• Wybory do rady rodziców

• Rady rodziców reprezentują rodziców uczniów szkoły (wszystkich). Wybory do rad muszą się zatem odbywać - corocznie. Ustawa Prawo oświatowe określa jedynie główne zasady takiego procesu wyborczego:

• jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic,
          • wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym   roku szkolnym.

W skład rad rodziców wchodzą:

1. w szkołach – po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału;
          2. w placówkach – co najmniej 7 przedstawicieli, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców wychowanków danej placówki;
          3. w szkołach artystycznych – przedstawiciele w liczbie określonej w statucie szkoły, wybrani w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danej szkoły.

Szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad oraz przedstawicieli rad oddziałowych do rady rodziców odpowiednio szkoły lub placówki – określa sama rada rodziców - w regulaminie działalności.