• Lekcja o wolności
     • Lekcja o wolności

     • Kino ATLANTIC przygotowało z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości cykl 4 debat  historycznych połączonych z pokazami filmów. 20 lutego zostaliśmy zaproszeni na niezwykły film:  „Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy”. Po filmie  debatę z reżyserem i scenarzystą filmu Wiesławem Dąbrowskim poprowadzili  nauczyciele uczący historii w warszawskich szkołach, a my zyskaliśmy ogrom wiedzy na temat Ignacego Paderewskiego i jego miłości do Ojczyzny. 

    • Podsumowanie balu
     • Podsumowanie balu

     • Pani poseł Fabisiak - jak co roku- zaprosiła nas na podsumowanie balu integracyjnego do Sejmu. Uroczystość odbyła się w Sali Kolumnowej 15.02.2018, a po uroczystości wszystkie grupy miały możliwość zwiedzania Sejmu, z czego chętnie skorzystaliśmy. Na zakończenie udaliśmy się pod Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego znajdujący się na rogu ulicy Wiejskiej i Jana Matejki. 

    • Dzień Patrona Szkoły
     • Dzień Patrona Szkoły

     • W kalendarzu imprez szkolnych nie może zabraknąć uroczystości poświęconej patronowi danej placówki.

      Romuald Traugutt, którego imię nosi XLV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, zasłynął jako generał powstania styczniowego i stał się symbolem walki o niepodległość. Przez historyków, ludzi pióra oraz badaczy jest przedstawiany jako osoba niezłomna, dokonująca nadludzkich wysiłków i niezwykle religijna.

      Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły zainaugurowało uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej historię szkoły. Świadkami  tego wydarzenia byli: Dyrekcja, Nauczyciele, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy - Pani Grażyna Orzechowska – Mikulska, Kustosz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Pan Jarosław Jaskólski i Adiunkt Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – Pan Michał Cieślak - przedstawiciele Pana Tadeusza Skoczka, Dyrektora Muzeum Niepodległości oraz delegacje uczniów z każdej klasy.

      Pani Dyrektor Agata Pallasch w swoim przemówieniu odniosła się do przypadającego w tym roku jubileuszu 60-lecia nadania Liceum imienia Romualda Traugutta. Sięgając do historii i okoliczności nadania imienia Szkole, przywołała takie cechy naszego Patrona jak: prawość charakteru, oddanie sprawie narodowo-społecznej, odwagę, hart ducha i męstwo. Wartości i normy, które wiążą się z osobą Patrona wpływają na działania wychowawcze podejmowane w szkole.

      Następnie odbyła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie klas: 3C, 1B, 1C i 2B pod opieką Pani Joanny Pliszki, Pani Agnieszki Michalskiej, Pani Anny Dorosz i Pana Marcina Gudziaka.

      Uroczyste przedstawienie znakomicie oddało realia roku 1863. Uczniowie w przejmujący sposób przywołali utwory literackie odnoszące się do okresu powstania styczniowego. Zadbali o odpowiednią scenografię, kostiumy (użyczone przez Grupę Historyczną Niepodległość 1863), rekwizyty oraz oprawę muzyczną, co przybliżyło słuchaczom ten jakże ciężki okres w historii Polski. Prezentując osobę Romualda Traugutta, uczniowie podkreślili jego rozwagę oraz to, że do końca pozostał wierny swoim ideałom.

      Po uroczystej akademii odbyła się godzinna prelekcja Pani Elżbiety Kunowskiej dotycząca najważniejszych postaci powstania styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem Romualda Traugutta i ostatniego dowódcy powstania księdza Stanisława Brzóski. W swym wystąpieniu Profesor przywołania miejsca związane z poszczególnymi osobami, niektóre legendy i anegdoty oraz zaprezentowała reprodukcje dzieł malarskich, które odnoszą się do okresu powstania styczniowego m. in. Artura Grottger, Adama Chmielowskiego, Aleksandra Sochaczewskiego.

      Jak co roku młodzież naszego Liceum złożyła wiązankę kwiatów  pod Bramą Straceń – tym razem zaszczyt przypadł klasie 1 C wraz z wychowawczynią Panią Agnieszką Kościelniak – Kopeć.

      Obchody dzisiejszego dnia z pewnością zachowają się na długo w pamięci wszystkich uczestników, spełniając jednocześnie funkcję kształcącą, jak i wychowawczą.

    • Uniwersytet Dziecięcy
     • Uniwersytet Dziecięcy

     • W tym roku szkolnym współpraca z Uniwersytetem Dziecięcym, który prowadzi zajęcia akademickie przez naukowców, specjalistów z różnych dziedzin, artystów i przedsiębiorców dla dzieci w wieku 6-14 lat, naprawdę jest owocna. Przyczyniła się do tego nasza rekordzistka w różnych działaniach wolontariackich - Weronika Chlipała z IA, która nie tylko systematycznie wspiera edukację dzieci na UW, ale znajduje jeszcze czas na wiele innych działań nie zapominając o nauce. GRATULUJEMY!

    • BioCentrum - Na tropach białek
     • BioCentrum - Na tropach białek

     • 01 lutego uczniowie klasy 1a, o profilu kryminologia, brali udział w warsztatach organizowanych przez BIO Centrum Edukacji Naukowej, pt. "Na tropach białek". Podczas warsztatów laboratoryjnych młodzież pracowała z białkami, dowiedziała się czym zajmuje się proteomika i jak wykorzystuje się wiedzę o białkach w biotechnologii. 

      Uczestnicy zajęć, mając do dyspozycji dobrze wyposażoną salę laboratoryjną, pod okiem prowadzących, wyizolowali białka z różnych tkanek i preparatów, takich jak: mięśnie ryb, liście sałaty, mleko krowie i sojowe, białko i żółtko jajka kurzego, bakterie E. coli "produkujące". Następnie po oznaczeniu ilości białek w badanych próbkach metodą kolorymetryczną Bradford (bardzo ładne kolorowe próbki :), przeprowadzili rozdział białek pod względem wielkości na specjalnym żelu. Po upływie czterech godzin mogli podziwiać wyniki swojej pracy i identyfikować na żelu poszczególne białka z badanych preparatów.

      Zajęciom praktycznym towarzyszyły ciekawe wykłady o stosowanych technikach, o biotechnologii i proteomice.

    • W blasku Średniowiecza
     • W blasku Średniowiecza

     • W dn. 02.02. uczniowie klasy IB odwiedzili Muzeum Narodowe. Spotkanie w galerii było okazją do rozmowy o trwającej blisko 1000 lat epoce średniowiecza. Młodzież obejrzała m.in. nastawy ołtarzowe, rzeźby polichromowane, malarskie cykle narracyjne, przykłady rzemiosła artystycznego. Wspólnie z panią przewodnik zastanawiali się nad źródłami literackimi tych dzieł i nad postrzeganiem świata przez ludzi średniowiecza. Uczniowie omówili cechy stylów romańskiego i gotyckiego, dowiedzieli się m.in., czym jest pentaptyk, apokryf, hagiografia, bestiariusz. Zdobyta wiedza na pewno znajdzie zastosowanie podczas analizy średniowiecznych tekstów literackich na lekcjach języka polskiego oraz (już za niecałe trzy lata) podczas pisemnej i ustnej części egzaminu maturalnego z tegoż języka. Po zakończonej lekcji muzealnej uczniowie przeprowadzili wywiad z panią przewodnik, który to będziecie opublikowany w kwietniowym wydaniu „Monitora Traugutta”. Mimo to głód wiedzy nie został zaspokojony, ponieważ udali się również na zwiedzanie działu „Kultura dworska” w Galerii Sztuki Dawnej, gdzie przyglądali się strojom, meblom, naczyniom i innym przedmiotom użytkowym, typowym dla dworu magnackiego i siedziby szlacheckiej, dworu monarszego oraz wielkoksiążęcego. Tu największy zachwyt wzbudziła „Bitwa pod Orszą 8 września 154” – dzieło malarza z kręgu Lucasa Cranacha Starszego, Hansa Krella. Była to niezapomniana wycieczka!

    • WOŚP - wolontariusze XLV LO w akcji
     • WOŚP - wolontariusze XLV LO w akcji

     • Jak co roku wielki zryw. Już od samego rana, w niedziele14 stycznia, wolontariusze wyszli na ulice Warszawy. Najwięcej, bo aż 6 grup, naszych wolontariuszy zgłosiło się do sztabu na Targówku, w którym uzbierali 437, 55 zł (cały sztab zebrał 393 000 zł, co daje imponujący wynik), ale jeszcze niektórzy kwestowali w swoich sztabach, w swoich miejscowościach.

      Dziękujemy Wam wszystkim!

      JESTEŚCIE WIELCY!