• Lekcja muzealna w X Pawilonie
        • Lekcja muzealna w X Pawilonie

        • 20.10.2023
        • Tradycją naszego liceum stało się, że co roku, w czasie gdy uczniowie klas pierwszych przygotowują się do uroczystego ślubowania na stokach Warszawskiej Cytadeli, uczniowie klas drugich odwiedzają samą cytadelę. Dla naszej szkolnej społeczności jest to bardzo ważne miejsce związane nie tylko z patronem naszej szkoły, ale również z naszymi rodakami, którzy za wolność Ojczyzny byli tam więzieni i tracili życie. Poznając historię X Pawilonu Warszawskiej Cytadeli, budujemy historię nie tylko naszej szkoły, budujemy naszą tożsamość narodową. Jak powiedział Józef Piłsudski "... naród, który nie zna swojej przeszłości nie zasługuje na teraźniejszość, a tym bardziej na przyszłość..."

      • Uroczystość upamiętniająca
        • Uroczystość upamiętniająca

        • 19.10.2023
        • 13 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystości upamiętniającej dwadzieścia osiem ofiar wybuchu prochowni w Cytadeli, która odbyła się w Muzeum X Pawilonu. Wśród poszkodowanych znależli się żołnierze Wojska Polskiego oraz osoby cywilne - członkowie rodzin wojskowych; w tym kobiety i dzieci.

          W setną rocznicę tego tragicznego w skutkach wydarzenia mieliśmy zaszczyt wystawić wartę honorową, w celu uczczenia pamięci wraz z pracownikami Muzeum, członkami rodzin - potomkami zabitych w wybuchu.

          Okolicznościową prelekcję wygłosił zasłużony przewodnik warszawski Wojciech Bilski.

          W galerii fotograficznej z wydarzenia udostępniamy również zdjęcia będące własnością Muzeum X Pawilon Cytadeli Warszawskiej.

      • Warsztaty na Wydziale Biologii
        • Warsztaty na Wydziale Biologii

        • 17.10.2023
        • „Histologia zwierząt, embriologia i komórki macierzyste” – to nowatorskie warsztaty laboratoryjne na wydziale Biologii UW, w których uczestniczyli zainteresowani uczniowie z klas biologiczno- chemicznych : drugiej, trzeciej i czwartej w dniu 17.X 2023 r.
          Uczestnicząc w zajęciach  mieli niepowtarzalną szansę zaobserwować przyżyciowo trzydniowe zarodki kurze (w pełnej zgodzie ze wszystkimi prawnymi regulacjami bioetycznymi), a następnie wykonać z nich utrwalone preparaty do bardziej wnikliwych obserwacji z wykorzystaniem mikroskopów świetlnych. Wykonali samodzielnie  preparaty  przyżyciowe i  przeprowadzili  identyfikację  mikroskopową wybranych tkanek zwierzęcych. 

          Należy tu podkreślić, że doświadczenia te były dotychczas zarezerwowane tylko dla studentów kursów uniwersyteckich. Nasi licealiści przyswoili  specjalistyczną wiedzę z dziedziny embriologii człowieka, niezbędną do zrozumienia znaczenia stosowania komórek macierzystych i inżynierii tkankowej w skutecznej transplantologii i współczesnej medycynie regeneracyjnej.
          Uzyskana w ten sposób wiedza z dziedziny histologii, medycyny regeneracyjnej oraz praktycznych umiejętności z dziedziny fizjologii i embriologii eksperymentalnej, jest obecnie niemożliwa do osiągnięcia w typowych warunkach szkolnej pracowni biologicznej. 

          Zajęcia były niezwykle ciekawe, cztery godziny ćwiczeń praktycznych minęły jak jedna krótka chwila.
           

      • Dzień Edukacji Narodowej
        • Dzień Edukacji Narodowej

        • 16.10.2023
        • 13 października 2023 r., w przededniu 250. rocznicy powołania do życia Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej, z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia podczas, której Pani Dyrektor Agata Pallasch podziękowała nauczycielom słowami:

          Dziękuję za to, że każdego dnia swoje doświadczanie i kompetencje inwestujecie nie tylko w nauczanie ale także w wychowanie. Wychowanie do samodzielności  i wrażliwości na otaczającą nas rzeczywistość.

          Dzię kuję za to, że nie boicie się podejmować właściwych dla naszej młodzieży decyzji.

          „Celem szkoły jest przekształcenie luster w okna”

          więc życzę Wam z całego serca abyście nadal chcieli otwierać serca i umysły naszych uczniów nakierowanych na edukację i poznawanie siebie, abyście nadal mogli pomagać swoim uczniom w odnajdywaniu samych siebie i przekraczaniu własnych barier i … abyście czerpali z tego procesu, jak najwięcej radości i osobistej motywacji.

          Życzę Wam szacunku otoczenia dla Waszej codziennej ciężkiej pracy, bo to co robicie jest niesamowite.

           

          Swoje podziękowania złożyła również młodzież, która z tej okazji wręczyła Złote Skrzydła Traugutta nauczycielom wyróżniającym się w następujących kategorii:

          1. Złota Męczydusza - czyli nauczyciel, który najwięcej zadaje zadań domowych Jadwiga Baran
          2. Złoty Pytajnik - czyli nauczyciel, który najczęściej bierze do odpowiedzi - Izabela Pucko
          3. Złoty Dyrygent - czyli nauczyciel, który dużo gestykuluje podczas prowadzenia lekcji - Iwona Skalińska
          4. Złota Niewiadoma - czyli nauczyciel, który robi najwięcej niezapowiedzianych kartkówek Daria Nowak
          5. Złoty Dobromir - czyli nauczyciel, który ma najwięcej ciekawych pomysłów - Marcin Gudziak
          6. Złoty Drapak - czyli nauczyciel, który niewyraźnie pisze na tablicy Michał Osypowicz
          7. Złota Porządnisia - czyli nauczyciel, który ma zawsze porządek na biurku - Natalia Arczyńska
          8. Potulny Baranek - czyli nauczyciel, który nigdy się nie denerwuje - Edyta Słyk
          9. Złota Kredka - czyli nauczyciel, który dużo pisze na tablicy Laura Markowska
          10. Złoty Ekspress - czyli nauczyciel, który najszybciej oddaje klasówki/kartkówki Agata Pallasch

          oraz 

          Debiut roku - czyli nauczyciel pracujący dopiero od września, który zrobił duże wrażenie już na wstępie 

          Paweł Wójcik

           

      • Projekt muzeum Getta
        • Projekt muzeum Getta

        • 15.10.2023
        • W listopadzie ub. roku włączyliśmy się w nowy całoroczny projekt dla szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie byłego warszawskiego getta. Chętnych do działania było więcej, ale wygrało dwóch dzielnych chłopców z obecnej 4b. Najpierw przy pomocy nauczycieli, muzealników i przewodników warszawskich musieli zgłębić ogromną wiedzę o Holokauście i o tragedii terenów z nim związanych, zwłaszcza w okolicach naszej szkoły. Później sami i z pomocą fachowców Muzeum Getta nagrywali film. W piątek 13 października w studio filmowym było montowanie całości. Efekt zobaczycie już wkrótce! Gratulacje dla Tomka i Milana!

      • Zajrzyj do wnętrza komórki
        • Zajrzyj do wnętrza komórki

        • 15.10.2023
        • 13 października uczniowie klasy 1g - biologiczno-chemicznej, byli uczestnikami warsztatów laboratoryjnych na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Biologii. 

          Podczas warsztatów, pt. Zajrzyj do wnętrza komórki, uczniowie poszerzyli wiedzę na temat  komórki eukariotycznej zwierzęcej ze szczególnym uwzględnieniem dwóch organelli: błony komórkowej i mitochondrium.

          Młodzież nauczyła się również podstawowych metod pracy w laboratorium: pipetowania, obserwacji mikroskopowych w różnych etapach podziału komórki, analizyprzyżyciowej komórek, zaprojektowania doświadczenia naukowego zgodnie z metodą naukową z zachowaniem odpowiednich kontroli.

      • Ślubowanie 2023
        • Ślubowanie 2023

        • 13.10.2023
        • W szczególnym październikowym dniu, uczniowie klas pierwszych oficjalnie rozpoczęli wspólną odyseję, po meandrach XLV Liceum Ogólnokształcącego. Od dnia 12 października, kiedy pod Krzyżem Traugutta złożyli uroczystą przysięgę, stali się częścią społeczności szkolnej, którą będą tworzyć przez najbliższe cztery lata. Życzymy im wytrwałości w dążeniu do celu, dojrzałości w podejmowaniu decyzji i sukcesów, które pozwolą na realizację marzeń.

      • Synergia na UW
        • Synergia na UW

        • 12.10.2023
        • W słoneczny jesienny dzień 11 października  2023 roku młodzi biolodzy naszego liceum  z klas drugich, trzecich i czwartych mieli  niepowtarzalną okazję poznania tajemnic komórki!

          Warsztaty  umożliwiły im ugruntowanie i pogłębienie wiedzy z takich dyscyplin jak: biologia molekularna, biochemia, biologia komórki, genetyka i fizjologia człowieka.

          Poznali   doniosłą rolę mitochondriów dla prawidłowej fizjologii komórki jak i całego organizmu oraz ich udział w detoksykacji i metabolizowaniu trucizn.

          Dzięki zajęciom  dostrzegli efekt synergii we współdziałaniu poszczególnych kompartmentów cytologicznych (mitochondriów, cytoplazmy, błony komórkowej i jądra komórkowego) dla zminimalizowania negatywnego wpływu środowiska zewnętrznego i podtrzymania prawidłowej homeostazy komórki. Zrozumieli też, że wszystkie te procesy mają kapitalny wpływ na nasze zdrowie w życiu codziennym.

          Przeprowadzili  również doświadczenie, w którym badali  wpływ trucizn  na upośledzenie procesów utleniania komórkowego w organizmach modelowych Tetrahymena thermophila – pierwotniak  i Saccharomyces cerevisae  - drożdże. Podczas zajęć uczniowie wykonali eksperyment mikroskopowy, dzięki któremu w zrozumieją związki między prawidłową fizjologią błony komórkowej i żywotnością komórek.

      • Muzeum Warszawy
        • Muzeum Warszawy

        • 06.10.2023
        • W Warszawie krzyżowały się ścieżki przedstawicieli różnych kultur. Niektórzy, jak przybyła z Niemiec rodzina Wedlów, trwale zapisali się w historii miasta. 

          5 października klasa 2 c w czasie lekcji muzealnej zatytułowanej Warszawa Wielokulturowa w Muzeum Warszawy miała okazję poszukać śladów warszawskiej wielokulturowości i zastanowić się nad jej wpływem na dzieje i charakter stolicy.

           

      • Szlakiem Patrona naszej szkoły
        • Szlakiem Patrona naszej szkoły

        • 04.10.2023
        • Przy pięknej pogodzie wszystkie 7 klas pierwszych - jak zawsze na początku roku szkolnego-  przemierzyło ulice, miejsca, ścieżki, którymi chadzał niegdyś Patron naszej szkoły. Przy okazji było to też zgłębianie wiedzy o czasach Powstania Styczniowego i tamtych ludziach. Nie zapominamy też nigdy o grobie córki Romualda Traugutta - Alojzy, na którym to klasa Ig i If położyły piękne wiązanki i zapaliły znicze.

      • Mistrzostwa Woli
        • Mistrzostwa Woli

        • 03.10.2023
        • Dnia 3.10 w Parku Szymańskiego odbyły się Mistrzostwa Woli w biegach przełajowych. Panie rywalizowały na dystansie 1500 m, Panowie - 2000 m.

          Wszyscy zawodnicy z naszej szkoły dali z siebie 110%!

          Ogromnie miło jest poinformować, że trójka z naszych uczniów awansowała na Mistrzostwa Warszawy:

          Filip Rybaczek, Karyna Boika oraz Franciszek Pietrucha

          GRATULACJE!!!

      • Bez Ocen
        • Bez Ocen

        • 03.10.2023
        • "Nasze ciało to nasz dom, w którym będziemy mieszkać całe życie i przyjemnie będzie nam żyć, jeśli nasz dom będziemy kochać, szanować i akceptować"

          Takie hasło przyświęcało prelekcjom organizowanym przez Kuchnie Vikingę w ramach projektu edukacyjnego "Bez Ocen". Uczniowie brali udział w warsztatach dotyczących zdrowej relacji z jedzeniem, a także ciałopozytywności.

          @kuchniavikinga i @martynakaczmarek

      • Forum środowiskowe
        • Forum środowiskowe

        • 02.10.2023
        • W czwartek, 28 września, delegacja uczniów z naszego liceum wzięła udział w Młodzieżowym Forum Środowiskowym na Woli. Uczniowie mieli okazję wysłuchać ekspertów w dziedzinach zielonej infrastruktury w Warszawie, czy źródeł pozyskiwania energii. Dowiedzieli się o podejmowanych działaniach, a co najważniejsze - co oni sami mogą zrobić, aby, jako “zwykli młodzi obywatele”, przyczynić się do ochrony naszej planety. 

      • Sobótka-Ślęża
        • Sobótka-Ślęża

        • 30.09.2023
        • W ostatnim dniu naszej przygody zdobyliśmy szczyt 718 m n.p.m. Udało nam się wspiąć na Ślężę od strony Sobótki, która była nunatakiem. Jest to góra pełna tajemnic, która skrywa wiele historii. Na wieży widokowej mogliśmy przeczytać napis: ,,Zostaw Ślęże starym bogom", które oddaje klimat kultu, jakim owiany jest ten szczyt. 

      • Praga
        • Praga

        • 29.09.2023
        • Co oznacza czeskie ,,ruchadlo"? Kto był matką i babką Europy? Na te i wiele innych pytań usłyszeliśmy odpowiedzi w czwartkowy słoneczny dzień, będąc w Pradze. Podziwiając architekturę miasta miło spędziliśmy czas. Mogliśmy przejść przez Most Karola, wysłuchać opowieści o zegarze astronomicznym i historii o najstarszym domu pochodzącym z XIV w. Będąc w okolicach zamku byliśmy zaskakiwani ciekawostkami o rodzinie Habsburgów. Z pewnością jeszcze tu wrócimy. 

      • Tajemniczy Dolny Śląsk 
        • Tajemniczy Dolny Śląsk 

        • 28.09.2023
        •  

          Gdzie najlepiej spędzić czas w ostatnim tygodniu września? Ponad pięćdziesięcioosobowa grupa z naszej szkoły może zarekomendować Dolny Śląsk. Począwszy od wtorku 26.09., gdzie poprzez grę miejską odkrywaliśmy piękno Wrocławia po ognisko integracyjne, podczas którego usłyszeliśmy historię o kompleksie ,,Riese".

           Z kolei w dniu 27.09. udaliśmy się do podziemnego miasta Osówka, które zostało wykopane dla nazistów. Trasa historyczna wytyczona jest po najciekawszych korytarzach, które zdążono wykonać do końca 1944r. Podczas zwiedzania wysłuchaliśmy opowieści o więźniach pracujących w Górach Sowich podczas drążenia sztolni. Naszym oczom ukazały się również hologramowe scenki rodzajowe oraz trójwymiarowe zdjęcia. Po takiej dawce historycznych informacji młodzież zmagała się ze szczytami górskimi, skrywającymi tajemnice projektu ,,Riese".

      • Świątynia Opatrzności Bożej
        • Świątynia Opatrzności Bożej

        • 28.09.2023
        • Świątynia Opatrzności Bożej planowana była już w XVIII wieku. Udało się to zrealizować dopiero po 225 latach od podjęcia uchwały przez Sejm Czteroletni o budowie takiej świątyni jako wotum za Konstytucję 3 Maja. We wtorek 26 września grupa varsavianistów i uczniów z klas pierwszych miała sposobność zwiedzania tej monumentalnej światyni ( bryła świątyni to rotunda zwieńczona owalną kopułą), byliśmy m.in. przy grobach prezydentów Polski oraz poety ks. Jana Twardowskiego,poznaliśmy życie Mężów Bożej Opatrzności – polskich świętych i błogosławionych, których relikwie znajdują się w kolistej bocznej nawie świątyni. Później zwiedzaliśmy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 metrów. Zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni i robi ogromne wrażenie. Była to prawdziwa podróż przez najbardziej burzliwy czas 104 lat dziejów Polski, Europy i świata; była to jednocześnie opowieść o przyjaźni, odrodzeniu narodowej tożsamości i misji jej zachowania oraz o niezłomności naszych największych Polaków w trudnych czasach. 

      • Sprzątanie Świata 2023
        • Sprzątanie Świata 2023

        • 03.10.2023
        • W piątek, 25 września br. uczniowie klasy 4c wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata". Uczniowie sprzątali okolice szkoły wzdłuż ulic Miłej, Smoczej i Niskiej oraz dwa skwery: gen. Jana Jura-Gorzechowskiego i Mieczysława Dawida Apfelbauma.

          Stwierdziliśmy, że w tych miejscach z roku na rok jest coraz mniej śmieci. Miejmy nadzieję, że taka tendencja się utrzyma

      • „Nauka to podróż w przyszłość”
        • „Nauka to podróż w przyszłość”

        • 28.09.2023
        • „Nauka to podróż w przyszłość” – to motto 27 edycji  Festiwalu Nauki w Warszawie.

          Podczas spotkań festiwalowych prezentowane są dokonania nauki i wyzwania, które przed nią stoją.

          Wydarzenia realizowane podczas Festiwalu odbywają się tam, gdzie pracuje się naukowo: w pracowniach, laboratoriach, salach seminaryjnych i doświadczalnych.

          Tym razem w dniu 27.09.2023 roku uczniowie naszej szkoły z klasy III A  i  z  klasy II H gościli w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego.

          Uczestniczyli w spotkaniu z dr hab. Dorotą Dymkowską, która w przystępny sposób przedstawiła im efekty swojej pracy naukowej nad komórkami śródbłonka naczyniowego i szczególnej roli mitochondriów w tych komórkach.

      • Łowcy mikrobów
        • Łowcy mikrobów

        • 27.09.2023
        • Wczoraj i dzisiaj uczniowie klas biologiczno-chemicznych, 2a i 2h, brali udział w warsztatach pt. "Łowcy mikrobów" na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

          W trakcie warsztatów nasi uczniowie izolowali drobnoustroje z różnych środowisk, poznali metody zakładania i prowadzenia ich hodowli oraz oczyszczali i analizowali plazmidowe DNA bakterii na żelu agarozowym.