• Sztandar szkoły

Ten sztandar, obecny od 12 października 1958 r., jest znakiem historii i tradycji Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta, łączy tych, którzy już opuścili jej progi oraz obecne i przyszłe pokolenia uczniów, nauczycieli, pracowników. To symbol życia i trwania w szkole najważniejszych wartości: Ojczyzna, Nauka i Praca.

Płatem sztandaru była wyhaftowana, technikami tradycyjnymi, tkanina w kształcie prostokąta o wymiarach 90 x 100. Do jednego płata sztandaru umocowanych jest dziesięć kółek, którymi za pomocą pręta i dwunastu kółek osadzonych na drzewcu - płat sztandaru mocowany jest do drzewca. Cztery boki obszyte są złotą frędzlą o szerokości 7 cm.

Awers (prawa strona płata) sztandaru była w kolorze srebrnym. W centralnym punkcie płata sztandaru znajduje się napis SZKOŁA PODSTAWOWA I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W WARSZAWIE oraz data 1958 R., oznaczająca rok poświecenia sztandaru.

Rewers (lewa strona płata) sztandaru była w kolorze złotym. Centralnie (na środku płata) umieszczony jest wizerunek orła białego. Orzeł haftowany jest srebrnym szychem. Biały orzeł przypomina wszystkim, skąd pochodzimy i gdzie tkwią nasze korzenie. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Pod orłem znajduje się napis OJCZYZNA NAUKA I PRACA - najważniejsze wartości w szkole.

Głowicą sztandaru był orzeł biały, przymocowany do metalowej, prostokątnej, górnej nasady drzewca. Głowica sztandaru, łącznie z orłem, ma wysokość 20 cm. Głowica wykonana jest metalu w kolorze srebrnym. Z jednej strony wygrawerowany jest napis RP - Rzeczypospolita Polska, z drugiej wygrawerowana jest data 1958 - data poświecenia sztandaru. Orzeł wykonany jest z metalu w kolorze srebrnym.

Drzewiec sztandaru, o długości 250 cm, wykonany byłz drewna toczonego. Drzewiec był dwudzielny, połączony tuleją z metalu koloru złotego. Na górnym końcu drzewca umieszczona jest głowica, na dolnym - stożkowe okucie z metalu. Gwoździe ozdobne wykonane są z metalu w kolorze złotym. Gwoździ honorowych i okolicznościowych na drzewcu jest ponad 100.

Sztandar, który żegnamy, przez 56 lat reprezentował społeczność szkolną na uroczystościach patriotycznych, towarzyszył uczniom w ważnych wydarzeniach z życia szkoły i miasta, był świadkiem wielu wspaniałych osiągnięć oraz sukcesów. Stanowił również symbol zobowiązujący młodzież szkolną do rzetelnej nauki, miłości do ojczyzny oraz szacunku dla pracy.

Sztandar towarzyszy nam podczas najważniejszych uroczystości szkolnych - rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, Ślubowanie uczniów klas pierwszych, apele związane z obchodami świąt państwowych. Towarzyszy również w ostatniej drodze tym, którzy odeszli do wieczności - nauczycielom.

Jubileusz 60-lecia pracy z młodzieżą uczciliśmy m.in. zmianą sztandaru.

Dotychczasowy sztandar ma dla szkolnej społeczności dużą wartość emocjonalną, ale z uwagi na upływ czasu i zmiany, jakie dokonały się w strukturze szkoły jest nieaktualny. Pozostanie on w szkole jako pamiątka związana z historią naszej szkoły, ale musi zostać zastąpiony nowym.

Nowy sztandar szkoły składa się z płata, głowicy i drzewca.

Płatem sztandaru jest wyhaftowana, technikami tradycyjnymi, tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach 100 x 100. Do jednego płata sztandaru umocowanych jest dziewięć kółek, którymi za pomocą pręta i sześciu kółek osadzonych, co 20 cm każde, na drzewcu - płat sztandaru mocowany jest do drzewca. Cztery boki obszyte są złotą frędzlą o szerokości 7,5 cm.

Awers (prawa strona płata) sztandaru jest biały. W lewym górnym roku wyhaftowano, w kolorze niebieskim, datę 1954 - jest to data założenia szkoły. Data otoczona jest liściem laurowym - symbolem siły, sławy i zwycięstwa. W centralnym punkcie płata sztandaru znajduje się niebieski trójkąt, stanowiący znaczek szkoły, zaprojektowany przez młodzież naszej szkoły z okazji 100-lecia Powstania Styczniowego i używany od 22 stycznia 1963 r. zgodnie z zarządzeniem ówczesnego dyrektora szkoły - mgr Janinę Starzycką-Głowacką. Dookoła znaczka wyhaftowano, od strony północnej, napis XLV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE, a od strony południowej napis im. Romualda Traugutta w Warszawie, wykonany w kolorze niebieskim.

Wzór prawej strony płata sztandaru:

Rewers (lewa strona płata) sztandaru jest w kolorze biało - czerwonym. Centralnie (na środku płata) umieszczony jest wizerunek orła białego na tarczy herbowej, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Orzeł haftowany jest srebrnym szychem, a korona, dziób i szpony złotym szychem. Biały orzeł przypomina wszystkim, skąd pochodzimy i gdzie tkwią nasze korzenie. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności.

Wzór lewej strony płata sztandaru:

Głowicą sztandaru jest orzeł biały, przymocowany do metalowej, górnej nasady drzewca. Głowica sztandaru, czyli orzeł, ma wysokość 15 cm. Orzeł wykonany jest z metalu w kolorze srebrnym, a korona, dziób i szpony w kolorze złotym.

Drzewiec sztandaru, o długości 230 cm, jest wykonany z drewna toczonego. Drzewiec jest dwudzielny, połączony tuleją z metalu koloru złotego. Na górnym końcu drzewca umieszczona jest głowica, na dolnym - stożkowe okucie z metalu. Gwoździe ozdobne wykonane są z metalu w kolorze złotym.

Sztandar został zaprojektowany przez dyrektora szkoły - Panią Agatę Pallasch, a wykonany przez firmę Haft Artystyczny "MM plus M" Piotr Mierzejewski.

Fundatorzy sztandaru w roku szkolnym 2013/2014:
          płk W. Chrzanowski, Komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej,
          uczniowie klasy: 1A (wych. I. Pucko), 1C (wych. E. Górka-Jarnutowska), 1D (wych. E. Zakrzyńska), 1E (wych. A. Żwawiak), 2A (wych. A. Kościelniak-Kopeć), 2B (wych. L. Barańska), 2D (wych. J. Pliszka).

Wykaz gwoździ honorowych:

1. Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m. st. Warszawy