• 4C w Muzeum Narodowym w Warszawie
        • 4C w Muzeum Narodowym w Warszawie

        • 27.01.2023
        • 6 stycznia klasa 4c wzięła udział w warsztatach w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzieła sztuki często nawiązują do utworów literackich, rzadko jednak są ich wierną ilustracją. Uczniowie skonfrontowali wybrane teksty z literatury polskiej i światowej z dziełami z kolekcji MNW. Co w wybranych utworach zafascynowało artystów i jakie dyskusję podejmowali w swoich pracach z autorami? Z takimi pytaniami przyszło zmierzyć się na tych warsztatach tegorocznej klasie maturalnej. 

      • Seminarium Naukowe „160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego”
        • Seminarium Naukowe „160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego”

        • 26.01.2023
        • 25 stycznia na Cytadeli odbyło się Seminarium Naukowe „160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego”.  Powstanie Styczniowe było bohaterskim zrywem narodowowyzwoleńczym mieszkańców Rzeczypospolitej pod zaborem rosyjskim. W najdłużej trwającym powstaniu w historii Polski, obok siebie stanęli Polacy, Litwini i Rusini by wspólnie walczyć z carskim zniewoleniem i pańszczyzną. Takie to właśnie tematy omawiane były na seminarium przez cały dzień.  Wystąpiło 33 prelegentów z różnych instytucji naukowych.  Pokłosiem obrad będzie - jak w poprzednim roku-  recenzowana monografia pokonferencyjna, zawierające treść wystąpień, zgłoszonych przez prelegentów.  W  bardzo osobliwy sposób temat: "Moralność i patriotyzm Romualda Traugutta w Powstaniu Styczniowym" przestawiła również nauczycielka naszego Liceum p. Angelina Ignatiewa.

          Później była możliwość zwiedzenia celi Traugutta w X Pawilonie. 

      • ,,Wszechmocni w sieci"
        • ,,Wszechmocni w sieci"

        • 24.01.2023
        • ,,Skąd się bierze zło? jak to skąd/ z człowieka/ zawsze z człowieka..." tymi słowami Tadeusza Różewicza moglibyśmy podsumować spektakl, w wykonaniu Teatru Kamienica, ,,Wszechmocni w sieci". W dniu 24.01. młodzież naszej szkoły miała możliwość skofrontować dwie rzeczywistości- realną i wirtualną. To od nich tak naprawdę zależy, którą z nich wybiorą. Przedstawienie przeniosło nas w świat cyberprzemocy i lajków, gdzie młody człowiek czuje się niejednokrotnie bezkarny. Aktorzy w bardzo ekspresyjny sposób ukazali konsekwencje hejtu w sieci.  

      • Dzień Patrona
        • Dzień Patrona

        • 23.01.2023
        • Powstanie Styczniowe to jedno z najbardziej dramatycznych i ważnych wydarzeń w naszej historii nowożytnej. Walkę tę podjęto w skrajnie trudnych warunkach i była ona świadectwem wielkiej narodowej determinacji w dążeniu do odbudowania własnego, suwerennego państwa polskiego. I choć Powstanie zakończyło się porażką, to płynące z niego doświadczenia Polacy wykorzystali w dalszych działaniach na rzecz niepodległości, uwieńczonych sukcesem w listopadzie 1918 roku.

          Dla nas, żołnierzy wolnej Polski – stwierdził w rozkazie z 21 stycznia 1919 roku Józef Piłsudski – powstańcy 1863 roku są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy

          Wodzem ich był człowiek świętego imienia, które brzmiało: Romuald Traugutt. Pytasz, dlaczego świętym jest to imię? Albowiem według przykazania Pana opuścił on żonę i dzieci, dostatki i spokój, wszystko, co pieści, wszystko, co raduje i jest życia ponętą, czarem, skarbem, szczęściem, a wziąwszy na ramiona krzyż narodu swego poszedł za idącym ziemią tą słupem ognistym i w nim zgorzał"

          "Gloria victis" Eliza Orzeszkowa

          Takim wzorem poświęcenia w służbie Ojczyzny powstańcy styczniowi pozostają i dla nas, współczesnych Polaków.

          Dzień Patrona szkoły, jaki obchodzimy w dniu dzisiejszym jest znakomitą okazją do przypomnienia tego dorobku i uczynienia z niego jeszcze istotniejszego elementu naszej narodowej samowiedzy.

          Tego dnia obchodzimy 69. rocznicę powstania szkoły, 159. rocznicę śmierci Romualda Traugutta naszego patrona dyktatora powstania styczniowego oraz 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

      • Hołd Powstańcom Styczniowym
        • Hołd Powstańcom Styczniowym

        • 23.01.2023
        • 21 stycznia 1919 roku, Naczelny Wódz Józef Piłsudski wydał rozkaz o zaliczeniu do szeregów Wojska Polskiego wszystkich weteranów powstania styczniowego, ponieważ  byli oni przykładem patriotyzmu dla młodego pokolenia wychowywanego w niepodległej II Rzeczpospolitej. Dziś powstańcy spoczywają już na różnych cmentarzach Polski, a najwięcej jest ich w kwaterze Powstania Styczniowego na Powązkach Wojskowych. Zaraz po uroczystej akademii w szkole grupa varsavianistów pojechała zapalić znicze w ich kwaterze. Nie mogliśmy w takim dniu pominąć grobu potomków Traugutta, a także naszej wieloletniej polonistki Zofii Makowskiej, która to właśnie nauczyła nas szacunku i pokory wobec tamtego zrywu powstańczego. 

      • 160 m w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego
        • 160 m w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

        • 22.01.2023
        • 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim wybuchło Powstanie Styczniowe. Było ono największym i najdłużej trwającym niepodległościowym zrywem narodowym, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Podczas powstania styczniowego, pojawiło się wiele akcentów w barwach narodowych: chorągiew z Orłem i Pogonią, z wizerunkiem Matki Boskiej i napisem "Pod Twoją Obronę". Oficerowie-powstańcy nosili sznury amarantowo-białe, pułkownicy szarfy w takich samych barwach, zaś generałowie i dyktator szarfy trójkolorowe. Powstańczą kokardę narodową uwiecznił na obrazie Pożegnanie Powstańca Artur Grottger w 1866 roku.

          Dzisiaj, 160 lat później, młodzież naszego liceum upamiętniła tę rocznicę maszerując ulicami Warszawy z Flagą Polski o długości 160 metrów.

          Program wydarzenia uwzględniał wyjście z budynku szkoły z flagą, a następnie przejście ulicami: Niska, Smocza, Stawki, Muranowska, Zakroczymska. W Parku Traugutta odśpiewaliśmy hymn Polski, wysłuchaliśmy wiersza Leopolda Lewina i złożyliśmy kwiaty pod Krzyżem Traugutta. Kolejne kroki skierowaliśmy na Rynek Nowego Miasta i Rynek Starego Miasta. O godz. 12:30 odbyła się uroczysta msza święta w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Na Placu Zamkowym odczytaliśmy Manifest Rządu Tymczasowego, a na Placu Staszica zakończyliśmy wydarzenie poprzez złożenie flagi.

          Wszystkim uczestnikom towarzyszyła podniosła atmosfera. Podczas marszu spotykaliśmy się ze słowami poparcia ze strony napotykanych przechodniów.

      • 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
        • 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

        • 21.01.2023
        • 20 styczna 2023 r. na dziedzińcu X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbyły się główne uroczystości obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego organizowane przez Muzeum Niepodległości. W samo południe wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji muzealnych i oświatowych złożyliśmy hołd Powstańcom Styczniowym. Razem złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze na znak pamięci.

          Uroczystość ta otwiera trzydniowe obchody 160-lecia wybuchu Powstania Styczniowego w naszej szkole.

      • Warsztaty w Muzeum Narodowym
        • Warsztaty w Muzeum Narodowym

        • 21.01.2023
        • 20.01.2023 klasa maturalna 4D wraz z wychowawcą wybrała się na wycieczkę do Muzeum Narodowego. Uczniowie brali udział w niezwykle ciekawej lekcji muzealnej dotyczącej powiązań pomiędzy sztuką a literaturą od starożytności do baroku. Temat niezwykle bliski maturzystom, dający możliwość na powtórkę zagadnień z języka polskiego oraz historii.

      • Lekcja muzealna w X Pawilonie
        • Lekcja muzealna w X Pawilonie

        • 22.01.2023
        • 18 stycznia 2023 roku klasy 2a, 2b i 2e w ramach obchodów Dnia Patrona naszej szkoły udały się na wycieczkę do Muzeum Niepodległości. W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli film poświęcony bohaterowi powstania styczniowego, Romualdowi Trauguttowi. Następnie zwiedzali muzealne wnętrza Cytadeli Warszawskiej. W trakcie pobytu odgrywane były miniaturowe inscenizacje historyczne. Przewodnik wcielał się w rolę groźnego żandarma w replice munduru z tamtych czasów, organizował przesłuchania przed carską komisją śledczą, odgrywał rolę więźnia w celi więziennej. W zajęciach brała też udział pani z historycznej grupy rekonstrukcyjnej w stroju z epoki – czarnej sukni „żałoby narodowej”. Zajęcia w Muzeum Niepodległości były bardzo ciekawe i różnorodne, wymagały zaangażowania ze strony uczniów. Uczestnicy wycieczki mogli się przenieść w realia czasów wielkiego zrywu niepodległościowego, jakim było powstanie styczniowe.

      • Studniówka 2023
        • Studniówka 2023

        • 15.01.2023
        • Na 110 dni przed egzaminem maturalnym uczniowie naszej szkoły wraz z osobami towarzyszącymi, wychowawcami i nauczycielami bawili się na Studniówce. Po dwóch latach przerwy, ze względu na pandemię, po raz 62. odbył się taki bal w tradycji naszej szkoły. W tym roku Komitet Studniówkowy dokonał wyboru Hotelu Sheraton.

          Tradycyjnie otwarcia studniówki dokonała dyrektor szkoły Pani Agata Pallasch:

          "Studniówka to swoistego rodzaju pożegnanie z kolegami i koleżankami ze szkolnych lat, wychowawcami i nauczycielami. To przypomnienie, że za 110 dni czeka Was jednen z najważniejszych egzaminów w Waszym życiu, egzamin maturalny"

          Po oficjalnym otwarciu studniówki maturzyści z XLV LO odtańczyli blisko półgodzinnego poloneza, który był jednym z najefektowniejszych na studniówkach ostatnich lat. Później przyszedł czas na posiłek i wspólne zdjęcia (galerię zdjęć znajdziecie w naszej galerii). Nie zabrakło przemówień ogranizatorów i uczestników balu oraz podziękowań dla dyrekcji, nauczycieli i wychowawców.

          Wszyscy życzyli uczniom XLV LO powodzenia na maturze i dobrej zabawy na sobotnim balu.

          Piękne podsumowanie naszego balu zostało ujęte w reportażu Radia Eska. Zachęcam do poczytania i obejrzenia zdjęć:

          https://www.eska.pl/warszawa/studniowka-2023-tak-wygladal-bal-xlv-liceum-ogolnoksztalcacym-im-romualda-traugutta-aa-KKaD-ae4p-Ywzs.html

           

      • Wolontariat
        • Wolontariat

        • 02.01.2023
        • Nasi wolontariusze zorganizowali zbiórkę dla bezdomnych zwierząt w Fundacji ZNAJDKI. Dary dojechały, zwierzaki szczęśliwe podziękowały nam rozdając buziaki i merdając ogonami.