• Narodowe Czytanie 2015

• Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa

W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski zainicjował akcję Narodowe Czytanie. Akcja Narodowe Czytanie ma na celu, nie tylko popularyzowanie najważniejszych dzieł literatury polskiej, ale także kreowanie poczucia wspólnej tożsamości. Ma także zachęcać Polaków do czytania książek oraz promować kulturę żywego słowa. Podczas pierwszej edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" autorstwa Adama Mickiewicza, w 2013 roku dzieła Aleksandra Fredry, a rok później "Trylogię" Henryka Sienkiewicza. W tym roku maturzyści z klasy a, b, d naszego liceum czytali dzieło Bolesława Prusa "Lalka” w miejscu wyjątkowym dla nas – szkoły imienia Romualda Traugutta - Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Wczoraj – 5 września 2015 r. o godz. 12.00 w murach Cytadeli nieprzypadkowo rozbrzmiewały fragmenty „Lalki” związane z historią Powstania Styczniowego. To tu byli więzieni i ginęli bohaterowie Powstania Styczniowego, którego uczestnikiem był także Stanisław Wokulski.

Wczorajsze Narodowe Czytanie w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej połączone było z prelekcją na temat - Cytadela w czasie trwania akcji "Lalki" Bolesława Prusa oraz zwiedzaniem terenów Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz Galerii Brama Bielańska.