• Centrum Wielokulturowe.
     • Centrum Wielokulturowe.

     • W dniu 14.12.2018 r. uczniowie klasy 1c odwiedzili Centrum Wielokulturowe, gdzie wzięli udział w warsztatch na temat budowania tolerancji i redukcji uprzedzeń. Centrum działa od lat w sferze wielokulturowości, równości i przeciwdziałania dyskryminacji wobec wszystkich grup społecznych uwzględniając problematykę migracyjną i uchodźczą. To miejsce spotkań dla przedstawicieli różnych narodowości, gdzie można uczyć się języka polskiego, poznać różne zwyczaje i tradycje związane z miejscem pochodzenia. W atmosferze sprzyjającej swobodnej wypowiedzi, uczniowie mieli okazję przyjrzeć się własnej tożsamości, różnorodnym stereotypom i uprzedzeniom. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i możliwość udziału w zajęciach.

    • Zbiórka dla schroniska! 
     • Zbiórka dla schroniska! 

     • 15 grudnia 2018 r. byliśmy z wizytą w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Józefowie. Przekazaliśmy na rzecz podopiecznych karmę, koce, zabawki, smycze, które zbieraliśmy podczas jednomiesięcznej akcji szkolnej Zbiórka dla schroniska! oraz kwotę 541 zł uzyskaną podczas kiermaszu świątecznego w naszej szkole.

    • Fajnie być wolontariuszem
     • Fajnie być wolontariuszem

     • Po różnych wspaniałych działaniach (np. rozdawanie obiadów bezdomnym w  domu Sióstr Misjonarki Miłości ul. Poborzańska 33)  przyszedł czas na moment wypoczynku w Dniu Wolontariatu. Zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Gminy na uroczystość, podczas której najlepsi wolontariusze (z naszej szkoły Wiktoria Pazińska z IIIB) otrzymali podziękowania od Burmistrza Dzielnicy WOLA. Pan Marcin Hakiel - instruktor tańca i wolontariusz opowiadał o sobie i  uczył nas tańczyć. Na koniec były kaloryczne pączki...

    • "Feldmarszałek Paskiewicz. Historia kariery idealnej" - spotkanie czytelnicze w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
     • "Feldmarszałek Paskiewicz. Historia kariery idealnej" - spotkanie czytelnicze w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

     • 14 grudnia w ramach cyklu spotkań z książką, w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej miała miejsce promocja książki "Feldmarszałek Paskiewicz. Historia kariery idealnej" Dimitrija Mitiurina. Spotkanie poprowadził pan Jan Engelgard, który przybliżył przybyłym gościom postać namiestnika Królestwa Polskiego, księcia erywańskiego i warszawskiego. Iwan Fiodorowicz Paskiewicz, jakkolwiek kontrowersyjny i przez wielu postrzegany negatywnie, stawiany jest przez historyków wśród największych, parających się rzemiosłem wojennym. Adiunkt Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, pan Michał Cieślak szczegółowo nakreślił przebieg kariery wojskowej feldmarszałka. Następstwem obu paneli była dyskusja, w której wzięli udział uniwersyteccy pracownicy naukowi, specjaliści ds. wojskowości rosyjskiej.

    • Projekt "Poszukiwacze skarbów"
     • Projekt "Poszukiwacze skarbów"

     • Przez ostatnie 2 miesiące czwórka "Poszukiwaczy skarbu Jana Pawła II" żyła bardzo intensywnie. Kraków, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Warszawa- to miejsca, w których nauczyciele i uczniowie 11 szkół z całej Polski szukali istotnych dla człowieka i jego wolności wartości. W ostatni weekend otrzymaliśmy dyplomy, choć nadal - teraz już w naszej szkole- będziemy kontynuować ten wspaniały projekt. Zachęcamy wszystkich do oglądania na holu naszych zdjęć.

    • Kiermasz Świąteczny
     • Kiermasz Świąteczny

     • Kiermasze świąteczne organizowane wspólnie przez wolontariat i szkolne koło PCK,  stają się już w naszej szkole tradycją. Po raz kolejny dochód z tej zbiórki  przeznaczony został na wsparcie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Józefowie. Wcześniej zbieraliśmy koce i karmę dla tamtejszych kotów i piesków. Odzew był niesamowity, również ze strony rodziców, którzy przyszli wieczorem 11 grudnia na zebranie. Wszystkim w imieniu tych zwierzątek serdecznie dziękujemy. Zebraliśmy 541 złotych. Jesteście wspaniali!!!

    • VI edycja Tygodnia Konstytucyjnego
     • VI edycja Tygodnia Konstytucyjnego

     • Tydzień Konstytucyjny to VI edycja ogólnopolska, a dla naszej szkoły już 4 edycja, którą patronatem objął dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

      Celem projektu jest zwrócenie uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji. Organizatorom zależy na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. Chcą promować świadome obywatelstwo, zachęcać młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi i zwracać ich uwagę na kluczową rolę sądów powszechnych w stosowaniu prawa w Polsce, przy uwzględnieniu nadrzędnej roli Konstytucji.

      W tym roku szkolnym nasza szkoła gościła w swoich progach Pana Jakuba Szczepkowskiego, adwokata kancelarii Jakub Szczepkowski Kancelaria Adwokacka.

       
    • Warsztaty w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
     • Warsztaty w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

     • 29 listopada, uczniowie klasy 1a, w ramach projektu "SCIENCE - Wolski Odkrywca" brali udział w warsztatach pt. "Specyficzne właściwości wody" zorganizowanych przy wpsółpracy z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

      Celem zajęć było przedstawienie właściwości fizycznych (barwa, gęstość, temperatura wrzenia) i chemicznych wody (reakcja z metalami aktywnymi). Omówione zostały stany skupienia wody i przemiany fazowe. Młodzież doświadczalnie porównywali gęstości wody względem innych substancji, przybliżona im zostało pojęcie twardości wody (całkowita, węglanowa, niewęglanowa) oraz nauczyli się , jak ją usuwać doswiadczalnie.

    • Niewidzialna Wystawa
     • Niewidzialna Wystawa

     • Dnia 26 listopada 2018 r. (poniedziałek) uczniowie klasy 3b wraz z wychowawcą udali się na "Niewidzialną Wystawę". Była to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której wypróbowali, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu.

      Pod opieką niewidomych i niedowidzących przewodników odwiedzili specjalne wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Dowiedzieli się, jak poruszać się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w restauracji czy zakupy w warzywniaku, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach i nie tylko… 

      Była to niezapomniana lekcja.

    • Śladami Józefa Piłsudskiego
     • Śladami Józefa Piłsudskiego

     • 28 listopada zakończyliśmy szkolne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległosci spacerem - śladami J. Piłsudskiego.

      Młodzież miała okazję kroczyć śladami Józefa Piłsudskiego na Placu Zamkowym, gdzie 14 listopada 1920 r. w czasie pierwszych uroczystości Święta Niepodległości Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz odebrał od wojska buławę marszałkowską;  pod Sejmem RP, gdzie pierwsze posiedzenie Sejmu odrodzonej Polski otworzył Naczelnik Państwa Józef Piłsudski czy też pod Belweder, gdzie powrócił po zamachu majowym, 5 czerwca 1926 r. i pozostał tu, aż do śmierci 12 maja 1935 r.

      Oczywiście to tylko kilka z odwiedzonych miejsc związanych z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

    • Wręczono stypendia Prezesa Rady Ministrów
     • Wręczono stypendia Prezesa Rady Ministrów

     • W dniu 26 listopada 2018 w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie miała miejsce uroczystość zorganizowana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Ponad 200 najzdolniejszych uczniów z Warszawy i powiatów okołowarszawskich otrzymało stypendia Prezesa Rady Ministrów. Akty przyznania stypendiów w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczył poseł Marek Suski.

      Naszą szkołę reprezentowała Julia Hałubicka z klasy 2A. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

    • Wiedeń
     • Wiedeń

     • 22 listopada uczestnicy Euroweeku brali udział w jednodniowej wyciecce do Wiednia. Wiedeń okazał się z tych miejsc, które ma swój niepowtarzalny urok i czar. Z jednej strony majestatyczne, zachwycające naprawdę wspaniałą architekturą. Z drugiej strony to miasto nowoczesne, pełne zieleni i tętniące życiem. Uczniowie zobaczyli między innymi kościół św. Józefa, Park Straussa, Pałac Cesarski - Hofburg, operę, ratusz, parlament czy katedrę św. Szczepana. Oczami wyobraźni przenieślli się w złote czasy, kiedy na wybrukowanych ulicach słychać było stukot końskich kopyt, które to konie zaprzęgnięte do powozów zawoziły modnie wystrojone damy i dżentelmenów do opery. Młodzi podróżnicy stwierdzili zgodnie, że Wiedeń to raj dla miłośników kultury i sztuki, do którego z pewnością jeszcze powrócą.

    • Euroweek
     • Euroweek

     • W dniach 18 - 23 listopada młodzież z XLV LO wzięła udział w obozie językowym Euroweek-Szkoła Liderów.Szeroki program zajęć obejmował udział w licznych prezentacjach krajów nie tylko Unii Europejskiej, ale również całego świata. Młodzież przyglądała się różnorodności kulturowej i geograficznej państw, z których pochodzą wolontariusze (np. Etiopiia, Indonezja, Indie). Poprzez poznanie tradycji, religii i zwyczajów z różnych stron świata uczniowie pogłębiali wzajemny szacunek i tolerancję. Ponadto realizowali swój cel nadrzędny - podnosili umiejętności językowe. Różnorodne gry i zabawy, etiudy teatralne czy zadania projektowe w języku angielskim uczyły integracji, pracy w grupie, rozwijały kreatywność i komunikatywność. Nie lada wydarzeniem była wyprawa do Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku – placówki muzealnej zlokalizowanej w dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku. Z pomocą przewodnika młodzież przeszła podziemną trasę turystyczną, w której skład wchodziło zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna), „Chodnik Śmierci” oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Dużą atrakcją cieszył się udostępniony do zwiedzania skarbiec. To tutaj można było zobaczyć 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni tj przez ok. 1000 lat. Jeden z podziemnych korytarzy zawierał kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, z uwiecznionymi najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami. Zaś ściany i strop sztolni ochrowej były pokryte pomarańczowym nalotem, który jest nalotem ochry ‒ zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza. Ogromne wrażenie zrobiła również bardzo dokładna replika średniowiecznej osady, na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1. Jednak największą atrakcją turystyczną kopalni okazał się przejazd podziemnym pomarańczowym tramwajem. 

      Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w obozie językowym Euroweek. Były łzy, pamiątkowe zdjęcia oraz ognisko pożegnalne.

    • Spotkania z ciekawymi ludźmi
     • Spotkania z ciekawymi ludźmi

     • Środowe popołudnie, 21 listopada 2018 r., dostarczyło wielu wolontariuszom mocnych przeżyć. Na spotkanie z nami do  XXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego  przybyła działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy  pani Wanda Traczyk- Stawska. Wielu ocierało łzy podczas jej relacji. Przed spotkaniem przygotowywaliśmy wieńce niepodległościowe na mogiły powstańców. Teraz czeka nas wykonanie wielkiego zadania, o które zostaliśmy poproszeni przez p.Wandę - złożyć te wieńce powstańcom na cmentarzu.

    • Cmentarze
     • Cmentarze

     • Każdego roku w listopadzie uczniowie klas drugich, a także grupa varsavianistyczna odwiedzają okoliczne cmentarze innych wyznań. W tym roku odwiedziliśmy  Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej i oba cmentarze ewangelickie. To jest niezwykła lekcja religioznawcza, a ponadto pozwala poznać sylwetki wielu ważnych dla naszego miasta spoczywających tam ludzi.

    • Młodzi przy Grobie Nieznanego Żołnierza
     • Młodzi przy Grobie Nieznanego Żołnierza

     • W piątek 16 listopada 2018 kolejny już raz uczniowie ze  szkół warszawskich spotkali się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, by oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski. Jednocześnie spotkanie to było rozpoczęciem XIV edycji Konkursu Wiedzy o Grobie Nieznanego Żołnierza, w której będziemy brali udział.  Do zebranych przemówił płk Witold Lisowski, który w swojej wypowiedzi odniósł się do istoty współczesnego patriotyzmu oraz podziękował zebranym za tak liczne przybycie. Po przemówieniu pana pułkownika i wysłuchaniu melodii „Śpij kolego” uczestnicy spotkania złożyli na płycie Grobu wiązanki kwiatów i wpisali się do Księgi Pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza.

    • Wolontariusze w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym
     • Wolontariusze w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym

     • W środę 14 listopada wolontariusze kolejny raz pojechali z pomocą do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie. Jest to bardzo ciekawe miejsce- jedyne takie na Mazowszu, gdzie znajduje się również niezwykłe Muzeum Misyjne, w którym  zgromadzono ok. 3000 eksponatów z całego świata. To tam pomagamy też często przy wysyłce biuletynów i bardzo tę pracę lubimy. 

      Naszym wolontariuszom nie brakuje zapału. Już wkrótce jedziemy pomóc przy wydawaniu obiadów bezdomnym, a WOŚP mamy przygotowany. Wielka Orkiestra zagra 13 stycznia 2019. 

    • Wycieczka do Treblinki
     • Wycieczka do Treblinki

     • „  …jedźcie do Treblinki poprzez wszystkie pokolenia

      nie zostawiajcie Ich samotnych”                             

                                             Halina Birenbaum

      Zaledwie sto kilkadziesiąt kilometrów na północny wschód znajduje się jeden z największych cmentarzy mieszkańców Warszawy, były niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy Treblinka.

      "Wagon zamknięty na klucz. Nikt nie wierzył, że na śmierć. Z pewnością - na życie. (...) Tutaj się tylko zajeżdża, stąd nikt nie wyjeżdża." - taką relację o Treblince zdał przed laty Dawid Nowodworski, więzień obozu i działacz syjonistycznej organizacji młodzieżowej Ha-Szomer. Zginęło tu około 900 tys. ludzi. Nie znamy dokładnej ich liczby, nie znamy imion i nazwisk tych, których tu przywieziono i zabito w komorach gazowych. Tę przestrzeń dzisiaj wypełnia cisza. To miejsce domaga się troskliwej pamięci oraz wiedzy.

      16 listopada uczniowie naszego liceum odwiedzili tak ważne miejsce dla historii naszego kraju. W imieniu całej społeczności naszej szkoły złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod symbolicznym pomnikiem ofiar Treblinki. Jesteśmy przekonani, że ta wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci.

    • IV Konferencja Samorządów Uczniowskich
     • IV Konferencja Samorządów Uczniowskich

     • 15 XI 2018 odbyła się IV Konferencja Samorządów Uczniowskich.

      Udział w niej wzięły: Maja Folleher, Julia Halubicka i Julia Ruclak. Nasze reprezentantki uczestniczyły w interesujących warsztatach i debatach mających na celu polepszenie funkcjonowania samorządu uczniowskiego.

    • Uroczystość z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości
     • Uroczystość z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

     • Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
      Podczas dorocznych obchodów 11 listopada uczciliśmy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

      Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, w dn. 09.11. miał w naszej szkole miejsce uroczysty apel, podczas którego do społeczności szkolnej przemówił sam Józef Klemens Piłsudski. W postać marszałka wcielił się Kacper Łuczak, uczeń klasy III C. O część artystyczną zadbali uczniowie klasy II B - przygotowali spektakl pt. "Dziady 3.0".

      "Dziady" Adama Mickiewicza to dzieło wyjątkowe, najwybitniejszy utwór literatury polskiej. Określa się je jako dramat narodowy, a więc niezwykle ważny dla naszej świadomości narodowej. To utwór o narodzie i dla narodu, zawiera nakaz pamięci o przodkach, przechowywania kultury i tradycji polskiej oraz instrukcje na czas walki o niepodległość. Uczniowie klasy II B dokonali próby przeniesienia akcji utworu Mickiewicza z roku 1823 do wydarzeń z lat 1981-1983. Prześladowana młodzież wileńska to w poczynionej na nowo interpretacji utworu solidarnościowa opozycja. Novosilcow stał się generałem Wojciechem Jaruzelskim. Postać Księdza Piotra przypomniała kapelana warszawskiej "Solidarności", bł. ks. Jerzego, a w pani Rollison dostrzegliśmy Barbarę Sadowską, poetkę, członkinię Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, matkę zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka. Inscenizacja teatralna zachowała swój wymiar uniwersalny: warto dbać o ojczyznę, która może być kiedyś zagrożona, ponieważ w przeszłości, na przestrzeni wieków miało to już miejsce. Wykorzystane w spektaklu rekwizyty i kostiumy okazały się być w dużej mierze autentycznymi pamiątkami z lat 80. XX wieku. NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze udostępniło młodym aktorom ówczesne flagi związkowe, przypinki czy prasę. Aktorzy zainspirowali się twórczością muzyczną zespołów rockowych, tworzących w stanie wojennym. Wyeksponowano również przedmioty codziennego użytku, z których jeszcze nie tak dawno korzystali rodzice i dziadkowie naszych uczniów. Wielu profesorów przyznało, że przedstawienie przypomniało im lata młodości.