3 czerwca o godz. 5:00 piętnastu uczniów klasy 1B XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie wyruszyło na długo wyczekiwaną wycieczkę do Ojcowa. Pierwsze kroki, po przybyciu do stolicy Małopolski – Krakowa, skierowaliśmy do Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, gdzie poznawaliśmy budowę geologiczną okolic Krakowa oraz budowę wnętrza Ziemi. Podczas zajęć praktycznych mieliśmy możliwość samodzielnego przeprowadzenia doświadczeń pozwalających identyfikację skał. Umiejętność tę wykorzystaliśmy podczas rozpoznawania materiałów skalnych, z których wykonano poszczególne obiekty zabytkowe w samym sercu starego Krakowa – Placu Mariackim.
4 czerwca w gminie Jerzmanowice-Przeginia z dala od zakłóceń spowodowanych działalnością dużego miasta, mieści się Jaskinia Nietoperzowa. To właśnie od tego miejsca zaczęliśmy drugi dzień wycieczki edukacyjnej, której najważniejszym celem jest zapoznanie uczestników z najnowszymi wynikami badań zjawisk zachodzących na Ziemi, przybliżenie metod pracy, aparatury pomiarowej, historii badań oraz znaczenia badań prowadzonych w Polsce dla rozwoju światowej nauki. Następnie, podczas spotkania z Panem Janem Koźlakiewiczem w Obserwatorium Sejsmologicznym w Ojcowie dowiedzieliśmy się, czym jest fala sejsmiczna, poznaliśmy ogniska trzęsień ziemi i miejsca, gdzie w Polsce mogą one wystąpić, jak również ich przyczyny. Wizyta w obserwatorium była także okazją do poznania metod sejsmicznych, ich rozwoju oraz z działaniem aparatury używanej dawniej i współcześnie. Mimo zbliżającej się burzy, udaliśmy się do pobliskiej jaskini "Koziarnia", gdzie umiejscowiona została aparatura pomiarowa umożliwiająca rejestrację trzęsień ziemi nawet w tak odległych miejscach jak Kalifornia, Japonia, Chiny, Turcja czy Wochy. Wędrówkę przez Ojcowski Park Narodowy przyspieszyła nam burza i deszcz więc nie mieliśmy możliwości bliższej analizy charakterystycznej dla tego regionu, rzeźby krasowej. Przemoczeni i zmęczeni dotarliśmy do Muzeum Przyrodniczego im. Prof. Szafera, będącego ostatnim etapem naszej wycieczki. Zwiedzanie rozpoczęło się zwiedzania sal multimedialnych, związanych z Doliną Prądnika, jego ukształtowaniem, roślinnością oraz mieszkańcami. Podsumowaniem nabytych wiadomości była projekcją filmu 3D ukazującego prehistorię oraz procesy, które miały wpływ na ukształtowanie rzeźby okolic Ojcowa oraz dzisiejszy wygląd Doliny Prądnika.
Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wycieczkę uważamy za bardzo udaną i dziękujemy organizatorom, za możliwość uczestniczenia w niej. Więcej zdjęć znajdziecie w galerii szkolnej