• Wykłady na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW

• 02.10.2017
        • 01 października uczniowie naszej szkoły (którzy chcieli lepiej poznać swojego psa i nie tylko) gościli na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW na wykładach nt. pozytywnego szkolenia psów oraz teorii dominacji w szkoleniu.

Uzyskali odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: Czy szkolenie pozytywne to szkolenie bez kar? Czy psy są przekupywane w czasie szkolenia? Czy psy agresywne mogą być szkolone pozytywnie?

Czy psy faktycznie chcą przejąć nad nami kontrolę? Czy agresja i dominacja to to samo?

• Festiwal Nauki 2017 – cykl wykładów

• 02.10.2017
        • 30 września uczniowie naszego liceum w ramach Festiwalu Nauki 2017 uczestniczyli w wykładach w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Usłyszeli o najnowszych osiągnięciach naukowych badających przyczyny starzenia skóry człowieka, o dostępnych metodach zapobiegania starzeniu; o najnowszych badaniach, które wskazują, że choroba Parkinsona może zaczynać się w jelitach, a zaburzenia prawidłowej mikroflory jelitowej mogą wywoływać objawy tej choroby; o dopingu farmakologicznym w sporcie; o alternatywnych hipotezach tłumaczących przyczyny rozwoju otyłości oraz o nowych strategiach walki z otyłością.

• Koło biologiczne na NOCY BIOLOGA

• 02.10.2017
        • 29 września uczniowie naszej szkoły w ramach koła biologicznego odwiedzili Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego.

Zobaczyli tam zjawisko fluorescencji, jak działają neurony, ułożyli model mózgu i poznali funkcje jego struktur oraz życie mrówek.

Na koniec czekała na nich gra śledcza - odnalezienie „zaginionego szczura”. Uczyli i bawili się świetnie!

• Wykłady dla klasy kryminalistycznej

• 01.10.2017
        • 30.09.2017 grupa uczniów z klasy IA - o profilu kryminalistycznym, wzięła udział w Festiwalu Nauki na Wydziale Prawa i Administracji UW. Profesor Tadeusz Tomaszewski, kierownik Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przygotował wykład pt.: "Czym różni się grafologia od kryminalistycznych badań pisma ręcznego?". Celem wykładu było przedstawienie pól badawczych kryminalistycznych badań pisma ręcznego i grafologii w ścisłym znaczeniu.

Kryminalistyczna ekspertyza pisma ręcznego jest jednym z rodzajów badań prowadzonych dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Nasi uczniowie mogli zaobserwować, jak ustala się osobę, która napisała lub podpisała kwestionowany dokument, a nadto poznali sposób, w jaki ujawnia się fałszerstwa takich dokumentów i metody stosowanych dla ich podrobienia lub przerobienia.

• Szlakiem Traugutta

• 01.10.2017
        • Jak co roku, jeszcze przed ślubowaniem,  wszystkie klasy pierwsze przemierzyły warszawskie ścieżki związane z Patronem naszej szkoły. W dodatku w tym roku aura obdarzyła nas wyjątkowym słoneczkiem podczas spacerów. Romuald Traugutt mieszkał w Warszawie od 10 października1863 do momentu śmierci w dniu 5 sierpnia 1864, a wcześniej bywał tu wiele razy. Każda klasa  przy okazji tego spaceru z Patronem zgłębiała wiedzę o nim, a kl.IA dodatkowo uczciła pamięć jego córek przy grobie na Powązkach.

• Dwa w jednym

• 01.10.2017
        • Czy można działać w wolontariacie jednocześnie zdobywając odznakę Młodego Przyjaciela Warszawy? Jak najbardziej!

27 września 5 wspanialych wolontariuszek udało się na szkolenie Uniwersytetu Dzieci, na którym dzieci w wieku 6-13 lat uczestniczą w studiach, poznając wiele dziedzin nauki w aktywny i badawczy sposób. Zajęcia odbywają się na terenie różnych warszawskich uczelni wyższych oraz innych organizacji wiedzy. Bez regularnej pomocy wolontariuszy nie udałoby się zorganizować zajęć akademickich na tak dużą skalę. Życzymy więc naszym dzielnym wolontariuszkom powodzenia w roku akademickim 2017/2018. Idąc na szkolenie mijaliśmy więzienie na Rakowieckiej. Wolontariuszki zdobyły przy okazji krótką wiedzę z historii tego miejsca, gdzie dziś jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
      • Podziel się posiłkiem

• 08.10.2017
        • W dniach 22-24 września 2017, po raz kolejny, nasi wolontariusze wykazali się niezwykłą odpowiedzialnością i empatią włączając się  w akcję organizowaną przez Banki Żywności. Misją programu Podziel się Posiłkiem jest zmniejszenie poziomu niedożywienia wśród dzieci. Dzięki takim działaniom jak Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem do tej pory udało się przekazać ponad 16 milionów posiłków najmłodszym Polakom.
          Koordynatorem akcji w naszej szkole był Stanisław Śniegocki z IIA. Dziękujemy!