• Makulatura na misje
     • Makulatura na misje

     • 26 kwietnia 2018 roku po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji MAKULATURA NA MISJE.  Ważny jest każdy kilogram przekazanej makulatury, bo wartość 1 kg makulatury to aż 75 litrów wody dla Afryki!
      Nie wyrzucajcie makulatury!

      Za kilka miesięcy  powtórzymy akcję. Tym, którzy dołączyli tym razem, bardzo dziękujemy, a przede wszystkim p.J. Baran, bo bez jej pomocy nie dowieźlibyśmy makulatury na miejsce zbiórki.

    • "Lekcja z Mistrzem Reportażu"
     • "Lekcja z Mistrzem Reportażu"

     • Mariusz Szczygieł to finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2018.26 kwietnia 2019 w Starej Prochowni SCEK w ramach akcji edukacyjnej "Lekcja z Mistrzem Reportażu" towarzyszącej Nagrodzie, uczniowie klasy IIB oraz członkowie koła dziennikarskiego mieli okazję porozmawiać z autorem "Nie ma" o jego pracy i książce.Mariusz Szczygieł to jeden z najczęściej przekładanych polskich reporterów. Otrzymał Europejską Nagrodę Literacką (2009) i francuską Prix Amphi (2008) za książkę "Gottland" oraz wiele nagród krajowych, w tym tytuł Dziennikarza Roku 2013. Jest autorem trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku 100/XX (2014). W "Dużym Formacie" - reporterskim dodatku do "Gazety Wyborczej" - prowadzi rubrykę Szczygieł poluje na prawdę.Pan Mariusz okazał się człowiekiem bardzo otwartym, a uczniowie nie odczuli żadnych barier. Zdradził nam m.in. tajniki pracy nad reportażem, wytłumaczył, w jaki sposób przekonać do siebie rozmówcę, opowiedział również o swojej młodości, pasjach, drodze do obranego kierunku zawodowego. To była wyjątkowa lekcja!

    • Dzień Otwarty dla Gimnazjalistów
     • Dzień Otwarty dla Gimnazjalistów

     • 25 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Miał on na celu prezentację bogatego dorobku szkoły, jak również przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom. W programie dnia swoją ofertę zaprezentowali nauczyciele i uczniowie. W tym dniu naszą szkołę odwiedzili liczni przyszli absolwenci z placówek gimnazjalnych. Dzięki współpracy wielu nauczycieli i uczniów nasza placówka rzetelnie zaprezentowała swoje atuty. Dzień Otwarty Szkoły był okazją do spotkania się z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów, do pokazania gościom panującego w szkole klimatu życzliwości, otwartości i akceptacji na indywidualność drugiego człowieka. Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym, a zatem do zobaczenia we wrześniu.

    • Finał konkursu "1 z 10"
     • Finał konkursu "1 z 10"

     • 24 kwietnia odbył się finał Dzielnicowego Konkursu „1 z 10”, którego głównym celem jest doskonalenie u uczniów logicznego myślenia, odnalezienie motywacji do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz zmobilizowanie do samodzielnej i systematycznej pracy.

       

      W kategorii szkoły podstawowe (klasa 6):

      I miejsce - Hanna Affek ze Szkoły Podstawowej nr 222 im. Jana Brzechwy

      II miejsce - Hanna Kowalska ze Szkoły Podstawowej nr 222 im. Jana Brzechwy

      III miejsce - Mateusz Gnat ze Szkoły Podstawowej nr 222 im. Jana Brzechwy

       

      W kategorii szkoła podstawowa (klasa 7):

      I miejsce - Aleks Wróblewski ze Szkoły Podstawowej nr 388 im. Jana Pawła II

      II miejsce - Wiktor Onyszczuk ze Szkoły Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej

      III miejsce - Krzysztof Komorowski ze Szkoły Podstawowej nr 388 im. Jana Pawła II

       

      Finalistom i Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy dużej wiedzy i ogromnego poczucia humoru!

       

    • 75. rocznica Powstania w Getcie
     • 75. rocznica Powstania w Getcie

     • Jak co roku, 19 kwietnia - w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie - skłanialiśmy warszawiaków do refleksji, do pomyślenia o tym, jak bardzo byli zdesperowani w 1943 roku mieszkańcy getta, skoro zdecydowali się na tak nierówną walkę z niemieckim najeźdźcą. 30 wolontariuszy naszej szkoły rozdawało na okolicznych ulicach żonkile i ulotki o powstaniu, bo pamięć o tych ludziach nie może zaginąć!

    • Wykład Eleonory Bergman
     • Wykład Eleonory Bergman

     • W dniu 16 kwietnia zostaliśmy zaproszeni przez Muzeum Więzienia Pawiak na wykład p.Eleonory Bergman o Emanuelu Ringelblumie i jego niezwykłym archiwum. Nie wszyscy varsavianiści odczytali zaproszenie, ale ci, którzy przyszli naprawdę wzbogacili swoją wiedzę. Po wykładzie - jak zwykle- zostaliśmy oprowadzeni po Muzeum przez p. Roberta Hasselbuscha, pracownika PAWIAKA, a naszego absolwenta.

    • „King’s Speech-Student’s Speech”
     • „King’s Speech-Student’s Speech”

     • 13 kwietnia 2018 r., w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta, odbył się Dzielnicowy Konkurs „King’s Speech-Student’s Speech” na najlepiej wygłoszone sławne przemówienie w języku angielskim. Uczniowie już po raz trzeci występowali w ciekawych strojach i wygłaszali przemówienia sławnych ludzi. Wśród nich znalazły się postaci z antyku, takie jak Cyceron czy Arystoteles oraz z czasów bardziej współczesnych np. J.F. Kennedy czy Martin Luther King.

      I miejsce zajął Konrad Klemczyński z XLV Liceum im. Romualda Traugutta, który jako generał Lawrence Joshua Chamberlain wygłosił przemówienie pt. „The Speech that Changed the Course of the US Civil War”.

      II miejsce zajął Mateusz Wietrak z Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka, który występował jako Napoleon Bonaparte.

      III miejsce zajął Daniel Kwiatkowski z XLV Liceum im. Romualda Traugutta, który wcielił się w postać Williama Faulknera.

      Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

       

    • "Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów" - lekcja muzealna
     • "Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów" - lekcja muzealna

     • Zgodnie z tradycją naszej szkoły, uczniowie klasy humanistycznej, biorą udział w lekcji muzealnej "Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów" na Zamku Królewskim. Uczniowie klasy 1b, biorący udział w tych zajęciach, mieli okazję zwiedzić wnętrza zamkowe, ale co najistotniejsze, wcielili się w rolę posłów na Sejm Walny Jana III Sobieskiego. Lekcja ta pozwoliła poznać jak trudną sztuką jest rządzenie państwem.

    • Maturzyści sadzą drzewa
     • Maturzyści sadzą drzewa

     • 27 kwietnia, tuż przed uroczystym zakończeniem roku szkolnego 2017/2018, maturzyści naszej szkoły posadzili drzewo na Skwerze Apfelbauma.

      Tegoroczne motto przyświecające temu wydarzeniu to słowa Wacława Potockiego:

      Dob­re drze­wo dob­rym się owo­cem ok­ry­wa,

      dob­ry człek z dob­rych czynów poz­na­wany by­wa.

    • Piknik Naukowy
     • Piknik Naukowy

     • 17 kwietnia 2018 r. w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta odbył się Piknik Naukowy stanowiący jeden z etapów realizacji projektu „SCIENCE – Wolski Odkrywca”.

      W harmonogramie Pikniku obok warsztatów w mobilnym Planetarium oraz kosmicznych warsztatów („Mapka nieba” oraz „Układ Słoneczny”) przewidziano praktyczne zajęcia biochemiczne. Uczestnicy Pikniku Naukowego mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi lekarze. Poznając tajniki chirurgii zakładali szwy umożliwiające gojenie się ran, jako hepatolodzy przyglądali się budowie i funkcjonowaniu wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych , natomiast jako ortopedzi zakładali gips na złamaną kończynę.  

      Całość Pikniku uwieńczyły pokazy efektownych doświadczeń chemicznych.

    • Varsavianistyczne spacery
     • Varsavianistyczne spacery

     • Jadąc do Wilanowa, nie sposób zatrzymać się na chwilę w jednym z najbardziej smutnych miejsc w Warszawie-  Mauzoleum Walki i Męczeństwa – muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25. Jest to jedno  z najlepiej zachowanych miejsc hitlerowskiej kaźni Polaków w Warszawie. W celu psychicznego złamania więźniów i skłonienia ich do zeznań torturowano, katowano. Wyszliśmy z pytaniem: DLACZEGO  człowiek człowiekowi tak czyni?   

      Po wyjściu zwróciliśmy naszą uwagę na jedyny pomnik Romana Dmowskiego w Warszawie, a także na okazały gmach  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów , który powstał  w 1900 roku z przeznaczeniem dla rosyjskiego korpusu kadetów. Po przebudowie w 1926 stał się siedzibą Szkoły Podchorążych Piechoty. Po zakończeniu II wojny światowej w gmachu mieściła się tu Rada Państwa oraz Urząd Rady Ministrów.

      Następnie cofnęliśmy się historycznie do końca XVII wieku  i zwiedzaliśmy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.  Rezydencja wilanowska zachowała ślady dawnych mieszkańców, ich zainteresowań i obyczajów, a także kolekcję dzieł sztuki, które tu gromadzili. Na koniec zwiedzaliśmy piękny kościół św. Anny nieopodal Pałacu.​

       

    • Romantic Poetry Festival - And Poetry is Born"
     • Romantic Poetry Festival - And Poetry is Born"

     • W dn. 04.04. odbyła się Vlll edycja konursu "Romantic Poetry Festival - And Poetry is Born"'.Organizatorzy zadbali o to, by ten dzień był prawdziwym świętem języków obcych. Uczniowie Technikum Kinematograficzno-Komputerowego im. Krzysztofa Kieślowskiego przygotowali wiele niespodzianek muzycznych dla uczestników zmagań konkursowych. Nasze liceum reprezentowały Gabriela Rembiasz z klasy IIA (Adam Mickiewicz "Ungewissheit") oraz Wiktoria Wilczyńska z klasy IB (Zbigniew Herbert "Herr Cogito und der Gedankenverkehr"). Dziękujemy za udział i zaangażowanie, gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów!

    • Wizyta w ZOO
     • Wizyta w ZOO

     • Towarzystwu Przyjaciół Warszawy zawdzięczamy wizytę w Willi Pod Zwariowaną Gwiazdą 17 kwietnia 2018.  Jest to modernistyczna willa  (nie została zniszczona podczas działań wojennych) w ogrodzie zoologicznym, w której w czasie okupacji dyrektor ZOO Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną - ryzykując życiem swoim i swoich dzieci - ukrywali osoby potrzebujące pomocy, głównie zbiegłych z getta Żydów. W 1965 roku oboje małżonkowie otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a wiele lat później willa ta stała się  oryginalną scenerią wydarzeń ukazanych w filmie "Azyl".​

    • Projekt biologiczno-geograficzny: Życie zwierząt egzotycznych
     • Projekt biologiczno-geograficzny: Życie zwierząt egzotycznych

     • W ramach projektu biologiczno - geograficznego: "Życie zwierząt egzotycznych" grupa uczniów z klasy Ia i Ib udała się do Papugarni Carmen. Pierwszoklasiści mieli niezwykłą okazję zobaczyć ponad 120 papug róznych gatunków z najdalszych zakątków świata. Największą atrakcją okazała się możliwość nakarmienia ich, a nawet dotknięcia. Ptaki same szukały kontaktu z ludźmi, co przełożyło się na mnóstwo niesamowitych zdjęć. Opiekun papugarni wyczerpująco odpowiadał na liczne pytania uczniów.

    • Laboratorium Wiary
     • Laboratorium Wiary

     • 7 kwietnia 2018 zostaliśmy zaproszeni na spektakl "Faust. Więcej światła".  Teatr ITP przedstawiający tę sztukę powstał w Lublinie na wiosnę 2001 roku z inicjatywy ks. Mariusza Lacha i wyłonił się spośród studentów polonistyki KUL.  Od kilku lat gościnnie wystawia w teatrze ROMA sztuki dla warszawskiej młodzieży. Sztuka, na której mogliśmy być  jest oparta na motywach dzieła J. W. Goethego "Faust". Jest to historia ambitnego reżysera, który pragnąc być ciągle na szczycie sławy gotowy jest poświęcić wiele. Reżyserując widowisko będące barokową interpretacją "Fausta" Goethego nie zauważa, że sam zaczyna kroczyć jego śladami. Wyzwoliła go z tego toksycznego układu szczera miłość.

    • Spotkanie z ocalałą z Holocaustu
     • Spotkanie z ocalałą z Holocaustu

     • Wolontariusze, którzy zgłosili się na tegoroczną akcję ŻONKILE, w ramach przygotowania do akcji, spotkali się w Muzeum POLIN z ocalałą z Holokaustu. Pani Krystyna Budnicka w trakcie wojny straciła oboje rodziców i siedmioro rodzeństwa.  W podziemnym bunkrze przesiedziała dziewięć miesięcy. Dziś jest pełną radości i ciepłą, niezwykłą osobą.  Dla nas to było wzruszające spotkanie. 

    • Wolontariusze znów w akcji
     • Wolontariusze znów w akcji

     • Wolontariusze przy pomocy p.prof. Baran po raz kolejny uzbierali i zawieźli makulaturę do "misyjnego kontenera". To naprawdę ważna sprawa! Nasza makulatura będzie poddana segregacji i zostanie zamieniona na żywą gotówkę. A ta, zgodnie z jej przeznaczeniem, posłuży budowie głębinowej studni w Afryce.Nie wyrzucajcie makulatury. Zbierajcie i przynoście w przyszłości do sali 22. Spragnieni Afrykańczycy czekają na wodę.

    • I Bemowskie Targi Szkół
     • I Bemowskie Targi Szkół

     • 27 marca uczestniczyliśmy w Pierwszych Bemowskich Targach  Edukacyjnych Szkól Ponadpodstawowych. Targi odbyły się w Szkole Podstawowej Nr 362 przy ulicy Waleriana Czumy. Podczas nich przedstawiliśmy prezentację opisującą naszą szkołę, jak również odpowiadaliśmy na wiele pytań uczniów szkół podstawowych dotyczących naszej oferty na nowy rok szkolny. 
       

    • Wycieczka śladami Jana Pawła II w Warszawie
     • Wycieczka śladami Jana Pawła II w Warszawie

     • 13. rocznicę śmierci papieża Polaka uczciliśmy szukając śladów Jana Pawła II w Warszawie. Rozpoczęliśmy od kościoła Krzyża św. na Krakowskim Przedmieściu, gdzie od roku 2014 jest kaplica ku czci naszego Wielkiego Rodaka, a później poprzez Plac Piłsudskiego, kościół św. Anny etc. dotarliśmy do katedry. Remont ul. Miodowej nie pozwolił nam w 100% zrealizować założeń wycieczki, ale i tak była to niezwykła wyprawa. Po drodze zwracaliśmy też uwagę na inne ważne obiekty znane np. z lekcji WOK.

    • Piknik Naukowy
     • Piknik Naukowy

     • 01 kwietnia 2019 r. w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta odbył się Piknik Naukowy „SCIENCE – Wolski Odkrywca”

      Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w warsztatach astronomicznych, pt. Mapka nieba oraz Układ Słoneczny. Podczas zajęć uczniowie wykonywali model Układu Słonecznego, a następnie obrotową mapkę nieba, czyli przyrząd, który ułatwia rozpoznawanie aktualnie widocznych gwiazd i gwiazdozbiorów. W Planetarium młodzież oglądała film, pt. Wyprawa na Ziemię, którego akcja toczy się w 2081r. podczas zaćmienia Słońca.

      Uczniowie klasy 2a brali udział w pokazach fizycznych prowadzonych przez prof. dr hab. Andrzeja Wysmołka, kierownika Pracowni Projektów Studenckich Instytutu Fizyki Doświadczalnej, Zakład Fizyki Ciała Stałego,  Pracownia Projektów Studenckich.

      Największą atrakcją spotkania cieszyły się warsztaty biologiczne „Zimny chirurg, czyli warsztaty na ostro”. Podczas zajęć młodzież miała możliwość poczuć się jak prawdziwi lekarze. Poznając tajniki chirurgii zakładali szwy umożliwiające gojenie się ran, jako hepatolodzy przyglądali się budowie i funkcjonowaniu wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, natomiast jako ortopedzi zakładali gips na złamaną kończynę. Z okazji Prima Aprilis niejednemu dziecku uczestniczącemu w Pikniku Naukowym, tego dnia, udał się psikus.