Przed przerwą świąteczną młodzież naszej szkoły wybrała się na wystawę czasową ,,Wielkie i małe historie” organizowaną przez Muzeum Historii Polski. Zaprezentowane zbiory tworzą panoramę polskich dziejów, rysują ich rozmaite konteksty – polityczne, cywilizacyjne, kulturalne i odwołują się nie tylko do naszej wiedzy, ale też pamięci i emocji. Znajdziemy wśród nich dzieła sztuki i rzemiosła, zabytki o kluczowym znaczeniu dla historii Polski i Polaków, ale także pozornie zwyczajne przedmioty, które często były świadkami poruszających losów ich właścicieli. Uwaga skierowana również została w stronę wydarzeń, które kształtują naszą teraźniejszość. Stawiając pytania o to, co jest ważne dla nas tu i teraz. Zastanawialiśmy się, jak zapamiętają to przyszłe pokolenia i co powiedzą im obiekty, które zostały wyeksponowane. Historia jest bowiem niekończącym się procesem, który trwa.
Świąteczne spotkanie koła varsavianistycznego
- 19.12.2023
Świąteczne spotkanie koła varsavianistycznego odbyło się w poniedziałek 18 grudnia w gościnnej naszej szkolnej bibliotece. Był opłatek, życzenia, radosne śpiewanie kolęd i konkursy. Następne spotkanie koła - już w roku 2024. W imieniu wszystkich varsavianistów, życzę każdej uczennicy i każdemu uczniowi naszej szkoły wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia! Do Siego Roku!
„Orła WRONa nie pokona”
- 19.12.2023
W 42. Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczniowie klasy 3e wysłuchali wykładu pt. „Orła WRONa nie pokona” wygłoszonego przez edukatora Biura Edukacji Narodowej IPN p. Marcina Łaszczyńskiego. Uczniowie uporządkowali wiedzę na temat genezy Solidarności, działalności i delegalizacji wolnych związków zawodowych, historię strajków w Stoczni Gdańskiej, kopalniach „Wujek” i „Piast”, akcje przeprowadzone o kryptonimie „Azalia” i „Jodła”. Wykład pozwolił nam zrozumieć, jak dążenia wolnościowe determinowały działania opozycyjnej młodzieży i dorosłych. Dzięki zdjęciom archiwalnym przeszliśmy „najdłuższą” w tamtym czasie ulicą w Warszawie, od Moskwy do Al. Niepodległości, czyli ulicą Rakowiecką. Przywołany został także film F. Coppoli „Czas Apokalipsy”, który najlepiej oddawał klimat tamtego czasu.
(Nie) szkoła cyfrowego dobrostanu – uczymy się od siebie.
- 15.12.2023
W dniu 15.12. klasa 1b zamieniła się rolami i to ona prowadziła lekcję odwróconą dotyczącą świata wirtualnego. Klasa tym przedsięwzięciem zakończyła projekt realizowany przy współpracy z Fundacją Zaprojektowane do Działania. Zajęcia dały możliwość uczniom, ale również nauczycielom rozwinąć swoje kompetencje poznawcze, zweryfikować swoją wiedzę na temat hejtu czy świata bez Internetu, ale również nauczyć współpracy w grupach. Celem projektu było wzmocnienie uczniów w ich dobrostanie cyfrowym oraz ukształtowanie ich poczucia odpowiedzialności za swoje czyny i słowa. Lekcja odwrócona opierała się na interaktywnej grze, której pomysłodawcami była klasa 1b. Dziękujemy wszystkim za udział!
Podróż Pamięci na Majdanek
- 15.12.2023
Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, który funkcjonował na obrzeżach Lublina od października 1941 roku do lipca 1944 roku.
Klasy z rozszerzonymi historią i wiedzą o społeczeństwie postanowiły jeszcze w tym roku udać się do Lublina na wyjątkową lekcję historii. Zobaczyliśmy pozostałości obozu, dowiedzieliśmy się o codzienności jego mieszkańców i warunkach w jakich się znajdowali.
Muzeum Historii Żydów Polskich
- 14.12.2023
Wystawa stała "1000 lat historii Żydów polskich" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin to prawdziwa wędrówka przez tysiąc lat wspólnej historii Polaków i Żydów na naszych ziemiach; opisuje też wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Koło varsavianistyczne udało się tam w czwartek 14 grudnia. Muzeum jest ogromne. Osiem muzealnych galerii wypełnia po brzegi specjalna na potrzeby ekspozycji ciekawa scenografia. Wyszliśmy podekscytowani i szczęśliwi.
Gra miejska
- 14.12.2023
We wtorek 12 grudnia klasa IF wzięła udział w grze miejskiej zorganizowanej przez IDMN. Po zapoznaniu się z historyczną postacią ( a były to wyłącznie kobiety) spoczywającą na Starych Powązkach, uczniowie ruszyli na poszukiwania grobu. Po wyznaczonym czasie zdali relację z tych poszukiwań nauczycielowi historii p. Michałowi Osypowiczowi. Uczniowie klasy IF spisali się na medal.
Warsztaty UTH
- 11.12.2023
W dniu 11 grudnia, uczniowie naszego liceum, zostali przyjęci na Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej (UTH) w siedzibie przy ulicy Jutrzenki. Uczelnia realizuje projekt pt. "Bezpiecznie jest wiedzieć z UTH", w ramach którego przygotowała zajęcia skierowane do uczniów klas czwartych. Oprócz przedstawienia oferty edukacyjnej uczelni, przygotowano również wykłady na temat: „Gdzie się kończy wolność słowa?”, oraz „Jak się uczyć, żeby się nauczyć?” W formie warsztatu uczniowie mogli poćwiczyć swoją pamięć, poznać techniki uczenia się i skutecznego zapamiętywania. Zdecydowanie przydatne zajęcia przed maturą.
W spotkaniu brali również udział uczniowie klasy 3 z profilu mat-inf. Na specjalnie przygotowanej dla nich lekcji w sali informatycznej mogli zmierzyć się z zagadnieniem rafinacji informacji z dziedziny BIG DATA. Uczniowie pod kierunkiem dr inż. Dariusza Jarugi pracowali w phpMyadmin i za pomocą komend w SQL wyszukiwali ciekawych informacji w ogólnodostępnym zasobie (https://dane.gov.pl/) nazwisk występujących w Polsce.
kLUB nIEPOKORNYCH
- 08.12.2023
Czwartkowy wieczór uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spędzili w Teatrze Garnizon Sztuki, gdzie mogli obejrzeć "Klub Niepokornych" Joanny Kowalskiej w reż. Piotra Ratajczaka.
Spektakl ten, inspirowany filmem Johna Hughesa „The Breakfast Club” z 1985 roku, mówi o problemach nastolatków, o tworzeniu się więzi międzyludzkich, relacjach młodych ludzi z rodzicami, wreszcie - o przyjaźni i miłości. I chociaż film powstał w latach 80. to problematyka poruszona w spektaklu jest nadal aktualna.
Klub Niepokornych opowiada o losach piątki uczniów liceum, którzy mają za karę spędzić całą sobotę w szkole, pisząc wypracowanie na temat "Kim jestem?". Z początku podchodzą do siebie nieufnie, pojawia się wiele konfliktów, jednak w pewnym momencie jednoczą się przeciw nauczycielce. Zaczynają otwierać się na siebie i odkrywają, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż początkowo sądzili. W normalnych warunkach udawaliby, że się nie widzą, ale uwolnieni od presji znajomych i umieszczeni właściwie w próżni zrzucają maski, pokazując swe prawdziwe wnętrze.
Reżyser Piotr Ratajczak, podobnie, jak John Hughes, stopniowo buduje naszą sympatię do bohaterów, opowiadając z humorem, często z nutą smutku o rozterkach "już nie dzieci, a jeszcze nie dorosłych". Każde z nich zostało w jakiś sposób skrzywdzone przez rodziców, co odbije się na całym ich życiu.
Spektakl skłania do myślenia nad sobą, nad powodami, dla których zachowujemy się tak, a nie inaczej i o naszych relacjach z innymi.
Zachęcamy do obejrzenia tej niezwykle pouczającej historii
Serdecznie dziękujemy Mazowieckiemu Samorządowemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które ufundowało bilety dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły
Gra miejska na Starych Powązkach
- 04.12.2023
W ostatni dzień listopada miesiąca upamiętniającego zmarłych klasa IID w ramach lekcji historii udała się na Cmentarz Powązkowski aby odszukać groby i złożyć hołd niezwykłym Polkom, kobietom które umiłowały Ojczyznę nad życie. Niektóre z nich walczyły w Powstaniu Warszawskim, inne rozsławiały polską kulturę publikując, urządzając spotkania patriotyczne, jeszcze inne służyły Ojczyźnie swoim talentem. Przy sprzyjającej nam pogodzie odbyła się niezapomniana i bardzo pouczająca lekcja.
Archiwum Aktualności