• Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego

XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta

Główne założenia  systemu:

• wybór zawodu nie jest pojedynczym, świadomym aktem decyzyjnym ale procesem rozwojowym i stanowi sekwencję decyzji podejmowanych na przestrzeni wielu lat życia,
          • preferencje zawodowe wywodzą się z doświadczeń dzieciństwa i rozwijają się wraz z upływem czasu,
          • na wybór zawodu wpływają głównie wartości, czynniki emocjonalne, rodzaj i poziom wykształcenia oraz wpływ środowiska.

WSDZ obejmuje indywidualną i grupową pracę z uczniami, rodzicami i nauczycielami (Radą Pedagogiczną).

Ma charakter planowych działań. Koordynowany jest przez pedagoga szkolnego.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego

4.1. W ramach pracy z nauczycielami (Radą Pedagogiczną) obejmuje:

• utworzenie i zapewnienie ciągłości działania wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zgodnie ze statutem szkoły,
          • określenie priorytetów dotyczących orientacji i informacji zawodowej w ramach programu wychowawczego szkoły na każdy rok nauki,
          • określenie priorytetów dotyczących gromadzenia informacji i prowadzenia  poradnictwa zawodowego w szkole,
          • realizację działań z zakresu przygotowania uczniów do wyboru drogi  zawodowej i roli pracownika,
          • identyfikację potrzeb i dostosowanie oferty edukacyjnej placówki do zmian na rynku pracy.

4.2. W ramach pracy z rodzicami obejmuje:

• prezentację założeń pracy informacyjno-doradczej szkoły na rzecz uczniów,
          • zajęcia służące wspomaganiu rodziców w procesie podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych przez ich dzieci,
          • włączanie rodziców, jako przedstawicieli różnych zawodów, do działań informacyjnych szkoły,
          • przedstawienie aktualnej i pełnej oferty edukacyjnej szkolnictwa na różnych jego poziomach,
          • indywidualną pracę z rodzicami uczniów, którzy mają problemy: zdrowotne, emocjonalne, decyzyjne, intelektualne, rodzinne itp.,
          • gromadzenie, systematyczna aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjno-zawodowej,
          • przedstawienie możliwości zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.

4.3. W ramach pracy z uczniami obejmuje:

• poznawanie siebie, zawodów, udzielanie informacji edukacyjnej i zawodowej.
          • autodiagnozę preferencji i zainteresowań zawodowych.
          • analizę potrzeb rynku pracy i możliwości zatrudnienia na rynku pracy.
          • indywidualną pracę z uczniami mającymi problemy z wyborem szkoły i zawodu.
          • pomoc w planowaniu rozwoju zawodowego.
          • konfrontowanie samooceny uczniów z wymaganiami szkół i zawodów,
          • pomoc w  wyborze i  nabywaniu kwalifikacji zawodowych.
          • pomoc w budowaniu kolejnych etapów rozwoju edukacyjno-zawodowego.
          • określenie zgodności predyspozycji uczniów
          • wskazywanie możliwości  kształcenia w systemie poza oświatowym,
          • poruszanie się na rynku pracy.
          • przygotowanie do samodzielności w trudnych sytuacjach życiowych: egzamin, poszukiwanie pracy, podjęcie roli pracownika, zmiana zawodu, z adaptacją do nowych warunków, bezrobocie.

4.4. Na realizację WSDZ składa się:

• praca koordynatora ds. doradztwa zawodowego,
          • praca nauczycieli, wychowawców, pracownika biblioteki, którzy w ramach współpracy z koordynatorem ds. doradztwa zawodowego,  realizują treści   z zakresu doradztwa zawodowego i poradnictwa kariery na każdym przedmiocie lekcyjnym, a w szczególności: godziny z wychowawcą, WOS –u,  przedsiębiorczości, informatyki, współuczestniczą w realizacji formy doradczej zwanej „rynkiem pracy” poprzez udział i współorganizowanie wycieczek do instytucji rynku pracy, na targi pracy, organizując spotkania z przedstawicielami zawodów, przedstawicielami uczelni.