• Dzień Sportu
    • Dzień Sportu

    • 02.06.2023
    • W dniu 1 czerwca w ramach Dnia Dziecka odbył się w naszej szkole Dzień Sportu zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego i dyrekcję. Uczniowie rywalizowali w turnieju tenisa stołowego, turnieju rzutów osobistych oraz meczu siatkówki.W turnieju tenisa stołowego udział wzięło 10 uczniów naszej szkoły. Wszystkie mecze były bardzo wyrównane i stały na wysokim poziomie sportowym. Najlepsza czwórka turnieju: 1.Matvii Smola, 2.Maciej Wołynko, Oleh Syniavin, 4.Jakub Biniek weszli w skład reprezentacji uczniów i rozegrali mecz z reprezentacją nauczycieli. Tym razem swoją wyższość pokazali uczniowie zwyciężając 3:1Po rozstrzygnięciach tenisowych przyszedł czas na Turniej rzutów osobistych, gdzie najlepsi okazali się 1.Kacper Miącz, 2.Jan Woldański, 3. Mateusz KuźnickiOstatnią fazą Dnia Sportu był mecz siatkówki Dziewczęta - Chłopcy, gdzie po bardzo wyrównanej walce pełnej dramaturgii i zwrotów akcji, o jeden punkt lepsza okazała się reprezentacja dziewcząt. Zwycięzca meczu mógł sprawdzić swoje możliwości na tle reprezentacji nauczycieli, którzy mieli szansę odegrać się za porażkę w meczu tenisa stołowego. Nauczyciele po bardzo wyrównanym i wyczerpującym boju zwyciężyli 2:1. Na uwagę zasługuje sportowa rywalizacja pełna uśmiechu na boisku i iście piknikowa niczym przeniesiona z trybun stadionów piłkarskich atmosfera stworzona przez kibiców.W tym dniu nie zabrakło również emocji e-sportowych. W salach 16 i 17 rozgrywane były mecze w counter strike pomiędzy klasami o profilu z rozszerzoną informatyką. Finał między klasami 2D i 3D był tak wyrównany, że nastąpiła potrzeba przeprowadzenia dogrywki w przyszłym tygodniu. W Dniu Dziecka nie zabrakło również rozrywek umysłowych. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość w sali 57, zarówno na lekcjach jak i na przerwach, przeprowadzić kilka eksperymentów. Mogli “pisać prądem”, dzięki elektrolizie; próbowali też zrobić kolory tęczy, przy pomocy wskaźników kwasowo-zasadowych.Podsumowując, Dzień sportu okazał się imprezą udaną, w której udział wzięła spora rzesza Trauguttowskiej społeczności. Miejmy nadzieję, że ta aktywność będzie wdrażana w Wasze codzienne życie.Ze sportowym pozdrowieniem,Nauczyciele wychowania fizycznego, A. Olszyna i E. Słyk

   • Kryminalne warsztaty z BioCentrum
    • Kryminalne warsztaty z BioCentrum

    • 30.05.2023
    • 29 maja uczniowie klasy 1a brali udział w warsztatach laboratoryjnych w BioCentrum Edukacji Naukowej, na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

     Podczas zajęć przeprowadzali szereg badań wykorzystywanych w kryminalistyce:

     1. wstępne reakcje barwne, badania techniką TLC, badania instrumentalne (chromatografia, spektrofotometria) wykorzystywane do badania środków odurzających i substancji psychotropowych,

     2. badania daktyloskopijne opierające się na identyfikacji daktyloskopijnej oraz wizualizacji śladów linii papilarnych,

     3. badania prowadzone są metodami optycznymi z wykorzystaniem powiększających przyrządów optycznych, czyli badania traseologiczne,

     4. elektroforezę DNA w sekwenatorze kapilarnym.

     Podczas zajęć omówiono przeprowadzane w laboratoriach kryminalistycznych badania genetyczne DNA jądrowego śladów biologicznych i materiałów porównawczych; zasadę izolacji DNA metodą organiczną oraz cząstek magnetycznych. Omówiono również klasyczne badania dokumentów prowadzone metodami optycznymi z wykorzystaniem m. in. mikroskopów oraz fizyko-chemicznymi i z wykorzystaniem między innymi mikroskopów zgodnie z procedurą badawczą "Badania autentyczności dokumentów".

     Warsztaty kryminalistyczne, w których braliśmy udział, są metodą na popularyzację specjalistycznej wiedzy z dziedziny kryminalistyki, genetyki człowieka, optyki chemii substancji – niezbędnej do zrozumienia w jaki sposób działają współcześni detektywi i jak zbierane są dowody.

   • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
    • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

    • 27.05.2023
    • 25 maja klasy 2d i 2c w towarzystwie 3d, 2a, 1a i 1h rozpoczęły dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Zdobyliśmy Łysicę, Górę Agaty oraz Łysą Górę. Po obiedzie zwiedzaliśmy jedną z najpiękniejszych w Polsce jaskiń krasowych – Jaskinię Raj. Dzień zakończyliśmy grą terenową przy świetle latarek. „Operacja Czarownica” zakończyła się sukcesem, a my zbieramy energię na kolejny dzień

     26 maja to drugi i ostatni dzień wycieczki w Góry Świętokrzyskie. Jeszcze zanim wyruszyliśmy w trasę wszyscy zadzwoniliśmy z życzeniami do naszych wspaniałych mam. Spacerowaliśmy dziś pasmem Oblęgorskim: Baranią Górą, Górą Sieniawską, Górą Perzową oraz Górą Dobrzeszowską. Przed samym szczytem Góry Perzowej odwiedziliśmy świętą Rozalię w jej kamiennej kaplicy. A na Górze Dobrzeszowskiej oglądaliśmy pozostałości przedchrześcijańskich kręgów kultowych. Dzień zakończyliśmy ogniskiem i wyruszyliśmy w drogę do Warszawy.

   • Węgry-Austria-Słowacja
    • Węgry-Austria-Słowacja

    • 26.05.2023
    • W dniach 22 - 26 maja uczniowie klas 1a, 1e, 1g i 2b byli uczestnikami wycieczki do Budapesztu, Wiednia i Bratysławy.

     Zwiedzanie stolicy Węgier - Budapesztu połączone zostało z elementami integracyjnej gry miejskiej „Polak, Węgier – dwa bratanki”. W czasie wędrówki przez Budapeszt uczestnicy wycieczki odwiedzili m.in.: plac Bohaterów, park Milenijny, pierwszą na kontynencie linię metra, bazylikę Św. Stefana, Górę Gelerta, Górę Zamkową z Basztą Rybacką. A wieczorem... bawili się w słynnych basenach termalnych Széchenyi Fürdő, w których temperatura wody waha się od 8 do 44 stopni

     Zobaczyli Szentendre (senne miasteczko artystów porównywane często do Kazimierza nad Wisłą z "pysznym" Muzeum Marcepanu), Visegrad (gdzie zwiedzali Warownię - symboliczne miejsce łączące narody naszego rejonu Europy, mające swe korzenie jeszcze w końcu XIV, kiedy w skarbcu przechowywano królewskie regalia) oraz Esztergom (miejscowość ta na Węgrzech oznacza dokładnie to samo, co dla Polaka Gniezno). Wieczorem obserwowali Budapeszt od strony Dunaju, podczas rejsu statkiem.

     W Wiedniu zobaczyli historyczne centrum oraz Operę, Teatr Narodowy, parlament, Hofburg, Zegar Figuralny, Kolumna Morowa oraz rezydencję cesarską Schonbrunn – sale cesarskie i ogrody: fontanna Neptuna, Glorietta. A podczas spaceru zdobyli Wzgórze Kahlenberg, z którego król Jan III Sobieski dowodził szturmem na Turecki obóz.

     Ostatni dzień wycieczki objazdowej spędzili w Bratysławie. Podczas spaceru po stolicy Słowacji zobaczyli parlament, Zamek Królewski,katedrę św. Marcina, Bramę Michalską, ratusz, Pałac Prymasowski, Plac Hviezdosława, Teatr Narodowy, Pałac Palfich, a nawet kościół Franciszkański i Jezuitów.

     Prawie 5 dni i aż 1 538 km za nimi

      

   • Warsztaty z zakresu zaburzeń odżywiania
    • Warsztaty z zakresu zaburzeń odżywiania

    • 27.05.2023
    • W dniu 25.05 klasy 1b, 2a, 2e i 3b wzięły udział w Warsztatach z zakresu zaburzeń odżywiania. Naszą szkołę odwiedziła studentka drugiego roku Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek lekarski) Aleksandra Poszytek, która jest członkinią IFMSA, by opowiedzieć o anoreksji, bulimii, zespole kompulsywnego jedzenia, ortoreksji i bigoreksji. Uczniom zostały przedstawione statystyki oraz podstawowe objawy tych chorób, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu osoby nam bliskiej. A co najważniejsze zostały przekazane informacje na temat form pomocy takim osobom (znajdziecie je na ostatnim zdjęciu). Nie bądźmy obojętni!

   • Wystawa obrazów Beksińskiego
    • Wystawa obrazów Beksińskiego

    • 27.05.2023
    • W czwartek 25 maja uczniowie klasy 3b mieli okazję zobaczyć wystawę poświęconą sztuce fantastycznej. Wśród twórców można było znaleźć takie nazwiska jak Zdzisław Beksiński czy Jerzy Duda-Gracz. Głębia, wieloznaczność i niesamowitość obrazów otwierały wiele przestrzeni interpretacyjnych, które pozwalały nie tylko zagłębić się w świat wyobraźni, lecz także odnaleźć związki ze znanymi tekstami literackimi.

   • 1b w Muzeum Narodowym
    • 1b w Muzeum Narodowym

    • 27.05.2023
    • W środę 24 maja uczniowie klasy 1b uczestniczyli w lekcji muzealnej Muzeum Narodowego na temat Renesansowych inspiracji. Mieli tam okazję przypomnieć sobie i utrwalić wiedzę dotyczącą epoki, a w szczególności jej powiązań z antykiem. Tym razem przyswajanie wiadomości odbywało się w mniej standardowy sposób, gdyż symbole świadczące o związkach między epoki mogli odnajdywać w znajdujących się tuż o krok obrazach z pomocą przemiłej przewodniczki.

   • 1h na SGGW
    • 1h na SGGW

    • 25.05.2023
    • W poniedziałek 22 maja uczniowie klasy medycznej - 1 H mieli okazję uczestniczyć w warsztatach „Podglądamy rośliny” w ramach Otwartych Laboratoriów SGGW. Za pomocą mikroskopu byli w stanie zajrzeć do wnętrza moczarnicy by poszukać chloroplastów, a także obejrzeć komórki miękiszowe owocu ligustu pospolitego. Na koniec przygody z botaniką mogli obejrzeć hodowane na wydziale Biologii i Biotechnologii rośliny mięsożerne.

   • Dni Wyszywanki
    • Dni Wyszywanki

    • 23.05.2023
    • 18.05, tj. w trzeci czwartek maja, Ukraińcy tradycyjnie obchodzą Dzień Wyszywanki. Akcja wywodzi się z inicjatywy młodzieży studenckiej Wydziału Historii, Politologii i Stosunków Międzynarodowych Czerniowieckiego Uniwersytetu im. Jurija Fedkowycza. W 2006 roku zaproponowali, aby jeden dzień w roku poświęcić ukraińskiej haftowanej koszuli. Ukraińska wyszywanka, wraz z ukraińską pisanką, jest jednym z pozytywnych symboli kultury ukraińskiej. Tego dnia w sieci tradycyjnie odbywają się ciekawe konkursy, np. „Najlepsza wyszywanka” czy „Najlepsze zdjęcie” w wyszywance.

     Zgodnie z tradycją, uczniowie naszej szkoły pochodzący z Ukrainy, zorganizowali spotkanie z bibliotece szkolnej podczas którego przybliżyli zgomadzonym historię wyszywanki oraz zaprezentowali swoje wyszywanki. Na Ukrainie nosząc haftowaną koszulę demonstrujesz nie tylko jej piękno i wyjątkowość, ale także udowadniasz swoją przynależność do wielowiekowej ukraińskiej tradycji kulturowej

   • Dni SGGW
    • Dni SGGW

    • 23.05.2023
    • 19 - 20 maja to dni, w których Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego obchodzi swoje święto. DNI SGGW łączą powagę akademickiej uroczystości, wykłady i spotkania naukowe ze studencką młodością, radością i zabawą. SGGW jest uniwersytetem życia, dotykającym w swej działalności najistotniejszych jego aspektów, i takie też są Dni SGGW.

     Klasa 3a odpowiedziała na zaproszenie dziekanatu Uczelni SGGW i 19 maja brała udział w wykładzie pt "Enzymy – potężne przyspieszacze z maleńkim centrum dowodzenia” (prow. dr inż. Katarzyna Tarnowska, Wydział Technologii Żywności) oraz "ABC bakterii ciekawych, groźnych i pożytecznych” (prow. dr hab. Elżbieta Hać-Szymańczuk, prof. SGGW, Wydział Technologii Żywności). Wykłady przeplatane były pokazami naukowymi, wystawwami, koncerta, zawodami i turniejami sportowymi. A biorąc udział w konkursach i quizach zdobyliśmy kilka nagród.

   • Zjedz robaka ... w SGGW
    • Zjedz robaka ... w SGGW

    • 23.05.2023
    • Dnia 17.05 uczniowie klasy 2a i 3a wzięli udział w warsztatach na SGGW „Otwarte Laboratoria SGGW - Zjedz robaka, zanim on Cię zje! Owady w aspekcie biologicznym i żywieniowym”.

     Mgr inż. Anna Sybilska przekazała uczniom teorię na temat owadów i robaków (budowa ciała i ich podział), opowiedziała o entomofagach – owadach jadalnych, jak wdrożenie ich do diety może pomóc zaspokoić zapotrzebowanie człowieka w składniki odżywcze, obniżyć gazy cieplarniane i pomóc z głodem na świecie.

     !CIEKAWOSTKA Eksperci Unii Europejskiej dopuścili 4 owady do spożywania przez człowieka!

     Uczniowie mogli obserwować modliszkę typu „martwy liść” oraz wziąć na ręce szarańczaka.

     W drugiej części zajęć mgr inż. Radosław Bogusz przeprowadził uczniów przez eksperyment określania wybranych właściwości użytkowych proszku oraz poczęstował uczniów jadalnymi owadami i produktami je zawierające.

   • Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej
    • Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej

    • 18.05.2023
    • Grupa chętnych uczniów, głównie z Ukrainy, pojechała w środę 17 maja na  na spotkanie z ks. dr Arturem Aleksiejukiem, duchownym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, pracownikiem naukowym Wydziału Nauk Społecznych ChAT w Warszawie, który opowiedział nam o prawosławiu w Polsce. Zaproszony gość wyjaśnił nam jakiego języka używa się podczas sprawowania liturgii prawosławnej, opowiedział o szatach i naczyniach liturgicznych, a także o swoim powołaniu. Dowiedzieliśmy się także, czym jest w prawosławiu ikona  i zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia Muzeum Ikon w Warszawie. To było bardzo budujące spotkanie.

   • Konkurs Historyczny „Marszałek Józef Piłsudski”
    • Konkurs Historyczny „Marszałek Józef Piłsudski”

    • 17.05.2023
    • Uczniowie: Krzysztof z klasy 1g i Rafał z klasy 4b, tegoroczny maturzysta, zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Marszałek Józef Piłsudski”. Konkurs zorganizował „Wielkopolski” Związek Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z poznańskimi szkołami podstawowymi nr 46 i 18. Konkurs miał na celu nawiązanie do obchodzonych w II RP Imienin Marszałka, przypadającymi na 19. marca.  Patronat konkursu objął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński i Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł.

     Konkurs składał się z trzech etapów, a w ostatnim ogólnopolskim, wzięło udział 18 szkół ponadpodstawowych.   Uroczystość miała miejsce w Sali herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Zwycięzcom gratulujemy sukcesu!

   • Otwarte Laboratoria na SGGW
    • Otwarte Laboratoria na SGGW

    • 16.05.2023
    • Dnia 12 maja uczniowie klas 2a i 3a udali się na SGGW, by wziąć udział w Otwartych Laboratoriach "Podglądamy rośliny".Uczniowie mogli obserwować zarodniki skrzypu polnego i chloroplasty w aparatach szparkowych pelargonii przez mikroskop świetlny z własnoręcznie zrobionych preparatów. Nauczyli się również rozróżniać pod mikroskopem czy ziarna pyłku różnych kwiatów są żywe czy martwe z pomocą odczynnika 'potrójnego barwnika Aleksnadra'. Dr Sławomir Janakowski z katedry botaniki pokazał również uczniom mikroskop fluorescencyjny, elektronowy oraz konfokalny, które dają dokładniejszy obraz.

   • Projekt Hej_Ty!
    • Projekt Hej_Ty!

    • 12.05.2023
    • W piątek 12 mają klasa 2b wzięła udział w warsztatach na temat hejtu w internecie. Jest to problem, który może dotknąć każdego z nas. Celem zajęć jest zwiększenie empatii wobec osób i grup, które doświadczają hejterskich ataków oraz zwiększenie gotowości do reagowania na hejt. Warsztaty odbyły się w teatrze Syrena.

   • Predator Games 2023
    • Predator Games 2023

    • 12.05.2023
    • Poznajcie reprezentantów naszej szkoły w ogólnopolskich e-sportowych zawodach Predator Games 2023. Nasza drużyna toczyła potyczki w grach takich jak League of Legends, Rocket League, Fortnite oraz szachy. Zawodnikom z Traugutta udało się pokonać  w sumie siedem szkół w całej Polsce, ale niestety było to za mało aby dostać się do wielkiego finału, który ma miejsce 27 maja w Warszawie. Już teraz zabieramy się za treningi aby wygrać następną edycję, trzymajcie za nas kciuki!

   • IE na Pawiaku
    • IE na Pawiaku

    • 12.05.2023
    • Pawiak został zbudowany jeszcze przez Rosjan w latach 1829 -1835. W czasach okupacji hitlerowskiej był największym więzieniem politycznym w Generalnym Gubernatorstwie, a w praktyce przystankiem na drodze do śmierci. Klasa IE uczestniczyła dziś tu w prelekcji edukacyjnej prowadzonej przez kustosza  muzeum p.Roberta Hasselbuscha na temat: „Więźniowie pochodzenia żydowskiego na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944”
     Po prelekcji mieliśmy wszyscy okazję zwiedzić to historyczne miejsce, zobaczyć celę, gdzie więziony był wcześniej patron naszej szkoły Romuald Traugutt, a za sprawą nagrań grypsów, mogliśmy w pewnym sensie doświadczyć bólu więźniów. To była niezwykła lekcja

   • Matura 2023
    • Matura 2023

    • 05.05.2023
    • 04 maja 2023 rozpoczęliśmy majowy maraton maturalny, który zakończymy 23 maja 2023 r.

     Drodzy Maturzyści, życzymy Wam:

     👉 połamania długopisów,

     👉 optymizmu

     👉 dużo wiary we własne siły.

     Niech ten egzamin zakończy się Waszym wielkim sukcesem, a jego wspaniały wynik wynagrodzi długie godziny poświęcone na naukę.

     Powodzenia!

      

   • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
    • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

    • 05.05.2023
    • 28 kwietnia 2023 r. zakończyliśmy wspólną "odyseję po tajnikach nauki" z uczniami klas czwartych - pierwszym rocznikiem nowej reformy edukacyjnej.

     Ostatnie cztery lata nauki były niesamowitymi doświadczeniami, pełnymi sukcesów i wyzwań. Podczas akademii kończącej rok szkolny 2022/2023 Pani Dyrektor, Agata Pallasch, podziękowała maturzystom za wspólne lata nauki słowami:

     "Wielokrotnie musieliście przeciwstawiać się trudnościom, ale nigdy nie poddawaliście się. Wasza niezłomność, upór i odwaga okazały się kluczowe dla Waszych osiągnięć. Każde z Was doświadczyło dawki frustracji, gonitwy z czasem, a także radości i zadowolenia. (...) Życie przed Wami, więc bierzcie je garściami. Budujcie własną historię, tak jak budowaliście historię tej szkoły. Jeśli mówicie źle o historii, której częścią byliście to mówicie źle o sobie. Pamiętajcie o tym w przyszłości.

     Życzę Wam wszelkiej pomyślności. Dziękuję, że byliście częścią naszej szkoły. To zaszczyt, że mogliśmy Was prowadzić przez meandry wiedzy"

     Kolejne słowa podziękowania skierowała do wychowawców klas:

     "Dziękuję za Wasze zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość i cierpliwość (...) Za życzliwość i serdeczność, którymi niezmiernie obdarzacie uczniów. Za to także, że jesteście twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw. To dzięki Waszej pracy nasza szkoła jest tak wyjątkowa."

     oraz do rodziców:

     "Pani Joannie Wojnarowicz za organizację wspaniałej Studniówki. Za poświęcony czas, serce, cierpliwość i wspaniałą atmosferę. Za dobre słowo i wsparcie w codziennej pracy w Radzie Rodziców.

     Pani Anecie Iwańskiej za zaangażowanie i czteroletnią pracę w Radzie Rodziców. Dziękuję za pomoc i wsparcie oraz ogromną kulturę pracy, która zawsze przyświecała naszej współpracy dla całej społeczności XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta

     Pani Luizie  Dąbrowskiej zaangażowanie i pracę w Radzie Rodziców. Dziękuję za pomoc i wsparcie.

     Dziękuję wszystkim Rodzicom za współpracę przy kształtowaniu postaw młodych ludzi kończących czteroletnią naukę w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta."

      

   • Mistrzostwa Woli w piłce nożnej
    • Mistrzostwa Woli w piłce nożnej

    • 04.05.2023
    • Dnia 25.04 nasza szkoła uczestniczyła w Mistrzostwach Woli w piłce nożnej chłopców u naszych sąsiadów ze szkoły im. Konarskiego. W fazie grupowej zmierzyliśmy się z faworytami turnieju: "Konarem" (gospodarz) oraz Zespołem Szkół Samochodowych i Licealnych im. Czesława Orłowskiego. Oba mecze niestety zakończyły się na korzyść przeciwników (2:1, 2:1). Mimo ambitnej gry i zaangażowania nie odstawaliśmy poziomem i walczyliśmy o każdy centymetr boiska.

     Dziękujemy uczniom oraz trenerowi za udział i godne reprezentowanie szkoły.