• Gra edukacyjna "Klasa z klasą" w jezyku polskim i niemieckim
     • Gra edukacyjna "Klasa z klasą" w jezyku polskim i niemieckim

     • W dniu dzisiejszym grupy języka niemieckiego z klasy 2A, IB i IC wzięły udział w czterogodzinnych warsztatach przygotowanych przez p. Monikę Łagowską, przedstawicielkę Goethe-Institut w Warszawie.

      Gra „Klasa z klasą” w sposób innowacyjny wykorzystuje metodę symulacji. Jest to metoda oparta na nauce przez zabawę, która zyskuje coraz większą popularność w edukacji. Kształtuje ona kompetencje uczniów w sposób wielokanałowy, pozwalając jednocześnie w miarę umiejętności językowych zespołu zanurzyć się w język niemiecki i uczyć się go w działaniu.

      Uczniowie wcielili się w role dyrekcji, nauczycieli, Rady Rodziców, uczniów oraz przedstawicieli mediów i wspólnie starali się rozwiązać problem braku sklepiku szkolnego. Gra była prowadzona w języku polskim z elementami języka niemieckiego. Udział w grze był dla uczniów ciekawym wyzwaniem i dobrą zabawą oraz okazją do refleksji nad sposobem działania w projekcie „Niemiecki ma klasę”. Dzięki temu spotkaniu uczniowie nauczyli się współpracy, kompromisu, nowych słówek i zwrotów po niemiecku oraz mają mnóstwo nowych pomysłów dotyczących projektu.

    • ZAPROSZENIE
     • ZAPROSZENIE

     • ENTROPIA SŁOWA - LITERACKA MAPA WARSZAWY 2017 - Asnyk, Leśmian, Staff

      W tym roku obchodzimy  120 rocznicę śmierci Adama Asnyka, 80 rocznicę śmierci Bolesława Leśmiana oraz 60 rocznicę śmierci  Leopolda Staffa.  Ich postaci i twórczość są ściśle związane ze stolicą.Tu mieszkali, pisali, spotykali się z przyjaciółmi. Tego dnia pragniemy przypomnieć i zaznaczyć miejsca, w których powstawały niezapomniane dzieła tych wspaniałych poetów.

      24 maja 2017 r o godz. 10.30 nasza szkoła proponuje spotkanie w Muzeum X Oddziału Cytadeli Warszawskiej przybliżające sylwetkę Adama Asnyka. Wybór miejsca nie jest przypadkowy i wiąże się z historią naszego patrona Romualda Traugutta – ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego - którego uczestnikiem był także Adam Asnyk. Nasze spotkanie przy ulicy Skazańców 25 przybliży sylwetkę poety jako artysty i uczestnika walk o niepodległość z 1863 roku, a melorecytacja utworu pt. „Miejcie nadzieję” będzie zwieńczeniem tegorocznej akcji literackiej. Finał Literackiej Mapy Warszawy 2017 r. rozpocznie się o godz. 12.30 w Kinie Atlantic  gdzie spotkamy się z malarzem Michałem Suffczyńskim.

      ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW WARSZAWY!

    • Wizyta w Bibliotece UW
     • Wizyta w Bibliotece UW

     • Wycieczka wszystkich chętnych uczniów klas drugich i pierwszych z XLV Liceum do Gmachu Głównego Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego miała na celu przybliżenie jej funkcjonowania, przedstawienie praktycznych rad dla użytkowników biblioteki, jak również pokazanie niektórych aspektów pracy bibliotekarza.

      Młodzież, oprowadzana przez dwie pracownice biblioteki, miała okazję m. in. :

      • zobaczyć część księgozbioru liczącego ok. 3 miliony 300 tysięcy woluminów,
      • dowiedzieć się na czym polega praca brokera informacji naukowej; akcja „puf dla sów”; co znajduje się w buwialni,
      • odwiedzić strefę z czytnikami mikrofisz i mikrofilmów,
      • zobaczyć: kamienny ogródek przy japońskim pawilonie herbacianym; pamiątkowe krzesło, na którym siedział święty Jan Paweł II, gdy 18 lat temu dokonywał poświęcenia murów nowego gmachu biblioteki; katalogi kartkowe z ręcznie wypisanymi kartami książek.

       

      Nie zabrakło również ćwiczeń praktycznych z wyszukiwania wskazanych pozycji po sygnaturze książki.

      Dowiedzieliśmy się, że biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego przygotowuje się do obchodów 200 rocznicy istnienia, organizując imprezy kulturalne np. wystawę plakatów Józefa Wilkonia, czy spotkania z pisarzami.

      Zostaliśmy zaproszeni na noc muzeów, kiedy to będzie można odwiedzić niedostępne na co dzień miejsca z najcenniejszymi egzemplarzami lub gdzie dokonuje się konserwacji i naprawy zbiorów.

      W jednym z kolejnych numerów „Monitora Traugutta” ukaże się wywiad przeprowadzony przez Dominikę Nylec z pracownicą biblioteki, który dodatkowo przybliży funkcjonowanie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

    • Żonkile
     • Żonkile

     • Jak co roku, tak i tym razem wolonatriusze naszej szkoły chętnie włączyli się w akcję społeczno- edukacyjną Żonkile z okazji 74. rocznicy powstania w getcie warszawskim organizowaną przez  Muzeum Historii Żydów Polskich. Chętnych było co nie miara i choć niektórych wystraszyło zimno, to i tak aż 19 wolontariuszy dzielnie rozdawało papierowe żonkile przechodniom w okolicach naszej szkoły położonej przecież na terenach getta.

    • Marszobieg
     • Marszobieg

     • Już po raz czwarty - jak co roku, w przeddzień głównych konkurencji w ramach ORLEN Warsaw Marathon -  w dniu 22.04.2017 r. odbył się Marszobieg „Bieg na Tak”, organizowany przez ORLEN i Fundację „Świat na Tak”, w tym roku pod nazwą: BiegamBoLubię.
      Trasa biegu około 3 km,  była umiejscowiona w malowniczej scenerii w okolicach Łazienek Królewskich. Jako wolontariuszki wzięły udział w tym marszobiegu nasze uczennice Hania Skrzypczak i Wiktoria Pazińska.
    • "1 z 10" dla szkół podstawowych
     • "1 z 10" dla szkół podstawowych

     • 21 kwietnia odbyły się, w naszej szkole, eliminacje do II Dzielnicowego Konkursu Jeden z dziesięciu. 

      W tym etapie konkursu brało udział blisko 100 uczniów pięciu szkół podstawowych dzielnicy Wola. Dzieci mogły pochwalić się ogromną wiedzą z zakresu przedmiotów przyrodniczych.

      Przed nami finał - 1 czerwca 2017 r.

      Już dziś zapraszamy i trzymamy kciuki za wszystkich!

    • PoczytajMY - nauczyciele czytają uczniom
     • PoczytajMY - nauczyciele czytają uczniom

     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci takich wybitnych pisarzy jak Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

      W naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony był 21 kwietnia. Z tej okazji, podobnie jak w latach ubiegłych, nauczyciele i pracownicy administracji czytają fragmenty wybranych powieści uczniom klas pierwszych i drugich. W tym roku wybór padł na Henryka Sienkiewicza oraz takie powieści jak Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski czy Quo vadis.

      Według samego Henryka Sienkiewicza jego literatura jest "dla pokrzepienia serc". Natomiast sama literatura "historyczna" Henryka Sienkiewicza jest raczej opisaniem m.in. przyczyn upadku Rzeczypospolitej. Kontekst historyczny mimo wagi, dodatkowo zawiera przygody, romanse, w znaczeniu m.in. romantyzmu.

    • Zimny chirurg, czyli warsztaty na ostro
     • Zimny chirurg, czyli warsztaty na ostro

     • Postacie w fartuchach i maskach, zapach gazów anestetycznych i wielka niewiadoma tego co dzieje się kiedy pacjent zamyka oczy i zasypia... jednym słowem sala operacyjna. To wszystko 19 kwietnia 2017 r. było na wyciągnięcie ręki dla uczniów naszej szkoły, nie tylko tych którzy marzą o pracy chirurga!

      Podczas warsztatów Akademii Młodego Medyka studenci ostatniego roku medycyny z pasją i doświadczeniem poprowadzili zajęcia podczas których nasi uczniowie zakładali szwy umożliwiające gojenie się ran i gips na złamaną kończynę oraz intubowali pacjenta.

      Tak poprowadzone warsztaty stanowiły ciekawe uzupełnienie prowadzonych w naszej szkole zajęć w klasie o profilu biologiczno-chemicznym oraz biologiczno-geograficznym.

       

    • Wspomnienia z Syberii
     • Wspomnienia z Syberii

     • 12 kwietnia uczniowie wszystkich klas pierwszych miały możliwość wysłuchania wspomnień z Syberii pani Danuty Tukalskiej, która od paru lat prowadzi w naszej szkole prelekcje dotyczące losu Sybiraków. Podczas wykładu pani Tukalska z całą mocą przypomniała nam przedwojenne hasło – Bóg Honor Ojczyzna, umożliwiające przetrwanie wielu Polakom na Syberii. Spotkanie dało nam wiele do myślenia na temat wojny i czasów powojennych.

    • Warsztaty na Politechnice Warszawskiej
     • Warsztaty na Politechnice Warszawskiej

     • W dniu 10 kwietnia 2017 r. na Politechnice Warszawskiej odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach „Kreatywnego Projektu Zespołowego" - projektu edukacyjnego mającego na celu rozbudowanie zainteresowań z zakresu nauki i działań zespołowych. Uczniowie pracowali pod opieką pracowników uczelni. Praca w grupach miała na celu rozwiązanie rzeczywistego problemu, z wykorzystaniem metody PBL (Problem Based Learning).  

    • Zamek Królewski
     • Zamek Królewski

     • W związku ze zbliżającym się Świętem Konstytucji 3 Maja, uczniowie klasy 2a uczestniczyli w lekcji muzealnej na Zamku Królewskim pod tytułem "Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów". Podczas zajęć młodzież miała okazję poznać historię polskiego parlamentaryzmu wcielając się w rolę posłów Sejmu XVII wiecznej Polski.

    • King's Speech - Student's Speech
     • King's Speech - Student's Speech

     • 07 kwietnia 2017 r. odbył się już II Dzielnicowy Konkurs na najlepiej wygłoszone sławne przemówienie w języku angielskim "King's Speech - Student's Speech". W konkursie udział wzięło siedem szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dzielnicy Wola.

      Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania językiem angielskim, zmotywowanie do doskonalenia sprawności językowych, a przede wszystkim sprawdzenie umiejętności językowych uczniów.

      Konkurs, zgodnie z dotychczasowym zwyczajem, przeprowadzony został z dwóch kategoriach wiekowych, w których najlepszymi okazali się:

      SZKOŁY GIMNAZJALNE

      I miejsce zajęła Lidia Pindel z Gimnazjum Dwujęzycznego Nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego w Zespole Szkół nr 117

      II miejsce zajęła Wiktoria Wysokińska z Gimnazjum nr 47 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

      III miejsce Marta Jensen z z Gimnazjum Dwujęzycznego Nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego w Zespole Szkół nr 117

      SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

      I miejsce Mateusz Wietrak z Zespołu Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka

      II miejsce Kasper Kubiak z Zespołu Szkół Nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego

      III miejsce Konrad Klemczyński z XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta

      NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymał Kasper Kubiak z Zespołu Szkół Nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego

      Serdecznie wszystkim dziękujemy, gratulujemy doskonałego występu i zapraszamy do udziału, w konkursie, za rok!

    • Warsztaty w Instytucie Europeistyki
     • Warsztaty w Instytucie Europeistyki

     • 04.03.2017 r. uczniowie klasy 2 c i 3 d mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną Instytutu Europeistyki WNPiSM Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie spotkania poznaliśmy Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych z  perspektywy wykładowców i samorządu studenckiego. Na zakończenie spotkania wysłuchaliśmy wykładu pana prof. Piotra Wawrzyka na temat prawa i instytucji UE.

    • Wolontariat - spotkania z ciekawymi ludźmi
     • Wolontariat - spotkania z ciekawymi ludźmi

     • Już po raz trzeci w tym roku szkolnym wolontariusze pojechali na Bródno, gdzie przy ul. Poborzańskiej 33. Siostry Miosjonarki Miłości codziennie przygotowują obiad bezdommnym. Czasami tych potrzebujących jest ponad sto, dziś bylo ich 68. Zakasujemy rękamy i nalewamy zupę, herbatę, pomywamy, sprzatamy, a wszystkich obdarzamy - tak jak uczyła tego Matka Teresa z Kalkuty - serdecznym uśmiechem. Spotykamy tam siostry z różnych krajów świata, a 29 marca spotkaliśmy dodatkowo dwie ciekawe wolontariuszki z Domu Serca na Żeraniu (pomagają ubogim, towarzyszą osamotnionym i cierpiącym)- jedna pochodzi z Argentyny, druga z Rumunii. To były naprawdę ciekawe spotkania.

    • Zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
     • Zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

     • Wszystkie szkoły, które wzięły udział w projekcie Szkoła Dialogu, otrzymały możliwość darmowego zwiedzania wystawy stałej  z przewodnikiem w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To największa, najdroższa i najbardziej skomplikowana technicznie multimedialna ekspozycja w Polsce opowiadająca 1000 lat historii Żydów Polskich. Wystawa składa się z ośmiu galerii, które opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów. Przedstawione są w nich kolejne etapy w historii: od legend o przybyciu Żydów na te ziemie, przez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, różnorodności społecznej, religijnej i politycznej, burzliwe wydarzenia sprzed wieków i czas Zagłady, aż do współczesności. 

      Z możliwości obejrzenia tej wystawy skorzystaliśmy 30 marca 2017r. To naprawdę była  niezwykle interesująca podróż w czasie.
    • Spotkania z niezwykłymi ludźmi
     • Spotkania z niezwykłymi ludźmi

     • 17 marca wolontariusze przygotowujący sie do akcji ŻONKILE udali sie do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na niezwykle intersujące spotkanie z osobą ocalałą z holokaustu dzięki dobrym Polakom, a także ogromnej woli przeżycia - p. Krystyną Budnicką. Gdy w Warszawie rozpoczęła się II wojna światowa, mała Hena Kuczer (dziś Krystyna Budnicka)  miała siedem lat. W trakcie wojny straciła całą swoją żydowską rodzinę. Choć opowiadała nam o swej strasznej  historii i  niewiarygodnym okrucieństwie wojny, widać było, że nie czuje do nikogo nienawiści, emanuje dobrocią i wdzięcznością dla ludzi, którzy jej pomogli przetrwać tę gehennę. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy tę osobę poznać.

    • Szkoła Dialogu 2016
     • Szkoła Dialogu 2016

     • Jak co roku Forum Dialogu zorganizowało Galę, aby podsumować i docenić działania uczniów z całej Polski, którzy w ramach programu Szkoła Dialogu odkrywają żydowską przeszłości swoich miasteczek. W tym dniu nie zabrakło i uczniów naszej szkoły, którzy pod kierunkiem trenerów Forum  Dialogu Między Narodami p. Doroty Cieślik i p. Marysi Pawlak, od 28 października do 18 grudnia 2016 r., odkrywali historię przedwojennej ludności żydowskiej w Warszawie oraz samodzielnie przygotowali projekt, który ma na celu upamiętnienie wielowiekowego wspólnego koegzystowania Żydów i Polaków w tym samym mieście.

      Dzięki pracy uczniów klasy 2c oraz p. Elżbiety Kunowskiej, p. Joanny Pliszki oraz p. Michała Osypowicza nasza szkoła otrzymała tytuł Szkoły Dialogu 2016

      informacja_prasowa_Gala_programu_Szkola_Dialogu_2016_Nagrody_Rozdane.docx