Nasi uczniowie zajęli IV miejsce w koszykówce na Woli.
Gratulujemy!
Sukces sportowy!
- 28.01.2017
Dzień Patrona 2017
- 24.01.2017
23.01.2017 r. odbyła się uroczystość poświęcona Romualdowi Trauguttowi – patronowi naszego liceum, ostatniemu dyktatorowi Powstania Styczniowego z roku 1863. Myślą przewodnią tegorocznego Dnia Patrona były słowa Elizy Orzeszkowej zaczerpnięte z utworu, pt. „Gloria victis” - „Ze światłem idei w głowach, z ogniem miłości w sercach, głowy i serca nieśli wysoko.”
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Pani Grażyna Orzechowska-Mikulska – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy; Pani Mariola Zielińska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wola m. st. Warszawy; Pan Michał Cieślak – adiunkt X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w zastępstwie Pana Tadeusza Skoczka – dyrektora Muzeum Niepodległości.
Program tegorocznego Dnia Patrona był imponujący:
- Wyróżnienie finalistek szkolnego konkursu fotograficznego, zorganizowanego przez pana profesora Arkadiusza Olszynę, pt. „Jesienny liść”. Prace Marleny Baraban z klasy 3c i Eweliny Dąbrowskiej z klasy 2b możemy podziwiać na holu głównym szkoły.
- Część artystyczna przygotowana przez „Scenę na Miłej” –przedstawienie oparte na motywach mało znanej jednoaktówki Gabrieli Zapolskiej pod tytułem „Jesiennym wieczorem”. Gra aktorska, dekoracje, konferansjerka, oprawa muzyczna były na najwyższym poziomie.
- Wystawa w holu naszej szkoły, przybliżającą idee Powstania Styczniowego i Jego bohaterów, bez których nie narodziłby się mit walki ojczyźnianej.
- Prelekcja na temat Powstania Styczniowego oraz patrona szkoły Romualda Traugutta – wygłoszona przez panią profesor Elżbietę Kunowską – nauczycielkę religii i przewodnika warszawskiego oraz pana Michała Cieślaka – adiunkta X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
- Złożenie kwiatów pod Krzyżem Traugutta i Bramą Straceń przez reprezentantów naszej społeczności szkolnej, uczniowie klasy 1a oraz 2a wraz z wychowawcami.
Lekcja w Muzeum Narodowym
- 22.01.2017
20.01.2017r. klasa IIIA i IIIC wzięły udział w lekcji muzealnej „Mit czy dokument – powstanie styczniowe w sztuce" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Uczniowie zobaczyli najważniejsze dzieła plastyczne XIX i początku XX wieku, przedstawiające sceny z powstania styczniowego lub odnoszące się do tego wydarzenia historycznego, w tym Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego i Jacka Malczewskiego. Młodzież porównała jeden z cyklu dziewięciu czarno-białych rysunków „Polonia” autorstwa Artura Grottgera z „Patrolem powstańczym” M. Gierymskiego. W ten sposób bardzo szybko dostrzegli różnicę pomiędzy romantyczną i realistyczna koncepcją w polskim malarstwie pejzażowym. Lekcja zakończyła się wspólnym wykonaniem „żywego” obrazu.
154 rocznica wybuchu powstania
- 25.01.2017
W dniu dzisiejszym, przed Galerią Rządu Narodowego, na dziedzińcu X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, oddaliśmy hołd bohaterom powstania styczniowego 1863 roku.
Obok gospodarzy mniejsca - dr Tadeusza Skoczka (dyr. Muzeum Niepodległości) i Jana Engelgarda (kierownika Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej) uroczystość uświetniła asysta Grupy Historycznej "Niepodległość".
Wieniec składał m. in. reprezentujący Prezydenta RP Andrzeja Dudę - płk Waldemar Kozicki oraz sen. Anna Maria Anders, Sekretarz Stanu i Przewodnicząca rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - reprezentująca Premiera RP Beatę Szydło.
Państwowa Akademia Nauk - Muzeum Ziemi
- 20.01.2017
19 stycznia klasa 2B o rozszerzonym profilu geograficznym, miała przyjemność odwiedzić Muzeum Ziemi prowadzeone przez PAN. Temat lekcji muzealnej dotyczył skał i minerałów. Słuchacze mieli mozliwość zobaczyć, podotykać, porysować dziesiątki minerałów. W drugiej części zajęć uczniowie zwiedzili pozostałą ekspozycję muzeum.
Cyfrowobezpieczni
- 17.01.2017
SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO w naszej szkole upłynął pod znakiem aktywności edukacyjno-informacyjnych prowadzony wg przygotowanego scenariusza przez Edukatora Bezpieczeństwa Cyfrowego oraz Szkolnego Mentora bezpieczeństwa, wsparcia edukacyjnego i metodycznego ze strony edukatora i mentora bezpieczeństwa cyfrowego (filmy, prezentacje, quizy, gry, broszury, plakaty, instruktaże) oraz konsultacji dla dyrektora szkoły w zakresie wdrażania szkolnej strategii bezpieczeństwa cyfrowego, warsztatów metodycznych dla nauczycieli w zakresie świadomego wykorzystania narzędzi cyfrowych w dydaktyce, a także warsztatów dla uczniów nt. sposobów skutecznego radzenia sobie z zagrożeniami cyfrowego świata
WOŚP 2017
- 20.01.2017
15 stycznia uczniowie naszej szkole, po raz kolejny, brali udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Miło nam zakomunikować, że Sztab WOŚP Targówek zebrał w tym roku rekordową kwotę 418 311, 98 zł.
Dziękujemy Wam za pomoc i poświęcony czas, ale przewszystkim za serce włożone w akcję!Rekordy są fajne, ale to Wy stworzyliście tę fantastyczną atmosferę!
Dzień bez papierosa
- 19.01.2017
13 stycznia 2017 r. (piątek) obchodziliśmy SZKOLNY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA pod hasłem Lepsze jabłko niż papieros. Happening był organizowany przez uczniów ze Szkolnego Koła PCK oraz z kl. Ib pod opieką wychowawcy oraz pod czujnym okiem i z wielką pomocą Pani Pedagog.
Tydzień wcześniej uczniowie klasy I b przygotowali ekspozycję dotyczącą szkodliwości palenia, plakaty, gazetki na korytarzach szkoły, które zawierały ważne informacje dotyczące wpływu palenia na zdrowie, np. dane statystyczne dotyczące zachorowalności i umieralności z powodu palenia tytoniu, wiadomości o zabójczym składzie dymu tytoniowego i inne...
Dwóch uczniów przebranych za papierosy podczas przerw (13-stego w piątek) rozdawało w naszej szkole jabłka z etykietką Lepsze jabłko niż papieros, promując wśród społeczności szkolnej zdrowy styl życia i modę na NIEPALENIE. Na zakończenie akcji - na dużej przerwie - uczniowie mogli obejrzeć prezentację i pouczający film dotyczące skutków palenia papierosów.
Spotkania z teatrem cz. 2
- 31.01.2017
12.01.2017 r. Szkolni Miłośnicy Teatru obejrzeli spektakl „Matka Curage i jej dzieci” Bertolda Brechta w reżyserii Michała Zadary. Teatr Narodowy przedstawieniesygnuje słowami: „ Warszawa płonie. We wrześniu 1939 roku Bertolt Brecht pisze sztukę o wojnie trzydziestoletniej w XVII wieku. W roku 2016 Michał Zadara wystawia tę sztukę, myśląc o wojnie w roku 2025”.
„Matka...” jest najgłośniejszą premierą sezonu w Narodowym. Spektakl kusi gwiazdorską obsadą – w rolę tytułowej Courage wciela się Danuta Stenka, jako komiczny pastor konformista występuje Zbigniew Zamachowski. W pamięć zapada również scenograficzna instalacja Roberta Rumasa – gigantyczna makieta współczesnej Warszawy po wojennej apokalipsie oraz songi w aranżacjach Jacka „Budynia” Szymkiewicza i wykonaniu aktorów Narodowego. J.P. Sartre, mówiąc o B. Brechcie stwierdził, że „rolą dramatopisarza pozostaje pokazanie nam, kim jesteśmy – ofiarami i jednocześnie współwinowajcami. Dlatego sztuki Brechta tak nami wstrząsają”. Faktycznie, po zakończonym spektaklu byliśmy wstrząśnięci i dyskutowaliśmy na temat wojny i jej okrucieństw.
Kącik czytelniczy Traugutta
- 19.01.2017
Kącik czytelniczy Traugutta to kolejna realizacja zadania określonego w ramach szkolnej akcji czytelniczej. Obok Dnia SF, Klubu książki czy też akcji czytelniczych i projektów każdy uczeń naszej szkoły ma możliwość, w wolnej chwili, zapocznać się propozycją czytelniczą kącika.
Zmieniamy wizerunek - biblioteka szkolna
- 19.01.2017
W drugiej połowie roku 2016 w naszej szkole odbywały się remonty różnych pomieszczeń. Na naszych oczach zmieniała się szkoła.
Pod koniec listopada 2016 zakończył się remont biblioteki, a i prace porządkowe dobiegają już końca. Zapraszamy do galerii.
Zmieniamy wizerunek - siłownia
- 19.01.2017
W drugiej połowie roku 2016 w naszej szkole odbywały się remonty różnych pomieszczeń. Na naszych oczach zmieniała się szkoła. Obok najbardziej zauważalnych zmian na holu głównym odzyskaliśmy już nową siłownię.
Zmieniamy wizerunek - hol główny
- 19.01.2017
W drugiej połowie roku 2016 w naszej szkole odbywały się remonty różnych pomieszczeń. Na naszych oczach zmieniała się szkoła. Zapraszamy do galerii obrazującej zmiany, jakie zaszły na holu głównym szkoły.
Styczniowy numer gazetki już dostępny!
- 06.01.2017
Nasi uczniowie profesjonalnymi dziennikarzami
- 11.01.2017
W okresie trzech ostatnich miesięcy, tj. październik – grudzień 2016, uczniowie XLV LO działający w kole dziennikarskim i piszący artykuły do „Monitora Traugutta” kształcili swój warsztat pisarski w ramach Akademii Młodego Dziennikarza, organizowanej przez Zespół Placówek Europejskiego Domu Spotkań Młodzieży i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce oraz podczas Laboratorium Dziennikarskiego Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Dziennikarze prasy szkolnej z pasją zdobyli nie tylko profesjonalny warsztat, ale spotkali się również ze znanymi dziennikarzami, mieli możliwość publikacji własnych materiałów. Warsztaty ukończyli i dyplom otrzymali:
- Dominika Nylec, IIA (Akademii Młodego Dziennikarza),
- Kacper Chyła, IC (Laboratorium Dziennikarskie),
- Wiktoria Kozieja, IIC (Laboratorium Dziennikarskie),
- Wiktoria Gołębiewska, IIC (Laboratorium Dziennikarskie),
- Agata Berkowska, IIIC (Laboratorium Dziennikarskie),
- Jolanta Zakrzewska, IIIC (Laboratorium Dziennikarskie).
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Olimpiada Historyczna PTH
- 20.01.2017
W tym roku szkolnym dwóch naszych uczniów klasy 3d Adrian Regulski i Kamil Dolniak doszli do etapu wojewódzkiego Olimpiady Historycznej PTH.
Dzień Wolontariatu
- 02.01.2017
Po wspaniałym spotkaniu integracyjnym w szkole 5 grudnia 2016 roku (zorganizowanym w 90% przez Luizę Akach z IB) skorzystaliśmy z zaproszenia Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia i udaliśmy się na spotkanie, które odbyło się o godz.18.00 w Sali Teatralnej Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów przy ul. M. Kasprzaka 1/3 w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Obecni tam wolonatriusze Stasiek, Luiza i Wiktoria otrzymali odznaki wolonatriusza, a największą radość sprawił nam p.Jan Faberski, który odbierając główną nagrodę podkreślił, że bywa również w Liceum Traugutta. Pan Jan krwiodawcą jest od 18 roku życia. W swoim życiu oddał aż 42 litry krwi. Aktualnie zajmuje się promowaniem krwiodawstwa spotykając się z młodzieżą, również w naszej szkole. To było bardzo sympatyczne spotkanie.
Grudniowy numer gazetki szkolnej!
- 06.01.2017
Świąteczna Zbiórka Żywności
- 04.01.2017
W dniach 25-27 listopada 2016 r. odbyła się 20. Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności. Po raz pierwszy koordynatorem w Liceum Traugutta był Staniek Śniegocki. Dziewięcioro wolontariuszy z naszej szkoły od piątku do niedzieli przyjmowało dary od kupujących w sklepie TESCO na ul. Młynarskiej. Stawili się do pomocy pełni nadziei, że tak jak do tej pory nie zabraknie ludzi, którzy potrafią się dzielić. Akcja powiodła się wspaniale!
Pierwsza pomoc
- 02.01.2017
17 listopada 2016 r. (czwartek) w godz. 8.00 – 15.00 na terenie naszej szkoły uczniowie kl. IIa oraz kl. IIc w ramach projektu „Licealna Akademia Wiedzy i Pierwszej Pomocy” uczestniczyli w kursie pierwszej pomocy.
Poznali podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych, nauczyli się, jak udzielić pierwszej pomocy oraz w jaki sposób wykonać reanimację (RKO), aby utrzymać przy życiu poszkodowanego i nie dopuścić do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.
Archiwum Aktualności