• Warsztaty w Muzeum Polin: „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”
        • Warsztaty w Muzeum Polin: „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”

        • 21.06.2022
        • 15 czerwca uczniowie naszej szkoły w ramach podziękowania za udział w akcji Żonkile wzięli udział w warsztatach  związanych  z wystawą  „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. Wystawa przybliżyła uczniom żydowską kulturę kulinarną w różnych zakątkach świata, pokazując różne potrawy, ich sposób przyrządzania, pochodzenie i znaczenie. Warsztaty przybliżyły młodzieży jak dzięki migracjom Żydzi rozpowszechniali potrawy i produkty, począwszy od średniowiecza aż po wielkie fale emigracji w XIX i XX wieku. Opowieść o żydowskiej sztuce kulinarnej to również opowieść o żydowskiej religii, kulturze i historii.

      • Teatr Wielki od kulis
        • Teatr Wielki od kulis

        • 17.06.2022
        • W dniu 14.06. uczniowie naszej szkoły mieli niezwykłą okazję zwiedzenia pomieszczeń Teatru Wielkiego, niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. Udali się w fascynującą podróż, po krętych korytarzach znakomitej instytucji kulturalnej, która otworzyła przed nimi: garderobę artystów, magazyn kostiumów, ogromną scenę, z perspektywy której widz jest małą cząstką świata opery, czy pracownię krawiecką kapeluszy. Było to nietuzinkowe spotkanie z niecodziennym rodzajem kultury, w ramach projektu MAKI. Uczniowie mogli również wysłuchać zabawnych anegdot, chociażby na temat Dyrektora, Pana Waldemara Dąbrowskiego. Czekamy na więcej takich wyjść!

      • Spacer uliczkami Powązek
        • Spacer uliczkami Powązek

        • 16.06.2022
        • 13 czerwca uczniowie klasy 2b zostali oprowadzeni po Cmentarzu Wojskowym - Powązkach Wojskowych - przez edukatora Instytutu Pamięci Narodowej Biura Edukacji Narodowej Oddział w Warszawie, pana Marcina Łaszczyńskiego. Spacer miał na celu przybliżenie idei walk narodowo-wyzwoleńczych w dążeniu do odzyskania niepodległości przez Polskę
          jako sztafety pokoleń. Uczestnicy odwiedzili mogiły powstańców styczniowych, ochotników i uczestników wojny z bolszewikami z roku 1920 - Orląt, genezę
          i symboliczny grób generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Dalej – miejsca spoczynku bohaterów jednej z najbardziej znanej książki „Kamienie na szaniec”, poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wiele wzruszających historii życia
          i śmierci poległych Powstańców Warszawskich, m.in. Batalionu Parasol, pomnik Gloria Victis – /Chwała Zwyciężonym/ przy którym co roku o godzinie „W” upamiętniona jest rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Zwiedzający zatrzymali się także przy grobie Jadwigi Zarugiewiczowej, matki Konstantego, bohatera poległego w bitwie pod Zadwórzem, zwanej Polskimi Termopilami. Poznali tu historię Grobu Nieznanego Żołnierza. Na koniec, pan Marcin Łaszczyński opowiedział o Panteonie Żołnierzy Wyklętych, tzw. „Łączce”, historii żołnierzy wiernych przysiędze wojskowej i do końca broniących niepodległości państwa polskiego.

          Dziękujemy za przekazanie obszernej wiedzy historycznej w ciekawej formie.

      • Tydzień Konstytucji
        • Tydzień Konstytucji

        • 16.06.2022
        • Jak co roku, na przełomie maja i czerwca, uczniowie naszego liceum uczestniczą w zajęciach „Tygodnia Konstytucyjnego. Warsztaty organizuje Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Podczas zajęć prowadzonych przez prawników współpracujących z fundacją uczniowie poznają naszą Konstytucję.
          Zadaniem warsztatów jest pokazanie znaczenia tego aktu prawnego dla naszego państwa oraz praw i obowiązków jakie z niego wypływają dla nas obywateli.
          W tym roku uczniowie 1b i 1c mieli za zadanie stworzyć konstytucję własnych państw oraz połączyć się w ramach jednej międzynarodowej organizacji.

      • Projekt MaKI
        • Projekt MaKI

        • 10.06.2022
        • Dziś, w ramach projektu projektu MaKI (Mazowieckie Kluby Integracyjne), finansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, uczniowie ukraińscy naszej szkoły brali udział w zajęciach chemii, fizyki, biologii i geografii wspieranych komputerowo. Podczas zajęć, w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, przy użyciu nowoczesnego sprzętu samodzielnie przeprowadzali doświadczenia naukowe i wspólnie analizowali wyniki otrzymanych badań.

          Wspólna nauka przez zabawę motywuje do podejmowania wyzwań edukacyjnych, sprzyja integracji oraz wzmacnia naukę języka polskiego. Podczas takiej formy zajęć wsparcie uzyskują nie tylko uczniowe ale także nauczyciele i wychowawcy.

          Projekt realizowany jest we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Muzeum Warszawy oraz Polskim Związkiem Warcabowym.

      • Koło varsavianistyczne
        • Koło varsavianistyczne

        • 02.06.2022
        • Ciągle coś się dzieje. Ostatnio odbyliśmy zajęcia na terenie Ogrodu Sprawiedliwych na skwerze im. „Jura” Gorzechowskiego, na terenie dawnego więzienia kobiecego „Serbia”. Byliśmy na Cmentarzu Żydowskim, a w środę 1 czerwca ( po niezwykłej konferencji o getcie łódzkim), wiele klas obejrzało film "Spotkania, które burzą mury" i wysłuchały obszernego komentarza do niego. Wiele osób zachęciliśmy w ten sposób do udziału w działaniach upamiętniających Żydów, którzy zginęli w czasie Holokaustu.

      • Projekt "Poznaj Polskę"
        • Projekt "Poznaj Polskę"

        • 28.05.2022
        • 25 maja wyruszyliśmy również (uczniowie klasy 3e, 3b, 2d, 2b, 2a, 1e, 1d) na dwudniową wycieczkę do Poznania i Gniezna, w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki, #PoznajPolskę.

          Zwiedziliśmy urokliwy Ostrów Tumski ze szczególnym uwzględnieniem Bazyliki Archikatedralnej świętych Apostołów Piotra i Pawła (jedna z najstarszych świątyń w Polsce) wraz z podziemiami, Psałterii czy też Akademii Lubrańskiego.

          Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie zobaczyliśmy m.in. Zamek Cesarski, Operę, Muzeum Narodowe i zwiedziliśmy Muzeum Sztuki Użytkowej.

          W Rogalowym Muzeum Poznania wzięliśmy udział w niezapomnianym kursie pieczenia Rogali świętomarcinkowskich. Prowadzący z ogromnym poczuciem humoru oraz pozytywną energią. Odpowiadane historie Rogala świętomarcińskiego– na tle historii Poznania. Świetna sprawa na urozmaicenie zwiedzania miasta.

          Gniezno i Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to drugi cel naszej wycieczki realizowanej w ramach projektu #PoznajPolskę. Jest to kościół gotycki, którego budowę rozpoczęto w drugiej połowie XIV wieku w miejscu dawniejszych świątyń romańskich.

          Podczas zwiedzania podziemia bazyliki zobaczyliśmy relikty romańskie pierwszych świątyń oraz najstarszy zabytek pisany w Polsce – gipsowa płyta nagrobna pochodząca z 1006 roku. Uczestników naszej wycieczki zachwyciły sławne Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia (Drzwi królewskie), jeden z ważniejszych zabytków plastyki romańskiej w Europie. Drzwi odlane są z brązu a datę ich powstania datuje się na około 1170 roku. Ich niezwykłość polega nie tylko na wartości artystycznej, ale również na ideowym przekazie.

          Do naw bocznych i obejścia ołtarza przylega 14 kaplic z marmurowymi portalami, zamkniętymi kratami stanowiącymi najpiękniejszy zestaw monumentalnych, pochodzących z XV do XVIII wieku, krat w Polsce. W środkowej części prezbiterium, pod ozdobnym baldachimem barokowej konfesji, znajdują się relikwie św. Wojciecha umieszczone w srebrnej trumnie.

          Dopełnieniem wizyty w Gnieźnie było zwiedzanie Rynku Starego Miasta, podziwianie panoramy Gnieźnieńskiej z Wieży Katedry na Wzgórzu Lecha i wiele, wiele innych atrakcji.

          Podsumowując dwa dni atrakcji:

          zrobiliśmy 33 389 kroków , pokonaliśmy 610 schodów i przejechaliśmy 687 km

           

      • Wycieczka do Sandomierza
        • Wycieczka do Sandomierza

        • 28.05.2022
        • 25 maja uczniowie naszej szkoły (z klas 1a, 1b, 2b, 3a i 3c) rozpoczęli wycieczkę do Sandomierza, Baranowa Sandomierskiego i Ujazdu. Dzisiejszego dnia Sandomierz powitał nas piękną pogodą. Pozwoliła nam ona na zwiedzanie miasta. Następnie przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną. Odwiedziliśmy zbrojownię, gdzie niebywale rezolutny rycerz że swadą i humorem oraz żargonem młodzieżowym opowiedział nam o średniowiecznej modzie rycerskiej, przyprawiając nas niejednokrotnie o salwy śmiechu. Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer urokliwymi uliczkami Sandomierza udaliśmy się w kierunku kościoła Świętego Jakuba oraz przeszliśmy się malowniczym Wąwozem Królowej Jadwigi. Zwięczeniem dzisiejszego dnia był rejs po Wiśle statkiem "Syrenka". W drodze powrotnej spacer urozmaicił nam wiosenny deszcz, nie psując nam wyśmienitych humorów.

          Kolejny dzień wycieczki upłynął nam nam zwiedzaniu pięknego renesansowego zamku w Baronowie Sandomierskim. Poznaliśmy tam historię tego miejsca, podziwialiśmy dziedziniec z arkadowymi krużgankami, zamkowe komnaty oraz wystawę czasową.

          Następnie udaliśmy się do niezwykle malowniczo położonego zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Jako dzielni turyści przemierzyliśmy tam trasę ekstremalną dla odważnych. Ruiny zamku wywarły na nas ogromne wrażenie.

           

      • Opera w kadrze
        • Opera w kadrze

        • 27.05.2022
        • W ramach Projektu MAKI,  uczniowie naszej szkoły mogli rozpocząć niezwykłą przygodę z operą. W dniu 26.05. młodzież uczestniczyła w warsztatach, w Teatrze Wielkim, podczas których dowiedzieli się, czym jest libretto oraz partytura. Przed nimi wystąpiła sama Królowa Nocy z opery ,,Czarodziejski flet”, która zauroczyła swoimi umiejętnościami wokalnymi widownię. Na koniec spotkania uczniowie podzieleni na dwie drużyny, Papageny i Papagena, próbowali swych sił na scenie.

      • "Nie - ofiary niepokoju"
        • "Nie - ofiary niepokoju"

        • 28.05.2022
        • Akademia Wielokulturowego Aktywizmu to projekt Fundacji Ocalenie. W ramach tego projektu Uliana Zelenko, Anastasiia Isaienko, Valentina Sokurenko i Dmytro Peretiatko stworzyli cykl siedmiu warsztatów artystyczno-teatralnych pt. "Nie - ofiary niepokoju". W warsztatach uczestniczyli uczniowie pochodzenia uchodźczego i migranci uczących się w naszej szkole.

          Warsztaty obejmowały integrację grupy, rozwijanie umiejętności plastycznych i tanecznych, improwizację, pokonywanie barier psychologicznych, pracę z głosem, mimiką i kamerą.

          Cykl zakończył się projekcją krótkiego filmu. Efekt pracy prezentujemy poniżej

          Gratulujemy!

      • Zajęcia terenowe
        • Zajęcia terenowe

        • 28.05.2022
        • 24.05.2022 r. klasa 2A wraz z nauczycielami chemii i języka angielskiego uczestniczyła w terenowych warsztatach chemicznych w języku angielskim. Tematem głównym warsztatów była przyroda doliny Wisły na wysokości Warszawy. Pracowaliśmy w sześciu grupach, zbadaliśmy pH gleby w różnych miejscach oraz poziom zanieczyszczeń wody w rzece. Ustaliliśmy, że woda w Wiśle jest bardzo zanieczyszczona. Nauczyliśmy się terminów chemicznych w języku angielskim, które były niezbędne do wykonania zadań z kart pracy w języku angielskim. Zobaczyliśmy jak w praktyce połączyć chemię z językiem obcym. Korzystaliśmy również z umiejętności posługiwania się Google Maps i Google Lens. Policzyliśmy również ilość kilometrów, które pokonaliśmy oraz swoją trasę na mapie. Zajęcia wymagały zaangażowania i samodzielnej pracy. Ale nie tylko praca ... był też odpoczynek na nadwiślańskiej plaży i spacer przy pięknej, słonecznej pogodzie.

      • Warsztaty "Nie z tej Ziemi"
        • Warsztaty "Nie z tej Ziemi"

        • 28.05.2022
        • 20 maja, uczniowie klasy 3a, brali udział w warsztatach na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego pt. Nie z tej Ziemi (astrobiologia).

          Zajęcia przeprowadzone zostały metodą projektu naukowego mającego na celu zbadanie próbek pobranych na innych planetach. W trakcie zajęć młodzież analizowała próbki przywiezione z powierzchni planety (symulanty regolitu księżycowego/marsjańskiego) pod kątem obecności wody, różnych form życia lub jego śladów.

      • Warsztaty na Uniwersytecie Warszawskim
      • Rewitalizacja Pragi
        • Rewitalizacja Pragi

        • 19.05.2022
        • W maju klasa 3c uczestniczyła w wycieczce poświęconej rewitalizacji dzielnicy Warszawy Praga- Północ. Poznaliśmy historię tej starej części Warszawy, zobaczyliśmy duże zmiany, które zaszły w dzielnice w ostatnich latach i zachodzą nadal, zwiedziliśmy ważne miejsca związane z tematem wycieczki: okolicę Warszawskiego Zoo, ulicę Floriańską  i miejsce byłej Synagogi Praskiej, bazar Różyckiego, muzeum historii Warszawskiej Pragi, cerkiew Marii Magdaleny.

      • Śladami Wokulskiego
        • Śladami Wokulskiego

        • 13.05.2022
        • Jak można lepiej poznać ,,Lalkę” Bolesława Prusa? Oczywiście udając się w literacką podróż po Warszawie. Taką okazję miała w dniu 12.05. klasa 2c, która śladami bohaterów pozytywistycznej powieści, zmagała się z losami galanteryjnego kupca i panny na wydaniu.

      • Zajęcia terenowe
        • Zajęcia terenowe

        • 11.05.2022
        • 10 maja klasa 2c wybrała się nad Wisłę, na wycieczkę geograficzną w terenie. Tematem zajęć było "Przyroda doliny Wisły na wysokości Warszawy". Uczniowie musieli wykazać się już wcześniej poznanymi informacjami, przeprowadzić badania gleby i analizę chemiczną wody w rzece oraz wykazać się umiejętnościami korzystania z Google Maps i Google Lens. Zajęcia wymagały zaangażowania i samodzielnej pracy. Ale nie tylko praca ... był też odpoczynek na nadwiślańskiej plaży i trzykilometrowy spacer przy pięknej pogodzie.

      • Startujemy z maturą 2022
        • Startujemy z maturą 2022

        • 06.05.2022
        • 04 maja wystartowaliśmy w kolejnym maratonie maturalnym, w tym roku, zorganizowanym dla ostatniego rocznika absolwentów gimnazjów. Wszystkie egzaminy kończymy 20 maja.

          Jak widać mimo stresu humory wszystkim dopisują. Dla nas oznacza to pozytywne nastawienie i świadomość sukcesu, każdego dobrze przygotowanego maturzysty.

          TMaturzystki i Maturzyści powodzenia!

          Rodzice...trzymajcie się dzielnie

      • Zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas trzecich
        • Zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas trzecich

        • 06.05.2022
        • 29 kwietnia 2022 r. pożegnaliśmy ostatni rocznik tzw. gimnazjalistów. Nagrodziliśmy wybitnych, aktywnych  oraz tych zaangażowanych nieco mniej ... czyli wszystkich naszych absolwentów.

          Dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas. Czas pełen nowych wyzwań i różnych doświadczeń.

          W murach naszej szkoły tworzyliście historię i stawaliście się jej częścią. Pamiętajcie o tym zawsze gdy będziecie wspominali przeszłość swoją ... przeszłość naszą.

          Życzymy Wam powodzenia we wszystkich aspektach Waszego życia!

      • Sadzenie drzew
        • Sadzenie drzew

        • 29.04.2022
        • Już po raz kolejny absolwenci wolskich szkół uczcili zakończenie nauki w szkole średniej. 29 kwietnia 2022r., w dzień uroczystego zakończenia roku szkolnego 2020/2021, posadzili drzewa w parku im. Księcia Janusza. W wydarzeniu brał udział Zarząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Mamy nadzieję, że kolejne pokolenia naszej młodzieży również będą chciały kontynuować tę piękną tradycję, a tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia na maturze!

      • Zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
        • Zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

        • 29.04.2022
        •  

          Więzienie przy ulicy Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie odegrało w historii komunistycznej Polski okrutną rolę. Obsadzone i zarządzane przez funkcjonariuszy resortu bezpieczeństwa, stało się jednym z najbardziej złowieszczych symboli budowy, a następnie utrwalania władzy komunistycznej w Polsce. Zatrudnieni w nim ludzie, bezwzględnie oddani partii komunistycznej, realizującej pod czujnym okiem NKWD imperialną politykę Związku Sowieckiego, eliminowali żołnierzy podziemia i innych patriotów Rzeczypospolitej. O strasznych metodach przesłuchań i mordów dowiedzieliśmy się podczas niezwykłej wycieczki w dniu 28 kwietnia 2022 roku.