• Polin

• Uczniowie klasy 2C odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich - Polin. W muzeum poznaliśmy wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Prześledziliśmy ich historię poczynając od przybycia ok. 960 roku na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców aż po historię najnowszą społeczności żydowskiej w III RP.

• Varsavianistyczna Szkoła

• Miło nam poinformować, iż nasza szkoła znalazła się w gronie placówek, które mogą szczycić się tytułem "Varsavianistycznej Szkoły" już przez wszystkie następne lata (po czteroletnich działaniach otrzymaliśmy ten tytuł bezterminowo). Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i pomoc w zdobywaniu wyróżnienia. Radość nasza jest wielka. Na pięknej uroczystości  8 października 2019 roku  w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego otrzymaliśmy certyfikat, śpiewaliśmy warszawskie piosenki, a później poszliśmy odwiedzić znajdujący się na pobliskim cmentarzu grób naszej byłej nauczycielki.

• Sprawozdanie z IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

• W dniu 4 października 2019r. w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Trauguttazostał przeprowadzony quiz z tabliczki mnożenia. Wśród nauczycieli i pracowników próbę podjęło 14 osób, a 7 odmówiło wzięcia udziału.

Najlepszą osobą okazała się Pani Profesor Izabela Pucko (nauczyciel fizyki, chemii i przyrody) – 13s.Na drugim miejscu uplasował się Pan Profesor Antonio Tomas Mayor (nauczyciel języka hiszpańskiego) – 20sNa podium znalazł się również Pan Profesor Adam Żmuda (nauczyciel matematyki) – 21s.Wśród uczniów swoich sił próbowało 40 osób, w tym 6 rozwiązywało zagadki z zakresu tabliczki mnożenia do 500. Gratulujemy znajomości i sprytu w walce z tabliczką mnożenia.

Gratulujemy wszystkim odwagi i wiedzy z tabliczki mnożenia. Kolejne zmagania za rok.

• Dni Pamięci Pawiaka

• Klasa IEG uczestniczyła w Dniach Pamięci Pawiaka. Jest  to uroczystość, która już od kilkunastu lat cyklicznie odbywa się pod koniec września w Muzeum Więzienia Pawiak. Głównym celem jest kultywowanie pamięci o martyrologii i bohaterstwie osób osadzonych w murach dawnego, warszawskiego więzienia. Uczestniczyliśmy w wykładzie Jakuba Pawłowskiego z  Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, a także mieliśmy okazję zobaczyć  program historyczno-artystyczny "By nigdy więcej" w reż. Marii Reif. Pięknym przeżyciem było spotkanie i wysłuchanie więźnia Pawiaka p.Leszka Zabłockiego.

• "Ferdydurke"  - wyjście do Teatru Dramatycznego
          • "Ferdydurke" - wyjście do Teatru Dramatycznego

• "Ferdydurke" - awangardowa powieść Witolda Gombrowicza opublikowana w 1937 (datowana 1938), przełożona na wiele języków, uznana została za wybitny utwór już przed II wojną światową. Dla uczniów liceum to lektura z gwiazdką, czyli obowiązkowa (taka, której na ścieżce edukacyjnej pominąć nie można).

W dn. 02.10. społeczność naszej szkoły - uczniowie klasy IIIB, profesorowie oraz rodzice udali się do Teatru Dramatycznego, by zestawić swoje wrażenia czytelnicze z adaptacją teatralną.

"Ferdydurke" jest kolejną po Mistrzu i Małgorzacie koprodukcją Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy i Teatru Malabar Hotel, nad którą pieczę objęła Magdalena Miklasz. Choć inscenizacja nie stroniła od eksperymentów formalnych, sama adaptacja tekstu pozostała zgodna z gombrowiczowskim duchem.

Dziękujemy wszystkim za obecność w teatrze i zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach z kulturą wysoką.

• Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy

• Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 02.10. Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Przy pomniku Polegli-Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy zebrali się powstańcy i ich rodziny, reprezentanci Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele różnych wyznań, władz miasta stołecznego Warszawa, Dzielnicy Wola, ZNP, NSZZ Solidarność, nauczyciele i uczniowie wolskich szkół oraz mieszkańcy Warszawy.

Głos zabrał m. in. przedstawiciel Komitetu Cmentarza Powstańców Warszawy, p. Wanda Traczyk - Stawska, pseudonim "pączek", która podkreśliła, że w zbiorowych mogiłach spoczywają nie tylko powstańcy, ale i ludność cywilna. Pani Wanda wspominała również młodzież walczącą w Szarych Szeregach oraz opowiedziała o tym, jak ważna dla harcerzy była nauka. Ze szczególnym apelem zwróciła się do młodych ludzi - uczniów wolskich szkół: "Najważniejsza podczas okupacji była dla mnie możliwość nauki. Nie ma szkoły bez nauczycieli. Nie ma szkoły bez dzieci. (...) Szkoła jest miejscem, gdzie spotykacie kochających was ludzi. (...) Uważajcie na lekcjach. Nie traćcie czasu."

Podczas uroczystości odbyło się także ślubowanie uczniów klas I LXXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu Zośka. Następnie miała miejsce modlitwa ekumeniczna i uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Polegli-Niepokonani.

• Zbiórka artykułów szkolnych 2019 dla Fundacji „Świat na Tak”

W  piątek 27 września zakończyliśmy zbiórkę artykułów szkolnych dla podopiecznych Fundacji „Świat na Tak”. Zebraliśmy duże ilości przyborów szkolnych, artykułów papierniczych, zeszytów, a także pojawiły się plecaki, worki na kapcie i opakowania śniadaniowe.
            Wszystkim darczyńcom w imieniu swoim (szkolnego koła wolontariatu i PCK) oraz Fundacji serdecznie dziękujemy!