Jak co roku wszystkie szkoły varsavianistyczne wraz z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy spotkały się 9 września późnym popołudniem na Apel Pamięci przy grobie Prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego z okazji 85. rocznicy mianowania go na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Stolicy przez gen. Waleriana Czumę. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie: Kamil Tarachulski, Michał Piłat i Wiktoria Cieślak.
Jubileusz 70-lecia
- 19.08.2024
01 września 2024 r. nasza szkoła rozpoczęła po raz 70. rok szkolny.
Z tej okazji uroczystości jubileuszowe XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie odbędą się 11 października 2024 r.
Program uroczystości:
9:00 - Msza św. w Kościele św. Augustyna ul. Nowolipki 18
11:00 - Uroczystości pod Krzyżem Traugutta w Parku Traugutta
13:00 - Uroczystości w budynku XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta przy ul. Miłej 26
Zapraszamy!
Narodowe Czytanie
- 09.09.2024
Akcja Narodowego Czytania towarzyszy nam od 2012 roku. To właśnie wtedy została zapoczątkowana ta ogólnopolska inicjatywa promująca czytelnictwo w Polsce. W tym roku również nasza społeczność szkolna pochyliła się w Ogrodzie Saskim, nad utworem romantycznego poety Juliusza Słowackiego. Młodzież przypominała losy Kordiana jako bohatera romantycznego, który przeżywając nieszczęśliwą miłość, podejmuje się życiowych podróży, aby w ostatnim akcie wybrać walkę w obronie ojczyzny. Para Prezydencka ogłosiła, że w kolejnym roku spotkamy się przy twórczości Jana Kochanowskiego.
Szukanie śladów Słowackiego w Warszawie
- 09.09.2024
Lekturą trzynastej odsłony Narodowego Czytania był dramat romantyczny Juliusza Słowackiego "Kordian". Nasza szkoła - jak co roku- wzięła udzial w tej akcji promującej klasykę literatury polskiej. Każdego roku też wyszukujemy śladów tego pisarza lub pisarki w Warszawie. Grupa z humanistycznej klasy IV B rozpoczęła poszukiwania śladów Słowackiego przy ul. Żelaznej 97, gdzie dowiedziała się o związkach poety ( nie tylko z racji pochodzenia z Wołynia) z przyszłym warszawskim bikupem Felińskim. To młody Feliński był obecny przy śmierci poety, to Feliński dokończył pisanie niezwykłego poematu "Król - Duch". Następnie udaliśmy się w miejsce, gdzie w XIX wieku stała kamienica Wicherta, w której Słowacki zamieszkał po przyjeździe do Warszawy gdy pracował w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Przy Teatrze Narodowym, w którym wystawiane były już różne sztuki Słowackiego, a "Kordian" będzie zagrany w listopadzie po raz 6-ty w historii, porozmawialiśmy na temat tego wybitnego dzieła. Przy Pałacu Blanka cytowaliśmy proroczy dla Warszawy "Mój testament", bo Aleksander Kamiński nazywając tak chłopców z Szarych Szeregów zapożyczył nazwę od Słowackiego. Idąc w kierunku Krakowskiego Przedmieścia mówiliśmy o Poczcie Saskiej i Kawiarni Artystycznej "U Brzezińskiej", w której lubił przebywać i Słowacki, i Chopin, i inni artyści. Powiedzieliśmy o patriotycznym Salonie u panny Kickiej, do której Słowacki zawsze zmierzał z radością, a przy pomniku Mickiewicza wspólnie omówiliśmy trudny problem kontaktów tych wielkich poetów na obczyźnie i wielkość Słowackiego umiejącego wygłosić mimo wszystko laudację na cześć Mickiewicza. Zakończyliśmy naszą wycieczkę przy Zamku Królewskim, gdzie razem ze swoim pryncypałem Druckim-Lubeckim był Słowacki 24 maja 1829 roku na koronacji cara Mikołaja I. Jakby w nagrodę za wycieczkę uznano nas za "gwiazdy" i umieszczono nas na stronie starej gazety...
Gra miejska
- 07.09.2024
05. 09. 2024 uczniowie klas 2 f i 2 g wzięli udział w grze miejskiej dotyczącej historii Warszawy ze szczególnym uwzględnieniem czasów okupacji i Powstania Warszawskiego. Uczennice i uczniowie rozwiązywali zagadki, szukali miejsc ważnych dla historii Starego Miasta. Gra dała im możliwość głębszego poznania historii i powiązania jej z mieszkańcami i miejscami miasta, w którym żyją.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
- 02.09.2024
Dzisiaj, 02 września, zanim zabrzmiał pierwszy dzwonek, uczniowie i nauczyciele spotkali się aby wspólnie świętować rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2024/2025.
Podczas spotkania z uczniami klas pierwszych pani dyrektor Agata Pallasch życzyła wszystkim wytrwałości w dążeniu do celu i wielu sukcesów, które będą powodem do dumy.
"Wszyscy wiemy, że przez dobrą szkołę wiedzie najlepsza droga do dobrej przyszłości. W naszej szkole macie możliwość zdobywania rzetelnej wiedzy. (...) Wierzę również, że będziecie mogli realizować tutaj swoje cele i spełniać marzenia"
Całej społeczności szkolnej XLV LO życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym 2024/2025
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024 / 2025 – 2 września 2024
- 21.08.2024
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024 / 2025 – 2 września 2024:
Klasy pierwsze - spotkanie z wychowawcami i Panią Dyrektor na sali gimnastycznej godzina 10:00, następnie spotkanie z wychowawcami w klasach zgodnie z poniższym harmonogramem.
klasa wychowawca sala
1a Izabela Pucko 58
1d Aleksandra Wyrzykowska 44
1e Iwona Skalińska 55
Klasy 2,3,4 godzina 9:00
spotkania z wychowawcami w klasach zgodnie z harmonogramem
klasa wychowawca sala
2a Daria Nowak 49
2b Hubert Karpiński 53
2c Inessa Czerwińska 18
2e Katarzyna Marzec 24
2f Izabela Sikora 35
2g Aneta Czerwińska 54
3a Anna Jędrzejewska 41
3b Michał Osypowicz 34
3c Beata Świątkowska 43
3d Natalia Arczyńska 51
3e Marcin Gudziak 33
3f Magdalena Koczorowska 42
3g Michał Osypowicz 34
3h Edyta Słyk 57
4a Aleksandra Wyrzykowska 44
4b Patrycja Głowacka 23
4c Agnieszka Wielądek 50
4d Jadwiga Baran 36
4e Grzegorz Dudek 22Uwaga! Klasa 2d godzina 10:00
2d Jadwiga Baran 36
Pożegnanie
- 21.08.2024
"Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania.
(...) jakbyś nie chciała, swym odejściem smucić...
(...) jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,
że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić"
Ks. J. Twardowski
Szanowni Państwo,
z przykrością informujemy, że 19 sierpnia 2024 r. zmarła, w wieku 77 lat, nasza wieloletnia nauczycielka fizyki, wspaniała nauczycielka i wychowawczyni - Pani Elżbieta Piskorska. Pełniła też funkcję dyrektora szkoły (01.09 - 30.11.1978) oraz wicedyrektora (w latach 01.12.1978 - 31.07.1983 r.)
Pozostanie na zawsze w pamięci przyjaciół, wdzięcznych uczniów, rodziców i nauczycieli.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 28 sierpnia 2024 roku o godz. 10.00 w kościele św. Wincentego (drewniany kościół) na Bródnie.
Pogrążeni w głębokim smutku - dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice, uczniowie XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie.
160. rocznica śmierci Romualda Traugutta
- 06.08.2024
05 sierpnia 2024 roku, mija 160. rocznica śmierci Romualda Traugutta, ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego, na stokach Cytadeli Warszawskiej. Z tej okazji złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem członków Rządu Narodowego na placu X Pawilonu cytadeli Warszawskiej.
Odbiór świadectw dojrzałości
- 01.07.2024
XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Warszawie zaprasza absolwentów szkoły po odbiór świadectw dojrzałości i aneksów do świadectw z egzaminu maturalnego w dniu 9 lipca 2024 r. (wtorek) od godziny 9:30
Indywidualne wyniki egzaminu maturalnego będą dostępne w systemie ZIU (SIOEO) 9 lipca 2024 r.od godz. 8:30
Dostęp do systemu możliwy jest po zalogowaniu przy użyciu otrzymanego ze szkoły indywidualnego loginu i hasła lub z wykorzystaniem profilu zaufanego.
Realny wpływ - podsumowanie
- 25.06.2024
"Realny wpływ. Wzmocnienie dialogu obywatelskiego w warszawskich szkołach i dzielnicach" to projekt realizowany przez Fundację Civis Polonus na zlecenie m.st. Warszawy.
Celem projektu było stworzenie przestrzeni do dialogu i realnego wpływu młodych ludzi na społeczność szkolną naszej szkoły poprzez wdrożenie mechanizmu dialogu obywatelskiego.
W naszej szkole projekt realizowała Małgorzata, Maja, Emilia oraz Dawid z klasy 3b
W ramach realizowango projektu:
- przeprowadzili diagnozę potrzeb naszej społeczności szkolnej,
- dokonali wyboru przewodniego tematu działania,
- brali udział w serii warsztatów podnoszących kompetencje w takich obszarach jak m.in.: diagnoza potrzeb, komunikacja oraz wspierających proces dialogu obywatelskiego między młodymi a decydentami i urzędnikami,
- zorganizowali debatę, w której uczestniczyli zybrani nauczyciele: Wicedyrektor szkoły, Rzecznik Praw Ucznia oraz Opiekun Samorządu Uczniowiskiego,
- dokonali analizy otrzymanych informacji, a otrzymane wnioski przedstawili do realizacji dyrektorowi szkoły.
Na koniec, 20 czerwca 2024 r. udali się do Terminalu Kultury Gocław w Warszawie aby podczas konferencji podsumowującej projekt opowiedzieć o metodach swojej pracy (m.in. o badaniu potrzeb młodych ludzi, debatach, dialogu z decydentami) oraz zaprezentować działania, jakie podjeli w ramach projektu.
Zdjęcia zaczerpnięto ze strony:
https://civispolonus.org.pl/projekty/realny-wplyw-wzmocnienie-dialogu-obywatelskiego-w-warszawskich-szkolach-i-dzielnicach
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- 24.06.2024
Dnia 21 czerwca 2024 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Wydarzenie to zgromadziło całą społeczność szkolną – uczniów, nauczycieli oraz rodziców o godzinie 9:00 na sali gimnastycznej. Piękna pogoda i letnia atmosfera sprzyjały świątecznemu nastrojowi.
Dyrektor szkoły, Pani Agata Pallasch, wyraziła serdeczne podziękowania wszystkim uczniom za ich pracę i zaangażowanie, nauczycielom za ich codzienny trud oraz rodzicom za nieustające wsparcie.
Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie świadectw ukończenia klasy oraz nagród dla uczniów wyróżniających się wynikami w nauce, osiągnięciami sportowymi i działalnością pozaszkolną. Ceremonię prowadził dyrektor szkoły przy akompaniamencie radosnych braw i gratulacji.
Na koniec podkreślono, że przed nami okres zasłużonego odpoczynku, a jednocześnie czas na snucie planów na nadchodzący rok szkolny.
Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom bezpiecznych, pełnych wrażeń wakacji i nie możemy się doczekać powrotu we wrześniu, by kontynuować naszą wspólną edukacyjną podróż.
Młodzi głosują 2024
- 25.06.2024
28 maja 2024 r. uczniowie klasy 2c naszej szkoły zorganizowali symulację wyborów do Parlamnetu Europejskiego w ramach projektu "Młodzi głosują" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Uczestniczki i uczestnicy projektu, poprzez własne działania, dowiedzieli się więcej o roli Parlamentu Europejskiego, zrozumieli jak Unia Europejska wpływa na nasze codzienne życie i poznali jak obywatelki i obywatele mogą partycypować w europejskiej demokracji. Cała społeczność uczniowska zyskała okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na kandydujące ugrupowania polityczne i dać znać o swoich poglądach.
W przeprowadzonych prawyborach zwyciężył komitet wybroczy Koalicji Obywatelskiej. Najwięcej głosów zebrali: Hanna Beata Gronkiewicz - Waltz oraz Michał Roh Szczerba. Drugie miejsce zdobył komitet wyborczy Lewica z Robertem Biedroniem na czele.
W wyborach brało udział 138 uczniów uprawnionych do głosowania.
Ważnych głosów oddano 82,80%
Imieniny Alojzy Traugutt i zakończenie roku koła varsavianistycznego
- 20.06.2024
21 czerwca córka naszego patrona szkoły Alojza Traugutt obchodziłaby imieniny. Staramy się o tym pamiętać każdego roku, więc i dziś zanieśliśmy jej kwiatki i zapaliliśmy znicze. Piątka najgorliwszych varsavianistów przy okazji odbyła prawdziwą lekcję historii, bo cmentarz na Powązkach, to historia Polski. Było więc również o czasach II Rzeczypospolitej, o reformie walutowej Władysława Grabskiego, o szwoleżerach i marszałku Śmigłym- Rydzu, o Katyniu i prześladowaniach za czasów PRL-u.
Zakończenie roku dla uczniów uczęszczających na religię
- 20.06.2024
Każdego roku pod koniec roku szkolnego wyjeżdżamy do ciekawego miejsca aby modlitwą i zabawą zakończyć kolejny rok katechetyczny. W tym roku 18 czerwca pojechaliśmy do Sanktuarium na Siekierkach, gdzie podczas II wojny światowej 12-letniej Władzi Fronczak objawiała się Maryja. W 1980 roku ks. Prymas Wyszyński przekazał to miejsce księżom szkolnym- pijarom, którzy wybudowali tu Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży i szkołę.
Szachowy Mistrz Traugutta
- 17.06.2024
W piątek gdy już większość ocen na koniec roku została wystawiona, część uczniów relaksowała się w szkolnej bibliotece przy grze w szachy. Michał z klasy 3D próbował obronić tytuł Szachowego Mistrza Traugutta. W rozgrywkach wzięło udział ponad 10 osób, testując różne otwarcia i taktyki. Udało się nawet zobaczyć szewskiego mata! Po zaciętej walce, na prowadzenie wysunął się Franciszek z klasy 1D odbierając tym samym tytuł Szachowego Mistrza Traugutta. Do rozgrywek wracamy w październiku!
Modernizacja pracowni informatycznej 17
- 15.06.2024
We wtorek 11.06.2024 oddaliśmy "w ręce naszych uczniów" pracownię informatyczną nr 17 wzbogaconą o mural.
Pierwszoplanowym elementem obrazu jest cyfrowa dłoń pełna połączeń i podzespołów odpowiedzialnych za wiele różnych funkcji. Dłoń prezentuje gest przyjaźni i otwartości. Tłem jest cyfrowy świat połączeń, zakamarków Internetu, adresów IP, elektroniki, techniki, języków programowych, układów scalonych, uczenia maszynowego – deep learning, oraz elektronicznej chmury obliczeniowej, a także i social media i oczywiście AI.
Mural znajduje się nad głowami uczniów i na pewno nie raz natchnie dobrym pomysłem. Obraz wywołuje uczucie spokoju, a zarazem intryguje, przyciąga wzrok, zmusza do namysłu. Nastrój jaki buduje mural to zaciekawienie, zdumienie i fascynacja światem nowych technologii. Mural jest świetną inspiracją dla uczniów. To doskonały pomysł dla każdego fana informatyki, robotyki, komputerów i ogólnie nauki i nowych technologii związanych z branżą IT .
Kompozycja obrazu jest otwarta, a gama kolorów to monochromatyczna paleta szarości. Obiekty przedstawione na grafice zostały namalowane z zastosowaniem modelunku światłocienia takie jak ręka, globus, mikroprocesor z fotorealistyczną dokładnością. Całość jest malowana w sposób doskonale ukazujący kształty, mamy tu zaoblenia, a także kąty ostre. Kompozycja jest przemyślana, uporządkowana czytelna mimo dużej ilości treści zawartej w grafice.
Archiwum Aktualności