• Europejski Dzień Języków
     • Europejski Dzień Języków

     • 26 września został ustanowiony przez Radę Europy Europejskim Dniem Języków. Wydarzenie wzbudza corocznie zainteresowanie milionów ludzi. W ramach obchodów podkreśla się zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowane jest uczenie się  języków.

      Aby uatrakcyjnić ten dzień, również profesorowie XLV LO przygotowali bogaty program zajęć w postaci ciekawych i nietypowych lekcji języka obcego. Młodzież Traugutta wzięła udział w quizach oraz zagadkach językowych, oglądała współczesne filmy krótkometrażowe i teledyski gwiazd, słuchała i zgadywała tytuły piosenek – a to wszystko w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim i łacinie.

      Celem takich lekcji było ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania  języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami, promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno  w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery  zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

    • Wybory za nami!
     • Wybory za nami!

     • W dniu dzisiejszym Samorząd Szkolny przeprowadził wybory, w wyniku których

      Rzecznikiem Praw Ucznia został profesor Arkadiusz Olszyna

      Opiekunem Samorządu Szkolnego profesor Marcin Gudziak.

                                 

    • Mokotów nieznany
     • Mokotów nieznany

     • Na krótkim odcinku ulicy Puławskiej można doświadczyć wielu wrażeń. Czy wiecie, że tam, gdzie teraz jest kościół św. Michała Archanioła był zupełnie inny kościół przed wojną ? W dodatku inaczej się nazywał:  Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.  Odbudowana  w 1947 roku nowa, większa świątynia otrzymała identyczne wezwanie z wezwaniem parafii – św. Michała Archanioła. Natomiast przy Królikarni (Puławska 113b) był piękny kościółek  Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

      Nie tylko został zmieciony z powierzchni ziemi  16 września 1944r. ale pod jego gruzami  bohatersko polegli powstańcy, chorzy i 5 Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.

      A słyszeliście kiedyś o willi pod Skarabeuszami? Byliście we wnętrzach Królikarni? Zachęcam do następnej wycieczki  po ciekawych miejscach Warszawy.

    • NA RATUNEK PO BURZY - kolejna akcja Szkolnego Koła PCK
     • NA RATUNEK PO BURZY - kolejna akcja Szkolnego Koła PCK

     • Na skutek nawałnic i burz, które przeszły przez Polskę, uszkodzone zostało tysiące gospodarstw domowych. Wiele osób straciło dorobek całego życia. Zerwanych zostało setki dachów, zniszczone są też liczne drogi i co najmniej 30 tysięcy hektarów lasów.

      Skala strat jest ogromna, są ofiary śmiertelne, kilkadziesiąt rannych, zniszczone domy i gospodarstwa, pozrywane dachy. Nasi wolontariusze ze Szkolnego koła PCK od samego początku włączyli się w pomoc poszkodowanym.

    • Sprzątanie świata
     • Sprzątanie świata

     • 15 września 2017 r. uczniowie klasy IIA uczestniczyli w akcji "Sprzątanie świata 2017". W tym roku hasłem akcji było "Nie ma śmieci są surowce".

      „Nie ma śmieci – są surowce” to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

      Młodzież naszego liceum sprzątała szkołę i jej okolice.

    • Wolontariusze już w akcji!
     • Wolontariusze już w akcji!

     • Już kolejny rok  nasi wolontariusze pomagają w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym.  Na misjach pracuje 130 polskich salezjanów i 35 polskich salezjanek. Każdego roku kilkadziesiąt młodych wolontariuszy wyjeżdża do nich z pomocą. Wszystkim im (a także zainteresowanym sprawą misji) trzeba wysłać "świeże" wiadomości, więc pomagamy przy pakowaniu i wysyłce "Biuletynów misyjnych". To wspaniała i zachęcająca do wolontariatu misyjnego praca,  w dodatku właśnie dziś, 14 września, przyjechała siostra misjonarka z Zambii.

    • Varsavianistycznym szlakiem
     • Varsavianistycznym szlakiem

     • Jak co roku 8 września spotkalismy się przy symbolicznym grobie Stefana Starzyńskiego, aby oddać cześć bohaterskiemu. Uroczystoścć zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy odbyła się w 78. rocznicę mianowania go przez gen. Waleriana Czumę na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy.

    • Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
     • Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

     • W roku 2017 Światowy Dzień Pierwszej Pomocy przypada na 09 września.


      Obchodzony w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli.

      Z tej okazji dziewczyny ze Szkolnego koła PCK: Dominika, Ola. Natalia i Ania prezentowały resuscytację krążeniowo-oddechową na pikniku "Pożegnanie lata na Bielanach" w Parku Olszyna w Warszawie. Wolontariuszki szkoliły młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.  

      Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofa naturalna, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. Wypadałoby jednak nauczyć się pomagać nie tyle z poczucia obowiązku, co z potrzeby serca.

    • Wolski projekt edukacyjny - STARTUJEMY!
     • Wolski projekt edukacyjny - STARTUJEMY!

     • SCIENCE - Wolski odkrywca - to dzielnicowy, przyrodniczy projekt edukacyjny realizowany przez naszą szkołę przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 222 im. J. Brzechwy oraz ze Szkołą Podstawową nr 148 im. H. Kołłątaja.
      Celem projektu jest propagowanie interdyscyplinarnej wiedzy matematyczno-przyrodniczej, rozwój kreatywności i innowacyjności uczniów/uczennic w podejściu do nauk matematyczno-przyrodniczych.
      Instytucje wspierające nasz projekt:
      Centrum Nauki Kopernik oraz BioCentrum Edukacji Naukowej.

    • Licealna Akademia Dyplomacji
     • Licealna Akademia Dyplomacji

     • Ogłaszamy konkurs dzielnicowy pt. "Licealna Akademia Dyplomacji".

      Konkurs skierowany jest do uczniów klas programowo najstarszych liceów ogólnokształcacych dzielnicy Wola m. st. Warszawy.

      Celem Konkursu jest rozbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania historią i kulturą Europy, życiem społeczno-politycznym oraz gospodarczym państw i regionów europejskich; poszerzenie wiedzy dotyczącej integracji europejskiej i Unii Europejskiej, europejskich form regionalnej współpracy a także miejsca Polski w tych procesach; kształtowanie umiejętności i kompetencji uczestnictwa na rynku europejskim, w instytucjach unijnych, organach i instytucjach krajowych będących w relacjach z UE oraz z organizacjami i nieformalnymi zrzeszeniami regionalnej europejskiej współpracy; doskonalenie umiejętności indywidualnego dokonywania analiz i ocen na podstawie posiadanych informacji, konstruowania dłuższej pisemnej formy wypowiedzi (esej) oraz rozwiązywania testu zawierającego różnorodny typ zadań.

      I miejsce - udział w Akademii Młodych Dyplomatów (edycja 2018/2019 uczestnictwo w programie po uzyskaniu statusu studenta)

      II miejsce - staż w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego oraz kurs językowy

      III miejsce - staż w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego oraz nagrody książkowe.

       

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

     • 04 września 2017 r. o godz. 9:00 rozpoczęliśmy rok szkolny 2017/2018.

      Pani dyrektor Agata Pallasch skierowała do uczniów klas pierwszych następujace słowa:

      Jaki będzie ten rok w największej mierze zależy od was, od waszych postaw, motywacji do pracy, waszego podejścia do obowiązku jakim jest szkoła. To Wy pracujecie na to jak będzie wyglądała Wasza przyszłość ta najbliższa ale i ta dalsza. Musicie mieć świadomość, że już teraz pracujecie na to jak będzie wyglądało Wasze życie za kilka lat. My nauczyciele będziemy starać się wspierać Was w tym zadaniu, pokazywać odpowiednią drogę.