Już po raz kolejny absolwenci wolskich szkół uczcili zakończenie nauki w szkole średniej. 29 kwietnia 2022r., w dzień uroczystego zakończenia roku szkolnego 2020/2021, posadzili drzewa w parku im. Księcia Janusza. W wydarzeniu brał udział Zarząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Mamy nadzieję, że kolejne pokolenia naszej młodzieży również będą chciały kontynuować tę piękną tradycję, a tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia na maturze!
Nauczyciele
Sadzenie drzew
- 29.04.2022
Zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
- 29.04.2022
Więzienie przy ulicy Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie odegrało w historii komunistycznej Polski okrutną rolę. Obsadzone i zarządzane przez funkcjonariuszy resortu bezpieczeństwa, stało się jednym z najbardziej złowieszczych symboli budowy, a następnie utrwalania władzy komunistycznej w Polsce. Zatrudnieni w nim ludzie, bezwzględnie oddani partii komunistycznej, realizującej pod czujnym okiem NKWD imperialną politykę Związku Sowieckiego, eliminowali żołnierzy podziemia i innych patriotów Rzeczypospolitej. O strasznych metodach przesłuchań i mordów dowiedzieliśmy się podczas niezwykłej wycieczki w dniu 28 kwietnia 2022 roku.
Warsztaty nad Wisłą
- 26.04.2022
25 kwietnia klasa 3A była na warsztatach terenowych nad Wisłą. Pracowaliśmy w grupach, badaliśmy pH gleby w różnych miejscach i poziom zanieczyszczeń wody w rzece. Ustaliliśmy, że woda z Wisły jest bardzo zanieczyszczona. Nauczyliśmy się terminów chemicznych w języku angielskim, które były niezbedne do wypełnienia kart pracy w tymże języku. Zobaczyliśmy w praktyce, do czego może służyć nauka języka obcego. Policzyliśmy też, ile kilometrów przeszliśmy, i zaznaczyliśmy swoją trasę na mapie. Pogoda nam nie dopisała - było zimno, trochę padało, wszędzie było błoto. Jednak, jak prawdziwi naukowcy, pokonaliśmy wszystkie trudności w drodze do wiedzy.
Dzień książki
- 29.04.2022
23 kwietnia od 1995 roku (dekretem UNESCO) obchodzony jest Światowy Dzień Książki, Czytelnictwa, Edytorstwa i Praw Autorskich. Data ta została wybrana ze względu na fakt, że 23 kwietnia 1616 zmarli William Shakespeare i Miguel de Cervantes Saavedra, dwaj tytani literatury światowej. Aby upamiętnić w/w. w bibliotece zrealizowane zostały aktywności przybliżające młodzieży to wydarzenie. Na początku wygłoszona została prezentacja teoretyczna omawiająca ciekawostki z życia obu wspomnianych wyżej pisarzy, po której młodzież wzięła udział w quizie kahoot! sprawdzającym zdobytą wiedzę. Zwycięzcy quizu otrzymają po weekendzie majowym nagrody ufundowane przez Biuro Radcy Ambasady Królestwa Hiszpanii ds. Edukacji. Aktywnością zamykającą była głośna lektura w wykonaniu uczniów tekstów w językach angielskim (ostatnia scena Hamleta Williama Shakespeare), niemieckim (Król Olch Johana Wolfganga Goethe), ukraińskim (poezja współczesna) oraz hiszpańskim (fragment I rozdziału I księgi Aventuras del Ingenioso Hidalgo Don Quijote de La Mancha Miguela de Cervantesa Saavedra)
Dzień Ziemi
- 24.04.2022
W piątek 22.04.2022r. w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. R. Traugutta obchodziliśmy Dzień Ziemi. Tematem przewodnim obchodów tego dnia w naszej szkole był UPCYKLING i pod tym tytułem zorganizowaliśmy konkurs. W ramach godzin wychowawczych uczniowie dowiedzieli się co to jest upcykling, wybrali, zaprojektowali i wreszcie wykonali prace konkursowe. Komisja konkursowa składająca się z uczniów i z nauczycieli, wybrała najlepszą pracę.
Jest to praca (obraz wykonany z skrawków papieru gazetowego) wykonana przez ucznia klasy IIB- Dmytro Peretiatko.
Wystawa Da Vinci Multi-Sensory
- 24.04.2022
W dniu 22 kwietnia klasa 2 b udała się do Pałacu Nauki i Kultury na multimedialną wystawę Da Vinci Multi-Sensory Exhibition – poświęconą geniuszowi jednego z najważniejszych twórców renesansowych - Leonardowi da Vinci. To multisensoryczna wystawa, która powstała dzięki współpracy historyków sztuki, twórców multimedialnych oraz inżynierów dźwięku. Pozwala bliżej przyjrzeć się sztuce, nauce, technologii i fascynacji da Vinciego naturą. Poza tym to ekscytujące przeżycie, które umożliwia zapoznanie się z pełnią twórczości Leonarda.
Mama zawsze wraca - POLIN
- 24.04.2022
"Mama zawsze wraca" to wzruszająca opowieść o trzyletniej Zosi Zajczyk ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta przez swoją Mamę.
"Nikt nie wie, że tu mieszka dziewczynka. Będziesz tu mieszkała jak krasnoludek. [...] Nie czułam się smutna. Nie było mi źle. [...] Nigdy nie chciałam wyjść, bo nie wiedziałam, że można wyjść" – mówi we wstępie do opowiadania główna bohaterka.
Jesienią 1940 roku, Zosia wraz z rodzicami, trafiła do warszawskiego getta, do piwnicy z zakratowanym oknem. Dziewczynka spędziła tam długie miesiące tylko z ukochaną lalką, w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę. Nie pamięta muru, głodnych ludzi na ulicach, opasek z gwiazdą Dawida. Pamięta zamiast tego kasztany, patyki i listki, sanki rysowane węglem na podłodze, haftowane obrazki oraz to, że do tej małej piwnicy, na skraju warszawskiego getta, jej mama zawsze do niej wracała.
W czwartek, 21 kwietnia, mieliśmy okazję obejrzeć spektakl w którym główną rolę zagrała Agnieszka Popławska. Zaprezentowany tekst wzbogacony został wstrząsającymi i zachwycającymi obrazami, które ukazały coś niewyobrażalnego.
Debata „105 lat walki o Ukrainę”
- 21.04.2022
W środę 20 kwietnia 2022 Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprosiło nas na wyjątkową debatę pod tytułem „105 lat walki o Ukrainę”. Profesorowie kilku uczelni w Polsce opowiedzieli o złożonej historii walk o niepodległość Ukrainy. w 102 rocznicę podpisania układu Piłsudski-Petlura. Ponieważ dziś jesteśmy sąsiadami związanymi na dobre i na złe, a w naszej szkole uczy się dużo młodzieży ukraińskiej, 15-osobowa grupa Ukraińców uczestniczyła w tej niezwykłej debacie. By lepiej zrozumieć teraźniejszość, trzeba poznać wspólną przeszłość. Wystawa w Muzeum, którą później wspólnie obejrzeliśmy potwierdziła braterstwo naszych narodów.
79. rocznica wybuchu powstania w Getcie Żydowskim
- 21.04.2022
19 kwietnia w 79.rocznicę wybuchu powstania w Getcie Żydowskim -największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, po raz kolejny - jak zwykle od początku istnienia akcji- uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej ŻONKILE organizowanej przez przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tego dnia łączyliśmy się pamięcią nie tylko z mieszkańcami Warszawy, ale również z walczącą obecnie Ukrainą. Część naszych tegorocznych wolontariuszy to uczniowie pochodzący z Ukrainy, więc sprawa oddania życia dla ojczyzny przyświecała nam dzisiejszego dnia szczególnie mocno.
Wystawa "Szalom!"
- 09.04.2022
W piątek 8 kwietnia jeszcze w ramach przygotowań do akcji ŻONKILE byliśmy w Muzeum Niepodległości al. Solidarności 62 na wernisażu wystawy "Szalom! Judaika w zbiorach Muzeum Niepodległości". W zbiorach Muzeum Niepodległości znajdują się pamiątki, które są związane z historią Żydów polskich, szczególnie w latach II wojny światowej. Z tego czasu pochodzą eksponaty związane z gettem łódzkim. Są to banknoty i monety, które stanowiły pieniądze obiegowe w getcie. Wystawa upamiętnia straszne wydarzenia z czasów II wojny światowej i ludzi, którzy nie poddali się, walczyli do końca.
Po wernisażu sam kustosz muzeum oprowadził nas po wystawie dotyczącej Niepodległej.
Arteterapia - artyści dla cudzoziemców
- 10.04.2022
Niedziela wcale nie musi być leniwa, może być bardzo TWÓRCZA
Warsztaty bardzo kreatywne, skłaniające do refleksji, pozwalające wyrazić swoje artystyczne ja. Nasi uczniowie i nauczyciele pod okiem prawdziwych artystów w czasie 3 godzinnych warsztatów stworzyli przepiękne kolaże. Fotorelacja ukazuje ogromne zaangażowanie i dobrą zabawę biorących udział osób ;)
Szczęśliwe dni - Teatr dramatyczny
- 03.04.2022
Sobotni wieczór spędziliśmy w Teatrze dramatycznym w Warszawie na spektaklu "Szczęśliwe dni" reżyserii Antoniego Libery.
Sytuacja, w jakiej odnajdujemy beckettowską bohaterkę, jest niezwykła. Sam fakt, iż widzimy ją wkopaną w kopiec, uruchamia lawinę domysłów. Symbolika miejsca, przestrzeni, w której ona walczy o siebie, jest tyleż szokująca, co paradoksalnie bardzo prawdziwa.
Na scenie widzieliśmy samotność, taką najprawdziwszą, dojmującą, najczarniejszą. Smutek i przemijanie. A jednak w tym wszystkim były też wspomnienia, czar, który sprawia, że człowiek ma chęć trwać i walczyć z losem o każdy kolejny dzień. Paradoksalnie sytuacja Winnie daje ludziom nadzieję. Tak długo, jak człowiek walczy o siebie, jego życie trwa. Dlatego bohaterka spektaklu, zakopana po pas w ziemi (później nawet po szyję), mimo wszystko promienieje życiem, celebruje codzienne czynności, drobiazgi, zagaduje świat i samą siebie, żeby opóźnić kres"
Po zakończeniu spektaklu mieliśmy możliwość spotkania się z aktorką odgrywającą rolę głównej bohaterki, p. Mają Komorowską oraz p. Grażyną Orzechowską-Mikulską, Zastępczynią Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy. Obie Panie zaangażowane są w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którym zadedykowany został spektakl.
Oświadczenie o kontynuacji kształcenia w ukraińskim systemie oświaty
- 13.04.2022
Rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem lub uczniem składa do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu dziecka lub ucznia oświadczenie o kontynuacji kształcenia w ukraińskim systemie oświaty.
Oświadczenie można złożyć w odpowiednim ze względu na miejsce pobytu dziecka/ucznia Urzędzie Dzielnicy m.st. Warszawy, elektronicznie lub wysłać na adres korespondencyjny odpowiedniego Urzędu Dzielnicy.
Rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem lub uczniem, którego miejscem pobytu jest Dzielnica Wola m. st. Warszawy może złożyć oświadczenie:
- W Urzędzie Miasta Dzielnicy Wola Al. Solidarności 90, parter - wejście A
- Wysyłając skan na adres mailowy: wola.wow@um.warszawa.pl
- Wysyłając oryginał na adres: Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Wydział Oświaty i Wychowania Al. Solidarności 90, 01-003 Warszawa
Załączniki:
Dzień bez plecaka
- 03.04.2022
Dzień bez Plecaka, zorganizowany w naszej szkole przez Samorząd Uczniowski, przywędrował do naszego kraju z USA. Celem akcji jest zwiększanie świadomości trudnych warunków życiowych i problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów na świecie, dla których zwykły plecak jest luksusem.
Dla nas był to dzień pełen śmiechu i radości, gdyż pomysłowość i kreatywność naszych uczniów nie ma granic. Okazuje się, że plecak można zastąpić: walizkami, koszykami wiklinowymi i zakupowymi, wiaderkami, skrzynkami narzędziowymi, pudełkami itp.
Przygotowanie do akcji ŻONKILE
- 01.04.2022
Uczniowie naszej szkoły, którzy 19 kwietnia włączą się do uczczenia 79.rocznicy wybuchu powstania w Getcie Żydowskim już dziś przygotowali się do tego wydarzenia poznając historię tamtych dni idąc Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów. Byliśmy też w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, na placu przy Pomniku Bohaterów Getta, a nawet przy ławeczce Jana Karskiego. Jesteśmy gotowi do akcji. Zapraszamy do współpracy!
Byłeś jak wielkie stare drzewo...
- 03.04.2022
Byłeś jak wielkie stare drzewo... to tytuł lekcji muzealnej zorganizowanej w Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie, w której wzięli udział uczniowie klasy 3b. Z zainteresowaniem słuchali historii Więzienia na Pawiaku, przypomnieli sobie najważniejszych poetów czasów II wojny światowej, a także poznali poezję tworzoną w samym więzieniu.
Wycieczka do ZOO
- 03.04.2022
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas przygotowawczych udali siena wycieczkę do warszawskiego ZOO. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO, poznawania jezyka polskiego w życiu codziennym oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania w miejscach publicznych i przyjemne spędzenie dnia. Podczas wyjazdu była piękna pogoda, a młodzieży dopisywały dobre humory. Uczniowie podczas wycieczki mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród nich wiele emocji.
Rekolekcje
- 01.04.2022
Rekolekcje w naszej szkole mają od bardzo wielu lat nie tylko wymiar religijny, ale dają też możliwość poznawania ciekawych ludzi i niezwykłych historii.
W tym roku po wspaniałych naukach w kościele prowadzonych przez naszego katechetę ks. Jana Chacińskiego, w grupach udawaliśmy się do domu Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Żelaznej 97. Historia sióstr tego zgromadzenia wiąże się z biskupem warszawskim z czasów Powstania Styczniowego, więc z radością ją poznaliśmy i chętnie zwiedziliśmy otwarte w nowym multimedialnym wydaniu Muzeum Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Czasy II wojny światowej i zasługi w ratowaniu Żydów to kolejna niezwykła historia doceniona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Dobrze, że ją poznaliśmy
Archiwum Aktualności