• Rzecznikiem Praw Ucznia

wybranym, w wyniku przeprowadzonych w październiku 2019 r. wyborach, przez społeczność uczniowską XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta jest mgr Arkadiusz Olszyna. W związku z objęciem przez Pana Arkadiusza Olsznę, z dniem 01.09.2020 r., stanowiska wicedyrektora Zgromadzenie Walne Samorządu Uczniowskiego podjęło decyzję o ustanowieniu Pani Magdaleny Urbaniak Rzecznikiem Praw Ucznia.

1. Nadrzędnym zadaniem Rzecznika Praw Ucznia jest aktywne działanie gdy naruszane są prawa ucznia zawarte w Statucie Szkoły.
          2. Rzecznik Praw Ucznia zabiega o podmiotowe traktowanie ucznia w procesie dydaktycznym i wychowawczym.
          3. Do Rzecznika może zwrócić się każdy uczeń w sprawach szkolnych, a obowiązkiem Rzecznika jest rozpatrzenie sprawy.
          4. Rzecznik Praw Ucznia rozpatruje dwa rodzaje spraw:
            1. pisemne (podpisane), które wymagają interwencji u nauczyciela, wychowawcy, dyrektora, organu prowadzącego lub nadzorującego szkołę,
            2. ustne, dotyczące konkretnego problemu i wymagające interwencji.
          5. Obowiązkiem Rzecznika jest ustalenie czasu i miejsca, gdzie raz w tygodniu będzie pełnił dyżur.
          6. Do zadań Rzecznika Praw Ucznia należy w szczególności:
            1. znajomość Statutu Szkoły, Regulaminu Samorządu Uczniowskiego oraz Konwencji Praw Dziecka,
            2. informowanie uczniów o przysługujących im prawach i sposobie ich dochodzenia,
            3. zajmowanie się przypadkami naruszania praw ucznia w szkole,
            4. wspomaganie uczniów w wyjątkowo trudnych sytuacjach dotyczących całej klasy lub poszczególnych uczniów,
            5. reprezentowanie interesów ucznia w sprawach wymagających arbitrażu i mediacji, rozstrzygania sporów, które wymagają odwołania się do praw zwyczajowych,
            6. gromadzenie i analizowanie informacji dotyczących naruszania praw ucznia w szkole,
          7. Jeżeli interwencje i mediacje Rzecznika w określonym przypadku naruszania praw ucznia nie przynoszą efektu, Rzecznik zgłasza ten fakt Dyrektorowi Szkoły, a po wyczerpaniu tej możliwości, do Rzecznika Praw Ucznia przy Kuratorze Oświaty.
          8. Zgromadzone przez Rzecznika informacje dotyczące każdego zgłoszonego przypadku naruszania praw ucznia w szkole są poufne i nie mogą być udostępniane osobom trzecim.
          9. Rzecznik ma prawo do:
            1. zgłaszania wniosków Radzie Pedagogicznej,
            2. obrony uczniów, których sprawy są rozpatrywane podczas posiedzeń Rady Pedagogicznej,
            3. mediacji pomiędzy członkami społeczności szkolnej w sprawach naruszania praw ucznia w szkole,
            4. niezależności w sprawowaniu swojej funkcji w ramach obowiązujących przepisów, zapoznania się ze stanowiskiem stron konfliktu,
            5. uczestnictwa w roli obserwatora – na wniosek zainteresowanej strony – przy przeprowadzaniu egzaminów poprawkowych, sprawdzających i klasyfikacyjnych,
            6. odstąpienia od podjęcia interwencji.
          10. Rzecznik Praw Ucznia w swojej pracy nie wyręcza wychowawców klas.