• Zamek Wielkich Mistrzów
        • Zamek Wielkich Mistrzów

        • 20.10.2022
        • 19 października uczniowie naszego liceum uczestniczyli w wycieczce do Malborka. Naszym celem był Zamek Wielkich Mistrzów – „Największa kupa cegieł na wschód od Alp”. Trasa zwiedzania prowadziła przez wszystkie trzy części kompleksu zamkowego, oczywiście nie przeszliśmy całych 21 hektarów. Uczniowie poznali nie tylko historię twierdzy i postacie związane z jej budową i odbudową, która trwa już nieprzerwanie od 200 lat, lecz również historię i największe postacie Zakonu Krzyżackiego.
          Dla uczniów chcących w przyszłości zdawać maturę z historii była to także bardzo dobra lekcja architektury gotyckiej.

      • Cykl spacerów po warszawskich cmentarzach
        • Cykl spacerów po warszawskich cmentarzach

        • 19.10.2022
        • Klasa IF rozpoczęła cykl spacerów po warszawskich cmentarzach od Starych Powązek. Celem kilkutygodniowego naszego szkolnego projektu jest oddanie hołdu zmarłym naszym nauczycielom oraz innym zmarłym ważnym dla naszego liceum. Przy grobie Alojzy Trauguttówny wysprzątaliśmy liście, przy wielu innych klasa zapoznała się z działalnością pochowanej na cmentarzu osoby. Grobów przybywa... Byliśmy też przy grobie pochowanej kilka dni temu nauczycielki geografii Mirosławy Niebudek. "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy" - napisał poeta ks. Jan Twardowski.

      • Wolontariat
        • Wolontariat

        • 18.10.2022
        • Nasi wolontariusze już od początku roku szkolnego, przystąpili do działania. We współpracy z fundacją Świat na Tak zebrali przybory szkolne dla podopiecznych fundacji, zawieźli dary i otrzymali wspaniały dyplom.

      • Szlakiem Lalki Bolesława Prusa
        • Szlakiem Lalki Bolesława Prusa

        • 17.10.2022
        • W dniu. 17.10.2022 klasa 4 c przeszła Szlakiem Lalki Bolesława Prusa. Uczniowie przypomnieli sobie lekturę szkolną, zwiedzając miejsca, w których odbywa się fabuła powieści, zobaczyli na własne oczy historyczne budynki, pomniki, tablicy pamiątkowe, związane z bohaterami i pisarzem. Pogoda nam dopisała i udało się połączyć przyjemny spacer z pożytecznym powtórzeniem materiału przydatnego na egzaminie maturalnym.

      • Dzień Edukacji Narodowej
        • Dzień Edukacji Narodowej

        • 17.10.2022
        • Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej nie mogły odbyć się bez już tradycyjnego plebiscytu na „Nauczycielskie Oskary”, które zostały ogłoszone na uroczystej akademii. Zanim jednak nasza gala rozpoczęła się wysłuchaliśmy życzeń skierowanych do wszystkich członków naszej szkolnej społeczności. Następnie, zwycięzcom w poszczególnych kategoriach, zostały wręczone wyróżnienia w postaci statuetek Oskara. Tytuły otrzymali:

          MIKROFON ROKU – nauczyciel, którego głos słychać w całej szkole to Pan Grzegorz Dudek.

          ŻARTOWNIŚ ROKU - nauczyciel, któremu bez względu na czas, miejsce i okoliczności, zawsze dopisuje humor to Pan Marcin Gudziak.

          SUPER AGENT - nauczyciel, który potrafi dokonywać rzeczy niemożliwych to Pani Jadwiga Baran.

          ŻELAZNA DAMA - nauczycielka wymagająca i surowa to Pani Barbara Sas.

          AL. CAPONE- nauczyciel wymagający i surowy to Pan Arkadiusz Olszyna.

          ZŁOTY SŁOWIK – nauczyciel, który nie żałuje swojego głosu podczas prowadzenia lekcji to Pani Patrycja Głowacka

          ZŁOTY ZEGAREK – nauczyciel, który nigdy nie przekłada żadnych sprawdzianów to Pani Natalia Arczyńska

          DEBIUT ROKU - nauczyciel pracujący dopiero od września, a który zrobił duże wrażenie już na wstępie to Pani Daria Nowak

          ANIELSKA DUSZA – nauczyciel, który pomaga rozwiązać nawet największe problemy to Pani Agnieszka Wielądek

          ZŁOTY PAZUREK – nauczyciel, który ciągle zapisuje coś na tablicy to Pani Aneta Zdzierak-Wierzbicka

          Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! A wszystkim pracownikom oświaty życzymy samych sukcesów w pracy.

      • Przykra wiadomość
        • Przykra wiadomość

        • 13.10.2022
        • Szanowni Państwo,

          z przykrością zawiadamiamy, że 06 października 2022 r. zmarła przeżywszy 81 lat

          mgr Mira Niebudek

          pedagog, wieloletni nauczyciel geografii

          Msza święta żałobna odbędzie się 14 października 2022 r. o godz. 9:00 w kościele p.w. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach.

           

      • Ślubowanie uczniów klas pierwszych
        • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

        • 13.10.2022
        • "Drodzy pierwszoklasiści - dzisiejszym, uroczystym ślubowaniem dołączacie do Naszej wspólnoty i to Wy zaczynacie zapisywać Jej historię" tymi słowami rozpoczęliśmy uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych.

          Historia naszej szkoły nierozerwalnie łączy się z Krzyżem Traugutta usytułowanym w Parku Traugutta w Warszawie. To tutaj 12 października 1958 roku naszej szkole nadano imię Romualda Traugutta - dyktatora powstania styczniowego i to tutaj od dziewięciu lat młodzież składa słowa przysięgi:

          „Przyrzekam być godnym uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta.

          Przyrzekam uczyć się dobrze, strzec honoru i godności mojej szkoły.

          Pracą swoją, nauką i postawą ucznia przyrzekam służyć wiernie Ojczyźnie."

          Uroczystość Ślubowania uczniów klas pierwszych to doskonały moment na podziękowania oraz wręczania nagród. 

          Podczas uroczystości wręczono złote "Znaczki dla zasłużonych dla szkoły" Pani Annie Niklewicz oraz Panu Janowi Faberskiemu.

          Pani Anna Niklewicz - zastępca przewodniczącej Rady Rodziców w latach 2019-2022

          Pan Jan Faberski - wieloletni dawca krwi, aktywny działacz Polskiego Czerwonego Krzyża do 2006 roku, a obecnie prelegent Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP, który od 2002 r. edukuje uczniów naszej szkoły w szlachetnym pomaganiu innym i zachęcaniu w dzieleniu się tym, co mamy najcenniejszego - krwią. 

          Nie zabrakło także wyróżnień dla uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce. Stypendium naukowe za najwyższą średnią średnią ocen uzyskanych na koniec roku szkolnego 2021/22 otrzymał Dmytro Vynarchyk, a wyróżnienie za najwyższe wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym, w roku szkolnym 2021/22, uzyskał Jakub Gontarz.

           

      • Roztocze - jesień 2022
        • Roztocze - jesień 2022

        • 07.10.2022
        • Trzydniowa wycieczka na Roztocze dobiega właśnie końca. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczyć wiele pięknych miejsc przy przepięknej pogodzie, specjalnie zamówionej na tę okazję:

          > Szczebrzeszyn – zwiedzanie starówki szczebrzeszyńskiej z synagogą, pozostałościami zamku oraz pomnikiem Chrząszcza.

          > Zwierzyniec – zwiedzanie muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego, przejście z przewodnikiem ścieżką edukacyjną nad stawy Echo (poszukiwanie Konika Polskiego), wejście na Bukową Górę, pomnik Szarańczy, kościół na wodzie.

          > Krasnobród – zwiedzanie sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej, muzeum parafialne z warsztatami „Ginące zawody Roztocza”, kaplica na wodzie.

          > Hamernia – przejście najpiękniejsza ścieżką przyrodniczo-historyczną na teren rezerwatu Czartowe Pole. Spacer z elementami warsztatów survivalowych. Malownicza trasa prowadzi nad pełną wodospadów rzeką Sopot.

          > Szumy nad Tanwią – przejście ścieżką wiodącą nad malowniczymi wodospadami nazywanymi Szumami.

          > Zamość – miasto idealne, perła renesansu. Zwiedzanie starówki zamojskiej połączone z elementami gry miejskiej „Zagadka Piwnicy Ormiańskiej”. W trakcie zwiedzania młodzi odkrywcy odwiedzą m.in. nadszaniec (gdzie oddamy pokazowy strzał z armaty!), Rynek Wielki z ratuszem, rynek wodny, dawny kwartał ormiański, budynek synagogi, kolegiatę zamojską, budynek dawnego pałacu Zamoyskich.

          A to wszystko wzbogacone:

          1. warsztatami geologicznymi w Józefowie w trakcie, których uczestnicy w nieczynnym kamieniołomie poszukiwali m.in. skamieniałych resztek drzew,

          2. grą integracyjna w parku miejskim w Zwierzyńcu – „Tajemnica szyfru na pomniku Szarańczy”.

          oraz podchodami na terenie ośrodka zakończonymi ogniskiem integracyjnym z kiełbaskami i opowieściami o legendach Roztocza.

           

      • Warsztaty IPN
        • Warsztaty IPN

        • 07.10.2022
        • 22 września uczniowie klasy 4b wysłuchali wykładu i wzięli udział w warsztatach pt. Cichociemni”. Poprowadził je p. Marcin Łaszczyński, edukator Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział
          w Warszawie. Pan Marcin już po raz kolejny gościł w naszej Bibliotece szkolnej, a młodzież zdążyła poznać wiele wątków dotyczących najnowszej historii Polski. Tym razem przybliżona została geneza powołania Cichociemnych, podlegających bezpośrednio Wodzowi Naczelnemu. Maturzyści mogli przekonać się, jak szczegółowe fakty decydowały o biegu historii: jakie znaczenie pełniła córka gen. Władysława Sikorskiego, por. Zofia Leśniowska, jakie treningi, szkolenia,  przebyli ochotnicy - żołnierze Armii Krajowej - Cichociemni, w jaki sposób zaczynali każdy dzień, jak można przekroczyć linię ludzkiej wytrzymałości, wreszcie, ile wspólnego mieli Cichociemni z ….”Koziołkiem Matołkiem”, a właściwie jego autorem.

          Informacje zwrotne, otrzymane od Uczniów, na temat wysłuchanego wykładu zachęcają
          do zorganizowania kolejnych wykładów.

      • Śladami Romualda Traugutta
        • Śladami Romualda Traugutta

        • 06.10.2022
        • Jak co roku wszystkie klasy pierwsze po zapoznaniu się z historią szkoły i życiorysem naszego Patrona, udały się szukać śladów Romualda Traugutta w Warszawie, a jest ich dość dużo mimo upływu czasu. Tym razem zrobiliśmy to inaczej niż zwykle. Różne klasy były w różnych miejscach, za to poznawały je bardziej szczegółowo. Dwie klasy dodatkowo obejrzały w Muzeum Narodowym kilka obrazów związanych z powstaniem styczniowym, a dwie wystawę "Pożoga" na Krakowskim Przedmieściu. Klasa IH złożyła kwiaty na grobie córki Traugutta, a także zapaliła znicz przy grobie Pięciu Poległych. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów w nauce

      • „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli"
        • „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli"

        • 23.09.2022
        • 21 września o godz. 19.00 w teatrze Palladium reprezentacja uczniów z klasy 1e: Nadia Kur, Kaja Jakubowska, Marysia Andrzejewska pod opieką nauczycieli wzięła udział w koncercie w ramach projektu „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli". Koncert był kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów dnia Pamięci o Zagładzie Żydów, w 80 rocznicę niemieckiej „Aktion Reinhardt”. Uczniowie mogli usłyszeć Renatę Przemyk, Natalię Niemen, Lilu, Symchę Kellera, Kasię Malejonek, Aleksandrę Idkowską, Basię Pospieszalską, Monę i Darka „Maleo” Malejonka. Wyjątkowo przejmująco wybrzmiały utwory napisane specjalnie z myślą o koncercie oraz pieśń – symbol – „Warszawo ma” – wykonana w jidysz. Po koncercie został wyświetlony 20 minutowy dokument ”Action Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza.

      • Sprzątanie świata
        • Sprzątanie świata

        • 20.09.2022
        • Zaangażowaliśmy się w kolejną akcję Sprzątania świata 2023 w sobotę, 17 września. Zawsze sprzątamy te same okolice naszej szkoły, ale tym razem w mocnym składzie 20 osób. z klas 1a, 1d, 1f, 1h, 2d i 3c. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat, chodzi do zerówki i bardzo dzielnie razem z mamą nam pomagał.

          Bardzo dziękujemy za liczne przybycie bez względu na pogodę. Bez Was nie byłoby tej akcji.

      • Koło varsavianistyczne
        • Koło varsavianistyczne

        • 20.09.2022
        • Wszystkich kochających Warszawę zapraszamy do zadeklarowania tego, a potem na wspólne spacery i spotkania (sala 22). Zaczęliśmy już 8 września na cmentarzu powązkowskim w Warszawie, gdzie odbyły się uroczystości poświęcone 83. Rocznicy wyboru Prezydenta Stefana Starzyńskiego na stanowisko Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy. Wydarzenie to zorganizował zarząd główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Fragment życia prezydenta Stefana Starzyńskiego opisała licznie zgromadzonej młodzieży pani Wiesława Dłubak-Bełdycka. Zebrani złożyli wiązanki oraz zapalili znicze. Spotkanie prowadził pan Radosław Potrac - opiekun wszystkich szkół varsavianistycznych.

      • Światowy Dzień Kropki w Bibliotece szkolnej
        • Światowy Dzień Kropki w Bibliotece szkolnej

        • 07.10.2022
        • 15. września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki – International Dot Day.

          To dzień, w którym wszystko może się odmienić, gdy odważnie ujawni się swoją kreatywność, mocne strony, zainteresowania. To także okazja do przekonania innych o ich wyjątkowości
          i posiadaniu niekwestionowanych zdolności.

          W Bibliotece szkolnej przygotowania do tego dnia trwały już od ubiegłego roku szkolnego.

          Naszą akcję zainaugurowała projekcja 3-minutowego filmu „The Dot – Kropka”, opartego na książce Petera H. Reynoldsa, wydanej w 2003 roku, następnie przeszliśmy do prezentowania zainteresowań i zdolności:

          Matylda z klasy 3c przedstawiła opracowane przez siebie albumy i recenzję książki
          o minerałach, opowiedziała o najciekawszych kamieniach szlachetnych i półszlachetnych. Obejrzeliśmy też ciekawe doświadczenie z piaskiem magnetycznym.

          Kamil z klasy 3c, autor prac plastycznych w charakterystycznym stylu, opowiedział
          o swojej twórczości, a obecni mogli obejrzeć jego prace na wystawie.

          Zaprezentowaliśmy także obraz Dimy z klasy 3b, ilustratora, autora wielu dzieł sztuki użytkowej.

          To był bardzo miły i dodający odwagi do działania czas. Wszystkim biorącym udział w akcji bibliotecznej bardzo dziękuję i zapraszam za rok.

      • Narodowe Czytanie
        • Narodowe Czytanie

        • 05.09.2022
        • Słuchaj dzieweczko! – Ona nie słucha… w przeciwieństwie do naszych uczniów, którzy kolejny raz wzięli udział w Narodowym Czytaniu, tym razem ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W sobotę, 03.09. spotkaliśmy się w pięknej scenerii Ogrodów Krasińskich, aby wspólnie poobcować z literaturą romantyzmu. Uczniowie, w blasku promieni słonecznych, odczytali m.in. ,,Lilije”, ,,Świteź” czy ,,Romantyczność” i przypomnieli sobie cechy ballady oraz sylwetkę twórczą narodowego wieszcza.

      • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022 / 2023
        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022 / 2023

        • 26.08.2022
        • Rozpoczęcie roku szkolnego zacznie się od spotkania z wychowawcami w klasach według, poniższego harmonogramu:

          Klasy drugie, trzecie i czwarte o godzinie 9:00 w salach:

          2a sala 57, wychowawca Joanna Siporska

          2b sala 23, wychowawca Patrycja Głowacka

          2c sala 50, wychowawca Agnieszka Wielądek

          2d sala 36, wychowawca Jadwiga Baran

          2e sala 53, wychowawca Grzegorz Dudek

          3a sala 44, wychowawca Katarzyna Furmańczyk

          3b sala 33, wychowawca Marcin Gudziak

          3c sala 55, wychowawca Iwona Skalińska

          3d sala 49, wychowawca Hubert Karpiński

          4a sala 58, wychowawca Izabela Pucko

          4b 4e sala 54, wychowawca Aneta Czerwińska

          4c sala 18, wychowawca Inessa Czerwińska

          4d sala 43, wychowawca Aleksandra Wyrzykowska

           

          Klasy pierwsze o godzinie 10:00 w salach:

          1a sala 35, wychowawca Aneta Zdzierak-Wierzbicka

          1b sala 41, wychowawca Angelina Ignatieva

          1c sala 43, wychowawca Beata Świątkowska

          1d sala 51, wychowawca Natalia Arczyńska

          1e sala 44, wychowawca Adrianna Kunka

          1f sala 24, wychowawca Jolanta Siwiec

          1g sala 34, wychowawca Michał Osypowicz

          1h sala 57, wychowawca Edyta Słyk

           

           

      • Obchody 158. rocznicy stracenia członków Rządu Narodowego
        • Obchody 158. rocznicy stracenia członków Rządu Narodowego

        • 05.08.2022
        • W dniu 5 sierpnia 1864 roku wykonano wyrok śmierci na przywódcach powstania styczniowego - na stokach Cytadeli Warszawskiej powieszeni zostali Romuald Traugutt, Roman Żuliński, Józef Toczyski, Rafał Krajewski i Jan Jeziorański. Delegacja naszego liceum wzięła udział w obchodach 158. rocznicy stracenia członków Rządu Narodowego, podczas których złożyliśmy kwiaty w miejscach pamięci na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

      • Wykaz podręczników 2022/2023
        • Wykaz podręczników 2022/2023

        • 27.07.2022
        • Udostępniamy listę podręczników do klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych na rok szkolny 2022/2023.

          Prosimy o wstrzymanie się z zakupem podręczników z języka angielskiego do klas pierwszych. W pierwszym tygodniu września planujemy przeprowadzić testy poziomujące, które pozwolą dopasować podręcznik do Waszej wiedzy.


          podreczniki_2022_2023.pdf


      • Uroczyste zakończenie roku szkolnego
        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

        • 26.06.2022
        • W dniu 24.06.2022 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Pan wicedyrektor Arkadiusz Olszyna podziękował nauczycielom za pracę z uczniami, rodzicom za wsparcie i współpracę, oraz pogratulował uczniom uzyskanych wyników. Następnie rozdane zostały świadectwa i nagrody dla tych, którzy mieli najwyższe osiągnięcia. Pani Monika Filewicz podczas przemówienia podziękowała wszystkim wolontariuszom za pracę, a w szczególności za wsparcie jakiego udzielili nasi uczniowie dla Ukrainy. Pani Elżbita Kunowska i Adrianna Kunka nagrodziły uczniów za udział w kole varsavianistycznym oraz w projekcie "Szkoła dialogu". Pani Natalia Arczyńska wręczyła dyplomy i nagrody za projekt "Pestka". Na koniec uroczystości Pan wicedyrektor życzył wszystkim udanych, zasłużonych wakacji. 

      • Integracja w Pieninach
        • Integracja w Pieninach

        • 28.06.2022
        • W dniach 20 - 24 czerwca 2022 r. uczniowie cudzoziemcy naszej szkole uczestniczyli w wycieczce integracyjnej finansowanej ze środków finansowych Biura Oświaty Urzędu m. st. Warszawy.

          Pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy zamek w Czorsztynie oraz zamek w Niedzicy, a także poznaliśmy historię powstania Zapory Wodnej na Zespole Zbiorników Wodnych Niedzica-Czorsztyn-Sromowce Wyżne. Po południu przeszliśmy cały Wąwóz Homole, a w towarzystwie tajemniczych Kamiennych Ksiąg utworzyliśmy żywy napis nazwiska naszego patrona. Na koniec odpoczęliśmy na widokowej polanie Bukowinki i odwiedziliśmy kościół parafialny pw. Matki Bożej Pośredniczki Łask, czyli dawną cerkiew pw. Matki Boskiej Pokrownej.

          Drugiego dnia wycieczki uczestniczyliśmy w spływie Przełomem Dunajca. Mieliśmy okazję zobaczyć najwyższe szczyty Pienin. Każdy z nas miał okazję poznać pracę flisaka osobiście wcielając się w ich role. W serdecznej i niezwykle żartobliwej atmosferze poznaliśmy historię, faunę i florę oraz tradycje, zwyczaje i obyczaje panujące w tym niezwykłym regionie naszego kraju. Panowie flisacy wysadzili nas po lewej stronie Dunajca. Ścieżka na Sokolicę widzie lasem, stromo w górę. Po drodze mijaliśmy dwie łąki i podziwialiśmy piękny widok na Szczawnicę. Dotarcie na szczyt zajęło nam około godziny drogi. Po zdobyciu szczytu zeszliśmy bezpośrednio do Krościenka. Widoki piekne.

          Trzeciego dnia zdobyliśmy Trzy Korony. W tym celu wybraliśmy najdłuższą i najrzadziej uczęszczaną trasę, która swój bieg rozpoczyna w Czorsztynie. Najbardziej widokowa część szlaku znajduje się tuż za miejscowością Czorsztyn - to polana Majerz z bacówką i widokiem na tatry i Jezioro Czorsztyńskie. Wspinaliśmy się po leśnych stopniach i skałach, aż do samego tarasu widokowego na Trzy Korony. I tak oto zdobyliśmy najwyższy z wierzchołków "korony" zwanym Okrąglicą 982 m n.p.m. 

          Z tarasu, przy pięknej słonecznej pogodzie, podziwialiśmy widok na Tatry, Słowację oraz srebrzystą wstęgę Dunajca wijącego się na dole, u stóp naszej góry. Schodząc ze szczytu udaliśmy się do Zamku Pienińskiego. To ruiny w masywie Trzech Koron pozostałe po znajdującej się tutaj dawnej warowni - najwyżej położonej fortyfikacji w Polsce! W powrotną drogę wybraliśmy żółty szlak prowadzący Wąwozem Szopczańskim do Sromowców Niżnych. Jest on położony pomiędzy Trzema Koronami a Podskalną Górą, która zwana jest również Cieplicą, z uwagi że to właśnie jej stoki najszybciej topnieją na wiosnę. Można by rzecz, że ściany schodzą tak blisko do siebie, że spaceruje się tutaj dnem stromego kanionu, a nie wąwozem. 

          Każdego dnia uczestnicy wycieczki uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, które skupiały się na:

          1. warsztatach aktorsko-teatralnych, które otwierają nas na spontaniczne działania i zachęcają do poszukiwania własnej autentyczności i nowych form ekspresji. We wspólnej pracy warsztatowej wykorzystano improwizację oraz pracę z partnerem scenicznym. 

          2. zajęciach sportowych - przybliżyły nam kajakarstwo. Poznaliśmy podstawowe zasady organizacji spływów kajakowych. Przeszliśmy krótki kurs technik wiosłowania, ratownictwa wodnego oraz locji na spływach kajakowych. Najwięcej radości dała mam część praktyczna. Kontakt z wodą, nawet tą sięgającą jedynie do kolan, to niezapomniana zabawa.

          3. zajęciach kulturoznaczych - poznaliśmy historię oraz tradycje regionu. W Izbie Regionalnej poznaliśmy tajniki tradycyjnego gotowania, przędzenia i pieczenia chleba.

          4. warsztatach z doradztwa zawodowego - aktywne zajęcia motywujące do myślenia o swojej przyszłości zawodowej oraz przygotowujące do wejścia na rynek pracy w Polsce.

          5. zajęciach instrumentalno-muzycznych. Nasz niesamowity przewodnik, Pan Andrzej Budz - multiinstrumentalisty, instruktora, budowniczego instrumentów - przybliżył nam tradycyjne intrumenty pasterskie. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyła się gra na piszczałkach pasterskich, trombicie, rogu pasterskim, piszczałce wielkopostnej i dudach podhalańskich. Sami mogliśmy wypróbować własnych sił... 😎 Wydobycie choćby jednego dźwięku okazało się ogromnym wyzwaniem.

          W imieniu wszystkich uczestników wycieczki oraz ich rodziców/opiekunów prawnych składany serdecznie podziękowania dla:

          💐Pani Joanny Gospodarczyk - dyrektorki Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy

          💐Pani Grażyny Orzechowskiej-Mikulskiej - zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy

          💐 Pani Grażyny Iber- Wojtanek - dyrektorki Szkolnego Ośrodka Wypoczynkowego "Orle Gniazdo"

          oraz

          pracowników Pienińskiego Parku Narodowego

          flisaków Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Polskich

          a także naszemu wspanialemu przewodnikowi

          Panu Andrzejowi Budz - multiinstrumentalisty, instruktora, budowniczego instrumentów