W dniach 20 - 24 czerwca 2022 r. uczniowie cudzoziemcy naszej szkole uczestniczyli w wycieczce integracyjnej finansowanej ze środków finansowych Biura Oświaty Urzędu m. st. Warszawy.
Pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy zamek w Czorsztynie oraz zamek w Niedzicy, a także poznaliśmy historię powstania Zapory Wodnej na Zespole Zbiorników Wodnych Niedzica-Czorsztyn-Sromowce Wyżne. Po południu przeszliśmy cały Wąwóz Homole, a w towarzystwie tajemniczych Kamiennych Ksiąg utworzyliśmy żywy napis nazwiska naszego patrona. Na koniec odpoczęliśmy na widokowej polanie Bukowinki i odwiedziliśmy kościół parafialny pw. Matki Bożej Pośredniczki Łask, czyli dawną cerkiew pw. Matki Boskiej Pokrownej.
Drugiego dnia wycieczki uczestniczyliśmy w spływie Przełomem Dunajca. Mieliśmy okazję zobaczyć najwyższe szczyty Pienin. Każdy z nas miał okazję poznać pracę flisaka osobiście wcielając się w ich role. W serdecznej i niezwykle żartobliwej atmosferze poznaliśmy historię, faunę i florę oraz tradycje, zwyczaje i obyczaje panujące w tym niezwykłym regionie naszego kraju. Panowie flisacy wysadzili nas po lewej stronie Dunajca. Ścieżka na Sokolicę widzie lasem, stromo w górę. Po drodze mijaliśmy dwie łąki i podziwialiśmy piękny widok na Szczawnicę. Dotarcie na szczyt zajęło nam około godziny drogi. Po zdobyciu szczytu zeszliśmy bezpośrednio do Krościenka. Widoki piekne.
Trzeciego dnia zdobyliśmy Trzy Korony. W tym celu wybraliśmy najdłuższą i najrzadziej uczęszczaną trasę, która swój bieg rozpoczyna w Czorsztynie. Najbardziej widokowa część szlaku znajduje się tuż za miejscowością Czorsztyn - to polana Majerz z bacówką i widokiem na tatry i Jezioro Czorsztyńskie. Wspinaliśmy się po leśnych stopniach i skałach, aż do samego tarasu widokowego na Trzy Korony. I tak oto zdobyliśmy najwyższy z wierzchołków "korony" zwanym Okrąglicą 982 m n.p.m.
Z tarasu, przy pięknej słonecznej pogodzie, podziwialiśmy widok na Tatry, Słowację oraz srebrzystą wstęgę Dunajca wijącego się na dole, u stóp naszej góry. Schodząc ze szczytu udaliśmy się do Zamku Pienińskiego. To ruiny w masywie Trzech Koron pozostałe po znajdującej się tutaj dawnej warowni - najwyżej położonej fortyfikacji w Polsce! W powrotną drogę wybraliśmy żółty szlak prowadzący Wąwozem Szopczańskim do Sromowców Niżnych. Jest on położony pomiędzy Trzema Koronami a Podskalną Górą, która zwana jest również Cieplicą, z uwagi że to właśnie jej stoki najszybciej topnieją na wiosnę. Można by rzecz, że ściany schodzą tak blisko do siebie, że spaceruje się tutaj dnem stromego kanionu, a nie wąwozem.
Każdego dnia uczestnicy wycieczki uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, które skupiały się na:
1. warsztatach aktorsko-teatralnych, które otwierają nas na spontaniczne działania i zachęcają do poszukiwania własnej autentyczności i nowych form ekspresji. We wspólnej pracy warsztatowej wykorzystano improwizację oraz pracę z partnerem scenicznym.
2. zajęciach sportowych - przybliżyły nam kajakarstwo. Poznaliśmy podstawowe zasady organizacji spływów kajakowych. Przeszliśmy krótki kurs technik wiosłowania, ratownictwa wodnego oraz locji na spływach kajakowych. Najwięcej radości dała mam część praktyczna. Kontakt z wodą, nawet tą sięgającą jedynie do kolan, to niezapomniana zabawa.
3. zajęciach kulturoznaczych - poznaliśmy historię oraz tradycje regionu. W Izbie Regionalnej poznaliśmy tajniki tradycyjnego gotowania, przędzenia i pieczenia chleba.
4. warsztatach z doradztwa zawodowego - aktywne zajęcia motywujące do myślenia o swojej przyszłości zawodowej oraz przygotowujące do wejścia na rynek pracy w Polsce.
5. zajęciach instrumentalno-muzycznych. Nasz niesamowity przewodnik, Pan Andrzej Budz - multiinstrumentalisty, instruktora, budowniczego instrumentów - przybliżył nam tradycyjne intrumenty pasterskie. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyła się gra na piszczałkach pasterskich, trombicie, rogu pasterskim, piszczałce wielkopostnej i dudach podhalańskich. Sami mogliśmy wypróbować własnych sił... 😎 Wydobycie choćby jednego dźwięku okazało się ogromnym wyzwaniem.
W imieniu wszystkich uczestników wycieczki oraz ich rodziców/opiekunów prawnych składany serdecznie podziękowania dla:
💐Pani Joanny Gospodarczyk - dyrektorki Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy
💐Pani Grażyny Orzechowskiej-Mikulskiej - zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy
💐 Pani Grażyny Iber- Wojtanek - dyrektorki Szkolnego Ośrodka Wypoczynkowego "Orle Gniazdo"
oraz
pracowników Pienińskiego Parku Narodowego
flisaków Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Polskich
a także naszemu wspanialemu przewodnikowi
Panu Andrzejowi Budz - multiinstrumentalisty, instruktora, budowniczego instrumentów