• Integracja klas IOPC i koła varsavianistycznego
    • Integracja klas IOPC i koła varsavianistycznego

    • 25.10.2021
    • W ramach integracji klas IOPC i koła varsavianistycznego udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta. Rozpoczęliśmy od Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich, upamiętniający bohaterów powstania warszawskiego. Następnie zwiedziliśmy  Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, które  znajduje się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego. Można tu zapoznać się z ciekawą historią duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych. Na rynku Starego Miasta zapoznaliśmy się z historią miasta Warszawy, a na Placu Zamkowym - z historią Zamku Królewskiego. 

   • Zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Żydów POLIN
    • Zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Żydów POLIN

    • 25.10.2021
    • W ramach uczestnictwa w Forum Dialogu nasza szkoła uzyskała możliwość darmowego zwiedzania wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Choć często w ramach współpracy uczestniczymy w różnych warsztatach, większość uczniów z klasy IIID na tej wystawie była po raz pierwszy.  Wystawa składa się z ośmiu galerii, w których przedstawione są kolejne etapy historii: od legend o przybyciu Żydów na ziemie polskie, przez rozwój przemysłu i handlu, po czas Zagłady i współczesność. Podczas zwiedzania - ze względu na aktualną lekturę  Marii Konopnickiej „Mendel Gdański” - zwracaliśmy też uwagę na  portret pracowitego, sumiennego Żyda, który musiał zmagać się z niechęcią Polaków w XIX wieku.  

   • „Dopalacze. Siedem stopni donikąd”
    • „Dopalacze. Siedem stopni donikąd”

    • 23.10.2021
    • 21 października klasy 2A oraz 2D miały okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym pt. „Dopalacze. Siedem stopni donikąd” w Teatrze Kamienica. Młodzież miała okazję zastanowić się nad problemami dorastającego pokolenia, kryzysem wartości oraz degradacją, którą sieją wszelkie używki. Sztuka składała się z siedmiu części, w których stopniowo obnażona została prawda o dopalaczach oraz śmiertelnym niebezpieczeństwie, które za nimi stoi.

   • Spotkanie autorskie z Antonim Liberą
    • Spotkanie autorskie z Antonim Liberą

    • 22.10.2021
    • 21. października odbyło się spotkanie autorskie z Antonim Liberą, pisarzem, najważniejszym tłumaczem na język polski dzieł Samuela Becketta, autora m.in. lektury szkolnej „Madame”, realizatora wielu sztuk teatralnych z udziałem najsłynniejszych polskich aktorów,także zagranicznych, laureatem m.in. Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Ministra Kulturyi Dziedzictwa Narodowego, odznaczonego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

     Uczniowie z zainteresowaniem i entuzjazmem wysłuchali opowiadań zaproszonego gościa. Poznali szczegóły ze szkolnego życia autora, genezę lektury „Madame”. Otrzymali wskazówki, jak powtórzyć żart Tuwima.

     Spotkanie przybliżyło Uczniom postać i pracę pisarza i na pewno pozostanie w pamięci.

     Czekamy na więcej podobnych spotkań.

   • ERASMUS+
    • ERASMUS+

    • 18.10.2021
    • W dniach 11 – 13 października w naszej szkole gościli uczniowie z Portugalii i Niemiec w ramach realizacji projektu Erasmus+: „Nasze ślady. Skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.”

     Tematem spotkania były  wspólne wartości europejskie, źródła naszej tożsamości oraz jak powinien wyglądać idealny kraj, w którym chcielibyśmy żyć w przyszłości. Na podstawie wspólnie przygotowanych pytań uczniowie sprawdzili, ile dowiedzieli się o sobie i swoich krajach grając w interaktywną grę kahoot!. Po intensywnych warsztatach online wspólnie zwiedzaliśmy Warszawę. Odbyła się gra terenowa zatytułowana „Nasze ślady w Warszawie”, podziwialiśmy panoramę naszego miasta z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki, spacerowaliśmy śladami polskich królów w pięknie odrestaurowanym Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich. Mieliśmy też okazję polecić nasze polskie przysmaki: pierogi, barszcz czy bigos w trakcie wspólnej kolacji. Uczniowie odwiedzili także naszą szkołę, która ogromnie im się podobała.  Zachwyciły ich zwłaszcza piękne i nowoczesne dekoracje sal lekcyjnych i korytarzy.

     Konferencja w Warszawie była już ostatnim spotkaniem w ramach projektu. Mimo pandemii udało się zrealizować wszystkie zaplanowane działania, chociaż część naszych spotkań odbyła się online. Tym większa była nasz radość, że przedstawicielom szkół z Niemiec i Portugalii udało się przyjechać do Warszawy.

   • Noc Bibliotek
    • Noc Bibliotek

    • 18.10.2021
    • 15 października obchodziliśmy Noc Bibliotek. Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. 

     W naszej szkole z tej okazji, oprócz czytania wybranych pozycji literaturowych, odbyły się warsztaty Master Class, na których młodzież wspólnie stworzyła obraz. Pomysłodawcą i realizatorem zajęć był nasz utalentowany uczeń klasy drugiej - Dmytro. Poza tworzeniem wspólnego obrazu uczestnicy warsztatów przeszli kurs malowania na płótnie (tutaj torby płócienne). 

     Było dużo radości, zabawy oraz mnóstwo chęci poznawania czegoś nowego. 

   • Dzień Edukacji Narodowej 2021
    • Dzień Edukacji Narodowej 2021

    • 17.10.2021
    • Wierni tradycji obchodziliśmy dziś w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku, w ramach obchodów święta wszystkich pracowników oświaty, w naszej szkole przeprowadzono plebiscyt „Oskary Nauczycielskie”, którego wyniki ogłoszono na uroczystej akademii. Zanim to jednak nastąpiło Pani Dyrektor Agata Pallasch złożyła najlepsze życzenia wszystkim członkom naszej szkolnej społeczności. Następnie, zwycięzcom w poszczególnych kategoriach, zostały wręczone wyróżnienia w postaci statuetek Oskara. Tytuły otrzymali:

     SUPER AGENT -  nauczyciel, który szczególnie dobrze potrafi przekazywać swoją wiedzę to Pani Natalia Arczyńska.

     ŻARTOWNIŚ ROKU - nauczyciel, któremu bez względu na czas, miejsce i okoliczności, zawsze dopisuje humor to Pan Marcin Gudziak.

     ŻELAZNA DAMA - nauczycielka wymagająca i surowa to Pani Jadwiga Baran.

     AL. CAPONE- nauczyciel wymagający i surowy to Pan Arkadiusz Olszyna.

     ZŁOTA KATARYNKA - nauczyciel, który w sposób szczególnie zrozumiały przekazuje wiedzę to Pani Magdalena Urbaniak.

     WYCHOWAWCA WYTRWAŁY  - nauczyciel, który nie ustaje w staraniach, by uczynić młodzież lepszymi ludźmi to Pani Inessa Czerwińska.

     MUZA MŁODYCH TWÓRCÓW - nauczyciel, który szczególnie inspiruje do rozwijania swoich talentów to Pani Aleksandra Wyrzykowska.

     DEBIUT ROKU - nauczyciel pracujący dopiero od września, a który zrobił duże wrażenie już na wstępie to Pani Patrycja Głowacka.

     GŁOS ROKU - nauczyciel, którego słychać zawsze i w każdych warunkach to Pan Hubert Karpiński.

     MISTRZ PRĘDKOŚCI - nauczyciel, który potrafi być wszędzie i naraz to Pan Michał Osypowicz.

     PRZYJACIEL SZKOŁY - nauczyciel, który spędza w szkole najwięcej czasu i poświęca dla niej większą część swojego życia to Pani Dyrektor Agata Pallasch.

      

     Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! A wszystkim pracownikom oświaty życzymy samych sukcesów w pracy.

   • Ślubowanie uczniów klas pierwszych
    • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

    • 17.10.2021
    • Ślubowanie klas pierwszych w tym roku odbyło się przy Krzyżu Traugutta, to w tym miejscu 12 października 1958 r. szkole nadano imię Romualda Traugutta, bohatera powstania styczniowego. W 63 rocznicę tego wydarzenia zostali uroczyście pasowani uczniowie pięciu klas pierwszych.

     Podczas uroczystości, w przeddzień Święta Edukacji Narodowej, wręczono złote "Znaczki dla zasłużonych dla szkoły" Konradowi Gawrysiowi i Klaudii Fafińskiej. Nie zabrakło także wyróżnień dla uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce. Stypendium naukowe za najwyższą średni a w roku szkolnym 2020/21 otrzymali Dmytro Vynarchyk i Weronika Gumulińska, a wyróżnienie za najwyższy wynik na egzaminie maturalnym w roku szkolnym 2020/21 Tomasz Bobiński.

   • Mistrzostwa Woli w sztafetowych biegach przełajowych.
    • Mistrzostwa Woli w sztafetowych biegach przełajowych.

    • 11.10.2021
    • W dniu 8 października na terenie Parku im. Szymańskiego odbyły się Mistrzostwa Woli w sztafetowych biegach przełajowych. Drużyna sztafetowa mogła składać się z 7 zawodników/czek, gdzie każdy z nich miał do przebiegnięcia 800m.

     Obie drużyny nie miały łatwego zadania, ilość szkół na Woli oraz wytrzymałość biegowa innych uczniów była ogromna. Nasi uczniowie jednak sprostali zadaniu i dali z siebie 100% zajmując 9 miejsce na 12 szkół spośród drużyn chłopięcych oraz 5 miejsce na 8 szkół spośród dziewczęcych drużyn.

     Wszystkim składamy ogromne gratulacje!

   • Mistrzostwa Woli w Indywidualnych Biegach Przełajowych
    • Mistrzostwa Woli w Indywidualnych Biegach Przełajowych

    • 11.10.2021
    • W dniu 4 października odbyły się Mistrzostwa Woli w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Parku im. Szymańskiego, w których wzięło udział 16 naszych uczniów.

     Uczestnicy obu kategorii wiekowych (2002-2004 oraz 2005 i młodsi) z podziałem na płeć mieli do pokonania 1500m i dali z siebie 100%. Jednak tylko siedmioro najlepszych uczniów Woli z każdej kategorii awansowało do Mistrzostw Warszawy, które odbywały się 6 października na terenie Warszawskiego AWFu.

     Z naszej szkoły do Mistrzostw Warszawy awansowała uczennica klasy 2b Martyna Szustak, która biegła w wyższej kategorii wiekowej na dystansie 1500m. Podczas biegu na Warszawskim AWFie zajęła 14 miejsce na 64 startujących w kategorii 2002 +, z czasem 7minut i 34 sekundy.

     Ogromne gratulacje!

   • Wykłady dla klasy matematycznej
    • Wykłady dla klasy matematycznej

    • 08.10.2021
    • W dniu 7.10.2021r. uczniowie klasy 1d uczestniczyli w wykładzie online przeprowadzonym przez pracownika Uniwersytetu Warszawskiego doc. Piotra Chrząstowskiego-Wachtel. Tematem wykładu była Logika i jej wpływ na codzienność.

   • Zwiedzanie Kościoła św. Augustyna
    • Zwiedzanie Kościoła św. Augustyna

    • 06.10.2021
    • Przez 2 dni młodzież różnych klas naszej szkoły zapoznawała się z historią neoromańskiego, zabytkowego kościoła na Muranowie pod wezwaniem św. Augustyna. Ten ciekawy  kościół został zbudowany w latach 1890-1896 według projektu architektów Edwarda Cichockiego i Józefa Hussa z fundacji Aleksandry Potockiej, wdowy po Auguście Potockim, od którego imienia ustalono wezwanie świątyni. Podczas II wojny światowej świątynia znalazła się w obrębie getta, początkowo służyła Żydom wyznania katolickiego, a od 1941 roku była magazynem zrabowanych żydowskich mebli, później zaś stajniami dla koni. W piwnicach znajdował się wojskowy lazaret. Kościół, jako jeden z niewielu budynków na Muranowie, przetrwał. Dzięki wspaniałej inicjatywie naszego katechety ks. Jana Chacińskiego, mogliśmy  zwiedzić różne ciekawe miejsca tego kościoła, a największą atrakcją dla wszystkich były widoki na Warszawę z jego wieży. 

   • Śladami „Lalki”
    • Śladami „Lalki”

    • 04.10.2021
    • 29 września, korzystając z pięknej jesiennej pogody klasy 3d i 3a, udały się na wycieczkę śladami „Lalki” Bolesława Prusa pod przewodnictwem pani Beaty Tyszkiewicz. Wszyscy z zainteresowaniem odkrywali kolejne elementy powieściowej rzeczywistości we współczesnym Starym Mieście. Z ciekawością słuchaliśmy opowieści pani przewodnik i dzieliliśmy się naszymi spostrzeżeniami odnośnie utworu. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tego rodzaju spacerze literackim.