• Śladami Józefa Piłsudskiego
     • Śladami Józefa Piłsudskiego

     • 28 listopada zakończyliśmy szkolne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległosci spacerem - śladami J. Piłsudskiego.

      Młodzież miała okazję kroczyć śladami Józefa Piłsudskiego na Placu Zamkowym, gdzie 14 listopada 1920 r. w czasie pierwszych uroczystości Święta Niepodległości Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz odebrał od wojska buławę marszałkowską;  pod Sejmem RP, gdzie pierwsze posiedzenie Sejmu odrodzonej Polski otworzył Naczelnik Państwa Józef Piłsudski czy też pod Belweder, gdzie powrócił po zamachu majowym, 5 czerwca 1926 r. i pozostał tu, aż do śmierci 12 maja 1935 r.

      Oczywiście to tylko kilka z odwiedzonych miejsc związanych z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

    • Wręczono stypendia Prezesa Rady Ministrów
     • Wręczono stypendia Prezesa Rady Ministrów

     • W dniu 26 listopada 2018 w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie miała miejsce uroczystość zorganizowana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Ponad 200 najzdolniejszych uczniów z Warszawy i powiatów okołowarszawskich otrzymało stypendia Prezesa Rady Ministrów. Akty przyznania stypendiów w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczył poseł Marek Suski.

      Naszą szkołę reprezentowała Julia Hałubicka z klasy 2A. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

    • Wiedeń
     • Wiedeń

     • 22 listopada uczestnicy Euroweeku brali udział w jednodniowej wyciecce do Wiednia. Wiedeń okazał się z tych miejsc, które ma swój niepowtarzalny urok i czar. Z jednej strony majestatyczne, zachwycające naprawdę wspaniałą architekturą. Z drugiej strony to miasto nowoczesne, pełne zieleni i tętniące życiem. Uczniowie zobaczyli między innymi kościół św. Józefa, Park Straussa, Pałac Cesarski - Hofburg, operę, ratusz, parlament czy katedrę św. Szczepana. Oczami wyobraźni przenieślli się w złote czasy, kiedy na wybrukowanych ulicach słychać było stukot końskich kopyt, które to konie zaprzęgnięte do powozów zawoziły modnie wystrojone damy i dżentelmenów do opery. Młodzi podróżnicy stwierdzili zgodnie, że Wiedeń to raj dla miłośników kultury i sztuki, do którego z pewnością jeszcze powrócą.

    • Euroweek
     • Euroweek

     • W dniach 18 - 23 listopada młodzież z XLV LO wzięła udział w obozie językowym Euroweek-Szkoła Liderów.Szeroki program zajęć obejmował udział w licznych prezentacjach krajów nie tylko Unii Europejskiej, ale również całego świata. Młodzież przyglądała się różnorodności kulturowej i geograficznej państw, z których pochodzą wolontariusze (np. Etiopiia, Indonezja, Indie). Poprzez poznanie tradycji, religii i zwyczajów z różnych stron świata uczniowie pogłębiali wzajemny szacunek i tolerancję. Ponadto realizowali swój cel nadrzędny - podnosili umiejętności językowe. Różnorodne gry i zabawy, etiudy teatralne czy zadania projektowe w języku angielskim uczyły integracji, pracy w grupie, rozwijały kreatywność i komunikatywność. Nie lada wydarzeniem była wyprawa do Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku – placówki muzealnej zlokalizowanej w dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku. Z pomocą przewodnika młodzież przeszła podziemną trasę turystyczną, w której skład wchodziło zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna), „Chodnik Śmierci” oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Dużą atrakcją cieszył się udostępniony do zwiedzania skarbiec. To tutaj można było zobaczyć 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni tj przez ok. 1000 lat. Jeden z podziemnych korytarzy zawierał kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, z uwiecznionymi najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami. Zaś ściany i strop sztolni ochrowej były pokryte pomarańczowym nalotem, który jest nalotem ochry ‒ zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza. Ogromne wrażenie zrobiła również bardzo dokładna replika średniowiecznej osady, na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1. Jednak największą atrakcją turystyczną kopalni okazał się przejazd podziemnym pomarańczowym tramwajem. 

      Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w obozie językowym Euroweek. Były łzy, pamiątkowe zdjęcia oraz ognisko pożegnalne.

    • Spotkania z ciekawymi ludźmi
     • Spotkania z ciekawymi ludźmi

     • Środowe popołudnie, 21 listopada 2018 r., dostarczyło wielu wolontariuszom mocnych przeżyć. Na spotkanie z nami do  XXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego  przybyła działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy  pani Wanda Traczyk- Stawska. Wielu ocierało łzy podczas jej relacji. Przed spotkaniem przygotowywaliśmy wieńce niepodległościowe na mogiły powstańców. Teraz czeka nas wykonanie wielkiego zadania, o które zostaliśmy poproszeni przez p.Wandę - złożyć te wieńce powstańcom na cmentarzu.

    • Cmentarze
     • Cmentarze

     • Każdego roku w listopadzie uczniowie klas drugich, a także grupa varsavianistyczna odwiedzają okoliczne cmentarze innych wyznań. W tym roku odwiedziliśmy  Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej i oba cmentarze ewangelickie. To jest niezwykła lekcja religioznawcza, a ponadto pozwala poznać sylwetki wielu ważnych dla naszego miasta spoczywających tam ludzi.

    • Młodzi przy Grobie Nieznanego Żołnierza
     • Młodzi przy Grobie Nieznanego Żołnierza

     • W piątek 16 listopada 2018 kolejny już raz uczniowie ze  szkół warszawskich spotkali się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, by oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski. Jednocześnie spotkanie to było rozpoczęciem XIV edycji Konkursu Wiedzy o Grobie Nieznanego Żołnierza, w której będziemy brali udział.  Do zebranych przemówił płk Witold Lisowski, który w swojej wypowiedzi odniósł się do istoty współczesnego patriotyzmu oraz podziękował zebranym za tak liczne przybycie. Po przemówieniu pana pułkownika i wysłuchaniu melodii „Śpij kolego” uczestnicy spotkania złożyli na płycie Grobu wiązanki kwiatów i wpisali się do Księgi Pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza.

    • Wolontariusze w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym
     • Wolontariusze w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym

     • W środę 14 listopada wolontariusze kolejny raz pojechali z pomocą do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie. Jest to bardzo ciekawe miejsce- jedyne takie na Mazowszu, gdzie znajduje się również niezwykłe Muzeum Misyjne, w którym  zgromadzono ok. 3000 eksponatów z całego świata. To tam pomagamy też często przy wysyłce biuletynów i bardzo tę pracę lubimy. 

      Naszym wolontariuszom nie brakuje zapału. Już wkrótce jedziemy pomóc przy wydawaniu obiadów bezdomnym, a WOŚP mamy przygotowany. Wielka Orkiestra zagra 13 stycznia 2019. 

    • Wycieczka do Treblinki
     • Wycieczka do Treblinki

     • „  …jedźcie do Treblinki poprzez wszystkie pokolenia

      nie zostawiajcie Ich samotnych”                             

                                             Halina Birenbaum

      Zaledwie sto kilkadziesiąt kilometrów na północny wschód znajduje się jeden z największych cmentarzy mieszkańców Warszawy, były niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy Treblinka.

      "Wagon zamknięty na klucz. Nikt nie wierzył, że na śmierć. Z pewnością - na życie. (...) Tutaj się tylko zajeżdża, stąd nikt nie wyjeżdża." - taką relację o Treblince zdał przed laty Dawid Nowodworski, więzień obozu i działacz syjonistycznej organizacji młodzieżowej Ha-Szomer. Zginęło tu około 900 tys. ludzi. Nie znamy dokładnej ich liczby, nie znamy imion i nazwisk tych, których tu przywieziono i zabito w komorach gazowych. Tę przestrzeń dzisiaj wypełnia cisza. To miejsce domaga się troskliwej pamięci oraz wiedzy.

      16 listopada uczniowie naszego liceum odwiedzili tak ważne miejsce dla historii naszego kraju. W imieniu całej społeczności naszej szkoły złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod symbolicznym pomnikiem ofiar Treblinki. Jesteśmy przekonani, że ta wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci.

    • IV Konferencja Samorządów Uczniowskich
     • IV Konferencja Samorządów Uczniowskich

     • 15 XI 2018 odbyła się IV Konferencja Samorządów Uczniowskich.

      Udział w niej wzięły: Maja Folleher, Julia Halubicka i Julia Ruclak. Nasze reprezentantki uczestniczyły w interesujących warsztatach i debatach mających na celu polepszenie funkcjonowania samorządu uczniowskiego.

    • Uroczystość z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości
     • Uroczystość z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

     • Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
      Podczas dorocznych obchodów 11 listopada uczciliśmy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

      Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, w dn. 09.11. miał w naszej szkole miejsce uroczysty apel, podczas którego do społeczności szkolnej przemówił sam Józef Klemens Piłsudski. W postać marszałka wcielił się Kacper Łuczak, uczeń klasy III C. O część artystyczną zadbali uczniowie klasy II B - przygotowali spektakl pt. "Dziady 3.0".

      "Dziady" Adama Mickiewicza to dzieło wyjątkowe, najwybitniejszy utwór literatury polskiej. Określa się je jako dramat narodowy, a więc niezwykle ważny dla naszej świadomości narodowej. To utwór o narodzie i dla narodu, zawiera nakaz pamięci o przodkach, przechowywania kultury i tradycji polskiej oraz instrukcje na czas walki o niepodległość. Uczniowie klasy II B dokonali próby przeniesienia akcji utworu Mickiewicza z roku 1823 do wydarzeń z lat 1981-1983. Prześladowana młodzież wileńska to w poczynionej na nowo interpretacji utworu solidarnościowa opozycja. Novosilcow stał się generałem Wojciechem Jaruzelskim. Postać Księdza Piotra przypomniała kapelana warszawskiej "Solidarności", bł. ks. Jerzego, a w pani Rollison dostrzegliśmy Barbarę Sadowską, poetkę, członkinię Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, matkę zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka. Inscenizacja teatralna zachowała swój wymiar uniwersalny: warto dbać o ojczyznę, która może być kiedyś zagrożona, ponieważ w przeszłości, na przestrzeni wieków miało to już miejsce. Wykorzystane w spektaklu rekwizyty i kostiumy okazały się być w dużej mierze autentycznymi pamiątkami z lat 80. XX wieku. NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze udostępniło młodym aktorom ówczesne flagi związkowe, przypinki czy prasę. Aktorzy zainspirowali się twórczością muzyczną zespołów rockowych, tworzących w stanie wojennym. Wyeksponowano również przedmioty codziennego użytku, z których jeszcze nie tak dawno korzystali rodzice i dziadkowie naszych uczniów. Wielu profesorów przyznało, że przedstawienie przypomniało im lata młodości.

    • Wieczorek poetycki
     • Wieczorek poetycki

     • Przed nami listopad miesiąc zadumy i refleksji poświęconej przemijaniu. W bibliotece szkolnej odbyła się spotkanie poetyckie, na którym młodzież zaprezentowała utwory literackie powstałe na przestrzeni wieków, przedstawiające tematykę związaną ze śmiercią. Mieliśmy okazję wysłuchać wybranych utworów polskich klasyków od Kochanowskiego do Herberta w interpretacji uczniów klasy 2A. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy pod tytułem Brzezina na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza.
       

    • Wolski odkrywca w Centrum Nauki Kopernik
     • Wolski odkrywca w Centrum Nauki Kopernik

     • 31 paździenrika 2018 r. uczniowie klasy 1a byli uczestnikami warsztatów laboratoryjnych w Centrum Nauki Kopernik.

      Podczas zajęć laboratoryjnych na chemii młodzież tworzyła kulka typów emulski i sprawdzała ich właściwości. Na fizyce młodzież przyglądałą sie wodzie okiem prawdziwego badacza - samodzielnie projektowali doświadczenia, sprawdzali na czym polega anomalia wody oraz czemu w ogóle o takiej anomalii się mówi. 

    • Narodowe Czytanie
     • Narodowe Czytanie

     • Uczniowie naszego Liceum w ramach zajęć bibliotecznych i Klubu Książki realizują Narodowe Czytanie  Antologii Niepodległości przygotowanej z myślą o jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

      Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Utwory te inspirują do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o danej i przyszłej Rzeczpospolitej.

      Za nami lektura fragmentów Starej baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego jednego z 44 tekstów na stulecie niepodległości. W planach mamy jeszcze teksty autorstwa m.in.: Jana Kochanowskiego, Piotra Skargi, Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza,  Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Czesława Miłosza, Jana Pawła II, Zbigniewa Herberta, Jarosława Rymkiewicza czy Andrzeja Kijowskiego.