• Narodowe Czytanie 2022 - podziękowania

• 08.11.2022
        • Społeczność szkolna XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta zaangażowana w realizację projektu Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" otrzymała właśnie podziękowania od Pana Andrzeja Dudy - Prezydenta RP oraz Pani Agaty Kornhauser-Dudy - Pierwszej Damy.

• Filmowa Łódź

• 03.11.2022
        • W dniu 2.11.2022 klasa 4D wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do najbardziej filmowego miasta w kraju, czyli Łodzi. Uczniowie zwiedzili Muzeum Kinematografii, gdzie oprócz podziwiania eksponatów sprzed wielu lat mogli na własne oczy przekonać się, jak wyglądały początki kinematografii oraz na jakiej zasadzie działa green screen. Brali udział w warsztatach na temat gwiazd przedwojennego kina.

Wędrując szlakiem filmowym zatrzymaliśmy się przy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera popularnie zwanej Łódzką Filmówką. Uczniowie obejrzeli słynny Pomnik Jednorożca przy ulicy Piotrkowskiej. Punktem obowiązkowym było przejście Aleją Gwiazd, która jest polskim odpowiednikiem hollywoodzkiego "Chodnika Sławy.” Liczy ona ponad 65 gwiazd. Po parzystej (wschodniej) stronie alei znajdują się gwiazdy reżyserów i operatorów, natomiast po stronie nieparzystej gwiazdy upamiętniające aktorów.

Wycieczka była niezwykle kształcąca i interesująca, a w wielu momentach pozwalała na uśmiech i bardzo ważną integracje.