• Charakterystyka ogólna projektu

• Projekt pt. „Where have we come from? Where will we go?” ( „Nasze ślady. Skąd pochodzimy, dokąd zmierzamy.”) realizowany
          jest przez XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Warszawie w ramach programu

Celem projektu jest stworzenie uczniom możliwości porównania kulturowego bogactwa krajów europejskich, zrozumienie wspólnych korzeni europejskich oraz historii rozwoju regionu, w którym żyjemy. W projekcie wezmą udział uczniowie w wieku 15 – 17 lat. Uczniowie będą mieli możliwość poznać i zrozumieć sytuację polityczną w krajach partnerskich, poznać opinie swoich rówieśników z różnych krajów na tematy związane z kulturą, historią oraz polityką.

Ma to na celu promowanie takich wartości jak tolerancja na różnorodność rasową oraz kulturową, postawy obywatelskie i prospołeczne. Uczniowie rozwijać będą umiejętności pracy w międzynarodowej grupie rówieśników oraz kompetencje informatyczne przygotowując multimedialne produkty projektu takie jak prezentacje, filmy, wywiady czy konferencje multimedialne.

Wszystkie planowane działania wzmocnią ideę obywatelstwa europejskiego wśród uczniów i nauczycieli zaangażowanych w projekt. Działania obejmą badania nad między innymi:

- kulturą pamięci, poznawanie lokalnych miejsc pamięci,

- rozwojem zawodów i profesji

- migracją i integracją

- rozwojem turystyki

- porównaniem kuchni i tradycji świątecznych

Poszukiwanie „śladów” dziedzictwa kulturowego we własnym kraju oraz w innych krajach zapewni ramy koncepcyjne projektu, które będą wymagały od uczniów cofnięcia się w przeszłość  w celu zbadania obecnej sytuacji i wyrażanie oczekiwań, marzeń i obaw o przyszłość.