W 1962 r. przy ulicy Leszno nieopodal Okopowej, przypadkowo, podczas prac ziemnych odkryto kości słonia leśnego, żyjącego na tych terenach w interglacjale eemskim (ok. 130–115 tys. lat temu). Były to prawdziwe giganty, ich wysokość w kłębie mogła mieć nawet ponad 4 m.
W celu upamiętnienia 60 rocznicy odkrycia tego "zwierzaka" Muzeum Ziemi PAN zorganizowało zajęcia dla szkół z dzielnicy wola pod hasłem "Wolę Muzeum".
Klasa 3c wybrała się więc na lekcję pt. "Wszystko, co byście chcieli wiedzieć o plejstocenie". Zajęcia prowadził dr Michał Loba. Przygotował dla nas mnóstwo wiadomości, ale przedstawił je w sposób bardzo przystępny. Profesjonalnie przygotowana prezentacja multimedialna została uzupełniona pokazem zgromadzonych w muzeum eksponatów w postaci szczątków zwierząt znalezionych na terenie Polski, takich jak mamut, nosorożec włochaty, tur.
Jednak największe wrażenie pod względem rozmiarów robią kości "naszego" słonia. I pomyśleć, co by było, gdyby przetrwały do dzisiejszych czasów ...