• WOŚP - wolontariusze XLV LO w akcji
     • WOŚP - wolontariusze XLV LO w akcji

     • Jak co roku wielki zryw. Już od samego rana, w niedziele14 stycznia, wolontariusze wyszli na ulice Warszawy. Najwięcej, bo aż 6 grup, naszych wolontariuszy zgłosiło się do sztabu na Targówku, w którym uzbierali 437, 55 zł (cały sztab zebrał 393 000 zł, co daje imponujący wynik), ale jeszcze niektórzy kwestowali w swoich sztabach, w swoich miejscowościach.

      Dziękujemy Wam wszystkim!

      JESTEŚCIE WIELCY!

       

    • Studniówka 2018
     • Studniówka 2018

     • W sobotę, 13 stycznia, odbyła się studniówka XLV Liecum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie. Impreza miała miejsce w Hotelu Polonia Palace. Zabawa zaczęła się od przemówienia Pani Dyrektor Agaty Pallasch, która życzyła wszystkim maturzystom powodzenia na egzaminach. Zgodnie z tradycją, studniówkę rozpoczęto tradycyjnym polonezem, przyszli maturzyści na balu bawili się wspaniale. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy na fotorelację w naszej galerii szkolnej.

    • Muzeum POLIN
     • Muzeum POLIN

     • Historia naszego kraju jest nieodłącznie związana z narodem Żydowskim. Legenda żydowska głosi, że gdy uchodźcy dotarli do ziem polskich, nazwę kraju odczytali jako Po lin (hebr. פה לין), biorąc to za dobry omen. Istnieje nawet wersja legendy, według której z nieba został zesłany znak – kartka z napisem Po lin. W wyniku tego Żydzi osiedlali się masowo na gościnnej polskiej ziemi. 11 stycznia 2018 roku  14-osobowa grupa udała się na zwiedzanie wystawy stałej, podczas której zgłębialiśmy tę wspólną polsko- żydowską historię, była to podróż przez blisko tysiąc lat historii – od średniowiecza do współczesności.

    • Wolontariat w działaniu
     • Wolontariat w działaniu

     • Z nowym rokiem wolontariat poderwał się do działania. 12 osób po raz kolejny pojechało do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego aby pomóc przy wysyłce biuletynów. Praca wymaga dużego skupienia i wcale nie należy do łatwych, ale... dla naszych wolontariuszy nie ma nic trudnego. Księża dostarczają  nam w nagrodę słodkości oraz upominki  wykonane przez dzieci prosto z krajów misyjnych.

    • Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów
     • Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów

     • Przy przepięknej słonecznej pogodzie, 3 stycznia, grupa osób z IA i z IIB wybrała się na długo planowaną wycieczkę Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów. Wszak jesteśmy szkołą położoną na terenie Getta, a to nas zobowiązuje do oddania hołdu tym, którzy tu ginęli. Trakt tworzy integralną całość wraz z wcześniej wzniesionymi: pomnikiem Bohaterów Getta i Kopcem Anielewicza. Składa się na niego ciąg 22 kamiennych form pamiątkowych (17 bloków, 1 obelisk, 1 płyta, 2 tablice i 1 pomnik) usytuowanych wzdłuż ulic Zamenhofa, Dubois i Stawki. To była niezwykła lekcja historii.

    • Jasełka szkolne i Wiglie klasowe
     • Jasełka szkolne i Wiglie klasowe

     • 22 grudnia weszliśmy w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia dzięki wystawionym Jasełkom szkolnym. Uczniowie wysłuchali kolęd oraz przyjęli świąteczne życzenia od Pani dyrektor Agaty Pallasch.

      W przedstawieniu wystąpiły: Chlipała Weronika, Kucharska Klaudia, Dmoch Natalia, Korecka Klara, Skwarek Julia, Agata Osiecka i Stańczak Wiktoria.

      Scenografię przygotowała klasa 3B.

      Nad dźwiękiem czuwał Poniatowski Karol, zdjęcia robiła Hałubicka Julia. 

    • Wyniki konkursu dla nauczycieli!
     • Wyniki konkursu dla nauczycieli!

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że decyzją Jury konkursu „Temat: Europa” na scenariusz lekcji europejskiej, Pani Anna Dorosz, nauczyciel języka polskiego i niemieckiego, znalazła się w gronie Laureatów konkursu!

      Gratulujemy! Tym bardziej, że stworzenie scenariusza lekcji, poruszającego zagadnienia związane z Unią Europejską, który w ciekawy, angażujący sposób pozwoliłby przekazać informacje na temat Unii młodzieży było na pewno wyzwaniem.

      W ocenie Jury praca konkursowa Pani Anny Dorosz brała pod uwagę, między innymi, kreatywność podejścia do przedstawienia tematyki wybranego obszaru, innowacyjność wykorzystanych metod pracy z młodzieżą, wartość i poprawność merytoryczną oraz wykonalność scenariusza.

      Nagrodą w konkursie jest opublikowanie wybranych przez Jury prac, aby mogły służyć jako inspiracja dla innych nauczycieli i pedagogów, oraz udział w trzydniowym wyjeździe studyjnym do Brukseli.

      Jesteśmy z Pani Profesor bardzo dumni i BARDZO dziękujemy za zaangażowanie!

      Więcej informacji pod adresem: http://www.lekcjaeuropejska.pl/kontakt

    • Muzeum Ziemi
     • Muzeum Ziemi

     • W poniedziałek, 18 grudnia, uczniowie, którzy zgłębiają geografię na poziomie rozszerzonym, odwiedzili Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Na lekcji muzealnej mieli przyjemność wysłuchać wykładu na temat skał, minerałów oraz skamieniałości. Po części teoretycznej mogli z bliska przyjrzeć się amonitom, trylobitom, belemitom oraz zwiedzić oba budynki muzeum.

    • Roadshow 4. edycji programu ADAMED SmartUP
     • Roadshow 4. edycji programu ADAMED SmartUP

     • W dniu dzisiejszym uczniowie klas biologiczno-chemicznych naszej szkoły brali udział w Roadshow, programie ADAMED SmartUP.

      Celem inicjatywy jest zachęcenie młodzieży do ich studiowania oraz do spróbowania swoich sił w 4. edycji programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP, który umożliwia najlepszym uczestnikom m.in. na wyjazd na innowacyjny obóz naukowy, kontakt z ekspertami oraz naukowcami z Polski i z zagranicy, współpracę z uczelniami i ośrodkami badawczymi, a także wsparcie w aplikowaniu na studia wyższe.

      Szczegółowy plan wydarzenia (45 minut):
      1. Prezentacja programu ADAMED SmartUP i możliwość zapisów – www.adamedsmartup.pl
      2. Prezentacja koła naukowego i wydziału uczelni
      Opis: Na przygotowanych przez studentów żelach agarozowych uczniowie umieszczają roztwory barwników za pomocą pipet automatycznych, a następnie przeprowadzają proces elektroforezy w celu zidentyfikowania barwników zawartych w wybranym napoju.

      Dodatkowo, w ramach poszerzenia zajęć o kolejne 45 minut, uczniowie klasy 2b oraz 1a, brali udział w profesjonalnym kursie udzielania pierwszej pomocy, który zakończył się certyfikatem.

    • "Monte Cassino. Długa droga do domu"
     • "Monte Cassino. Długa droga do domu"

     • 14 grudnia wzięliśmy udział w podsumowaniu VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych 2017. Dzięki Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, klasa IB po raz kolejny mogła skorzystać z sali kinowej i obejrzeć jeden, zamykający cykl spotkań, film festiwalowy.

      "Monte Cassino. Długa droga do domu" to film nagrodzony Srebrną Szablą VIII MFFHiW w kategorii film wojskowy. Dzieło przypomina wydarzenia z maja 1944 roku, gdy alianci, nie mogąc przebić się do Rzymu, zgodzili się na ruszenie do szturmu na centralny punkt fortyfikacji "Linii Gustawa" żołnierzy II Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Andersa. W tym korpusie służyło ponad 10 tysięcy Białorusinów, z których około 1000 po powrocie do ojczyzny zostało aresztowanych i zesłanych na Syberię.

      Spotkaniu towarzyszyło również uroczyste wręczenie dyplomów i podziękowań wszystkim tym, którzy zaangażowali się w pracę nad festiwalem. Gospodarzami spotkania byli p. Aneta Smardzewska – rzecznik prasowy MFFHiW oraz Andrzej Brzoza – Dyrektor Programowy MFFHiW.

       

    • Musical "Metro" w Teatrze Buffo
     • Musical "Metro" w Teatrze Buffo

     • 13 grudnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli legendarne przedstawienie pt. "Metro", które dwadzieścia sześć lat cieszy się niesłabnąca popularnością wśród widzów. Polska premiera musicalu miała miejsce w styczniu 1991 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Wcześniej musical można było zobaczyć też m. in. na Broadway'u w Teatrze Minskoff, w Operetce Moskiewskiej w Sankt Petersburgu i we Francji w Roubaix i w Orléans. Spektakl nieustanie przyciąga rzesze nowych widzów, a wszystko za sprawą ponadczasowej tematyki, którą są miłość, rozczarowanie, spełnianie marzeń i realizacja pasji.

      To historia grupy młodych ludzi. Każdy z nich ma inną przeszłość, lecz łączy ich jedno - zamiłowanie do teatru. Czekają ich nowe wyzwanie i życiowe wybory pomiędzy marzeniami i miłością a karierą i pieniędzmi.

      Jak potoczą się losy głównych bohaterów widowiska? Przekonajcie się sami, oglądając musical, do którego muzykę skomponował Janusz Stokłosa. Podobno musical nawiązuje do prawdziwej historii reżysera, scenarzysty i choreografa w jednej osobie - Janusza Józefowicza. Wystawiano go również na Broadwayu - kolebce światowego musicalu. Dowodem na ponadczasowość tematyki przedstawienia jest cytat umieszczony na stronie teatru Buffo:

      "Świat się zmienia,
      Padają mury, otwierają się granice
      Teatr też się zmienia
      Niezmienne pozostają tylko marzenia...
      ... marzenia młodych ludzi, nasze marzenia."

    • Spotkania ze świadkiem historii
     • Spotkania ze świadkiem historii

     • Spotkania z panią Danutą Tukalską – emerytowaną nauczycielką ,makramistką, pisarką, członkinią Związku Sybiraków – są już w naszej szkole tradycją.  08. 12. 2017 r. nasi pierwszoklasiści mogli wysłuchać wspomnień pani Tukalskiej,  dotyczących trudnych lat spędzonych na Syberii. Zgromadzeni w zaciszu szkolnej biblioteki nie mogliśmy zaprzestać słuchania uniwersalnych refleksji, przywoływanych przez panią Tukalską. Dotyczyły one szlachetności człowieka, odpowiedzialności, idei wspólnotowości, solidarności. Dzisiejsze spotkanie przekonuje, że porozumienie międzypokoleniowe jest możliwe, że młodsi mogą i chcą się dużo nauczyć od starszych….

    • Dzień Wolontariatu
     • Dzień Wolontariatu

     • Po tylu udanych akcjach, czas trochę odpocząć. Na 8 grudnia przełożyliśmy sobie świętowanie Dnia Wolontariusza, ale...nie składamy broni. Nawet świętując uzgadnialiśmy następne prace, wszak  "Mierz siły na zamiary, nie zamiar podług sił" jak powiedział Adam Mickiewicz

    • Wystawa czasowa „Biedermeier” w Muzeum Narodowym
     • Wystawa czasowa „Biedermeier” w Muzeum Narodowym

     • Dzięki uprzejmości pani kustosz, współprowadzącej lekcję Widoki na Wyzwolenie mieliśmy szansę zobaczyć wystawę pt. „Biedermeier” już okrzykniętą hitem sezonu. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z możliwości poznania stylu artystycznego, zjawiska, przejawiającego się we wszystkich dziedzinach życia, wspominającego „mieszczańską epokę kulturalną”.

      Biedermeier narodził się w krajach niemieckich po kongresie wiedeńskim (1815) i trwał do Wiosny Ludów (1848); wywarł znaczący wpływ na całą Europę. Wystawa, na której pokazujemy ponad 400 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, obejmuje zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego,  Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny.

      Jako sztuka zamożnego mieszczaństwa biedermeier zaspokajał potrzebę komfortu, co znalazło wyraz w funkcjonalnych i szlachetnych w swojej prostocie meblach oraz wzornictwie wnętrz mieszkalnych. Rozwojowi kultury życia codziennego towarzyszył wzrost zapotrzebowania na przedmioty rzemiosła artystycznego (szkło, srebro, porcelanę i biżuterię), opartego na nowoczesnych formach. Nic dziwnego, że sztuka biedermeieru spotkała się również z zainteresowaniem ziemiaństwa.

    • Lekcja w Muzeum Narodowym
     • Lekcja w Muzeum Narodowym

     • 07.12.2017 r. klasy maturalne 3 a i 3 c uczestniczyły w bardzo ciekawej lekcji pt. WIDOKI NA WYZWOLENIE – NA STYKU SZTUKI i IDEI. Zajęcia wpisują się w kalendarz 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI, którą będziemy obchodzili w przyszłym roku. Prezentowane na lekcji zróżnicowane teksty kultury, takie jak wybrane obrazy i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego,  malarstwo Jana Matejki ze „Stańczykiem” na czele,  Jacka Malczewskiego czy Bronisława Linkego podkreślają rolę sztuki w walce o wolną ojczyznę. Na dzisiejszych zajęciach mogliśmy zobaczyć realizację myśli, iż „ Sztuka jest obecnie dla nas pewnego rodzaju orężem w ręku: oddzielać sztuki od miłości ojczyzny nie wolno!”

    • Świateczny kiermasz na rzecz bezdomnych zwierząt
     • Świateczny kiermasz na rzecz bezdomnych zwierząt

     • Tak udanej akcji jeszcze w naszej szkole nie było. Przy współpracy wolontariatu i szkolnego koła PCK 5 grudnia 2017 od samego rana do późnych godzin wieczornych (mobilizując również rodziców)  prowadziliśmy kiermasz na rzecz bezdomnych zwierząt. Wcześniej zbieraliśmy koce, karmę. Okazało się, że w naszej szkole jest wielu chętnych do pomocy zwierzętom.  Jedni upiekli ciasta i robili świąteczne kartki, inni kupując dawali datki. W sumie uzbieraliśmy dla schroniska w Józefowie k/Legionowa 374zł. A wszystko to zawiozła w naszym imieniu p. Rajtar, mama Agatki z IA. Wielkie brawa dla wszystkich. Jesteście wspaniali!

    • Spotkanie z ciekawą osobą
     • Spotkanie z ciekawą osobą

     • Elżbieta Ficowska urodziła się w 1942 r. w getcie warszawskim. Jej przybrana matka, Stanisława Busold, współpracowała z Ireną Sendlerową w niesieniu pomocy żydowskim dzieciom. Ficowska jako paromiesięczne niemowlę została przemycona z getta (wraz ze srebrną łyżeczką, na której widnieje jej imię). Przeżyła. Dziś zajmuje się edukowaniem młodzieży na temat historii Holokaustu. Właśnie na takim ciekawym spotkaniu z p. Elżbietą Ficowską (żoną poety Jerzego Ficowskiego), a także na filmie "Srebrna łyżeczka" byliśmy 15-osobową grupą w Muzeum POLIN w dniu 4 grudnia 2017.

    • Instytut Historyczny
     • Instytut Historyczny

     • W budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego ul. Tłomackie 3/5 w czasie wojny mieściły się biura socjalne getta warszawskiego. Tutaj pracował Emanuel Ringelblum-  historyk i działacz społeczny. Powołał on grupę współpracowników dokumentujących życie i  śmierć getta Warszawy.

      Te oryginalne dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy i niepublikowane wcześniej nagrania filmowe zobaczyliśmy 1 grudnia 2017 na wystawie pt. "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu". Wszystkim polecamy.​
    • Łazienki
     • Łazienki

     • Nie wszyscy wiedzą, że za 0 zł można zawsze w listopadzie w kilku miastach, a w tym w Warszawie,  zwiedzać najwspanialsze polskie zabytki. W ostatnim dniu pięknej listopadowej pogody kilka osób z grupy varsavianistycznej zdążyło nacieszyć się Królewskimi Łazienkami, w których atrakcji nie brakuje ani dla znawców sztuki, ani dla wielbicieli przyrody: wiele odmian drzew i krzewów, a także pawie, wiewiórki , kaczki mandarynki, gołębie i inne zwierzęta. Były to też ostatnie dni wystawy "W żywiole sztuki" Jana Bogumiła Plerscha. Wychodząc z Łazienek pokłoniliśmy się Marszałkowi Piłsudskiemu, a wcześniej zwróciliśmy uwagę na fakt, że jesteśmy w miejscu rozpoczęcia Powstania Listopadowego w przeddzień tego wydarzenia. Tych, którzy są zawiedzeni, że już minął listopad, zachęcamy do Łazienek w wieczory zimowe, bo Łazienki wkrótce rozświetlone zostaną iluminacją świąteczną.​

    • Grudniowy Monitor Traugutta
     • Grudniowy Monitor Traugutta

     • Drodzy czytelnicy!

      Oddajemy w Wasze ręce grudniowe wydanie „Monitora Traugutta”. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie wydawanym przez społeczność szkolną czasopismem. Każdy przejaw sympatii sprawia nam ogromną radość i upewnia, że ze względu na Was musimy być jeszcze lepsi. Z okazji zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam spokoju ducha, wytrwałości w powziętych postanowieniach oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2018!
      Zespół redakcyjny „Monitora Traugutta”