• Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
    • Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

    • 24.04.2020
    • Drodzy Trzecioklasiści,

     Traugutt, po raz 61, żegna swoich wychowanków ale po raz pierwszy w tak wyjątkowy sposób.

     Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas w murach tej placówki zostanie w pamięci każdego z Was.Wasi nauczyciele i wychowawcy odkrywali w Was talenty, motywowali do działania, wyzwalali do wytężonej pracy abyście byli coraz lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie współczesny świat.

     Seneka Młodszy powiedział, że „Uczymy się nie dla szkoły, ale dla życia”. Życie przed Wami, więc bierzcie je garściami.

     Budujcie własną historię, tak jak budowaliście historię tej szkoły. Jeśli mówicie źle o historii, której częścią byliście to mówicie źle o sobie. Pamiętajcie o tym w przyszłości!

     Dziękujemy za te wspólnie spędzone lata... Trzy lata pełne niespodzianek i zaskakujących sytuacji. Trzy lata obserwowania, jak dojrzewacie... dorastacie do dorosłości, do samodzielnego podejmowania decyzji i ponoszenia za nie konsekwencji.Życzymy Wam powodzenia i wszelkiej pomyślności, a przede wszystkim zrealizowania wszystkich marzeń i planów!

     Dyrekcja i Grono pedagogiczne XLV LO

      

   • Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2020
   • Pamiętamy
    • Pamiętamy

    • 19.04.2020
    • 19 kwietnia przypada 77 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zbudowane przez władze niemieckie na terenie okupowanego miasta getto służyło Trzeciej Rzeszy za narzędzie prowadzonej z premedytacją operacji wymordowania całej ludności żydowskiej w Europie. Tragiczne warunki panujące w getcie, głód i choroby zakaźne dziesiątkowały jego mieszkańców tak samo jak niemieckie obozy śmierci Auschwitz, Majdanek, Treblinka, czy Sobibór.

     19 kwietnia 1943 roku garstka bohaterskich mieszkańców warszawskiego getta stanęła do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi. Słabo uzbrojeni, głodni i wycieńczeni prześladowaniami obrońcy zdecydowali się stawić czoła nazistowskiej machinie zagłady. Ich walka, nie była walką o zwycięstwo, czy o przetrwanie. W obliczu olbrzymiej przewagi wojsk niemieckich była gestem rozpaczy i tragiczną w swoim osamotnieniu reakcją na nazistowskie ludobójstwo. Zapisała się na kartach historii jako symbolem walki o ludzką godność.