• Film „Twój Vincent”
     • Film „Twój Vincent”

     • 21 października 2017 r., w sobotni wieczór, uczniowie klasy 1c uczestniczyli w pokazie filmu „Twój Vincent”. Film opowiadał o życiu i twórczości jednego z najsłynniejszych malarzy świata – Vincenta Van Gogha. Największe wrażenie zrobiła  na nas forma filmu – zestawienie obrazów Van Gogha w formie pełnometrażowej animacji malarskiej. 

    • Pamięci Aleksandra Janowskiego
     • Pamięci Aleksandra Janowskiego

     • W dniu 21.10. miało miejsce w Komorowie uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego kamienia upamiętniającego Aleksandra Janowskiego.

      Pokoleniu naszych dziadków postać Aleksandra Janowskiego jest dobrze znana. Aleksander Janowski był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i jego prezesem w latach 1922-1929, kolejarzem, pedagogiem, podróżnikiem, pionierem krajoznawstwa, urzędnikiem ministerialnym w II RP oraz autorem książek i przewodników.

      W czasie okupacji ciężko chorował. Po upadku powstania przewieziony został 2 X 1944 r. do szpitala na ul. Nowowiejską, skąd wraz z innymi chorymi został ewakuowany do Pruszkowa, a następnie do Komorowa k. Warszawy, gdzie zmarł 14 X. Ekshumowany 17 X 1947 r., został pochowany w dniu następnym w kwaterze zasłużonych na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

      Przedstawiciele niedawno powstałego Szkolnego Koła Krajoznawczego-Turystycznego im. Romualda Traugutta z entuzjazmem przyjęli zaproszenie Oddziału Stołecznego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Warszawie do udziału w uroczystościach, m.in. poprzez udział pocztu sztandarowego naszej szkoły oraz służbę członków SKKT w poczcie sztandarowym Oddziału Stołecznego. Dla młodych członków PTTK z Traugutta było to wzruszające i niezapomniane przeżycie.

    • Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
     • Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

     • W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna XLV LO gościła uczniów klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 222.

      Uczennice z klasy 3A Aleksandra Paczkowska i Natalia Przybysz oprowadziły grupę po szkolnej bibliotece, opowiedziały o czytelni, wypożyczalni i o zasadach korzystania z biblioteki. Następnie odbyła się projekcja krótkiego, animowanego filmu przybliżającego dzieje książki i piśmiennictwa. Nie zabrakło również zabaw, dzieci miały odnaleźć ukryte między regałami zadania polegające między innymi na zapisie za pomocą znaków hieroglificznych swoich imion, czy odczytaniu z podziałam na role wiersza Jana Brzechwy. Dodać należy, że wszyscy wywiązali się z zadań znakomicie.

    • Licealna Akademia Dyplomacji
     • Licealna Akademia Dyplomacji

     • W dniach 23-24 października, uczniowie liceów ogólnokształcących dzielnicy Wola m. st. Warszawy brali udział w II etapie konkursu "Licealna Akademia Dyplomacji".

      W ramach zajęć wysłuchali wykładu Pana Jana Wojciecha Piekarskiego, polskiego dyplomaty i wykładowcy Europejskiej Akademii Dyplomacji, ambasadora RP w Belgii, Luksemburgu oraz Izraelu, pt. "Protokół dyplomatyczny".

    • Ślubowanie uczniów klas pierwszych
     • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

     • 12 października 2017r. pod Krzyżem Traugutta odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych.

      Miejsce ślubowania jest wpisane na stałe w historię naszej szkoły - 12 października 1958 r. szkole nadano imię Romualda Traugutta, bohatera powstania styczniowego, to tutaj z inicjatywy pani dyrektor Agaty Pallasch, przeżywaliśmy uroczystość 60-lecia istnienia szkoły, a także została dopisana kolejna karta historii naszego Liceum – pasowanie uczniów klasy 1a, klasy policyjnej o profilu kryminologia i kryminalistyka.

      Uroczystość ślubowania uświetniło przyznanie przez Dyrektora XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta złotego znaczka dla zasłużonych dla szkoły, wyróżniono:

      1. Panią Grażynę Orzechowską –Mikulską – Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy
      2. Pana pułkownika Wiesława Chrzanowskiego

      za wspieranie działań wpływających na pozytywny wizerunek szkoły w środowisku lokalnym.

      1. Panią Danutę Tukalską – od wielu lat prowadzącą w naszej szkole lekcje patriotyczne
      2. Pana Dariusza Wizora – wieloletniego nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie
      3. Panią Krystynę  Olejnik – kierownik  ds. administracyjnych
      4. Panią Elżbietę Kunowską – wieloletniego nauczyciela z pasją
      5. Panią Zofię Górską – doskonałego pracownika obsługi

      za wieloletnią pracę na rzecz szkoły i realizację działań dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczych oraz wieloletnie bezinteresowne działania o charakterze stałej, opartej na przyjacielskich relacjach współpracy.

      Na podstawie Regulaminu przyznawania jednorazowych stypendiów naukowych przez fundację wspierania edukacji im. Romualda Traugutta:

      1. Stypendium naukowe za najwyższą średnią ocen w roku szkolnym 2016/2017 otrzymał – Daniel Kwiatkowski,
      2. Stypendium naukowe za najwyższe wyniki na egzaminie maturalnym w roku szkolnym 2016/2017 otrzymała - Oliwia Burzyńska,
      3. Stypendium za wysokie osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2016/2107 otrzymała – Adrianna Niewiadomska.

       

    • I MIEJSCE W GRZE MIEJSKIEJ "BIEG DO NIEPODLEGŁOŚCI."
     • I MIEJSCE W GRZE MIEJSKIEJ "BIEG DO NIEPODLEGŁOŚCI."

     • 11.10.2017 reprezentacja naszej szkoły w składzie; Wiktoria Stańczak, Wiktoria Rusin, Aleksandra Marska i Jakub Marcinkowski (klasa 1C) wzięła udział w grze miejskiej "Bieg do Niepodległości". W strugach deszczu, pod opieką nauczyciela Michała Osypowicza rozwiązywała zagadki historyczne i próbowała dotrzeć w miejsca związane z historią działań na rzecz odzyskania niepodległości w XIX wieku. Dziś z dumą możemy poinformować, że drużyna z naszej szkoły zajęła I miejsce. Gratulujemy i dziękujemy za udział i zaangażowanie.

    • Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Dzisiaj, jak co roku o tej porze, obchodizliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości Pani Agata Pallasch, dyrektor szkoły, skierowała do nauczycieli słowa Williama Arthura Ward'a 

      "Przeciętny nauczyciel mówi

      Dobry wyjaśnia

      Znakomity nauczyciel daje przykład

      Ale ten wielki inspiruje”

      i podziękowała wszystkim nauczycielom za przybliżanie wychowankom naszej szkoły świata wartości i bohaterstwa podczas codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej.

      W dalszej kolejności, uczniowie naszej szkoły, przyznali Oskary nauczycielom, stanowiące swoistego rodzaju podziękowanie dla ciała pedagogicznego za ich codzienną niestrudzoną pracę. 

      Pan Grzegorz Dudek otrzymał Oskara w kategorii "Luzak Roku", Pan Marcin Gudziak otrzymał Oskara w kategorii "Pomocna dłoń", Pan Tomas Antonio Mayor otrzymał Oskara w kategorii "Świeżak Roku", Pan Michał Osypowicz oraz Pani Izabela Pucko otrzymali Oskara w kategorii "Najbardziej zabiegany nauczyciel", Pani Jadwiga Baran otrzymała Oskara w kategorii "Żartowniś Roku", Pani Agnieszka Michalska otrzymała Oskara w kategorii "Żłoty Wykładowca", Pani Agata Pallasch otrzymała Oskara w kategorii "Najbardziej opanowany nauczyciel", Pani Joanna Pliszka otrzymała Oskara w kategorii "Bratnia Dusza" natomiast Pani Magdalena Sakowicz otrzymała Oskara w kategorii "Twarda Sztuka".

      Wszystkim gratulujemy!                    

    • Wycieczka do Świerku
     • Wycieczka do Świerku

     • W dniu dzisiejszym ciekawość świata zaprowadziła uczniów XLV LO aż do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku  - to właśnie tu znajduje się reaktor jądrowy Maria. Wystarczy wyjechać z Warszawy trasą na Lublin i odbić w prawo, by znaleźć się w miejscu, gdzie na co dzień z jąder uranu uzyskuje się cały łańcuch produktów rozszczepienia.

      Położony w środku lasu Instytut jest zespołem budynków ukrytych za sosnami, przypominającymi bazę wojskową. Zajmuje on aż 40 hektarów. By przekroczyć jego granicę, musieliśmy się wylegitymować, odebrać przepustki, przejść skrupulatną kontrolę. Wszechobecne bariery, wartownicy, bramki antyterrorystyczne, kolejne strefy kontroli wejścia sprawiły, że szybko poczuliśmy się jak na co dzień pracujący tu naukowcy. Było to niezapomniane przeżycie!

    • Spektakl "Król Edyp"
     • Spektakl "Król Edyp"

     • 09 października uczniowie klasy IB i IA wybrali się do Teatru Studio Buffo na inscenizację tragedii Sofoklesa pt. „Król Edyp”. Spektakl przygotowali aktorzy Teatru STU i Teatru Ludowego z Krakowa. Artyści zaproponowali widzom ciekawą i nieco ożywioną interpretację utworu, a co za tym idzie również uwspółcześnioną wersję przekładu. Ponadto młodzież mogła zaobserwować cechy charakterystyczne dla szkoły krakowskiej, czyli przede wszystkim umiar, naturalność i prostotę w stylu gry aktorskiej.

       

    • Wyniki głosowania na przewodniczącego samorządu szkolnego.
     • Wyniki głosowania na przewodniczącego samorządu szkolnego.

     • 9 października br. odbyło się głosowanie na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu brało udział 136 uczniów naszej szkoły.

      Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Kacper Chyła, klasa 2c

      Zastępcą przewodniczącego został Dominik Motel.

       

    • Wybory Miss Świata na wózku
     • Wybory Miss Świata na wózku

     • Zupełna nowość dla naszego szkolnego koła wolontariatu i absolutna nowość w skali światowych wydarzeń- wybory Miss Świata na Wózku.

      Do Warszawy zjechały się najpiękniejsze kobiety poruszające się  za pomocą wózka inwalidzkiego z całego świata, po to, by powalczyć o tytuł Miss Świata na Wózku. W Europie jest tylko kilka krajów, w których dotąd odbywały się konkursy piękności dla kobiet poruszających się na wózku inwalidzkim. W związku z tym Fundacja Jedyna Taka postanowiła zachęcić i nauczyć inne kraje, jak zorganizować takie wybory u siebie, po to, by za rok i oni mogli wystawić swoje przedstawicielki w konkursie Miss Świata na Wózku w myśl zasady piękno bez barier. Przy pomocy ogromnej rzeszy wolontariuszy (i czwórki z naszej szkoły) 7 października 2017 w hali widowiskowo- sportowej ARENA URSYNÓW położonej na warszawskim Ursynowie 24 kandydatki walczyły o tytuł Miss Świata na Wózku. Zwyciężyła dziewczyna z Białorusi, a dziewczyny z Polski i Republiki Południowej Afryki zostały dwiema vice miss. 
      Nasza grupa uwijała się mocno przy jurorach. Pracy było dużo, ale warto było ;-)
       
       
    • Wizyta w Zachęcie
     • Wizyta w Zachęcie

     • 07.10.2017 r. w samo południe szkolni miłośnicy sztuki spotkali się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć i przemyśleć 4 wystawy. Największe wrażenie zrobiły na nas prace młodych polskich artystów Spojrzenia 2017 (E. Axelard, P. Branas, A. Kus, H. Martin, Ł. Surowiec) i retrospektywa austriackiej malarki M. Lessing , podejmującej temat przemijania człowieka.

    • Festiwal Nauki 2017 – cykl wykładów
     • Festiwal Nauki 2017 – cykl wykładów

     • 30 września uczniowie naszego liceum w ramach Festiwalu Nauki 2017 uczestniczyli w wykładach w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

      Usłyszeli o najnowszych osiągnięciach naukowych badających przyczyny starzenia skóry człowieka, o dostępnych metodach zapobiegania starzeniu; o najnowszych badaniach, które wskazują, że choroba Parkinsona może zaczynać się w jelitach, a zaburzenia prawidłowej mikroflory jelitowej mogą wywoływać objawy tej choroby; o dopingu farmakologicznym w sporcie; o alternatywnych hipotezach tłumaczących przyczyny rozwoju otyłości oraz o nowych strategiach walki z otyłością.

    • Zakończenie obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego – uroczystość na Woli
     • Zakończenie obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego – uroczystość na Woli

     • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. W ten sposób złożył hołd mieszkańcom stolicy – tym, którzy wspierając walczących powstańców złożyli ofiarę życia oraz tym, którzy po kapitulacji Powstania Warszawskiego, wypędzeni zostali z miasta i przeszli gehennę obozów koncentracyjnych, niewolniczej pracy i tułaczki.

      Nikt nie wybiera czasów, w których żyje – powiedziała podczas uroczystości Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy – tak jak nie wybierali czasu cywilni mieszkańcy stolicy w sierpniu 1944. Na początku, gdy były zwycięstwa, cieszyli się, że wybuchło powstanie, potem ginęli jak powstańcy, do końca im pomagając. Tutaj na tym cmentarzu leżą razem - mieszkańcy i powstańcy, i jest ich tyle jakby współcześnie zginął cały Mokotów.

       - Żołnierz, gdy ma broń może decydować o swoim losie – podkreśliła Wanda Traczyk –Stawska, przewodnicząca Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy – Cywile mogą tylko się chować, tak jak wtedy podczas powstania z dziećmi, ze starcami chowali się po piwnicach, czekając na to co dzieje się na górze. Ich postawa była heroiczna i dlatego myślę, że Warszawa i jej mieszkańcy powinni otrzymać drugi krzyż Virtutti Militari, po tym za obronę w 1939r., drugi powinien być za powstania warszawskie.

      Również naszej szkoły nie mogło zabraknąć na cmentarzu Powstańców Warszawy. Uczciliśmy pamięć pomordowanych, z których tak wielu spoczywa nadal bezimiennie. Daliśmy wyraz naszego przywiązania do idei wolności i poszanowania ludzkiej godności, które są dla nas wartością najwyższą.

    • Koło biologiczne na NOCY BIOLOGA
     • Koło biologiczne na NOCY BIOLOGA

     • 29 września uczniowie naszej szkoły w ramach koła biologicznego odwiedzili Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego.

      Zobaczyli tam zjawisko fluorescencji, jak działają neurony, ułożyli model mózgu i poznali funkcje jego struktur oraz życie mrówek.

      Na koniec czekała na nich gra śledcza - odnalezienie „zaginionego szczura”. Uczyli i bawili się świetnie!

    • Wykłady na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW
     • Wykłady na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW

     • 01 października uczniowie naszej szkoły (którzy chcieli lepiej poznać swojego psa i nie tylko) gościli na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW na wykładach nt. pozytywnego szkolenia psów oraz teorii dominacji w szkoleniu.

      Uzyskali odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: Czy szkolenie pozytywne to szkolenie bez kar? Czy psy są przekupywane w czasie szkolenia? Czy psy agresywne mogą być szkolone pozytywnie?

      Czy psy faktycznie chcą przejąć nad nami kontrolę? Czy agresja i dominacja to to samo?

    • Spotkania z teatrem
     • Spotkania z teatrem

     • 01 października młodzież naszego liceum wraz z profesorami zainicjowała pierwszy w tym roku szkolnym cykl Spotkań z teatrem. Spotkanie, w Teatrze Polskim odbyło się pod hasłem SALON POEZJI (100): Jestem, bo jesteś. Poezja ks. Jana Twardowskiego

    • Wykłady dla klasy kryminalistycznej
     • Wykłady dla klasy kryminalistycznej

     • 30.09.2017 grupa uczniów z klasy IA - o profilu kryminalistycznym, wzięła udział w Festiwalu Nauki na Wydziale Prawa i Administracji UW. Profesor Tadeusz Tomaszewski, kierownik Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przygotował wykład pt.: "Czym różni się grafologia od kryminalistycznych badań pisma ręcznego?". Celem wykładu było przedstawienie pól badawczych kryminalistycznych badań pisma ręcznego i grafologii w ścisłym znaczeniu.

      Kryminalistyczna ekspertyza pisma ręcznego jest jednym z rodzajów badań prowadzonych dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Nasi uczniowie mogli zaobserwować, jak ustala się osobę, która napisała lub podpisała kwestionowany dokument, a nadto poznali sposób, w jaki ujawnia się fałszerstwa takich dokumentów i metody stosowanych dla ich podrobienia lub przerobienia.

    • Szlakiem Traugutta
     • Szlakiem Traugutta

     • Jak co roku, jeszcze przed ślubowaniem,  wszystkie klasy pierwsze przemierzyły warszawskie ścieżki związane z Patronem naszej szkoły. W dodatku w tym roku aura obdarzyła nas wyjątkowym słoneczkiem podczas spacerów. Romuald Traugutt mieszkał w Warszawie od 10 października1863 do momentu śmierci w dniu 5 sierpnia 1864, a wcześniej bywał tu wiele razy. Każda klasa  przy okazji tego spaceru z Patronem zgłębiała wiedzę o nim, a kl.IA dodatkowo uczciła pamięć jego córek przy grobie na Powązkach.

    • Dwa w jednym
     • Dwa w jednym

     • Czy można działać w wolontariacie jednocześnie zdobywając odznakę Młodego Przyjaciela Warszawy? Jak najbardziej! 

      27 września 5 wspanialych wolontariuszek udało się na szkolenie Uniwersytetu Dzieci, na którym dzieci w wieku 6-13 lat uczestniczą w studiach, poznając wiele dziedzin nauki w aktywny i badawczy sposób. Zajęcia odbywają się na terenie różnych warszawskich uczelni wyższych oraz innych organizacji wiedzy. Bez regularnej pomocy wolontariuszy nie udałoby się zorganizować zajęć akademickich na tak dużą skalę. Życzymy więc naszym dzielnym wolontariuszkom powodzenia w roku akademickim 2017/2018. Idąc na szkolenie mijaliśmy więzienie na Rakowieckiej. Wolontariuszki zdobyły przy okazji krótką wiedzę z historii tego miejsca, gdzie dziś jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.