• Wizyta w Sądzie Najwyższym
     • Wizyta w Sądzie Najwyższym

     • 23 marca uczniowie klas drugich naszego liceum uczęszczający na zajęcia z przedmiotu WOS uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Sąd Najwyższy RP. Podczas warsztatów mogliśmy nie tylko poznać historię samego budynku na Placu Krasińskich lecz także historię sądu najwyższego w naszym kraju. Bardzo ważnym elementem zajęć była tematyka zadań i roli sądu najwyższego w dzisiejszym ładzie konstytucyjnym naszego kraju. Nasi uczniowie mieli także okazje choć na chwilę poczuć się jak sędzia.

       

    • Gra miejska
     • Gra miejska

     • 21 marca nasze uczennice uczestniczyły w grze miejskiej zorganizowanej z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez ZSSiL Nr 2 w Warszawie.

      Tematem przewodnim gry była postać profesora Władysława Grabskiego. Musieliśmy odnaleźć miejsca związane z Warszawą Władysława Grabskiego oraz wybitnymi postaciami naszego kraju okresu dwudziestolecia międzywojennego. Gra rozpoczęła się w siedzibie NBP, a metą okazały się warszawskie Powązki.

    • Pokaż kotku, czyli analiza chemiczno-biologiczna
     • Pokaż kotku, czyli analiza chemiczno-biologiczna

     • 20 marca 2018 nasi wolscy odkrywcy, z klasy 1a, w ramach projektu SCIENCE brali udział już w kolejnych warsztatach laboratoryjnych.

      Tym razem swoje kroki skierowali do Centrum Nauki Kopernik, gdzie przez cały dzień eksperymentowali.

      Podczas zajęć „Pokaz kotku, co masz w środku” uczniowie dowiedzieli się, jak to możliwe że serce, płuca czy wątroba stają się przeźroczyste. Dzięki temu przybliżyli sobie ich budowę oraz szczegóły anatomiczne. Przekonali się też, jak przeźroczystość pomaga w badaniach naukowych oraz zobaczą pierwsze organizmy eukariotyczne, które zostały zmodyfikowane genetycznie — nicienie glebowe Caenorhabditis elegans.

       „Analityczne rozterki” pozwoliły im przeprowadzić analizę chemiczną i rozwiązać zagadkę kryminalną.  Podczas zajęć laboratoryjnych nasi odkrywcy wcielili się w laborantów i analizowali próbkę z miejsca zbrodni. Na podstawie otrzymanych wyników udało im się wydedukować , czym zatruł się denat z akt policyjnych.

      Analiza chemiczna to metoda polegająca na przeprowadzeniu różnych reakcji charakterystycznych, czyli takich które w obecności jakiegoś konkretnego jonu albo związku chemicznego tworzą bardzo nietypowe efekty, jak żółty osad czy szafirowe zabarwienie roztworu. Na podstawie kilku albo niekiedy kilkudziesięciu takich prób można zidentyfikować składniki badanej próbki. Jest to zatem metoda nieco żmudna, ale i pełna niespodziewanych rezultatów, którą będziecie mogli poznać i samodzielnie sprawdzić na zajęciach w laboratorium chemicznym.

    • Muzeum POLIN
     • Muzeum POLIN

     • Muzeum POLIN po raz kolejny zorganizowało dla szkół spotkanie z niezwykłą osobą. Tym razem przybyliśmy do Muzeum na spotkanie z p. Krystyną Budnicką - ocaloną z Holokaustu.Jej historia jest poruszająca. Jest jedyną ocaloną i żyjącą w Polsce z całej dużej rodziny. Przy okazji opowieści o swoich przeżyciach, przybliżyła nam w klarowny sposób sytuację dzieci podczas Holokaustu, a także podczas Powstania Warszawskiego. 

    • Podsumowanie konkursu Licealna Akademia Dyplomacji
     • Podsumowanie konkursu Licealna Akademia Dyplomacji

     • 19 marca odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs Licealna Akademia Dyplomacji.

      Licealna Akademia Dyplomacji to konkurs organizowany przez XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta. Był on realizowany we wszystkich liceach ogólnokształcących Dzielnicy Wola m.st. Warszawy dzięki inicjatywie i dużemu wsparciu Pani Grażyny Orzechowskiej – Mikulskiej Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.

      Wśród finalistów konkursu znalazł się również nasz uczeń, Krzysztof Lib, który zajął I miejsce i zdobył nagrodę główną, czyli udział w XV edycji Akademii Młodych Dyplomatów.

      Zgodnie z zapisami regulaminu dzielnicowego konkursu Licealnej Akademii Dyplomacji opiekunowie merytoryczni uczestników – Laureatów i Finalistów Konkursu otrzymują upominki rzeczowe oraz certyfikaty potwierdzające przygotowanie i udział uczniów w Konkursie.

      Krzysztofa wspierał Pan Marcin Gudziak, który otrzymał cerftyfikat i nagrodę książkową.

      Gratulujemy!

    • Tydzień Mózgu
     • Tydzień Mózgu

     • W sobotę 17 marca uczestnicy koła psychologicznego oraz koła biologicznego pod opieką nauczycieli brali udział w pokazach nowoczesnych technologii biorących udział w badaniach ludzkiego mózgu. Mieliśmy możliwość porozmawiać z pracownikami Instytutu Biologii Doświadczalnej, zobaczyć wystawę i porównać mózgi różnych zwierząt, złożyć mózg człowieka i przy okazji porozmawiać o jego funkcjach. Niektórzy z nas w wirtualnej rzeczywistości mogli kreować budowę atomów i komórek ludzkiego organizmu.

      Po pokazach zostaliśmy na pokazie filmu PHOTON z 2017 r. którego twórcą jest Norman Leto. To artystyczna wizja od początków istnienia wszechświata i materii, przez ewolucję życia , aż do wizji przyszłości. To było długie i bardzo interesujące popołudnie z nauką.

    • Konkurs "Cztery żywioły"
     • Konkurs "Cztery żywioły"

     • W piątek 16 marca odbyło się uroczyste rozdanie nagród w VII międzyszkolnym konkursie interdyscyplinarnym "Cztery Żywioły". Patronami konkursu był m.in. Uniwersytet Warszawski i Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Nasi uczniowie z klasy 2C: Iza Zwierzyńska, Natalia Pawłowska zajęli II miejsce, a Dominik Boczar i Łuczak Kacper 4 miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

    • V edycja Olimpiady Solidarności "Dwie dekady historii"
     • V edycja Olimpiady Solidarności "Dwie dekady historii"

     • 15 marca w Auli dawnego gmachu BUW odbył  się etap wojewódzki V edycji Olimpiady Solidarności  "Dwie dekady historii".  W 16 miastach Polski 808 młodych osób walczyło o dostanie się do finału w Katowicach. Laureatki z naszej szkoły  Aleksandra Frankowska i Patrycja Kołodziejczyk walczyły dzielnie, a przy okazji spędziły cały dzień na Uniwersytecie. Poza pisaniem testów był czas na zwiedzanie kampusu uniwersyteckiego, zwiedzaliśmy też wystawę Muzeum UW  „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu. Wystawa z okazji jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego poświęcona narodzinom uczelni” (Ekspozycja ta mieści się w zabytkowym pałacu Tyszkiewiczów-Potockich), a także wystawę w BUW  „Marzec '68” z okazji 50. rocznicy „wydarzeń marcowych”.

       

    • Chemiczna tęcza - warsztaty
     • Chemiczna tęcza - warsztaty

     • W dniu 14 marca 2018 r. (środa), w ramach projektu SCIENCE - Wolski Odkrywca, klasa Ia uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych „Chemiczna tęcza, czyli co wiemy o pH” w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Uczniowie badali odczyny roztworów przy pomocy wybranych wskaźników tj. fenoloftaleina, oranż metylowy oraz błękit bromotymolowy. Dowiedzieli się, że sami w domu mogą przeprowadzić tego typu doświadczenia używając jako wskaźnika np. wywaru z liści czerwonej kapusty czy esencji herbacianej.

      Uczniowie sprawdzali również, jak zaskakujące wyniki można otrzymać porównując odczyny wody gazowanej i niegazowanej oraz powszechnie znanych produktów spożywczych

    • Konkurs Filmowy "Imaginacje – poezja okiem kamery"
     • Konkurs Filmowy "Imaginacje – poezja okiem kamery"

     • 14.03.2018 r. uczestniczyliśmy w uroczystym podsumowaniu Konkursu Filmowego "Imaginacje – poezja okiem kamery". Celem konkursu było przygotowanie etiudy filmowej inspirowanej wierszem poety polskiego XX - XXI wieku z okazji 100.letnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Chlipała, Agnieszka Suś kl. 1 a, Julia Skwarek kl. 1 c, Wojciech Michałowski kl. 3 a.

      Stworzyliśmy film pt. „Ojczyzna Romantyczna  Pani” inspirowany wierszem Stanisława Balińskiego pt. „Ojczyzna Szopena”. Wykonane rysunki przez Agnieszkę i recytacja wiersza przez Julię zwróciły uwagę komisji konkursu, a muzyka Fryderyka  Chopina rozbrzmiewająca w tle podkreślała klimat naszej etiudy. Praca nad filmem okazała się czasochłonna, wymagająca bardzo dużo pracy, koordynacji wielu działań o czym wie najlepiej Weronika.  Najtrudniejszy okazał się montaż filmu, gdyby nie pomoc Wojtka  byłoby ciężko…... Bardzo się cieszymy, że mogliśmy zobaczyć nasz film wśród najciekawszych na gali, podsumowującej Konkurs Filmowy „Imaginacje – poezja okiem kamery".

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego filmu na blogu konkursu -

      http://imaginacje-promienista.blogspot.com/

    • Szkolna akcja promująca zdrowy styl życia.
     • Szkolna akcja promująca zdrowy styl życia.

     • Dnia 12 marca 2018 r. (poniedziałek) nasza uczennica - Weronika Chlipała, kl. Ia - przeprowadziła szkolą akcję promującą zdrowy styl życia.

      Jest to jedna z form (obok testu) podlegająca ocenie w ramach etapu okręgowego (wojewódzkiego) Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, do którego nasza uczennica przystąpiła.Weronika wykorzystując przygotowaną prezentację multimedialną opowiadała o rodzajach smogu, sytuacji w Europie, poziomach informacyjnych i alarmowych, jakości powietrza w Polsce (z zaznaczeniem najgorszych miesięcy), najbrudniejszych miastach w Polsce oraz przyczynach i skutkach zanieczyszczeń powietrza, a także sposobach zapobiegania i ochrony przed smogiem. 

      Uczniowie mogli również obejrzeć filmy na ten temat: Czy smog szkodzi. Mity smogowe, Nie truj sąsiada, Smog w Polsce i jego wpływ na zdrowie oraz Zobacz czym oddychasz.Na koniec wszyscy uczestnicy własnoręcznie przygotowywali maski antysmogowe.

    • Warsztaty w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
     • Warsztaty w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

     • Wizyta w Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie przybliżyła młodzieży XLV Liceum postać dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Mieliśmy sposobność poznania wiele ciekawych, mniej znanych szczegółów z życia naszej wybitnej rodaczki m.in. fakt, że we wczesnych latach pisywała humorystyczne wiersze, podjęła pracę guwernantki, by opłacić zagraniczne studia starszej siostry Bronisławy, bezinteresownie krzewiła oświatę wśród chłopskich dzieci w myśl głównych haseł pozytywistycznych czy epizod nieszczęśliwej miłości.

      Druga część naszej wizyty w domu, w którym przyszła na świat Maria Skłodowska, obejmowała warsztaty laboratoryjne. Młodzież miała okazję wykonać doświadczenia chemiczne z użyciem różnych odczynników, które pozwalały badać obecność związków chemicznych w żywności. Efekty swoich badań i wnioski młodzież zapisała w specjalnych formularzach.

      Przypomnienie dokonań Marii Skłodowskiej - kobiety z powodzeniem łączącej udane życie rodzinne i wielkie sukcesy na niwie zawodowej, która bez kompleksów wkroczyła w męski świat nauki II połowy XIX i początków XX wieku było bez wątpienia inspirującym przeżyciem, zwłaszcza w dniu 8 marca, kiedy to zastanawiamy się nad istotą kobiecości.

    • Warsztaty w Muzeum POLIN
     • Warsztaty w Muzeum POLIN

     • 07. marca uczniowie klasy IB wzięli udział w warsztatach "Codzienność w życiu Zagłady. O życiu w warszawskim getcie" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

      Podczas zajęć młodzież korzystała z internetowej platformy IWitness, oglądając relacje Ocalałych z Zagłady. Następnie zwiedzili galerię Zagłada na wystawie stałej, rozwiązując zadania w grupach. Lekcja wykorzystująca historię mówioną pozwoliła zmierzyć się z trudnym tematem nieludzkich warunków, jakie panowały w gettach okupowanej Polski.

    • Wykład Pana Elbauma
     • Wykład Pana Elbauma

     • 5 marca 2018r. uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt uczestniczyć w wykładzie pt. "Neither Yesterdays Nor Tomorrows"(pl. "Bez wczoraj, bez jutra"), który został przeprowadzony w języku angielskim przez pana George J Elbauma na temat jego życia w czasie wojny i po niej. 
      Pan Elbaum urodził się w Warszawie w 1938r. w rodzinie żydowskiej. Jako roczne dziecko trafił do getta warszawskiego razem z mamą i babcią, gdyż pozostałych członków rodziny zabili naziści. W swoich opowiadaniach wspominał tamte trudne lata, pobyt w getcie, wybuch powstania w getcie, ucieczkę, wybuch powstania warszawskiego oraz ciągłe tułaczki po Polsce i świecie. Wielokrotnymi szczęśliwymi trafami ostatecznie trafił z matką do Stanów Zjednoczonych gdzie ukończył prestiżowe studia na MIT (wybitna szkoła dla inżynierów). Po 65 latach wrócił do Polski i zaczął prowadzić wykłady z uczniami opowiadając o swoich wspomnieniach i pokazując zdjęcia z tamtego okresu. W tym roku uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność wysłuchania tej wzruszającej i bardzo intymnej lekcji historii. Po wykładzie uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcie, a także otrzymali książkę z podpisem pana Elbauma. 
    • WAMPIRIADA TRAUGUTTA 2018
     • WAMPIRIADA TRAUGUTTA 2018

     • 2 marca 2018 r. odbyła się w naszej szkole akcja oddawania krwi. Swoje uczestnictwo zadeklarowało 25 osób. Już od samego rana uczniowie pomagali paniom pielęgniarkom z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa rozstawić potrzebny sprzęt, po czym przystąpili do rejestracji. Do akcji przystąpiły 24 osoby, z czego krew oddało 12 osób (po 450 ml). Pozostali uczniowie nie mogli jej oddać ze względów zdrowotnych. Wiele osób miało zły poziom hemoglobiny we krwi, słabo widoczne żyły i inne stany chorobowe. Podczas akcji odbyła się akcja profilaktyczna, uświadamiająca uczniom z jakich powodów nie mogli oddać krwi w tym dniu. Dzięki temu uzyskali wiedzę i cenne wskazówki, w jaki sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe, by móc oddać krew przy okazji kolejnej akcji. Jedynym źródłem ludzkiej krwi, która może być kiedyś każdemu z nas potrzebna, są dawcy. 

    • Szkoła Dialogu
     • Szkoła Dialogu

     • 01.03.2017 r. uczestniczyliśmy jako goście honorowi w Gali Szkoły Dialogu (to kontynuacja działań rozpoczętych w zeszłym roku szkolnym). Jako Szkoła Dialogu staramy się jak najlepiej kontynuować dialog pomiędzy narodami. W czasie tegorocznej gali szczególnie urzekła nas oprawa muzyczna, podkreślająca różnorodność żydowskiej tradycji muzycznej. Usłyszeliśmy klasyczną balladę „Moje miasteczko Bełz”, popularne w latach 30. tango „Rebeka” oraz inspirowaną sefardyjską muzyką tradycyjną piosenkę „Muszlo moja”, spopularyzowaną przez Kayę.

    • X Pawilon Cytadeli Warszawskiej
     • X Pawilon Cytadeli Warszawskiej

     • 1 marca uczniowie klas drugich naszego liceum już kolejny raz odwiedzili Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Podczas tej wizyty naszych uczniów po cytadeli oprowadzał i opowiadał o jej tajemnicach i ciekawostkach Pan Michał Cieślak. Pan Michał opowiedział także o Romualdzie Trauguttcie i Józefie Piłsudskim, więźniach cytadeli i jednocześnie twórcach naszej niepodległości.

    • Międzynarodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
     • Międzynarodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

     • Już ósmy  raz obchodzimy w Polsce 1 marca  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bo właśnie tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.  W wielu miejscach naszego kraju odbyły się różne uroczystości. Grupa osób z naszej szkoły wybrała się zapalić znicz i uczestniczyć w uroczystości na  Cmentarzu Wojskowym, ponieważ tam na tzw."Łączce" w latach 1945-1956 grzebano polskich patriotów pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego.

    • Warsztaty "Policjanci w służbie historii"
     • Warsztaty "Policjanci w służbie historii"

     • W ostatnią środę 28 lutego trzy uczennice z naszej klasy policyjnej: Julia Hałubicka, Weronika Chlipała i Julia Bielska, uczestniczyły w warsztatach „Policjanci w służbie historii”. Warsztaty zorganizowane były w Muzeum Katyńskim były zorganizowane przez Instytut, a miały pomóc naszym uczennicą lepiej przygotować się do olimpiady policyjnej.

    • Warsztaty w NBP
     • Warsztaty w NBP

     • 27 lutego uczniowie naszego liceum uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Warsztaty dotyczyły postaci Władysława Grabskiego, premiera II RP i jego wkładu w zreformowanie gospodarki naszego kraju dwudziestolecia międzywojennego. Oprócz zajęć dotyczących samej postaci, uczniowie mieli okazję poznać historię polskiej bankowości oraz dowiedzieli się o zasadach funkcjonowania bankowości centralnej.