• Lekcja w Teatrze

• 26.01.2022
        •      Zjadł wilk owieczkę, a potem oblizał się. Nie naśladujcie wilka, kochane dzieci. Nie poświęcajcie się dla morału.

Z jakim archetypem kulturowym możemy utożsamiać postać wilka? Czego symbole jest kolor czerwony? A przede wszystkim, jak można w subtelny sposób mówić o przemijaniu? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczniowie klasy 3 B podczas spotkania organizowanego w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, w dniu 19.01.2022r.  Młodzież miała okazję obejrzeć przejmujący film ,,Chłopiec i wilk” w reżyserii Adrii Garcia i później wziąć udział w dyskusji.

• Dzień Patrona

• 22.01.2022
        • 20-go oraz 21-go stycznia zakończyliśmy tydzień obchodów Patrona naszego Liceum - Romualda Traugutta wyjściem  do X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. W wydarzeniu tym uczestniczyli uczniowie klas 1a, 1b oraz 1c.  Uczniowie  uroczyście złożyli wieniec ku pamięci Patrona przy Krzyżu Traugutta. Następnie młodzież podzieliła się swoją wiedzą o życiu i działalności dyktatora powstania styczniowego oraz cytadeli Aleksandrowskiej. Uczniowie mieli również okazję odwiedzić Bramę Straceń, wnętrze cytadeli jak i również obejrzeć film o naszym Patronie. Młodzież złożyła także uroczyście wieniec przy pomniku Romualda Traugutta oraz w celi Traugutta w X Pawilonie. Uczniowie wrócili z wycieczki pełni zadumy i podziwu dla Patrona.

• Pawiak

• 21.01.2022
        • 17 stycznia 1943 roku odszedł z Warszawy pierwszy transport więźniów do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin/Majdanek. Deportowano wówczas około 1500 osób, kobiety i mężczyzn, ofiary poprzedzających transport ulicznych łapanek oraz więźniów Pawiaka. Impulsem do fali masowych aresztowań był rozkaz szefa SS i policji Trzeciej Rzeszy Heinricha Himmlera, w którym czytamy między innymi: „Aresztowania muszą przyjąć rozmiary tak duże, aby (…) w ten sposób uzyskać widoczną poprawę sytuacji z bandami”. Tym ostatnim określeniem nazywano organizacje podziemne. Lekcja muzealna, na którą została zaproszona klasa IA w dniu 19 stycznia, a po niej zwiedzanie Pawiaka i terenów dawnego więzienia Serbia,  pomogła nam zrozumieć tamte straszne czasy okupacji.

• Muzeum Jerzego Popiełuszki

• 21.01.2022
        • Parafia św. Stanisława Kostki w Warszawie to nie tylko kościół, grób i Muzeum Błogosławionego Jerzego Popiełuszki, ale to lekcja historii o czasach Solidarności, to lekcja patriotyzmu i nauka o wolności.  Posługa duszpasterska ks. Jerzego, która przynosiła niezwykle szerokie owoce, traktowana była przez aparat władzy komunistycznej jako „polityczna”, jako rzekome zagrożenie ładu państwowego. Niezłomny kapłan został brutalnie zamordowany, ale pamięć o nim trwa. Kilkoro uczniów naszej szkoły 18 stycznia 2022 zwiedzając to miejsce przeżyło niezwykle cenną lekcję.

• Projekt Transport 77: Przekazywać historię Zagłady w inny sposób

• 16.01.2022
        • Uczniowie klasy 3b, Patrycja Wojnarowicz, Veronika Sarimsi, Rafał Ufniarski zaangażowali się w międzynarodowy projekt Transport 77.

Transport 77 był ostatnim wielkim transportem z Drancy do Auschwitz. Wyruszył  31 lipca 1944 i przewiózł do obozu zagłady 1310 osób: mężczyzn, kobiety i dzieci…

Założeniem projektu jest poszukiwanie przez uczniów w urzędach miast, bibliotekach, lokalnych archiwach dokumentów, fotografii, świadectw dotyczących historii danej osoby i jej rodziny, przeprowadzić wywiady ze świadkami, historykami, poszukać informacji w Internecie oraz zebrać zgromadzone informacje i napisać krótką biografię.

Wraz z francuskimi rówieśnikami nasi uczniowie poszukują  informacji o Eliasie Rosengartenie, który przeżył transport 77. Uczniowie pracują pod opieką językową pani Grażyny Olejko - Kaźmierskiej – nauczycielki języka niemieckiego w naszej Szkole, pani Adriany Kunki – nauczycielki języka angielskiego, natomiast opiekę merytoryczną sprawuje nauczyciel historii, pan Michał Osypowicz.

Jesteśmy już po pierwszym spotkaniu online z grupą uczniów z Francji, podczas którego zapoznaliśmy się i wymieniliśmy informacje o Eliasie Rosengartenie, które na chwilę obecną udało nam się zdobyć. Wyniki naszych poszukiwań zamieszczamy na portalu eTwinning.

• Warsztaty dziennikarskie

• 12.01.2022
        • Dzisiaj (10 stycznia) klasa 2B miała przyjemność uczestniczyć w zajęciach nt. pracy dziennikarza. Zajęcia poprowadził, zaproszony przez jednego z uczniów, znany dziennikarz sportowy Pan Jacek Kurowski, który w niezwykle ciekawy sposób opowiedział o swoim zawodzie. Na spotkaniu młodzież dowiedziała się m.in., jakie cechy powinien mieć dziennikarz, jak przeprowadzać dobre wywiady, jak traktować swojego rozmówcę. Ponadto gość udzielił wielu cennych wskazówek dotyczących pracy w zawodzie dziennikarza. Zwrócił uwagę na to, z jakimi trudnościami można się spotkać oraz, jak wielką można mieć satysfakcję, gdy zrobi się naprawdę dobry wywiad. Wiedzę tę uczniowie z pewnością wykorzystają przy pisaniu kolejnych artykułów.

• Orła WRONA nie pokona - wykład

• 12.01.2022
        • 16 grudnia 2021 r. Uczniowie klasy 3e wysłuchałi wykładu Orła WRON-a nie pokona. Konspiracja młodzieżowa lat 80., wygłoszonego przez p. Marcina Łaszczyńskiego z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, z okazji 40 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.

Uczniowie z zainteresowaniem, w zamyśleniu nad wydarzeniem mającym miejsce przed laty, aktywnie słuchali, analizowali fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego, zachowując przy tym postawę godną poszanowania przekazywanych faktów historycznych.