Od 08 czerwca do 29 czerwca trwają egzaminy maturalne w naszej szkole i całej Polsce.
Życzymy powodzenia naszym absolwentom!
Od 08 czerwca do 29 czerwca trwają egzaminy maturalne w naszej szkole i całej Polsce.
Życzymy powodzenia naszym absolwentom!
Mury obronne Warszawy zasługują na miano "cudu", bo są w dużej mierze autentyczne.Niedawno były poddane gruntownej konserwacji, wieczorami oświetlone są jak w bajce. Trud wydobycia ukrytego piękna w murach został podjęty już przed wojną przez prof. Jana Zachwatowicza pod auspicjami prezydenta Starzyńskiego. Drugim człowiekiem, któremu zawdzięczamy już po wojnie, że w miejscu zgliszcz i ruin powstała piękna Starówka był prof. Piotr Biegański. Dzisiejszym spacerem kandydaci na srebrną odznakę Młodego Przyjaciela Warszawy uczcili ich obu.
„Jestem zachwycony tym co robicie. Weszliście na fantastyczną drogę. Oprócz tego, że w sercu macie prawdziwą miłość do Polski, patriotyzm, to jeszcze odkrywacie, że można zaprzyjaźnić się z kimś kto kiedyś na tym terytorium był, z kimś kto też ma niesamowity sentyment do tego terytorium i że razem tworzycie nową przyszłość i wspólnotę”. Henryk Wujec przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu.
Kolejny rok i kolejny dyplom dla szkoły, dzięki wspaniałej pracy naszych uczniów pod bacznym okiem Pani Kunowskiej.
Dziękujemy!
Drodzy Trzecioklasiści,
Traugutt, po raz 61, żegna swoich wychowanków ale po raz pierwszy w tak wyjątkowy sposób.
Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas w murach tej placówki zostanie w pamięci każdego z Was.Wasi nauczyciele i wychowawcy odkrywali w Was talenty, motywowali do działania, wyzwalali do wytężonej pracy abyście byli coraz lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie współczesny świat.
Seneka Młodszy powiedział, że „Uczymy się nie dla szkoły, ale dla życia”. Życie przed Wami, więc bierzcie je garściami.
Budujcie własną historię, tak jak budowaliście historię tej szkoły. Jeśli mówicie źle o historii, której częścią byliście to mówicie źle o sobie. Pamiętajcie o tym w przyszłości!
Dziękujemy za te wspólnie spędzone lata... Trzy lata pełne niespodzianek i zaskakujących sytuacji. Trzy lata obserwowania, jak dojrzewacie... dorastacie do dorosłości, do samodzielnego podejmowania decyzji i ponoszenia za nie konsekwencji.Życzymy Wam powodzenia i wszelkiej pomyślności, a przede wszystkim zrealizowania wszystkich marzeń i planów!
Dyrekcja i Grono pedagogiczne XLV LO
Niech Ziemia będzie nie tylko w naszych sercach,
ale również w naszych codziennych czynach...
Dbajmy o Nią, tak jak Ona dba o nas!
19 kwietnia przypada 77 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zbudowane przez władze niemieckie na terenie okupowanego miasta getto służyło Trzeciej Rzeszy za narzędzie prowadzonej z premedytacją operacji wymordowania całej ludności żydowskiej w Europie. Tragiczne warunki panujące w getcie, głód i choroby zakaźne dziesiątkowały jego mieszkańców tak samo jak niemieckie obozy śmierci Auschwitz, Majdanek, Treblinka, czy Sobibór.
19 kwietnia 1943 roku garstka bohaterskich mieszkańców warszawskiego getta stanęła do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi. Słabo uzbrojeni, głodni i wycieńczeni prześladowaniami obrońcy zdecydowali się stawić czoła nazistowskiej machinie zagłady. Ich walka, nie była walką o zwycięstwo, czy o przetrwanie. W obliczu olbrzymiej przewagi wojsk niemieckich była gestem rozpaczy i tragiczną w swoim osamotnieniu reakcją na nazistowskie ludobójstwo. Zapisała się na kartach historii jako symbolem walki o ludzką godność.
10 marca uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu z p. Janem Faberskim - Prelegentem Stowarzyszenia HDK RP, który promował ideę honorowego dawstwa krwi w ramach prelekcji i prezentacji tematu: „Krwiodawstwo propozycją ważnej postawy życiowej”.
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej jest koordynatorem programu edukacyjnego „PODARUJ KROPLĘ NADZIEI”.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że boisko szkolne przy XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romuala Traugutta jest zamknięte do odwołania.
Przekazujemy Państwu apel Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego do rodziców/opiekunów prawnych w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w dniach 12 - 25 marca 2020 r.
sanepid.PDF
„Ich danke dir, mein Herz”, „Дві мавпи Брейгеля”, „Poema las cuatro de la madrugada”, „The Silence of Plants” – na pierwszy rzut oka brzmi obco, prawda? I słusznie, i niesłusznie. Tak bowiem w obcych językach – niemieckim, ukraińskim, hiszpańskim i angielskim – brzmią tytuły wierszy Wisławy Szymborskiej, które 11 marca sześcioro uczniów zaprezentowało swoim kolegom na kameralnym spotkaniu w naszej szkole.
Poezja Szymborskiej zachwyca w każdym języku – i treścią, i melodią – przekonali się o tym słuchacze. Daje dużo radości i skłania do refleksji nad każdym słowem – także wtedy, gdy przygotowując występ, zmagamy się z wymową i intonacją.
W dniach 02 – 06 marca 2020 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w drugim spotkaniu szkół partnerskich w ramach projektu Erasmus +pt. „Nasze ślady. Skąd pochodzimy. Dokąd zmierzamy”, które odbyło się w Strasburgu. Uczniowie brali udział w warsztatach na temat instytucji Unii Europejskiej, poznawali historię miasta, odkrywali bogactwo kulturowe regionu. Wspólne spotkanie było także okazją do podzielenia się doświadczeniami związanymi ze współpracą, którą uczniowie realizują na co dzień w ramach aktywności charytatywnej, sportowej czy naukowej. Uczniowie zwiedzali Muzeum Sztuki Współczesnej, brali udział w grze miejskiej, której celem było poznanie instytucji unijnych znajdujących się w Strasburgu oraz poznawali zabytkowe i historyczne zakątki miasta. Jako podsumowanie projektu powstał film, w którym pojawiły się analizy przygotowanych i przeprowadzonych ankiet, które dotyczyły ważnych aspektów współpracy krajów Unii Europejskiej. Wspólne zajęcia zaowocowały także powstaniem nowych przyjaźni.
4 marca przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w Konferencji Samorządów Warszawskich PASJE 2020. Nasz przewodniczący Maksymilian Kaletka 2c wraz z zastępcami Aischą Rek 1cg i Michałem Jankowskim 1d brali udział w ciekawych panelach dyskusyjnych oraz warsztatach. Tuż po konferencji zapewnili, że nowych pomysłów na przyszłość SU im nie brakuje i wracają do naszej społeczności z pozytywną energią i nowymi wyzwaniami.
27 lutego uczniowie klasy 1a uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z chemii, w Centrum Nauki Kopernik. Temat zajęć doskonale wpisał się w aktualnie realizowany materiał z zakresu kwasów i zasad. Podczas zajęć młodzież przybliżyła sobie pojęcie skali pH, która pozwala uzyskać wiedzę o kwasowości bądź zasadowości konkretnych substancji i pomaga przewidzieć ich właściwości.
Podczas zajęć młodzież poznała sposoby mierzenia pH i zbadała pod tym kątem kwas cytrynowy, sodę oczyszczoną, proszek do prania itp.
Młodzież miała możliwość samodzielnego sprawdzenia jakie znaczenie ma pH w naszym życiu codziennym, a jakie w chemii.
(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO) Warszawa, 25.02.2020 r.
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania,) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.
27 lutego uczniowie klasy 1a uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych z biologii w Centrum Nauki Kopernik.
Podczas zajęć badali reakcję na bodźce zwierząt (wypławek, dżdżownicy i rozwielitka) oraz protistów (euglena) i na tej podstawie formułowali wnioski stanowiące odpowiedź na następujące pytania: Czy człowiek jest „królem zmysłów”? Jak działają one u zwierząt, roślin, czy jednokomórkowców?
Jak co roku uczniowie klas drugich o profilu administracyjnym uczestniczyli w lekcji przeprowadzonej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tematem zajęć była nie tylko historia i najważniejsze postacie Wspólnoty ale również rozmawialiśmy na temat instytucji europejskich ich zadań i funkcji. Mam nadzieję, że tak przedstawiony temat Unii Europejskiej przybliży tę instytucję naszym uczniom oraz pozwoli lepiej zrozumieć zagadnienia poruszane na przedmiocie wiedza o społeczeństwie.
Zapraszamy do sekretariatu szkoły po odbiór harmonogramów maturalnych 2020!
W nocy, z 8 na 9 lutego 2020 r. (a więc na 87 dni przez egzaminem maturalnym) uczniowie klas trzecich, po raz 61, bawili się na studniówce. Tym razem miejscem wybranym przez organizatorów stał się Hotel Lord.
Mamy nadzieję, że bal ten będzie wspominany z nostalgią i sentymentem przez wiele lat przez maturzystów.
Zapraszamy do galerii!
Klasy I b i I eg wybrały się na wycieczkę do Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.
Uczniowie, przechodząc ścieżką edukacyjną „Między domem rodzinnym a synagogą”, poznali drogę życia pobożnego Żyda – pełną symboli, obrzędów i rytuałów, od narodzin po pogrzeb. Wiemy już, co wyznawca judaizmu mógł jeść, jakie znaczenie miały poszczególne wymogi dotyczące garderoby. Wiemy, jak wyglądał szabat, jak świętuje się rozpoczęcie żydowskiego nowego roku – od Święta Trąbek po Jom Kippur – a także co to Chanuka, chupa i bar micwa. Dostaliśmy nawet przepis na chanukowe słodkości.
Powered by aSc EduPage