22 maja 2019 r. uczniowie klasy IIa uczestniczyli w wycieczce po Oczyszczalni Ścieków "Czajka". Zakład "Czajka" jest największą najnowocześniejszą oczyszczalnią ścieków w Polsce. Przyjmuje ona ścieki z Warszawy oraz gmin ościennych. Uczniowie zapoznali się z sposobami biologicznego i chemicznego oczyszczania ścieków. Poznali również całą infrastrukturę oczyszczalni.
Nauczyciele
Zwiedzanie Oczyszczalni "Czajka"
- 23.05.2019
U źródeł polskiej demokracji - lekcja klasy 1b
- 21.05.2019
20 maja uczniowie klasy 1b uczestniczyli w lekcji archiwalnej „U źródeł polskiej demokracji. Sejmy i Sejmiki Rzeczypospolitej szlacheckiej w świetle źródeł archiwalnych.” Lekcja odbyła się warszawskim Archiwum Głównym Akt Dawnych, a poprowadził ją Pan doktor Michał Kulecki. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać zasady działania Sejmu Rzeczypospolitej jak również zobaczyć najważniejsze dokumenty z tego okresu m.in. lauda sejmikowe, diariusze sejmowe czy instrukcje poselskie.
Uczniowie w Senacie
- 17.05.2019
16 maja br uczniowie naszego liceum uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Kancelarię Senatu RP. Głównym tematem zajęć był proces legislacyjny naszego państwa. Uczniowie poznali także zasady pracy naszego parlamentu, ze szczególnym uwzględnieniem roli Senatu RP.
Mogliśmy także zwiedzić budynki parlamentarne i poznać ich historię. Jednak najważniejszą częścią naszego pobytu w parlamencie było spotkanie z Panem Senatorem Markiem Borowskim. Uczniowie rozmawiali Panem Senatorem nie tylko o kwestiach dotyczących polityki ale również w kwestii funkcjonowania parlamentu.
Uczniowie XLV LO w Operze Narodowej
- 17.05.2019
Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin kompozytora. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły udali się 15.05. do Opery Narodowej na "Straszny dwór"."Straszny dwór" to polska opera w czterech aktach skomponowana przez Stanisława Moniuszkę w latach 1861–1864. Posiadając cechy romantyczne i komediowe zarazem, dzieło cechuje silne zabarwienie patriotyczne. Z powyższych powodów było jednocześnie popularne wśród polskiej publiczności i zakazane przez władze rosyjskie (opera powstała w okresie zaborów). Premiera polska przerodziła się w wielką manifestację patriotyczną. Opera napisana po upadku powstania styczniowego była wielkim manifestem patriotycznym. Prapremiera miała miejsce w Warszawie 28 września 1865. Dzieło jest uważane za najlepszą operę Moniuszki i zarazem najlepszy tego typu utwór polski XIX wieku.
Dni Otwartych Funduszy Europejskich Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
- 10.05.2019
Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przygotowało wiele atrakcji. Uczniowie klasy IA i IB XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta wzięli udział w projekcji filmu pt. "Patrol powstańczy" (15') z cyklu "Polska Niepodległa. Historia w ożywionych obrazach" oraz kuratorskim zwiedzaniu wystawy stałej "Więźniowie X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej". X Pawilon Cytadeli Warszawskiej jest miejscem bardzo ważnym dla naszej szkoły - tu więziono ostatniego dyktatora powstania, patrona naszej szkoły - Romualda Traugutta.
Tuż przed maturą kwitły kasztany!
- 08.05.2019
06 maja 2019 r. startujemy z maratonem maturalnym.
Życzymy powodzenia wszystkim absolwentom!
Rocznica Konstytucji 3 Maja
- 08.05.2019
Na kilka dni przed wielką rocznicą w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej klasa IC uczestniczyła w prelekcji p. Michała Rybaka dla młodzieży "Wiwat Maj 3 Maj". Po prelekcji specjalnie dla naszej szkoły urządzono nam prawdziwą ucztę filmową: : "Konstytucja 3 Maja", "Duma Narodów", "Rejtan- upadek Polski", a na koniec "Kościuszko- przysięga na rynku w Krakowie". Po krótkiej przerwie w tym samym miejscu uczestniczyliśmy w projekcji filmu "Stanisław Lorentz, pamięć zapisana w kadrze" połączonej ze spotkaniem z prof. Aliną Kowalczykową - córką profesora.
Pożegnanie uczniów klas trzecich
- 08.05.2019
W piątek, 26 kwietnia, pożegnaliśmy klasy trzecie.
Były nagrody, podziękowania, wzruszenia. Bo też i były powody - te trzy minione lata pięknie wzbogacili swoją obecnością.
Największe emocje wciąż jednak przed nimi.
Trzymamy kciuki!
Maturzyści sadzą drzewa
- 08.05.2019
Zwyczajem naszej dzielnicy stało się, że uczniowie klas programowo najstarszych, w dniu zakończenia roku szkolnego sadzą drzewa.
W tym roku szkolnym, uroczyste sadzenie drzew odbyło się 26 kwietnia 2019 r. w warszawskim Parku Moczydło.
Akcja ŻONKILE
- 08.05.2019
Jak co roku, 19 kwietnia (mimo, iż w tym roku wypadł Wielki Piątek), w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie nasi dzielni wolontariusze przekazywali od samego rana na ulicach i skwerach warszawskich papierowe żonkile- symbole pamięci o tym co działo się w okolicach naszej szkoły. Łączna liczba ofiar getta warszawskiego szacowana jest na ok. 400 tys. osób. Jesteśmy winni im cześć.
"Lekcja z Mistrzem Reportażu"
- 08.05.2019
Mariusz Szczygieł to finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2018.26 kwietnia 2019 w Starej Prochowni SCEK w ramach akcji edukacyjnej "Lekcja z Mistrzem Reportażu" towarzyszącej Nagrodzie, uczniowie klasy IIB oraz członkowie koła dziennikarskiego mieli okazję porozmawiać z autorem "Nie ma" o jego pracy i książce.Mariusz Szczygieł to jeden z najczęściej przekładanych polskich reporterów. Otrzymał Europejską Nagrodę Literacką (2009) i francuską Prix Amphi (2008) za książkę "Gottland" oraz wiele nagród krajowych, w tym tytuł Dziennikarza Roku 2013. Jest autorem trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku 100/XX (2014). W "Dużym Formacie" - reporterskim dodatku do "Gazety Wyborczej" - prowadzi rubrykę Szczygieł poluje na prawdę.Pan Mariusz okazał się człowiekiem bardzo otwartym, a uczniowie nie odczuli żadnych barier. Zdradził nam m.in. tajniki pracy nad reportażem, wytłumaczył, w jaki sposób przekonać do siebie rozmówcę, opowiedział również o swojej młodości, pasjach, drodze do obranego kierunku zawodowego. To była wyjątkowa lekcja!
Wykład Eleonory Bergman
- 08.05.2019
W dniu 16 kwietnia zostaliśmy zaproszeni przez Muzeum Więzienia Pawiak na wykład p.Eleonory Bergman o Emanuelu Ringelblumie i jego niezwykłym archiwum. Nie wszyscy varsavianiści odczytali zaproszenie, ale ci, którzy przyszli naprawdę wzbogacili swoją wiedzę. Po wykładzie - jak zwykle- zostaliśmy oprowadzeni po Muzeum przez p. Roberta Hasselbuscha, pracownika PAWIAKA, a naszego absolwenta.
Dzień otwartych drzwi
- 08.05.2019
26 kwietnia 2019 r., w godzinach 18:00 - 20:00 odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty dla kandydatów szkół gimnazjalnych i szkół podstawowych.
Młodzież miała możliwość zwiedzania szkoły w towarzystwie uczniów XLV LO, przepradzenia rozmowów z uczniami i nauczycielami, obejrzenia prezentacji osiągnięć uczniów naszej szkoł, a takze poznać ofertę kół zainteresowań i organizacji działających na terenie szkoły.
Archiwum Aktualności