• Warsztaty

• 10.02.2023
        • W dniu 10.02. w czasie zajęć uczniom został przybliżony skomplikowany świat średniowiecza, bardziej złożony niż ten, który zwykle poznaje się na szkolnych lekcjach. Klasa 1a poznała kontekst rozwoju pieśni o czynach. Prelegentka przedstawiła cykle walk wasali z seniorami, cykl Wilhelma Orańskiego, mniej “idealnego” rycerza. Uczniowie poznali bardziej zróżnicowany obraz europejskiego rycerstwa, kultury i społeczności.

Z kolei klasa 1g miała okazję włączyć się do dyskusji na temat wzorców kobiecości, które ukształtowane zostały przez twórców Disney’a. Prowadząca zajęcia zwróciła szczególną uwagę na ewolucję narracji pod kątem zróżnicowania etnicznego kobiecych bohaterek.

• Biocentrum

• 10.02.2023
        • 7 lutego uczniowie klas medycznych 1 h i 3a wzięli udział w warsztatach “Zajrzyj do wnętrza komórki” organizowanych przez Biocentrum Edukacji Naukowej. W czasie zajęć mieli okazję samodzielnie pobrać materiał biologiczny do badań i dowiedzieli się jak odpowiednio go przygotować, aby naprawdę dało się zobaczyć co znajduje się we wnętrzu komórki.

• „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918"

• 07.02.2023
        • Dnia 7.02.2023 klasy maturalne 4C i 4D udały się na wycieczkę z wychowawczyniami do Żydowskiego Instytutu Historycznego na warsztaty pod tytułem „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918". Podczas tej niezwykle ciekawej lekcji Pani przewodnik wprowadziła uczniów dekada po dekadzie w nastroje panujące wśród Żydów w Polsce, ich dążenia oraz skutki decyzji, które zostały podjęte na przestrzeni lat.

• Szkoła Dialogu

• 05.02.2023
        • Klasa IE w ramach realizacji projektu Szkoły Dialogu udała się na 1. etap poznawania okolicy. Ze względu na pogodę wybraliśmy Muzeum  Historii Żydów Polskich Polin, a w nim wystawę stałą otwartą uroczyście 28 października 2014 roku. 2 lutego mieliśmy okazję przekonać się, że jest to  fascynujące miejsce, które przywraca pamięć o tysiącletniej historii dwóch narodów: polskiego i żydowskiego

• Srebro w konkursie dzielnicowym z historii

• 03.02.2023
        • 2 lutego br. uczniowie naszego liceum brali udział w konkursie "Historia warszawskiej Woli".Konkurs zorganizował Zespòł Szkòł Samochodowych pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola.Nasz zespół zajął II miejsce 🥈🥈🥈Serdecznie gratulujemy!

• Topos ,,homo viator” w Muzeum Narodowym

• 03.02.2023
        • ,,Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją…” z całą pewnością słowa Dantego nie odzwierciedlają podróży literacko-kulturalnej, w którą udała się klasa 4B do Muzeum Narodowego, w dniu 31.01. Uczniowie mogli wcielić się w rolę antycznego Odyseusza i zacząć swą wędrówkę od starożytności po barok. Jednocześnie przypominali sobie motywy charakterystycznego dla tych epok oraz tło historyczne. Z pewnością była to cenna lekcja literatury, sztuki i historii.

• KOLADKI w bibliotece

• 03.02.2023
        • 12 stycznia  odbyły się w naszej bibliotece KOLADKI, przedstawione przez kolędników, emigrantów politycznych, ze Szkoły Białoruskiej Kultury Ludowej, działającej wcześniej na terenie całej Białorusi, obecnie w Warszawie. Zainteresowani tradycją i obrzędami Świąt Bożego Narodzenia w religii prawosławnej i katolickiej na Wschodzie, Uczniowie naszej szkoły mieli wspaniałą okazję, aby wspólnie śpiewać, tańczyć, radować się w trudnym dla Siebie czasie wojny i niepokoju społeczno-politycznego w sąsiadujących krajach.Na tę okazję Biblioteka została udekorowana własnoręcznie uszytymi flagami Niepodległej Białorusi i stała się ostoją dla ludzi, którzy marzą o własnym kraju: wolnym i niepodległym. To wielka rzecz, gdy miejsce staje się symbolicznie ważne dla tak wielu osób.W tradycję kolędowania wpisuje się wspólna zabawa, polegająca na przygotowaniu darów, słodyczy, słoniny, kiełbas, owoców dla osłabionej i upadającej kozy, aby mogła się podnieść. W rolę kozy wcieliła się Vanda, uczennica klasy 1b. Tańczył także wilk z wybraną dziewczyną – to nawiązanie do czasów pogańskich, gdy przodkowie odwiedzają swoich potomków. Przełomem i pomostem łączącym czasy pogańskie z wprowadzeniem religii, jest Gwiazda Betlejemska. Przyświecała nam ona przez cały czas trwania uroczystości.Kolędnicy, osoby zrzeszone w Szkole Białoruskiej Kultury Ludowej, posiadają swój Instagram @ethno.art.byDziękuję wszystkim Uczestnikom spotkania, szczególnie zaproszonym Gościom z Białorusi.