.03.2020
        • „Ich danke dir, mein Herz”, „Дві мавпи Брейгеля”, „Poema las cuatro de la madrugada”, „The Silence of Plants” – na pierwszy rzut oka brzmi obco, prawda? I słusznie, i niesłusznie. Tak bowiem w obcych językach – niemieckim, ukraińskim, hiszpańskim i angielskim – brzmią tytuły wierszy Wisławy Szymborskiej, które 11 marca sześcioro uczniów zaprezentowało swoim kolegom na kameralnym spotkaniu w naszej szkole.

Poezja Szymborskiej zachwyca w każdym języku – i treścią, i melodią – przekonali się o tym słuchacze. Daje dużo radości i skłania do refleksji nad każdym słowem – także wtedy, gdy przygotowując występ, zmagamy się z wymową i intonacją.

• Erasmus+ we Francji

• 10.03.2020
        • W dniach 02 – 06 marca 2020 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w drugim spotkaniu szkół partnerskich w ramach projektu Erasmus +pt. „Nasze ślady. Skąd pochodzimy. Dokąd zmierzamy”, które odbyło się w Strasburgu. Uczniowie brali udział w warsztatach na temat instytucji Unii Europejskiej, poznawali historię miasta, odkrywali bogactwo kulturowe regionu. Wspólne spotkanie było także okazją do podzielenia się doświadczeniami związanymi ze współpracą, którą uczniowie realizują na co dzień w ramach aktywności charytatywnej, sportowej czy naukowej. Uczniowie zwiedzali Muzeum Sztuki Współczesnej, brali udział w grze miejskiej, której celem było poznanie instytucji unijnych znajdujących się w Strasburgu oraz poznawali zabytkowe i historyczne zakątki miasta. Jako podsumowanie projektu powstał film, w którym pojawiły się analizy przygotowanych i przeprowadzonych ankiet, które dotyczyły ważnych aspektów współpracy krajów Unii Europejskiej. Wspólne zajęcia zaowocowały także powstaniem nowych przyjaźni.

• PASJE 2020

• 05.03.2020
        • 4 marca przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w Konferencji Samorządów Warszawskich PASJE 2020. Nasz przewodniczący Maksymilian Kaletka 2c wraz z zastępcami Aischą Rek 1cg i Michałem Jankowskim 1d brali udział w ciekawych panelach dyskusyjnych oraz warsztatach. Tuż po konferencji zapewnili, że nowych pomysłów na przyszłość SU im nie brakuje i wracają do naszej społeczności z pozytywną energią i nowymi wyzwaniami.