• „Lekcje z ZUS” to projekt Zakładu skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Projekt prowadzony jest pod patronatem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji i Nauki.

Powstał po to by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń. Dają też praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

„Lekcje z ZUS” oparty jest na częstej interakcji z uczniami, dlatego przygotowane zostały prezentacje i filmy, krzyżówki i quizy, dzięki którym uczniowie w przystępny i atrakcyjny sposób pogłębią swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych.

Młodzież korzysta z gry planszowej „Specjalista ZUS” dzięki której wciela się w rolę pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wspina się po szczeblach kariery zawodowej. Podczas tej drogi dowiaduje się więcej o ubezpieczeniach społecznych.