Uczniowie klas maturalnych, biorący udział w warsztatach w Muzeum Narodowym, mieli możliwość stawiania pytań: czy ojczyzna, niepodległość, Polska to trudne tematy dla sztuki? Czy artysta może spowodować przebudzenie i zmianę zachowań społeczeństwa? Jaka idea Polski jest nam bliższa: samotna, bezkompromisowa, walcząca o ideały jednostka czy jako dojrzała, ostrożna wspólnota, umiejąca iść na kompromisy, aby osiągnąć porozumienie? Te pytania mają zawsze aktualny charakter, z pewnością jednak nabierają głębszego znaczenia i są częściej stawiane w roku świętowanie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie, poszukując na nie odpowiedzi, mieli możliwość zapoznania się z dziełami sztuki następujących twórców: Włodzimierza Pawlaka, Rafała Malczewskiego, Łukasza Karolkiewicza, Ewy Partum, Andrzeja Wróblewskiego, Jerzego Zielińskiego, Stanisława Szukalskiego oraz Xawerego Dunikowskiego.
Zostały przywołane utwory znane z literatury m.in.: Eviva l`arte Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Credo Antoniego Słonimskiego, Życie Juliana Tuwima, Ocalony Tadeusza Różewicza, Pan tu nie stał Stanisława Barańczaka czy Tadeusza Różewicza Nasza mała stabilizacja. Wymienione teksty kultury powstałe na przestrzeni dziesięcioleci stały się ważnym przykładem tego, jak sztuka i twórcy reagują na zmieniającą się rzeczywistość historyczną i polityczną oraz są pomocne w definiowaniu takich pojęć jak tożsamość narodowa, postawa patriotyczna czy tradycja.