• Międzynarodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
     • Międzynarodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

     • Już ósmy  raz obchodzimy w Polsce 1 marca  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bo właśnie tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.  W wielu miejscach naszego kraju odbyły się różne uroczystości. Grupa osób z naszej szkoły wybrała się zapalić znicz i uczestniczyć w uroczystości na  Cmentarzu Wojskowym, ponieważ tam na tzw."Łączce" w latach 1945-1956 grzebano polskich patriotów pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego.

    • Warsztaty "Policjanci w służbie historii"
     • Warsztaty "Policjanci w służbie historii"

     • W ostatnią środę 28 lutego trzy uczennice z naszej klasy policyjnej: Julia Hałubicka, Weronika Chlipała i Julia Bielska, uczestniczyły w warsztatach „Policjanci w służbie historii”. Warsztaty zorganizowane były w Muzeum Katyńskim były zorganizowane przez Instytut, a miały pomóc naszym uczennicą lepiej przygotować się do olimpiady policyjnej.

    • Warsztaty w NBP
     • Warsztaty w NBP

     • 27 lutego uczniowie naszego liceum uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Warsztaty dotyczyły postaci Władysława Grabskiego, premiera II RP i jego wkładu w zreformowanie gospodarki naszego kraju dwudziestolecia międzywojennego. Oprócz zajęć dotyczących samej postaci, uczniowie mieli okazję poznać historię polskiej bankowości oraz dowiedzieli się o zasadach funkcjonowania bankowości centralnej.

    • Warsztaty w Komisji Europejskiej
     • Warsztaty w Komisji Europejskiej

     • W ostatni piątek, tj. 23 lutego br. uczniowie klas drugich w ramach zajęć z przedmiotu wiedza o społeczeństwie, pierwszy raz uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać historię Wspólnot Europejskich, sylwetki najważniejszych postaci dla Unii, a także zasady tworzenia prawa europejskiego.
    • Lekcja o wolności
     • Lekcja o wolności

     • Kino ATLANTIC przygotowało z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości cykl 4 debat  historycznych połączonych z pokazami filmów. 20 lutego zostaliśmy zaproszeni na niezwykły film:  „Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy”. Po filmie  debatę z reżyserem i scenarzystą filmu Wiesławem Dąbrowskim poprowadzili  nauczyciele uczący historii w warszawskich szkołach, a my zyskaliśmy ogrom wiedzy na temat Ignacego Paderewskiego i jego miłości do Ojczyzny. 

    • Podsumowanie balu
     • Podsumowanie balu

     • Pani poseł Fabisiak - jak co roku- zaprosiła nas na podsumowanie balu integracyjnego do Sejmu. Uroczystość odbyła się w Sali Kolumnowej 15.02.2018, a po uroczystości wszystkie grupy miały możliwość zwiedzania Sejmu, z czego chętnie skorzystaliśmy. Na zakończenie udaliśmy się pod Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego znajdujący się na rogu ulicy Wiejskiej i Jana Matejki. 

    • Dzień Patrona Szkoły
     • Dzień Patrona Szkoły

     • W kalendarzu imprez szkolnych nie może zabraknąć uroczystości poświęconej patronowi danej placówki.

      Romuald Traugutt, którego imię nosi XLV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, zasłynął jako generał powstania styczniowego i stał się symbolem walki o niepodległość. Przez historyków, ludzi pióra oraz badaczy jest przedstawiany jako osoba niezłomna, dokonująca nadludzkich wysiłków i niezwykle religijna.

      Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły zainaugurowało uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej historię szkoły. Świadkami  tego wydarzenia byli: Dyrekcja, Nauczyciele, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy - Pani Grażyna Orzechowska – Mikulska, Kustosz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Pan Jarosław Jaskólski i Adiunkt Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – Pan Michał Cieślak - przedstawiciele Pana Tadeusza Skoczka, Dyrektora Muzeum Niepodległości oraz delegacje uczniów z każdej klasy.

      Pani Dyrektor Agata Pallasch w swoim przemówieniu odniosła się do przypadającego w tym roku jubileuszu 60-lecia nadania Liceum imienia Romualda Traugutta. Sięgając do historii i okoliczności nadania imienia Szkole, przywołała takie cechy naszego Patrona jak: prawość charakteru, oddanie sprawie narodowo-społecznej, odwagę, hart ducha i męstwo. Wartości i normy, które wiążą się z osobą Patrona wpływają na działania wychowawcze podejmowane w szkole.

      Następnie odbyła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie klas: 3C, 1B, 1C i 2B pod opieką Pani Joanny Pliszki, Pani Agnieszki Michalskiej, Pani Anny Dorosz i Pana Marcina Gudziaka.

      Uroczyste przedstawienie znakomicie oddało realia roku 1863. Uczniowie w przejmujący sposób przywołali utwory literackie odnoszące się do okresu powstania styczniowego. Zadbali o odpowiednią scenografię, kostiumy (użyczone przez Grupę Historyczną Niepodległość 1863), rekwizyty oraz oprawę muzyczną, co przybliżyło słuchaczom ten jakże ciężki okres w historii Polski. Prezentując osobę Romualda Traugutta, uczniowie podkreślili jego rozwagę oraz to, że do końca pozostał wierny swoim ideałom.

      Po uroczystej akademii odbyła się godzinna prelekcja Pani Elżbiety Kunowskiej dotycząca najważniejszych postaci powstania styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem Romualda Traugutta i ostatniego dowódcy powstania księdza Stanisława Brzóski. W swym wystąpieniu Profesor przywołania miejsca związane z poszczególnymi osobami, niektóre legendy i anegdoty oraz zaprezentowała reprodukcje dzieł malarskich, które odnoszą się do okresu powstania styczniowego m. in. Artura Grottger, Adama Chmielowskiego, Aleksandra Sochaczewskiego.

      Jak co roku młodzież naszego Liceum złożyła wiązankę kwiatów  pod Bramą Straceń – tym razem zaszczyt przypadł klasie 1 C wraz z wychowawczynią Panią Agnieszką Kościelniak – Kopeć.

      Obchody dzisiejszego dnia z pewnością zachowają się na długo w pamięci wszystkich uczestników, spełniając jednocześnie funkcję kształcącą, jak i wychowawczą.

    • Uniwersytet Dziecięcy
     • Uniwersytet Dziecięcy

     • W tym roku szkolnym współpraca z Uniwersytetem Dziecięcym, który prowadzi zajęcia akademickie przez naukowców, specjalistów z różnych dziedzin, artystów i przedsiębiorców dla dzieci w wieku 6-14 lat, naprawdę jest owocna. Przyczyniła się do tego nasza rekordzistka w różnych działaniach wolontariackich - Weronika Chlipała z IA, która nie tylko systematycznie wspiera edukację dzieci na UW, ale znajduje jeszcze czas na wiele innych działań nie zapominając o nauce. GRATULUJEMY!

    • BioCentrum - Na tropach białek
     • BioCentrum - Na tropach białek

     • 01 lutego uczniowie klasy 1a, o profilu kryminologia, brali udział w warsztatach organizowanych przez BIO Centrum Edukacji Naukowej, pt. "Na tropach białek". Podczas warsztatów laboratoryjnych młodzież pracowała z białkami, dowiedziała się czym zajmuje się proteomika i jak wykorzystuje się wiedzę o białkach w biotechnologii. 

      Uczestnicy zajęć, mając do dyspozycji dobrze wyposażoną salę laboratoryjną, pod okiem prowadzących, wyizolowali białka z różnych tkanek i preparatów, takich jak: mięśnie ryb, liście sałaty, mleko krowie i sojowe, białko i żółtko jajka kurzego, bakterie E. coli "produkujące". Następnie po oznaczeniu ilości białek w badanych próbkach metodą kolorymetryczną Bradford (bardzo ładne kolorowe próbki :), przeprowadzili rozdział białek pod względem wielkości na specjalnym żelu. Po upływie czterech godzin mogli podziwiać wyniki swojej pracy i identyfikować na żelu poszczególne białka z badanych preparatów.

      Zajęciom praktycznym towarzyszyły ciekawe wykłady o stosowanych technikach, o biotechnologii i proteomice.

    • W blasku Średniowiecza
     • W blasku Średniowiecza

     • W dn. 02.02. uczniowie klasy IB odwiedzili Muzeum Narodowe. Spotkanie w galerii było okazją do rozmowy o trwającej blisko 1000 lat epoce średniowiecza. Młodzież obejrzała m.in. nastawy ołtarzowe, rzeźby polichromowane, malarskie cykle narracyjne, przykłady rzemiosła artystycznego. Wspólnie z panią przewodnik zastanawiali się nad źródłami literackimi tych dzieł i nad postrzeganiem świata przez ludzi średniowiecza. Uczniowie omówili cechy stylów romańskiego i gotyckiego, dowiedzieli się m.in., czym jest pentaptyk, apokryf, hagiografia, bestiariusz. Zdobyta wiedza na pewno znajdzie zastosowanie podczas analizy średniowiecznych tekstów literackich na lekcjach języka polskiego oraz (już za niecałe trzy lata) podczas pisemnej i ustnej części egzaminu maturalnego z tegoż języka. Po zakończonej lekcji muzealnej uczniowie przeprowadzili wywiad z panią przewodnik, który to będziecie opublikowany w kwietniowym wydaniu „Monitora Traugutta”. Mimo to głód wiedzy nie został zaspokojony, ponieważ udali się również na zwiedzanie działu „Kultura dworska” w Galerii Sztuki Dawnej, gdzie przyglądali się strojom, meblom, naczyniom i innym przedmiotom użytkowym, typowym dla dworu magnackiego i siedziby szlacheckiej, dworu monarszego oraz wielkoksiążęcego. Tu największy zachwyt wzbudziła „Bitwa pod Orszą 8 września 154” – dzieło malarza z kręgu Lucasa Cranacha Starszego, Hansa Krella. Była to niezapomniana wycieczka!

    • UWAGA MATURA 2018
     • UWAGA MATURA 2018

     • Przypominamy, że do 07 lutego 2018 r. składamy, w sekretariacie szkoły, deklarację maturalną potwierdzającą chęć przystąpienia do egzaminu w maju 2018.

      WSKAZÓWKI DODATKOWE:
      1. Formularze deklaracji w pliku PDF można pobrać ze strony
      https://www.vulcan.edu.pl/strona/deklaracje-411
      2. Wypełnione formularze można zapisać za pomocą programu Acrobat Reader XI (wersja 11). Podczas wypełniania formularza deklaracji w pliku PDF nie jest stosowana żadna kontrola poprawności danych.
      3. Wypełnione i wydrukowane formularze należy dostarczyć do szkoły macierzystej maturzysty.

    • 155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
     • 155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

     • Jak co roku w rocznicę wybuchu powstania styczniowego na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu odbyła się uroczystość złożenia wieńców w Galerii Rządu Narodowego i pomnikiem Romualda Traugutta.

      Zdjęcia są autorstwa Muzeum X Pawilon Cytadeli Warszawskiej.

    • WOŚP - wolontariusze XLV LO w akcji
     • WOŚP - wolontariusze XLV LO w akcji

     • Jak co roku wielki zryw. Już od samego rana, w niedziele14 stycznia, wolontariusze wyszli na ulice Warszawy. Najwięcej, bo aż 6 grup, naszych wolontariuszy zgłosiło się do sztabu na Targówku, w którym uzbierali 437, 55 zł (cały sztab zebrał 393 000 zł, co daje imponujący wynik), ale jeszcze niektórzy kwestowali w swoich sztabach, w swoich miejscowościach.

      Dziękujemy Wam wszystkim!

      JESTEŚCIE WIELCY!

       

    • Studniówka 2018
     • Studniówka 2018

     • W sobotę, 13 stycznia, odbyła się studniówka XLV Liecum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie. Impreza miała miejsce w Hotelu Polonia Palace. Zabawa zaczęła się od przemówienia Pani Dyrektor Agaty Pallasch, która życzyła wszystkim maturzystom powodzenia na egzaminach. Zgodnie z tradycją, studniówkę rozpoczęto tradycyjnym polonezem, przyszli maturzyści na balu bawili się wspaniale. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy na fotorelację w naszej galerii szkolnej.

    • Muzeum POLIN
     • Muzeum POLIN

     • Historia naszego kraju jest nieodłącznie związana z narodem Żydowskim. Legenda żydowska głosi, że gdy uchodźcy dotarli do ziem polskich, nazwę kraju odczytali jako Po lin (hebr. פה לין), biorąc to za dobry omen. Istnieje nawet wersja legendy, według której z nieba został zesłany znak – kartka z napisem Po lin. W wyniku tego Żydzi osiedlali się masowo na gościnnej polskiej ziemi. 11 stycznia 2018 roku  14-osobowa grupa udała się na zwiedzanie wystawy stałej, podczas której zgłębialiśmy tę wspólną polsko- żydowską historię, była to podróż przez blisko tysiąc lat historii – od średniowiecza do współczesności.

    • Wolontariat w działaniu
     • Wolontariat w działaniu

     • Z nowym rokiem wolontariat poderwał się do działania. 12 osób po raz kolejny pojechało do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego aby pomóc przy wysyłce biuletynów. Praca wymaga dużego skupienia i wcale nie należy do łatwych, ale... dla naszych wolontariuszy nie ma nic trudnego. Księża dostarczają  nam w nagrodę słodkości oraz upominki  wykonane przez dzieci prosto z krajów misyjnych.

    • Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów
     • Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów

     • Przy przepięknej słonecznej pogodzie, 3 stycznia, grupa osób z IA i z IIB wybrała się na długo planowaną wycieczkę Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów. Wszak jesteśmy szkołą położoną na terenie Getta, a to nas zobowiązuje do oddania hołdu tym, którzy tu ginęli. Trakt tworzy integralną całość wraz z wcześniej wzniesionymi: pomnikiem Bohaterów Getta i Kopcem Anielewicza. Składa się na niego ciąg 22 kamiennych form pamiątkowych (17 bloków, 1 obelisk, 1 płyta, 2 tablice i 1 pomnik) usytuowanych wzdłuż ulic Zamenhofa, Dubois i Stawki. To była niezwykła lekcja historii.

    • Jasełka szkolne i Wiglie klasowe
     • Jasełka szkolne i Wiglie klasowe

     • 22 grudnia weszliśmy w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia dzięki wystawionym Jasełkom szkolnym. Uczniowie wysłuchali kolęd oraz przyjęli świąteczne życzenia od Pani dyrektor Agaty Pallasch.

      W przedstawieniu wystąpiły: Chlipała Weronika, Kucharska Klaudia, Dmoch Natalia, Korecka Klara, Skwarek Julia, Agata Osiecka i Stańczak Wiktoria.

      Scenografię przygotowała klasa 3B.

      Nad dźwiękiem czuwał Poniatowski Karol, zdjęcia robiła Hałubicka Julia. 

    • Wyniki konkursu dla nauczycieli!
     • Wyniki konkursu dla nauczycieli!

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że decyzją Jury konkursu „Temat: Europa” na scenariusz lekcji europejskiej, Pani Anna Dorosz, nauczyciel języka polskiego i niemieckiego, znalazła się w gronie Laureatów konkursu!

      Gratulujemy! Tym bardziej, że stworzenie scenariusza lekcji, poruszającego zagadnienia związane z Unią Europejską, który w ciekawy, angażujący sposób pozwoliłby przekazać informacje na temat Unii młodzieży było na pewno wyzwaniem.

      W ocenie Jury praca konkursowa Pani Anny Dorosz brała pod uwagę, między innymi, kreatywność podejścia do przedstawienia tematyki wybranego obszaru, innowacyjność wykorzystanych metod pracy z młodzieżą, wartość i poprawność merytoryczną oraz wykonalność scenariusza.

      Nagrodą w konkursie jest opublikowanie wybranych przez Jury prac, aby mogły służyć jako inspiracja dla innych nauczycieli i pedagogów, oraz udział w trzydniowym wyjeździe studyjnym do Brukseli.

      Jesteśmy z Pani Profesor bardzo dumni i BARDZO dziękujemy za zaangażowanie!

      Więcej informacji pod adresem: http://www.lekcjaeuropejska.pl/kontakt

    • Muzeum Ziemi
     • Muzeum Ziemi

     • W poniedziałek, 18 grudnia, uczniowie, którzy zgłębiają geografię na poziomie rozszerzonym, odwiedzili Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Na lekcji muzealnej mieli przyjemność wysłuchać wykładu na temat skał, minerałów oraz skamieniałości. Po części teoretycznej mogli z bliska przyjrzeć się amonitom, trylobitom, belemitom oraz zwiedzić oba budynki muzeum.